Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chcę zbudować noktowizor

29 Sty 2008 17:45 9022 10
  • Poziom 2  
    Chciałbym zbudować noktowizor.Ale nie coś typu kamerka internetowa tylko coś w rodzaju normalnych noktowizorów.Znalazłem jedną instrukcje na elektrodzie tylko że była po angielsku to nic z tego nie zrozumiałem.
    Proszę o pomoc.Z góry dzięki.

Poniżej link do tej instrukcji. Może ktoś z was to rozszyfruje.
    http://www.angelfire.com/80s/sixmhz/infrared.html
  • Poziom 29  
    AREK927 napisał:
    Chciałbym zbudować noktowizor.Ale nie coś typu kamerka internetowa tylko coś w rodzaju normalnych noktowizorów.Znalazłem jedną instrukcje na elektrodzie tylko że była po angielsku to nic z tego nie zrozumiałem.
    Proszę o pomoc.Z góry dzięki.

Poniżej link do tej instrukcji. Może ktoś z was to rozszyfruje.
    http://www.angelfire.com/80s/sixmhz/infrared.html

Zacznij od przeszukiwania śmietników w poszukiwaniu popsutych noktowizorów, potrzebujesz lampę wzmacniającą obraz.
  • Poziom 2  
    a jakie zadanie ma ta lampa.chodzi mi o coś co będzie widziało promienie ir tak jak na tej instrukcji
  • Poziom 29  
    AREK927 napisał:
    a jakie zadanie ma ta lampa.chodzi mi o coś co będzie widziało promienie ir tak jak na tej instrukcji

Ta lampa zamienia obraz w IR na widzialny obraz. To główny podzespół całego noktowizora.
  • Warunkowo odblokowany
    Niektóre przetworniki w kamerach i aparatach cyfrowych są czułe na podczerwień, oczywiście tylko częśc pasma leżacą blisko światła widzialnego. Można to zresztą stwierdzić za pomocą zwykłego pilota od TV - normalnie nie widać jak dioda wysyła sygnał, w kamerze lub aparacie będzie widać, że świeci bladoróżowofioletowo. Można wykorzystać tą właściwość kamery i dobudować oświetlacz na diodach IRED, co pozwoli na filmowanie w ciemności. Był kiedyś nawet kit AVT z taką przystawką oświetlającą (opisany o ile dobrze pamiętam w EP 3/98 ).
  • Poziom 2  
    z kamerką internetową to nie problem zrobić. tylko jak podłączyć taką kamerkę do jakiegoś małego przenośnego ekraniku

Dodano po 2 [minuty]:

a wie ktoś jak zrobić noktowizor z tamtego linku co podawałem wcześniej ?
  • Warunkowo odblokowany
    AREK927 napisał:
    z kamerką internetową to nie problem zrobić. tylko jak podłączyć taką kamerkę do jakiegoś małego przenośnego ekraniku

Są w sprzedaży miniaturowe kamerki z wyjściem video, najtańsza czarno-biała kosztuje ok.100zł

AREK927 napisał:

Trzeba mieć taki fotopowielacz jak miał autor tego projektu. Ciężka sprawa ze zdobyciem.
  • Poziom 29  
    AREK927 napisał:

Już dostałeś odpowiedź, potrzebna jest lampa wzmacniająca obraz -- nie zrobisz jej w domu.
  • Moderator Robotyka
    Najprostszy noktowizor to ok 400zł. Zastanów się, czy warto się bawić.
  • Moderator Robotyka
    A po co takie kombinacje? Mam cyfrowego Soniaka z trybem Night Vision, którego główną bolączką jest marny zasięg wbudowanego oświetlacza.
    Kupiłem 8 Aku AA 1,2V 2500mAh, driver 700mA, Luxeona IR 3W - kolimator 25*. W razie potrzeby mam lampeczkę, która w NVdaje mi spokojnie 20m.
    Ale Noktowizor z jakiejkolwiek kamerki będzie badziewny. Zbyt mała czułość IR i zbyt blisko widma widzialnego - widać gołym okiem część widma diody. Bez dobrego wzmaczniacza obrazu, to jak próba zbudowania bolidu F1 z wózka na zakupy i silnika od kosiarki.

A przy okazji -filmowcy używają jakiegoś pasywnego obiektywu do kamer, który bez żadnej elektroniki wzmacnia światło tak bardzo, że film kręcony w bezksięzycową noc, jest jasny jak w dzień. Stosują go np. filmowcy dzikich zwierząt, bo nie płoszy zwierzątek (niektóre widzą IR), nie ma plamy światła, ani zielonego obrazu. Jest co prawda szary, ale i tak lepszy od dowolnego noktowizora i o dużo lepszej jakości i rozdzielczości.
    Ostatnio widziałem zdjęcia tego typu w programie "Szkoła Przetrwania na Discovery" w odcinku z Afrykańskiej sawanny.

A co do tego linka z filmikami, to gwarantuję ci, że w pokoju Sony ma dużą lepszą NV niż to pokazują ;) I nie odbiega jakością od tego "wynalazka". Jedyna wada, że po 4m, IR nagle się "kończy". Diody są za słabe.