Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analogowy wskaźnik wysterowania - wykorzystanie

tomm2001 29 Sty 2008 17:14 1299 2
  • #1 29 Sty 2008 17:14
    tomm2001
    Poziom 2  

Witam wszystkich!
    Posiadam wskaźnik wysterowania wyjęty ze starego wzmacniacza. Chciałbym wykorzystać ten wskaźnik do pomiaru napięcia w mostku Wheatstone'a. Mostek składa się z fotorezystora (pracuje w zakresie 300k-700kΩ), rezystora nastawnego 470kΩi dwóch "pozostałych". I tu zaczynają się schody. Podłączony w miejsce pomiaru w mostku multimetr spisuje się ok., natomiast wskaźnik "wyprowadza" mostek ze stanu równowagi i klops. Jak się domyślam spowodowane jest to małą rezystancją wskaźnika - tani multimetr pokazuje 240Ω, a sam pomiar wychyla go w 3/4. Moje pytanie: Przez jaki układ podłączyć wskaźnik, tak aby pomiar nie miał wpływu na mostek. Dobrze by było gdyby układ posiadał elementy umożliwiające kalibrację wskaźnika. Jestem cienki z elektroniki, także odpowiedź w postaci gotowego schematu mile widziana. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

0 2
  • #2 29 Sty 2008 17:29
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Do mostka to by się nadał miernik z zerem po środku. Oddzielić miernik możesz włączając go w obwód mostka przy pomocy wtórników napięciowych.

0
  • #3 09 Lut 2008 15:03
    tomm2001
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź, ale jak pisałem jestem zielony. Jak to zrealizować np. przy pomocy ua741. Mógłbyś narysować jakis schemacik? Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów