Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuning kolumn Tonsil Altus 300 - czy warto?

Chawek 25 Gru 2003 02:13 16488 58
  • #1 25 Gru 2003 02:13
    Chawek
    Poziom 18  

Witam!
    Wpadłem dzisiaj na pomysl zeby zobaczyc w WinISD jak wyglada charakterystyka moich Altusów, zastosowany w nich głosnik niskotonowy to GDN 30/100/11, oto jesgo parametry:

Qts - 0,30
    Qms - 2,46
    Qes - 0,33
    Vas - 340 litrów
    Fs - 24Hz
    SPL - 90dB

Obliczylem tez ze obudowa wewnatrz ma 110 litrów. Długosc tuneli bass reflex to 200mm a srednica 68mm, sa 2 tunele na kolumne. Przy takich danych w WinISD wyszlo mi ze kolumna jest zestrojona na 27,9Hz a charakterystyka wygląda tak: http://www.insurgents.net/~chawek/pliki/przed.jpg

Po zestrojeniu na 32Hz tunele bass reflex musza miec 140mm (trzeba skrocic kazdy o 60mm) a charakterystyka wyglada tak: http://www.insurgents.net/~chawek/pliki/po.jpg

Tutaj mozna porównac obie charakterystyki, przed i po skrócenieu tuneli bass reflex: http://www.insurgents.net/~chawek/pliki/oba.jpg kolorem turkusowym jest zaznaczona standardowa charakterystyka kolumny (przed skróceniem tuneli) a zielonym po skróceniu.

Tutaj mozna zobaczyc jak zmieni sie charakterystyka impulsowa kolumny: http://www.insurgents.net/~chawek/pliki/impuls.jpg

Moje pytanie jest nastepujace, czy bedzie słychać róznicę w zakresie niskich tonów po takiej małej przeróbce? Warto wogóle bawić sie w coś takiego? Nie chcialbym zeby sie okazało ze jest gorzej po obcieciu tuneli i musze kupic nowe :)

Co o tym sądzicie? :roll:

0 29
  • #2 25 Gru 2003 02:48
    cywa
    Poziom 16  

moim skromnym zdaniem daj sobie spokoj...

0
  • #3 25 Gru 2003 14:36
    Talib
    Poziom 14  

Te altusy to na moj gust bardzo dobre kolumny...nie przerabiaj...jesli masz malo basu jest nato jeden sposób..SUBWOFFER..mozesz looknąc na strone CYWA'y to spoko subik ale jak tobie malo basu to moze powinienes zdecydowac sie na cos ogromnego(drogiego)..proponuje dwa głosniki GDN 30/100, ktore pracowały by w tandemie...i mozesz otwierac małą dyskoteke ;) ...................sorry zartowałem..Ale sub to dobre rozwiazanie..
    PS. Po co tuningowac to co juz jest i tak niezle ztuningowane????????????

0
  • #4 25 Gru 2003 15:17
    Fishoo
    Poziom 12  

Tylko zepsujesz impuls, a basu ci nie poprawi...

0
  • #5 25 Gru 2003 19:13
    Chawek
    Poziom 18  

No myslalem juz o subie ale w koncu stwierdzilem ze zeby bylo poszerzyc pasmo basu musialbym cos drogie zbudowac, cos co schodzi ponizej 30Hz bo te Altuski grają podobno od 30Hz (według danych producenta)...

0
  • #6 25 Gru 2003 20:42
    cywa
    Poziom 16  

to zrob na glosniku tesli arn312 (subwoofer) :) da sie wysterowac na 26hz ale to bez sensu - moim zdaniem dobry sub to taki jak moj na tym glosniku wysterowany na 40hz przy czym ma +5db :) lubie nieziemsko wszystko sie trzesie :d

0
  • #7 25 Gru 2003 23:59
    igod
    Poziom 24  

Konstruktor altusów był geniuszem, ale za swoich czasów kiedy wypuścili pierwszą wersję za czasów Gierka (żeby nie było, grała do dupy).

Potem Tonsil wypuścił odnowioną wersję Altusów, hmm lata 94, 96?
    Dokładnie nie pamiętam.
    Ona też grała i gra do dupy.

Najlepsze wyjście to pozbyć się tego dziadostwa, ale jak już ktoś chce coś poprawiać to można zrobić tak:

- wymienić kable wewnątrz z telefonicznych na jakieś 1,5 do 2,5mm2

- do środka wkleić kilka rozpórek z MDF'u bo obudowa jest jak pudło rezonansowe.

