Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektromagnes - jaki prąd?

Graba1987 27 Sty 2008 19:03 2804 7
  • #1 27 Sty 2008 19:03
    Graba1987
    Poziom 10  

Witam serdecznie.
    Wymontowałem ze starej maszynki do włosów... elektromagnes. Spodziewałem sie silnika a tu niespodzianka. Elektromagnes jest bezpośrednio podłączany do sieci (po drodze jedynie włącznik). Rezystancja cewki około 500 Ohm. Moje pytanie brzmi: Czy powinienem dołożyć jakiś rezystor gdybym chciał podłączyć elektromagnes do prądu stałego (żeby nie spalić drutu)? Jeśli tak to jak policzyć jego wartość? Prąd płynął będzie raczej ciągle jeśli jest to jakaś różnica.
    Bardo proszę o pomoc (wzory lub linki do stron) i z góry dziękuję.

0 7
  • #2 27 Sty 2008 19:51
    KubeqZ
    Poziom 16  

A na jakie napięcie chcesz go zasilać? Podejrzewam że na pewno mniej niż 230V, więc prąd będzie tez odpowiednio mniejszy, drut się nie przepali, ale efektywność tego elektromagnesu stanowczo spadnie.

0
  • #3 27 Sty 2008 19:55
    Lysoleq
    Poziom 17  

Jeżeli chcesz go poddłączyć do prądu stałego będziesz potrzebował całkiem sporego rezystora. Przy prądzie przemiennym na impedancje cewki składa się jej rezystancja R jak i reaktancja X = 2*Pi*f*L co znacznie ogranicza prąd cewki. Przy podłączeniu do prądu stałego f = 0 więc i prąd wzrośnie kilkanaście razy. Zobacz jaki teraz płynie przez nią prąd i dobierz taki rezystor żeby przy stałym napięciu zasilania płynął taki sam prąd jak w przypadku zasilania napięciem zmiennym.

0
  • #4 27 Sty 2008 19:59
    Graba1987
    Poziom 10  

mam transformator na 11,5V 250VA; po wyprostowaniu troche więcej będzie. Bo z wyprostowanego sieciowego będzie chyba tylko więcej kłopotu?

Dodano po 3 [minuty]:

Lysoleq napisał:
    Jeżeli chcesz go poddłączyć do prądu stałego będziesz potrzebował całkiem sporego rezystora. Przy prądzie przemiennym na impedancje cewki składa się jej rezystancja R jak i reaktancja X = 2*Pi*f*L co znacznie ogranicza prąd cewki. Przy podłączeniu do prądu stałego f = 0 więc i prąd wzrośnie kilkanaście razy. Zobacz jaki teraz płynie przez nią prąd i dobierz taki rezystor żeby przy stałym napięciu zasilania płynął taki sam prąd jak w przypadku zasilania napięciem zmiennym.

Czyli zmierzyć zmienny prąd i z prawa ohma dobrać rezystor?

0
  • #5 27 Sty 2008 20:03
    Lysoleq
    Poziom 17  

Po wyprostowaniu ≈11,5V otrzymasz =16,25V. Ale myślę że taki elektromagnes ma około 1 lub 2 Ohmów, więc pewnie popłynie przez elektromagnes z 8A. To zdecydowanie za dużo. Teoretyzuje tylko z tym prądem teraz, więc zmierz rezystancje uzwojenia i jaki prąd płynie przez nie przy prądzie przemiennym. Dalej z prawa ohma dobierz rezystor :)

0
  • #6 27 Sty 2008 20:18
    Graba1987
    Poziom 10  

Graba1987 napisał:
    Rezystancja cewki około 500 Ohm.

Zmierzyłem prąd:
    140mA ~ dla podłączonego elektromagnesu
    około 80mA ~ jeśli elektromagnes jest zbliżony do zbitki blach (taki a'la rdzeń) z którym pracował w maszynce.

16V/0,5kΩ = 32mA czyli niby dużo mniejszy od tego co leci z sieci

0
  • #7 27 Sty 2008 22:14
    Lysoleq
    Poziom 17  

Zgadza się. Lepiej zastosuj transformator o większym napięciu po stronie wtórnej. Siła elektromagnesu jest proporcjonalna do kwadratu prądu. Jeżeli znamionowy prąd wynosi 80mA to zasilając go 32mA uzyskasz jedynie 0,16 znamionowej siły elektromagnesu.

0
  • #8 28 Sty 2008 12:43
    Graba1987
    Poziom 10  

No właśnie podłączyłem elektromagnes do transformatora przez mostek. Napięcie było 11,5V~ na transformatorze a za mostkiem 9,5V stałego (!! czemu tak mało?). Prąd stały mierzony na gałęzi elektromagnesu 18mA czyli bardzo mało. Siła przyciągania również bardzo zmalała ( tak jak napisał Lysoleq). Pomysł mam taki żeby wyprostować napięcie sieci i szeregowo dać rezystor aby ustawić prąd około 100mA.

230V*1,41≈325V stałego
    U=0,1A*500Ω=50V spadek napięcia na cewce
    275V*0,1A=27,5W!! moc wydzielona na szeregowym rezystorze. "Ciut" dużo

Ma ktoś jakiś pomysł? Ile może kosztować rezystor który to uciągnie? A może jakieś inne rozwiązanie?? Przydałby sie transformator na około 35V ale takiego nie posiadam :/ Moje rozwiązanie chyba nie w chodzi w grę bo to będzie spory grzejniczek :P

0