Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za sterownik silnika krokowego?

RuTech 29 Sty 2008 22:05 5370 12
  • #1 29 Sty 2008 22:05
    RuTech
    Poziom 11  

Witam Szanownych Specjalistów,

Czy zna ktoś ten sterownik? Pochodzi ze starej stacji dyskietek 5.25"...
    Co to za sterownik silnika krokowego?
    Domyślam się, że próba wykorzystania tego to poroniony pomysł bo na rynku są gotowe scalaki (za kilka zł) do sterowania silników krokowych, ale czasem zmienia się tylko nazwa a układ jest nadal sprzedawany...
    Nie robię sobie specjalnych nadziei.. ;-)

• #2 29 Sty 2008 22:12
    bogdan_p
    Poziom 39  

na zdjęcie masz silnik z przesuwu głowicy to bipolarny silnik krokowy , raczej niewielkie szanse wykorzystania , nie wiem jaki masz drugi silnik do napędu samej dyskietki , w tych modelach najczęściej były one zintegrowane z płytką nośną na której był cały silnik i elektronika , szanse wykorzystania praktycznie żadne może poza zabawą

• #3 29 Sty 2008 22:44
    RuTech
    Poziom 11  

Wiem, że to jest silnik bipolarny.
    Interesuje mnie ten sterownik na płytce (powiększenie w prawym dolnym rogu zdjęcia). Liczyłem, że ktoś miał styczność z takim układem albo podobnym znalezionym w takiej stacji FDD, który mógłby mieć podobny opis końcówek. Gdyby ktoś przypadkiem wiedział na które nóżki podawać sygnał z uP nie musiałbym zamawiać nowego - innego scalaka (sterownika).

Owszem ten silnik do napędu samej dyskietki jest zintegrowany z płytą - 6 cewek i ciężki wirujący talerz ale on mnie nie interesuje.

• #5 31 Sty 2008 11:17
    RuTech
    Poziom 11  

1. Hmmm.... Nie wiem jak mogłem to przeoczyć. Szukałem tam. Teraz wyszedłem na lenia.

2. To nie jest dokumentacja dokładnie do tego układu. Mój ma obudowę 28pin a ten z pliku tylko 18pin. Poradziłem sobie tak: przeszukałem połączenia elektryczne z gniazda zasilającego (12V,GND,GND,5V), i z gniazda gdzie podłącza się sam silnik. Okazało się że rozkład pinów względem osi symetrii (przechodzącej przez te przykrótkie piny na dole i na górze) jest taki sam u mnie jak w tej dokumentacji. Zaryzykowałem i zgadłem, że piny D1,D2 i PowerSave są w analogicznych miejscach. Udało się, działa. :-D

3. Dziękuje, że mogłem liczyć na pomoc "Specjalisty" w tak błahej sprawie.

4. Mam jeszcze pytanko dotyczące przegrzewania się silnika. To oczywiste, że przez cewkę (cewki) płynie cały czas spory prąd i stąd to ciepło. Doczytałem w instrukcji co czego jest pin PowerSave. Gdyby silnikowi przyszło pracować ciągle przez np. kilkanaście minut albo nawet dłużej to czy nie zostanie od uszkodzony-przegrzany? W stacji dysków był przykręcony do sporej aluminiowej kasety ale czy takie odprowadzanie ciepła mu wystarczy? Czy może wtedy pracować ciągle?

• #6 31 Sty 2008 18:04
    bogdan_p
    Poziom 39  

ten układ scalony został zaprojektowany głównie jako sterownik silników w napędach stacji dyskietek i dostosowany jest do bardzo małych silników krokowych ze względu na mały prąd max 330mA nie widzę innego zastosowania tego układu , dużo lepsze możliwości ma popularny L293D
    to czy będzie wykorzystany tzw prąd trzymania zależy od sterownika i sposobu jego sterowania masz rację że przepływający prąd będzie powodował jego nagrzewanie bez obaw spokojnie każdy silnik wytrzyma ok 50°C a nawet więcej , oczywiście jeżeli jest możliwość zawsze odprowadzenie ciepła jest wskazane
    tak z ciekawości gdzie chcesz zastosować ten silnik z napędu stacji ?

• #7 03 Lut 2008 20:45
    RuTech
    Poziom 11  

Zależało mi żeby uruchomić ten silnik..bo to mój pierwszy sterowany własnoręcznie silnik krokowy. Tak maleńki silnik być może wykorzystam do budowy chwytaka w małym "manipulatorze". A po co mi on?

To dłuższa historia.. ;-) Jestem studentem elektroniki, dla którego na czwartym roku (dziennych) studiów stało się jasne, że od falowodów, anten i przetwarzania sygnałów bardziej interesujące są roboty i sterowane elektronicznie maszyny. Niestety szeroko rozumiana technika cyfrowa jest tylko niewielką częścią programu moich studiów. Dziedzina Sterowania i Automatyki była zaledwie zasygnalizowana. Dostałem dużo swobody w wyborze tematu pracy dyplomowej i chciałbym by było to zagadnienie związane właśnie z robotyką/automatyką.
    Każdą wolną chwilę staram się wykorzystać na pogłębianie wiedzy w tym kierunku - każda porada byłaby dla mnie na wagę złota.
    Programowanie nigdy nie sprawiało mi problemu, a kiedyś było nawet pasją. W dzieciństwie wszystkie pieniądze przeznaczałem na (już słyszę śmiech czytających to) klocki LEGO TECHINIC i spędziłem setki albo i tysiące godzin na budowie różnych wówczas śmiesznych robotów i maszyn. Wtedy nie wiedziałem, że taką pasję można tak realnie rozwinąć. Dziś wiem tylko, że widok linii produkcyjnej, na której tony ruchomych uzbrojonych ramion wiercą, spawają, malują, obracają, skręcają itd zapiera mi dech a projektowanie ich albo chociaż sterowanie jest właśnie tym co chciałbym w życiu robić...