- wytłumić całą obudowę na ściankach wełną mineralną 3-5cm.

- na tubkę wysokotonową zastosować większy tłumik

Nie wiem jak ze strojeniem.
    Coś mi się nie podobają obliczenia kolegi.

Z tego co pamiętam ALtusy są strojone bardzo wysoko, a 27Hz według w/w obliczeń to coś za nisko.

I o ile pamiętam rurki mają kilka cm, a nie 20.

1
  • #8 26 Gru 2003 00:35
    Chawek
    Poziom 18  

Zmierzylem rury i maja dokładnie 20cm, moze mówisz o innych Altusach, mój to Altus 300, kupiłem je w sklepie w 2000 roku, głośnik wysokotonowy to taki z metalowym bolcem wystającym z głośnika i ferrofluidem, nie wiem czy to jest jakas tubka :)

Tak dobierałem czestotliwość strojenia zeby mi program pokazał rury 200mm, pokazal dokladnie tyle przy 27,9Hz więc chyba tak jest nie?

Przewody w srodku nie sa telefoniczne tylko porzadne grube kable.

Ogólnie dźwięk mi sie podoba ale jak mozna by cos poprawic to czemu nie, jednak z tego co mówicie dam sobie chyba spokój :roll:

0
  • #9 26 Gru 2003 03:17
    Talib
    Poziom 14  

no to widzisz Igod lipe masz zdeka...a ty chłopie nic nie ruszaj z tymi kolumnami...bo sa spoko...pomysl nad subem...ale nie wiem mi by wystarczyło nawet 40hz, no ale jesli chcesz z tego kino domowe to na 100% suba potrzebujesz...bo jesli tylko do sluchania muzy to wystarcza ci te kolumienki..zaden kompozytor w utworach nie stosuje az tak niskich czestotliwosci, wiec nie wiem czemu wszyscy walcza o zejscie ponizej 30 hz jak tego i tak nieslychac tylko sie wszystko trzesie...moim zdaniem niepraktyczne..na co mi 22 Hz jak tego nie usłysze a na głosnik pójdzie 10W mocy????????????

0
  • #10 29 Gru 2003 17:05
    Fishoo
    Poziom 12  

A tak z ciekawości: skąd masz parametry tego głośnika (30/100/11)?

0
  • #11 29 Gru 2003 17:51
    Chawek
    Poziom 18  

Znalazłem na elektrodzie, ktos pisał :)

0
  • #12 29 Gru 2003 17:52
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 29 Gru 2003 18:26
    Chawek
    Poziom 18  

Hehe, dobrze gada, dać mu Nobla!! :lol:
    110 litrów to objętość brutto bez odjęcia objetosci miejsca jakie zajmuja głośniki :) Po prostu zliczyłem wymiary zewnetrzne i odjalem od kazdej strony po 18mm (grubość płyty z jakiej jest zrobiona kolumna, przynajmniej przednia sciana jest taka :) ).

0
  • #14 29 Gru 2003 19:22
    eqt
    Poziom 26  

No to teraz odejmij objętości głośników (około 5l przy 12''), tunelu i innych pierdów wewnątrz. Głośnik basowy w tej kolumnie jest w miarę w porządku, mnie osobiście nie podoba się tylko zbyt głośny głośnik wysokotonowy, który ma większą efektywność niż pozostałe. Po co do domu głośnik tubowy, o stosunkowo wąskim kącie promieniowania. Ja bym to raczej ewentualnie poprawił.

0
  • #15 29 Gru 2003 20:05
    igod
    Poziom 24  

Pofatygowałem się.

Objętość ma około 90 litrów po odjęciu głośników.

Nie wiem skąd koledze wyszło 110 litrów.

To już mamy 20 litrów odchyłki.

Z bass-reflexami też mi się coś nie podoba, ale na 100% teraz pewny nie jestem, więc zakończę.

Ostatnio widziałem Altusy gdzie b-r miały kilka cm długości, a kable wenątrz to jakieś 0,75, no może 1mm2.

Oczywiście nic nie zmienia faktu, że obudowa o kubaturze 90 litrów jest zrobiona z płyty wiórowej 18 czy 19mm bez żadnych wzmocnień (chyba, że kolega je również ma).

"No coz, niektorzy ludzie kreuja pewien stereotyp..."

Dokładnie. Ten stereotyp mówi, że Altusy to świetnie kolumny. Owszem, tak było... 20 lat temu.

