Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 140 - mała usterka.

28 Sty 2008 19:44 1419 22
  • Poziom 28  
    Witam!! Stałem się posiadaczem altusków i mam pod nie podpięty wzmak Yamaha a-720 (2x105W/8om). Chciałem zobaczyć co te kolumny potrafią i nagle gdy już naprawdę robiły masakrę, usłyszałem nagły spadek głośności. Po sprawdzeniu okazało się, że niskotonowce wcale nie grają, tylko średnie i wysokie:( czy to możliwe, że uszkodziłem zwrotnice?? Jaka jest możliwa przyczynqa usterki i jak ją naprawić? Proszę o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 39  
    Raczej mało prawdopodobne uszkodzenie zwrotnic, sprawdź głośniki niskotonowe, bo wygląda na to, że będziesz musiał je regenerować lub wymienić na solidniejsze, jeżeli chcesz nadal tak głośno grać.
  • Poziom 13  
    ja bym bardziej stawiał na to że przepaliłes głośniki nisko tonowe a nie zwrotnice (miernik do łapki i heja)
  • Poziom 28  
    tak, może i macie racje, ale podłączyłem sygnał ze wzmaka pod niskie i huczało aż miło. Czyli niskie są sprawne. Dalsze sugestie??
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 39  
    Typowe dla Altusków zimne luty w zwrotnicy umieszczonej na platikowej osłonie głośnika średniotonowego.
  • Poziom 28  
    tak, może i macie racje, ale podłączyłem sygnał ze wzmaka pod niskie i huczało aż miło. Czyli niskie są sprawne. Dalsze sugestie??

Dodano po 1 [minuty]:

Ale żeby niskotonowe padły od razu oba?? Powiedzcie co jest grane, głośniki nisko są sprawne na bank ;/
  • Poziom 39  
    Zaczynasz się powtarzać, więc dla odmiany weź miernik w rękę i sprawdź przejścia cewek zwrotnicy, popraw lutowania elementów i napisz coś, czego jeszcze nie pisałeś.
  • Poziom 13  
    jaki jest opor na kolumnie ? o ile mi wiadomo to wysokie ida przez kondzior i rezystory w przelacznku , srednie przez cewke kondzior rownolegly do cewki a niskie tylko przez cewke .Na moje oko to nieda sie zjarac cewki zwrotnicy pomin cewke ,a jesli to nic nie da to morze wzmak polecial sprawdzales go na jednej kolumnie? a tak wogole to wydaje mi sie ze ten piec ma za duza moc do tych kolumn jesli to jest moc nominalna wzmaka ktura podales
  • Poziom 23  
    Sprawdź zimne luty oraz zobacz czy wszystkie przewody trzymają sie na swoim miejscu.Mi kilka razy zdarzyło się że kabelki odpadły od zwrotnicy!
  • Poziom 28  
    Wzmak jest w porządku, sprawdzałem na innej kolumnie i gra jak trzeba. Nie bardzo wiem jak się dostać do głośników, bo nie ja robiłem kastę tylko znajomy a nie jest ona skręcana śrubami, tylko chyba klejona i nie bardzo mam pomysł jak się do środka dopaść:(

Proszę dostosować tytuł postu do p.11 regulaminu.
    [Art]
  • Poziom 23  
    Co za problem odkręcić głośniki ? Myślałem że to oryginalne altusy :)
  • Poziom 39  
    leonsocio napisał:

Zastanawiam się jak tego dokonałeś, skoro piszesz:
    leonsocio napisał:

Nie bardzo wiem jak się dostać do głośników, bo nie ja robiłem kastę tylko znajomy a nie jest ona skręcana śrubami, tylko chyba klejona i nie bardzo mam pomysł jak się do środka dopaść

