Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak w DSP zrealizować pomiar okresu przebiegu?

28 Sty 2008 15:19 1282 3
 • Poziom 26  
  Witam.
  Może ktoś spotkał się z wydajną procedurą wyznaczania peak-ów przebiegu napięcia - wiem, że prawdopodobnie należałoby zastosować odpowiedni filtr zamodelowany cyfrowo, jednak temat DSP jest mi obcy - chodzi o to by wystrzec się błędnych pomiarów, gdy np. offset ciągle się zmienia.
  Przebieg wygląda jak ten poniżej:
  Jak w DSP zrealizować pomiar okresu przebiegu?
  natomiast opracowany (i ponoć wydajny algorytm) tak jak w załączniku - niestety niewiele mi to mówi.
  Z góry dziękuję za pomoc...
  robiw
 • Poziom 13  
  Można spróbować wyznaczać lokalne extrem - np. w ciągu 10 próbek sprawdzać czy tendencja (wzrost lub spadek) zmieni się. Jeśli to określić max. lub min. ( w zależności od zmiany).

  AP
 • Poziom 20  
  Jeśli możesz zmienić hardware to jakiś detektor szczytowy należy dorobić. Jeśli software to tylko próbkowanie "bardzo" często i stwierdzanie maximów. Problemem jest tylko stan kiedy nagle zmieni Ci się offset przebiegu.

  Chyba że jest to zadanie czysto teoretyczne.
 • Poziom 37  
  Jeśli mimo wszystko zakładamy, że przebieg jest w miarę stabilny (np. obroty jakiejś maszyny posiadającej bezwładność), możesz prowadzić średnią kroczącą z N ostatnich pomiarów, z wagami równymi (1/N) lub jakieś ważone (np. najwięcej waży ostatnia, każda poprzednia waży 0.9 bezpośrednio nowszej, zależy jaki charakter ma zjawisko. )
  Tylko na zasadzie operacji matematycznej zmniejszą ci się wahania okresu (co jest bliższe prawdy lub dalsze, znów zależy co mierzysz)