Moje monitory na 18cm głośnikach niżej schodzą niż 30cm w Altusach.

Te kolumny są bardzo głośne, w miarę dynamiczne (szczególnie za głośna i piskliwa tubka), ale nie schodzą nisko. Taki już mają urok. Znajdują miejsce albo u starych ludzi z sentymentem, albo u młodych którzy chcą pokazać na osiedlu, że mają największy ;-)

Nie wspomnę o walorach estetycznych i funkcjonalnych.

Ludzie, to się nie nadaje do domu!!
    Dużo lepsze są Bolero lub Maestro.

0
  • #16 29 Gru 2003 21:56
    eqt
    Poziom 26  

:arrow: igod
    generalnie ok, ale
    1. czy liczyłeś jaką rezystancję ma taki kabel? Może więc powiesz jaki ma on wpływ na działanie kolumny... Bo ja na oko myślę że 1m takiego kabla ma ok 50mohmów.
    2. nikt nie powiedział, że niżej znaczy lepiej, konstruktor tej kolumny widocznie dał kompromis w kierunku efektywności, a chyba przyznasz, że ten głośnik wcale tragiczny nie jest.

0
  • #17 29 Gru 2003 23:48
    Chawek
    Poziom 18  

Jesli obudowa ma 90 litrów to przy 2 tunelach bass reflex o srednicy 6,8cm długości 20cm kazdy jest zestrojona na niecałe 31Hz, moim zdaniem to nie jest zbyt wysoko. Widzialem jak teraz wygladaja Altusy 300 i musze przyznac ze poziom ich wykonania odbiega od tego, na jakim byly zrobione te, ktore ja mam, te nowe wygladaja jak jakis badziew, u mnie u mnie kable sa grube, nie telefoniczne a kolumny ogolnie grają ładnie, moze któryś z Was powie ze nie znam sie na dzwieku ale wedlug mnie te kolumny grają ładnie :)

0
  • #18 30 Gru 2003 11:25
    Fishoo
    Poziom 12  

Ja dopisuję się do tej opinii, mnie brzmienie Altusów z nowej serii (tzn. z rurkami b-r i tubkami z ferrofluidem) się podoba, a co do tubki, to wystarczy trochę ją przytłumić-będzie wtedy grała o niebo lepiej. Te kolumny mimo wszystko mają swój charakter, miedzy innymi dzięki tym tubkom, których już nie stosuje się w innych kolumnach.

0
  • #19 30 Gru 2003 11:54
    igod
    Poziom 24  

Domyśl się, dlaczego ich nie stosują w innych kolumnach :)

0
  • #20 30 Gru 2003 13:14
    Fishoo
    Poziom 12  

Domyślam się :D
    Ludziom się nie podoba ten charakterystyczny syk tubki, która powinna być mocniej (o ile jest w ogóle) tłumiona. Ale za tą cenę jest bardzo wiele konstrukcji, od których Altusy jednak są lepsze...
    A tak poza tym: Spróbuj zrobić głośną imprezę na Maestro, albo (o zgrozo) Focusach. Nie dość że głośno nie będzie, to jeszcze popalisz kopułki.

0
  • #21 30 Gru 2003 13:29
    Chawek
    Poziom 18  

Tekst ze strony Tonsila opisujący Altusy: "Zestawy z serii ALTUS są przeznaczone dla miłośników muzyki rockowej, dyskotekowej itp. Charekteryzują się lekko wyostrzonym brzmieniem w średnio- wysokotonowym zakresie częstotliwości. Zastosowano w nich głośnik wysokotonowy tubowy z ferrofluidem wykorzystywany często w głośnikach estradowych, charakteryzujący się wysoką efektywnością" tak więc fakt iz tubka przewyzsza efektywnościa pozostale głośniki był zamierzony i jest to charakterystyczna cecha Altusów, nie jest to jakas "kucha" Tonsila tylko zamierzony efekt przy projektowaniu kolumny, ja jak kupowalem te kolumny to wiedzialem ze tak jest, lubie jak sopran jest wyraźny i nie narzekam na te kolumny 8)

Co do imprez to zagrałem juz ich kilka (imprezy sylwestrowe, urodzinowe) i przyznam ze kolumny poradziły sobie bez problemu, dostały juz troche po cewkach ale nadal grają tak jak grały na początku.

