Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator logiczny

mi_ma 29 Sty 2008 09:01 13315 23
  • Analizator logiczny

Analizator logiczny jest dosyć przydatnym narzędziem przy rozwijaniu i wyszukiwaniu błędów. Szczególnie znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie używane są szybkie układy logiczne z masą sygnałów, których współzależności muszą być zweryfikowane i przetestowane. Analizator logiczny działa jako rekorder dla sygnałów cyfrowych. W trakcie określonego czasu stany kilku obserwowanych sygnałów mogą zostać nagrane i zapisane do pliku. Pewne zdarzenie może zostać przypisane jako start nagrywania.
    Nagranie może być odczytane później, może zostać powiększone, przewijane itp.

cechy urządzenia:
    - obsługa na win95, win98, winME
    - obsługa na win2000, winNT, winXP
    - obsługa przez port równoległy (ECP)
    - obsługa do ośmiu kanałów
    - próbkowanie do miliona próbek na sekundę (zależne od sprzętu)
    - nagrywanie do 32768 próbek
    - zapis/odczyt z dysku
    Program obsługujący do ściągnięcia na stronie źródłowej

Analizator logicznyAnalizator logiczny
    Analizator logiczny
    Analizator logiczny

Źródło http://www.xs4all.nl/~jwasys/old/diy2.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #4 29 Sty 2008 14:40
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Czy ten układ jest zasilany z LPT ? z pinu nr. 1 ?

• #5 29 Sty 2008 15:05
    -=GIZMO=-
    Poziom 11  

Moim zdaniem to chyba widać na załączonym powyżej obrazku ... Chyba jaśniej się nie da już tego narysować :D

• #6 29 Sty 2008 17:13
    elektronik999
    Poziom 26  

Właśnie gdzie jest podłączone IC1P

Moderowany przez androot:

Jeśli nie potrafisz odczytać schematu to chyba lepiej zadawać takie pytania w dziale dla początkujących...

• #7 29 Sty 2008 17:55
    tehaceole

Poziom 28  

Ludzie... Czy Wy już naprawdę nie posiadacie choćby odrobiny wiedzy teoretycznej?????? IC1P Jest podłączone do nóżek zasilających tego scalaka. Plus zasilania do nóżki 20 a minus do nóżki 10.... BRAK MI SłóW....

• #8 29 Sty 2008 18:03
    ziomal155
    Poziom 15  

tehaceole napisał:
    Ludzie... Czy Wy już naprawdę nie posiadacie choćby odrobiny wiedzy teoretycznej?????? IC1P Jest podłączone do nóżek zasilających tego scalaka. Plus zasilania do nóżki 20 a minus do nóżki 10.... BRAK MI SłóW....

jeszcze brakuje postu bez ktorego chyba wiekszosc osob nie moze sie obyc, pojawia sie w kazdym wątku, to ja zapytam i sobie na nie odpowiem :p Ile to kosztuje?? od 3-30zl zalezy gdzie kupujecie czesci :p takie pytania mnie dobijają :p

Jakie mozna minimalne impulsy tym mierzyc??

• #9 29 Sty 2008 18:05
    elektronik999
    Poziom 26  

No brak mi słów.........No nie wiedziałem tego, a przecież forum jest po to, aby sie uczyć. mógł przecierz na schemacie to zaznaczyć.........

Pisownia. ANDROOT

• #10 29 Sty 2008 18:56
    rejestr007
    Poziom 17  

Witam!
    Od kilku lat używam podobnego analizatora i nie raz ratował mnie z opresji.
    Jest to nasze rodzime rozwiązanie opracowane przez "Firma ZL" i kiedyś można było je kupić w sklepach AVT. Obecnie chyba tylko u autora projektu.
    http://www.firmazl.pl/oscyl.htm
    W prezentowanym urządzeniu brak mi wyzwalania wybranym zboczem z wybranego kanału. Ale niewątpliwą zaletą jest możliwość pracy w systemie XP.
    Jeszcze bardziej rozbudowany rejestrator można znaleźć tu:
    http://antoniak.ep.com.pl/index.php?id=sla
    Generalnie każdemu kto zajmuje się techniką cyfrową radzę zrobić sobie taki analizator. Oszczędza on mnóstwo czasu!
    I jeszcze mała uwaga. Obecne płyty główne PC-tów są dość "delikatne" dlatego polecam wstawienie dodatkowego portu równoległego na karcie. W razie jakiegoś przepięcia w układzie jest duża szansa iż poleci tylko karta a nie płyta główna!
    Pozdrawiam