Proponuję, byś zaczął pisać konkrety, a przede wszystkim sam coś zdziałał i opisał co robiłeś i jaki to przyniosło efekt. Podajesz sprzeczne informacje: podłączałeś same głośniki niskotonowe i jednocześnie nie wiesz jak się dostać do głośników, najpierw mowa o Altusach, a potem o altusopodobnych produktach, a za chwilę się okaże, że zamiast tonsilowskich głośników masz jakieś z serii chińskich "zamienników". Postaraj się nie wprowadzać nas w błąd, a wtedy będziemy mogli pomagać.
  • Poziom 28  
    Dobrze, więc tak: do niskotonowego się dostałem w ten sposób: odkręciłem pierścienie i potem już tylko głośnik bezproblemowo odkręciłem i w ten sposób miałem możliwość podłączenia go do wzmaka, ale to nie umożliwiło mi dokonania manewrów na zwrotnicach. Rozumiecie już? Co do autentyczności Altusów: to są Altusy 140 po regeneracji na oryginalnym Tonsilu.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Wykręcasz średniotonowy, podnosisz plastikowy kosz, w którym jest wytłumienie, do spodu tego kosza przymocowana jest zwrotnica. Bardzo często występują w tej zwrotnicy zimne luty, trzeba więc poprawić lutowania elementów zwrotnicy i po sprawie. Czasem deformacji ulegają cewki, od nadmiernego katowania rozpływają się plastikowe rdzenie, ale nie ma możliwości przepalenia cewki w filtrze dla niskotonowego. Skoro niskotonowy działa, to nie ma innej możliwości jak przerwa w obwodzie zwrotnica - głośnik niskotonowy, a w tym obwodzie masz tylko cewkę, i przewody.
    -----------------------------------------------------
    Proponuję Ci Quiz:
    Na obrazku poniżej jest schemat toru niskotonowego Altusa. Zgadnij ile czasu potrzeba na sprawdzenie WSZYSKICH elementów tego toru aby stwierdzić przerwę w obwodzie. Uważam, że nawet nie posiadając miernika, nie trzeba więcej niż 10 sekund, by to sprawdzić używając baterii i żaróweczki .

Altus 140 - mała usterka.
  • Poziom 28  
    Dzięki, jak tylko wrócę do domu sprawdzę wszystko wg Twojej metody.

Moderowany przez Artur k.:

Kolego proszę niezwłocznie poprawić tytuł postu.
    Regulamin p.11
    W razie nie wykonania tego polecenia, temat poleci do koza, a kolega otrzyma ostrzeżenie.

• Poziom 28  
    Czy za cewką w szeregu nie jest wpięty jeszcze rezystor 1,8Oma?? Bo być może odpadł mi podczas grania a znalazłem taki w budzie:(
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Powyżej masz fragment schematu zwrotnicy, nie ma tam rezystora, a jeżeli u Ciebie był, to jakiś pomysłowy konstruktor pewnie wstawił go dla wyrównania impedancji kolumny do 8Ω. Wygląda na to, że rezystor się ulotnił pod wpływem temperatury.
  • Poziom 28  
    I tak też chyba było, bo wlutowałem go i kolumna gra:) Dzięki Wam chłopaki, a w szczególności md:)

Dodano po 4 [minuty]:

I jeszcze jedno: czy to nie dziwne, że akurat oba rezystory w identycznym czasie się odlutowały:P??

Moderowany przez Artur k.:

Kolega otrzymuje ostrzeżenie za złamanie regulaminu p.11.2 oraz niewykonanie polecenia moderatora - regulamin p.6

• Poziom 31  
    Nie, widać nagrzały się tak bardzo że odlutowały się i/lub przepaliły sygnał na obydwie kolumny podałeś ten sam więc nic dziwnego w tym nie jest
  • Poziom 39  
    Uważam, że popełniłeś duży błąd wlutowując ten rezystor. Policz tylko - impedancja głośnika wynosi 6Ω, rezystancja rezystora wynosi 1,8Ω. Jeżeli te dwa elementy wpinasz szeregowo, to na rezystorze masz straty mocy dokładnie 23%, zamiast na falę akustyczną, moc przetwarzana jest na ciepło, dużo ciepła, na tyle dużo, że powoduje topnienie cyny.
    Jeszcze raz popatrz na fragment schematu zwrotnicy Altus 140 - nie ma tam rezystora, bo nie powinno go tam być.

Popraw w końcu temat, jak sugeruje moderator, usuń ozdobniki (!) i zmień treść, bo, jak sam widzisz, problem nie jest poważny.
  • Poziom 28  
    A gdybym nie wpinał oporu to impedancja kolumny nie wyniesie czasem tylko 6Om??
  • Poziom 39  
    Popatrz na tabliczkę znamionową, impedancja to nie to samo co rezystancja. Tonsil podaje parametry kolumny Altus 140 i wyraźnie jest tam napisane:
    Głośnik niskotonowy Φ300mm, moc znamionowa 100W, efektywność 90 ±2 dB, impedancja znamionowa 8Ω. Mierząc kolumnę omomierzem, mierzysz rezystancję, impedancję mierzysz dla prądu przemiennego konkretnej częstotliwości, stąd są to różne wartości. Jakiś domorosły majsterklepka wstawił rezystor w torze niskotonowym, a to powoduje, że i tak nie najlepszy bas w tych kolumnach jest jeszcze słabszy, z powodów, o których pisałem wyżej.
  • Poziom 28  
    Temat zamykam, problem rozwiązany:)