Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mieszanie świateł LED z obsługą USB

mi_ma 29 Sty 2008 18:45 6046 9
  • Mieszanie świateł LED z obsługą USB

Każdy potrzebuje odrobinę koloru w swoim życiu. Urządzenie miesza kolory świateł jasnych diod LED, aby uzyskać więcej niż 16 milionów kolorów. Kolory zmieniają się płynnie w pętli. Można też nimi sterować poprzez USB komputera.
    Jest to całkiem dobry gadżet do podświetlania pomieszczeń, na imprezy czy święta. Układ zasilany jest napięciem 12V, dzięki czemu można go zastosować nawet w samochodzie.

Układ tworzy mieszaninę świateł za pomocą diod zielonych, czerwonych i niebieskich. Najprostszym sposobem sterowania jest miganie poszczególnymi diodami z różną częstotliwością. W ten sposób uzyskujemy światło o zmiennej intensywności. Na początku pętli podawany jest wysoki stan (dioda LED jest włączona) na ścisły okres czasu. Po przekroczeniu tego czas, wysyłany jest stan niski (dioda LED jest wyłączona). Operowanie czasem świecenia określa jasność danego światła. Poprzez sterowanie światłem zielonym, czerwonym i niebieskim uzyskujemy określone kolory.

Urządzenie sterowane jest przez mikrokontroler PIC18F2550 z obsługą USB.

Schematy, więcej zdjęć i film pokazujący działanie urządzenia znajdują się na stronie źródłowej.

Mieszanie świateł LED z obsługą USBMieszanie świateł LED z obsługą USB

Źródło http://www.diylife.com/2008/01/25/make-a-usb-color-changing-light/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 29 Sty 2008 21:07
    wojto15-05
    Poziom 18  

Chyba się zainteresuję tym projektem. :D Może być nawet całkiem fajne podświetlenie pokoju z tego. :) Ogólnie pozytywnie. :D

• #3 29 Sty 2008 21:27
    maziu
    Poziom 18  

e tam ... przerost treści nad formą ;] .... po co nam tyle kolorów ?? ten moduł na diodach nawet nie jest dobrze zestawiony więc i tak nie jest w stanie oddać możliwości kontrolera ... jak by wszystko zamknać w jednym opakowaniu z jakąś soczewką i przede wszystkim ledy bliżej siebie to może udało by się uzyskać efekt diody RBG po drugie czerwonych diod powinno być więcej ... w profesjonalnych tablicach RBG jeden piksel tworzy sie właśnie z 4 diod : 2 R 1B 1G a nie z takiej samej ilości ... bo oko ludzkie jest mniej wrażliwe na kolor czerwony .

A pozatym wpisywanie z palca 255 255 0 i tego typu kąbinacji jest śmieszne bo wykonanie płytki z ledami jest na tyle niskie że przy 255 255 255 a 255 250 253 nie zauważymy różnicy ... no chyba że byśmy wstawili tam jakąś wysokiej jakości RBG dużej mocy która potrafi oddać barwę. Projekt ratuje fakt ze jest dostępna automatyczna paleta kolorów .

a na sam koniec dodam ze facet z filmu to nadaje sie do Tele... i innych takich sklepów TV bo kto wymachuje sobie przed oczami modułem ?? i podnieca się nim niezdrowo ?? Poza tym jakość druku na wysokim poziomie ,i absolutnie nie chciałem tu obrazić autora ;]

PS. aaa był kiedyś taki projekt na LED RBG 3 W (zamkniętej w kloszu matowym po lampie ) super efek 100 razy lepszy niż ten i bez excesów

POZDRAWIAM

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE.
    [hefid]

• #4 29 Sty 2008 21:33
    Maticool
    Poziom 20  

mi_ma napisał:
    Najprostszym sposobem sterowania jest miganie poszczególnymi diodami z różną częstotliwością.

Nie tyle częstotliwością co wypełnieniem(tzw. PWM).
    Może czepiam się szczegółów ale jest dużo osób które traktują forum elektrody jak materiały dydaktyczne i IMHO warto zwracać uwagę na pewne nieścisłości.