• #11 29 Sty 2008 18:57
    grzeniu_pl
    Poziom 14  

Przecież ta informacja jest na schemacie ! Brak mi słów ... ;>

• #12 29 Sty 2008 19:29
    riodoro1
    Poziom 22  

Wireless LAN napisał:
    Bardzo skomplikowany urzadzenie do wykrywanie błędów sygnałów i jest dla nasz przydatne..... Pozdro. :D

Masz rację urządzenie przydatne do badania układów. A poza tym to fajny avatar masz!

• #13 29 Sty 2008 20:05
    _Arecki_
    Poziom 15  

riodoro1 napisał:
    Wireless LAN napisał:
    Bardzo skomplikowany urzadzenie do wykrywanie błędów sygnałów i jest dla nasz przydatne..... Pozdro. :D

Masz rację użądzenie przydatne do badania układów. A pozatym to fajny avatar masz!

Do jasnej &%$*&$!!!
    Ludzie nie zaniżajcie poziomu elektrody.
    Wiem, że w dzisiejszych czasach co drugie dziecko zasłania się dysortografią, a przez używanie komputerów umiejętność pisania poprawnego jest coraz mniejsza (nie mówiąc już o pisaniu odręcznym).
    Ale nawet w takiej sytuacji da się pisać poprawnie. Są moduły sprawdzające pisownie w czasie pisania, a jak nie chce Ci się tego włączyć to przecież jest coś takiego jak magiczny przycisk "pisownia" na tym forum. Idealnie się tutaj by sprawdzał, gdyby ktoś go zechciał używać.
    Może przycisk "wyślij" powinien być widoczny dopiero po użyciu przycisku "pisownia". Jak dla mnie ma to dwie zalety: będzie mniej błędnych postów.

• #14 29 Sty 2008 20:15
    marcino2000
    Poziom 24  

według mnie to by tu się jakies zabezpieczenie przed uwaleniem portu przydało, moze jakies transoptorki.

• #15 29 Sty 2008 20:46
    hardtmuth
    Poziom 20  

marcino2000 napisał:
    według mnie to by tu się jakies zabezpieczenie przed uwaleniem portu przydało, moze jakies transoptorki.

od tego jest 74hc245

• #16 29 Sty 2008 22:28
    riodoro1
    Poziom 22  

Sorry ale się spieszyłem na Angielski i.. wiesz pisownia włącza się tak dłuuugo...

PS.: Już post poprawiłem aby nie razić przepraszam przepraszam przepraszam...

• #17 30 Sty 2008 12:56
    olinek2
    Poziom 23  

A może by tak rezystorki w szereg z portem ?? Zawsze jakieś dodatkowe zabezpieczenie by było :)

• #18 30 Sty 2008 14:23
    hardtmuth
    Poziom 20  

Juz uklad 74hc245 jest wystarczajacy jako zabezpieczenie, to samo jak robisz programator na LPT, wrzuca sie tylko 244 i z glowy, zadnych rezystorkow, chyba, ze masz uklad bez obudowy.

• #19 30 Sty 2008 20:27
    mavin
    Poziom 12  

Witam!!

Jak pisałem wcześniej, że wykonam urządzenie, to je wykonałem. Zdjęcia poniżej przedstawiają mój analizator. Natomiast na kolejnych rysunkach, są zrzuty ekranowe programu DIGITRACE. Teraz mogę śmiało powiedzieć, że działa i moja ocena to 10/10!!
    Co do ceny wykonania analizatora to przedstawia się następująco:
    - MM74HCT245N - 1,00zł;
    - listwa GOLDPIN - 0,60zł;
    - gniazdo DB25M - 1,50;
    Ceny ze sklepu AVT!!

Pozdrawiam!!

• #21 31 Sty 2008 11:54
    electro
    Poziom 17  

czy ktoś się orientuje jaką maksymalna częstotliwość taki rejestrator może obsłużyć? Czy jest to zależne od modelu, płyty kontrolera?