Co więc mam zrobić by nie zmarnować czasu i spełnić marzenia? ;-)

• #8 03 Lut 2008 21:21
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Co więc mam zrobić by nie zmarnować czasu i spełnić marzenia?

na pewno wiesz że wymagana jest wiedza i umiejętności z przynajmniej 2 dziedzin mechaniki i elektroniki , nie wiem czy już coś zbudowałeś , czy samodzielnie napisałeś jakiś program sterujący , osobiście uważam że powinno zaczynać sie od prostych rzeczy stopniowo nabierając doświadczenia a dopiero potem myśleć o coraz to bardziej skomplikowanych urządzeniach
    trudno coś na początek doradzać , ale nawet budowa prostego BEAM-a może dostarczyć wiele satysfakcji , możesz spróbować budowę prostego manipulatora lub pomyśleć o budowie plotera . frezarki CNC dla przykładu kilka linków :
    http://www.r2d2.faith.pl/
    http://www.plotpage.webpark.pl/
    http://www.cnc.info.pl/portal.php
    http://hobbycnc.hu/
    oczywiście poza chęciami i wiedzą pozostaje kwestia finansowa całego projektu , która nie jest mała sprecyzuj swoje plany może uda się coś ciekawego znaleźć
    mówiąc szczerze daj sobie spokój z tym silnikiem i sterownikiem , bardzo słabe parametry i musisz mieć oryginalną część na śrubę pociągową zwróć uwagę że oś silnika korzysta z łożyskowania śruby pociągowej tak więc silnik musi pozostać w oryginalnej formie , chyba że chcesz się nim pobawić

• #9 09 Mar 2008 20:51
    RuTech
    Poziom 11  

Po miesiącu poszukiwań wracam z prośbą o dalsze wskazówki.

(Opanowałem sterowanie tym silniczkiem przez LPT. :-) )

Obejrzałem w internecie bardzo wiele stron o amatorskich ploterach CNC wykonujących przeróżne funkcje. Miałem natomiast problemy ze znalezieniem czegokolwiek o manipulatorach. Gdzie szukać o nich informacji?

Jeśli chodzi o ograniczenia finansowe to w tej chwili myślę, że byłoby to kilkaset zł, trudno jest mi w tej chwili podać konkretną sumę. Wiem, że brzmi to śmiesznie bo stół liniowy i 2-3 silniki krokowe to już 2000zł. Uważam, że na potrzeby konstrukcji prototypu mógłbym wykorzystać silniki krokowe z drukarek a i prowadnice z drukarek A3 mogłyby posłużyć jako przyzwoity stół liniowy.

• #10 10 Mar 2008 20:19
    bogdan_p
    Poziom 39  

czytając Twój post nadal nie wiadomo co chcesz zbudować czy manipulator czy ploter CNC widzę , że zdajesz sobie sprawę z kosztów jakie za sobą niosą takie projekty , precyzja i funkcjonalność idą w parze z ceną poszczególnych elementów
    nawet przy nie dużych wymaganiach stawianych urządzeniu poza kosztami prowadnic i silników dochodzą jeszcze koszty pozostałych elementów mechanicznych , sterowników , zasilacza itp , podałem Ci polskie forum CNC tam znajdziesz wszystko jeżeli ma to być prototyp do nauki to może skorzystaj z opisanych w sieci rozwiązań z wykorzystaniem płyt MDF , jeżeli chodzi o manipulator to poza podanym wcześniej projektem R2D2 również ciekawy jest ten z forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic722788.html w obu przypadkach ważne jest jakie stawiasz tym urządzeniom wymagania i do czego mają służyć

• #11 09 Maj 2008 10:03
    RuTech
    Poziom 11  

Przez ostatnie dwa miesiące trwały dyskusje na temat pracy którą mam wykonać. Nareszcie mogę zabrać się do pracy.

Ostatecznie będzie to stacjonarny robot z dwoma manipulatorami, którego zadaniem będzie podnoszenie niewielkich przedmiotów ze stolika (przedmioty o wielkości i wadze telefonu komórkowego), nieskomplikowana identyfikacja (kolor), ewentualna orientacja w przestrzeni i segregacja polegająca na odłożeniu w określonym miejscu (lub wrzucenie do pojemnika).

Mam już wstępne wyobrażenie na temat wyglądu tego urządzenia.
    Przy tak "dużych" przedmiotach i braku wymagań co do dokładnego położenia przedmiotów wyłania się wniosek, że urządzenie to nie musi być superprecyzyjne. :-)

Nasuwa mi się parę pytań:

Skąd można wziąć silniki krokowe do sterowania tym urządzeniem? Cały czas po głowie chodzą mi te pochodzące z drukarek.
    Z czego wykonać ramię manipulatora? Tutaj przychodzą mi do głowy małe aluminiowe profile, dzięki którym można uzyskać niewielką wagę albo miedziane płytki, które z kolei można zlutować zamiast skręcania.

Uprzejmie proszę o wskazówki.

• #13 09 Maj 2008 14:16
    bogdan_p
    Poziom 39  

zacznij od zapoznania się z szczegółami konstrukcyjnymi na tej stronie dobrym materiałem jest pleksi ( ale droga ) oraz laminat epoksydowo-szklany ( płytki drukowane ) w manipulatorze raczej pomyśl o zastosowaniu serw modelarskich , chodź można również zastosować silniki DC lub krokowe , jako napęd platformy raczej silniki DC z przekładnią np. z wkrętarek lub gotowe z motoreduktorem
    wszystkie elementy bez problemu znajdziesz na Allegro

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME