Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jednofazowy (serwo?) zmienne obroty - Gdzie kupić?

28 Sty 2008 10:14 2187 2
  • Poziom 9  
    Witam

Wpadł mi w ręce silniczek jednofazowy ze sterowaniem prawo/lewo do sterowania przysłoną (przepustnicą) po zdemontowaniu na obudowie ani producenta, ani szczegółowych danych.
    jedynie odczytałem coś takiego:
    03 90, 6443R, 220V~ 50/60Hz, 0,33uF

tu zamieszczone zdjęcia

Silnik ma dziwne objawy styczniki do zmiany kierunku przełączają się prawidłowo a sam silnik kręci się jak chce raz w jedna raz w drugą niezależnie od tego który stycznik jest włączony, nie miałem możliwości sprawdzenia go na warsztacie.

googlowałem za silnikami serwo ale bez efektu elfa też nie ma czegoś zbliżonego.
    Czy wie ktoś gdzie można kupić taki silniczek?
  • Poziom 10  
    Proponował bym najpierw sprawdzić kondensator jest on odpowiedzialny za rozruch silnika
  • Poziom 9  
    Troche potestowałem ten silniczek z nowym kondensatorem i jest podobnie jak było, nawet wypiąłem całkiem kondensator z obwodu i tez podobnie działał - gdy nabiera niewłaściwych obrotów szarpie nim, a jak obciążę wałek zmienia obroty na właściwe i zaczyna chodzić bardziej jednostajnie. Zmierzyłem dla pewności kondensatory:
    na starym miernik pokazał 75nF
    a nowy 320nF
    więc zostawiłem nowy:) uzwojenia silnika
    1 - około 200Ω;
    2 - 1200Ω
    dla mnie troche dziwne ze schematu stawiłabym na to że powinny byc takie same (raz całe napięcie sieci jest na jednym uzwojeniu, raz na drugim) ale mogę sie mylić.

W każdym razie nadal poszukuję takiego silniczka 375 oznacza najprawdopodobniej 375obr/min i jest to silnik synchroniczny, na obudowie całego napędu napisana była moc - 11W
    Φ 4mm - średnica wałka
    odległość między śrubami mocującymi 56mm (około 79,4mm przekątna, jak by znalazł się odpowiednik mocowany na dwóch śrubach)