0
  • #22 30 Gru 2003 13:36
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Igod - z całym szacunkiem dla Ciebie i Twojej wiedzy - nie przesadzaj z tymi narzekaniami na Altuski, moim zdaniem nie są złe :) Grają lepiej niż niejedne kolumny od sklepowych wież! Przecież nie ma idealnych kolumn dla wszystkich - każdy ma inny gust! Można faktycznie troszkę osłabić wysokie tony, ale jak komuś się podoba ostra sieczka sopranów, to jego sprawa. Chawek - jeśli podoba Ci się brzmienie Twoich Altusów, zadowala Cię ich nieco twardawy basik, to nic nie kombinuj! Możesz pokombinować z wytłumieniem, ale na Twoim miejscu nie ciął bym tych rurek B-R :) Przypadkiem byś zepsuł efekt i czekałby Cię zakup nowych rurek (sklejanie tych pociętych?!). Poza tym Tonsil to solidna firma i chyba wszystko w tych Altusach jest zrobione jak należy!

0
  • #23 30 Gru 2003 15:20
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ale taka jest prawda....To nie sa kolumny uwidaczniajace jakies szczegoly w muzyce. Robia duzo halasu - w zakresie srednicy i wysokich. Bas nie jest tragiczny - bo ten GDN30... jest jedynym poprawnym glosnikiem w tej konstrukcji.
    Igod ma racje co do obudowy - jest beznadziejnie malo sztywna.

Przeciez nie ma sensu porownywac czegokolwiek do glosnikow od miniwiezy w Realu!!...Mozna sluchac wszystkiego na Altusach300, ale po wymianie wysokotonowego na jakas przyzwoita kopulke.

0
  • #24 30 Gru 2003 20:03
    24298
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 31 Gru 2003 09:06
    zoltar
    Poziom 24  

Ja kiedyś myślałem, że Altusy to są super kolumny, niewspominając już o Bolero. Naszczęscie miałem okazję posłuchać lepszych produktów i bez sentymentu pozbyłem się tego badziewa. To są kolumny , które mogą tylko nadawać się na imprezki. Do słuchania muzyki niezabardzo, gdyż zatracają walory brzmieniowe instrumentów. Na wysokich poza cykaniem praktycznie nie słychać co się dzieje. Określiłbym je krótko tak: Buuum, wrryy, cykcyk. Uwieżcie w dźwięku jest jeszcze więcej aspektów.

Pozdrawiam

0
  • #26 31 Gru 2003 12:59
    Chawek
    Poziom 18  

Słucham głównie muzyki technicznej więć bum, wryy, cykcyk w zupelnosci wystarcza, i tak wszystkie instrumenty sa syntetyczne :lol:

Życze wszystkim szampańskiej zabawy sylwestrowej i szcześliwego nowego roku !!! :wink:

0
  • #27 31 Gru 2003 13:26
    igod
    Poziom 24  

No do Techno to one się nadają idealnie, tylko z takiej muzki wyrasta się po podstawówce. Do MP3 też są OK.

Co do GDWK11/100 to głośniki jak na cenę 40zł są całkiem OK, ale uzyskanie z nich jakiejkolwiek przestrzenności jest chyba niemożliwe.

Posłuchaj najtańszej Vify D25, Seasa KT24 czy Audaxa TW025A0 (najtańsze kopułki lepszych firm), a zobaczysz ogromną różnicę. Oczywiście cena jest 3 razy wyższa (u nas).

0
  • #28 01 Sty 2004 11:46
    Hubi Pe
    Poziom 12  

Igod - racja, do technicznej muzy są świetne:) Większość imprezek typu osiemnastki w mojej klasie była nakręcana właśnie na Altusach, tylko że typu 140 :) Ale nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem, że z takiej muzy wyrasta się po podstawówce... Ja po podstawówce to wyrosłem z bagna zwanego hh... Ciekawe jak z tym poradziłyby sobie takie Altuski. Poza tym moim skromnym zdaniem z ciężkim rockiem też radzą sobie nieźle - przecież imprezy nie ograniczały się tylko do techno:) A może ja mam drewniane ucho...

0
  • #29 01 Sty 2004 13:28
    _Zabson_
    Poziom 15  

Witam ja mam Altusy 110 i mi one w zupełności wystarczają bas mocny rodziece cały czas nazekają ze im dudni w głowie a co do tubki to tez jest niezła zresztą słucham techno, dance itp więc mi w zupełności wystarczą a audiofilem nie jestem POZDRAWIAM!!!

0
  • #30 01 Sty 2004 22:37
    50146
    Użytkownik usunął konto