• #22 31 Sty 2008 12:29
    Gigantor
    Poziom 18  

mavin napisał:
    Witam!!
    Jak pisałem wcześniej, że wykonam urządzenie, to je wykonałem. Zdjęcia poniżej przedstawiają mój analizator. Natomiast na kolejnych rysunkach, są zrzuty ekranowe programu DIGITRACE. Teraz mogę śmiało powiedzieć, że działa i moja ocena to 10/10!!

W jaki sposób otrzymałeś przebieg na rys 4? (Skok na kanale 8).

Podłączam urządzenie pod LPT, uruchamiam program, wybieram kanał wyzwalający na 8, podaję na kanał 8 +5V i cisza. "Kwadracik" pokazuje, że następuje zmiana stanu, ale wykresy się nie zmieniają.

Czy robię coś źle?
    Opisz, jak testowałeś urządzenie.

• #23 01 Lut 2008 10:18
    mavin
    Poziom 12  

Gigantor napisał:
    mavin napisał:
    Witam!!

W jaki sposób otrzymałeś przebieg na rys 4? (Skok na kanale 8).

Podłączam urządzenie pod LPT, uruchamiam program, wybieram kanał wyzwalający na 8, podaję na kanał 8 +5V i cisza. "Kwadracik" pokazuje, że następuje zmiana stanu, ale wykresy się nie zmieniają.

Czy robię coś źle?
    Opisz, jak testowałeś urządzenie.

Witam!!

Podłączyłem urządzenie do portu LPT. Na początku kwadraciki "migały" każdy jak chciał. Wziąłem pierwszą lepszą płytkę gdzie wiedziałem że powinny pojawić się jakieś sygnały w odpowiednich punktach. Podłączyłem masę analizatora z masą badanego układu i kwadraciki się uspokoiły. Na rysunku 4 jest zmiana stanu wyjścia bramki NAND z "0" na "1". Na poprzednich rysunkach to samo. Podłączam sondę do wybranego punktu i na wykresach widać przebieg z tego punktu.
    Na początku miałem problem bo też mi migały bez sensu "kwadraciki" nawet po podłączeniu masy, ale gdy odinstalowałem sterowniki do Willem PRO 3 - uspokoiły się i mogłem zbadać przebieg. Urządzenie może i jest przydatne, ale jak mam odłączać programator i odinstalowywać sterowniki do niego - to aż mi się nie chce. A po za tym poczytałem w kilku miejscach że jak się pojawi jakieś przepięcie to może uwalić port LPT a co gorsza całą płytę. I nie mam zamiaru kupować nowej. Jednym z zabezpieczeń jest wrzucić rezystory między LPT a 74HCT245 o wartości np.: 300Ω - powinno to uchronić płytę główną przed uszkodzeniem. Oceniłem analizator na maksa bo ktoś kto go wykona to może mu się przyda. Ja będę go używał w ostateczności. Lepiej sobie kupić miernik z analizatorem logicznym i wyjściem RS232 (cena wysoka ale bardziej przydatne urządzenie)

Co robisz źle - trudno mi powiedzieć :|

Pozdrawiam!!

• #24 02 Lut 2008 00:04
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pracuję na starym laptopie pod WIN90. Próbowałem uruchomić i przetestować program DigiTrace opisywany w tym temacie. Niestety - moja "maszyna" po kilku poprawnych rejestracjach przebiegów - zawiesza się. Próbowałem różnych ustawień (w polu "settings")- bez skutku,po kilku przebiegach komputer nie reaguje na żadne polecenia (poza Ctrl+Shift+Del).
    Być może wynika to z malutkiej pojemności RAM (192Mb).
    Natomiast program LoganQ rekomendowany w jednym z postów ruszył jak burza! Jego możliwości funkcjonalne są bardzo podobne do DigiRace-a; nie ma co prawda opcji samoczynnego powtarzania pomiaru, ale pozwala za to dowolnie nazywać każdy z rejestrowanych przebiegów. Również obliczanie częstotliwości (poza podawaniem okresu między znacznikami) jest bardzo - mim zdaniem wygodne. Sądzę, że maksymalna częstotliwość obserwowanych przebiegów jest niższa w przypadku LoganQ (powyżej 100kHz program zniekształca i "gubi" najszybsze impulsy), ale dobre i to. Poza tym jestem dopiero po pierwszych próbach - być może odkryję dalsze możliwości programu. Polecam go!