• #5 30 Sty 2008 02:28
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

mi_ma napisał:
    Układ miesza diody za pomocą diod zielonych, czerwonych i niebieskich. Najprostszym sposobem sterowania jest miganie poszczególnymi diodami z różną częstotliwością.

Siema,
    Nie widzę tam żadnego silnika ani tymbardziej mieszadła - może kolega uściślić jak układ miesza diody przy pomocy diod ? :D
    Poza tym migać to można sobie kierunkowskazem będąc blondynką - w elektronice stosujemy odpowiednią terminologię :!:

• #6 30 Sty 2008 07:00
    rafe
    Poziom 10  

A gdyby tak wykorzystać świecenie poszczególnych diod w takt muzyki ???
    Np: dla określonych częstotliwości palą się odpowiednie diody ??
    Ciekawe oświetlenie jest tutaj
    Może spotkał się ktoś z podobnym projektem jak na powyżeszej stronie zbudowanym na mikroprocku ???

pozdr.

• #7 30 Sty 2008 10:25
    czarnokurz

Poziom 11  

Nie no kolego rafe -zatkało mnie jak zobaczyłem ten filmik - to dopiero iluminacja-taki serownik do lampek to bym chętnie zrobił :) Może ktoś ma taki projekt -"po co budować nowe mosty:) jak o bok są już wybudowane"
    --------------------------------------------------------------------------------------

Z tego co oglądałem na youtube to jest dość popularny sterownik-pare domków jest w tym samym systemie zrobionych łącznie z podkładem muzycznym.

• #8 30 Sty 2008 11:51
    rafe
    Poziom 10  

Hej

Wiedziałem że się spodoba :). Fajny wypas, też chciałbym coś takiego zdziałać :).

Jesli chodzi o ten filmik na youtybe to podobno koleś zapłacił za prąd w ciągu świąt około 200 000 zielonych !!!!.

Ach.... ci w amerykanie :).

• #9 30 Sty 2008 12:49
    JStan
    Poziom 16  

Jarema napisał:
    Nie widzę tam żadnego silnika ani tymbardziej mieszadła - może kolega uściślić jak układ miesza diody przy pomocy diod ? :D

Hehe no sie uśmiałem, rzeczywiście w naszym dziale Pozostale i newsy sie patologia szerzy, olbo opisy są do niczego, żadnych szczegółów i błędy merytoryczne, albo odpowiedzi niektórych elektrodowiczów który myślą że to własny projekt...

A apropo "mieszalnika ledów" program sterujący to jedno, może być nawet polączenie z PC przez USB, ale najważniejsze by te barwy potem umieć "oddać" poprzez dobry przetwornik(LEDa), bo te diody w kółeczku to tak chyba prototypowo mogą tylko być...

• #10 31 Sty 2008 01:58
    majster256
    Poziom 21  

nie chce tworzyć komentarza jak na smogu 'fotomontaż' ale mam takie warzenie... zwróćcie uwagę ze to kolo tej wielkiej choinki musiało by byc małymi choinkami.. jakim cudem te z przodu nie zasłaniają tych z tyłu??
    a jak na choince świecą lampki to zawsze widać gałązki a nie białą łunę światła i nic więcej...( chyba ze te lampki wiszą w powietrzu... czemu te 3 symbole które wiszą na budynku nie rzucają światła na budynek?? białe światła pod dachem na początku rzucają a później niebieskie już nic....
    poza tym to można zaprogramować 'ręcznie' do określonej muzyki i tyle... a jak ciągle to samo biega w kółko to nudne wiec nie widzę sensu czegoś takiego.

poza tym prądu za 200 000 $.... ludzie to oświetlenie miasta...
    załóżmy ze świecił cała noc... np 12 h przez miesiac to daje 360h zaokrąglimy do 400 h świecenia
    wiec godzina kosztowała go 500$ przeliczając na polskie i po polskiej cenie energii ( $ = 2.45 zl , kilowata = 30gr) wychodzi ponad 4000 kw... wyobrażacie sobie światła za 4MW????

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE.
    [hefid]