Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie LED na przetwornicy MAX1797.

29 Sty 2008 23:15 12208 39
 • Poziom 10  
  Witam, wszystkich na forum, mój pierwszy post i pierwsze pytanie od bardzo dawna.
  Zamierzam zbudować latarkę na 5 LED 50cd i 75mA każda. Sumarycznie pobierać będzie 375mA i jako zasilanie chcę wykorzystać 2 akumulatory R14. Jako, że 2x R14 daje 2,4V chcę skorzystać z przetwornicy DC/DC na MAX1797. Czy zamieszczony schemat wystarczy? Oraz czy muszę dać jeszcze jakiś opornik przed każdą diodą (diody będą podłączone równolegle do Vout i GND)?
 • PCBway
 • Poziom 10  
  Tak czytałem, tylko chodzi mi o sam schemat - wyrzuciłem elementy odpowiedzialne za sygnalizację rozładowania baterii (aby uprościć konstrukcję) i zastanawiam się czy bez tego całość będzie działać. (Wydaję mi się że tak) No i połączenie diód, dawać rezystory czy nie?
 • Poziom 24  
  Chwilowo nie mam czasu na dokładniejsze przejrzenie noty katalogowej, ale wydaje mi się powinno działać, bo SHDN jest włączone przy stanie niskim. Jak znajdę chwilkę to poczytam i postaram się coś doradzić. Zawsze możesz zrobić to menadą prób i błędów, podłączyć tak jak jest i zmierzyć czy na wyjściu jest odpowiednie napięcie. Jeśli nie pomylisz masy z zasilanie i nie zewrzesz wyjścia OUT do masy to układowi nic się nie stanie. Co do diod to jeśli są na napięcie zasilania jakie chcesz osiągnąć stosując ten układ to rezystor jest zbędny.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Drogi koleszko, nie wprowadzaj w błąd, bardzo proszę. Pomijanie rezystorów wyrównawczych przy łączeniu równoległym diod LED to prosta droga do popalenia tych diod. Tym bardziej, że będą zasilane ze źródła napięciowego, jakim jest stabilizowana przetwornica.
 • Poziom 10  
  Czyli przed każdą diodą wstawić szeregowo z nią rezystor 50 ohm lub zaraz przy Vout 10 ohm ?

  Edit:
  Po doczytaniu notki i dodaniu rezystora chyba powinno być tak ?
 • Poziom 42  
  Przy diodach pobierających prąd 75 mA (każda) wystarczy rezystor rzędu 4.7 oma szeregowo z każdą diodą i ustalenie napięcia wyjściowego przetwornicy na poziomie ok. 3.9-4.0V (rzeczywista wartość wymaga po prostu zmierzenia).
 • Poziom 24  
  Drogi RoManie z praktycznych zastosowań, jako że nie raz bawiłem się LED-ami choćby jako dzieciak wiem, że gdy podłączasz diodę do napięcia zasilania, na jakie jest przystosowana to nie potrzeba rezystora ograniczającego prąd. Wystarczy wziąć zwykłą baterie 1.5V oraz czerwoną LED (właśnie ona ma napięcie zasilania ok 1.5V) i podłączyć bezpośrednio. Specjalnie żeby to sprawdzić kupię przy najbliższej okazji taka diodę i przetestuje. Poza tym napisałem, że jeśli napięcie jest takie jak napięcie zasilania diody to nie ma potrzeby, ale przy wyższym napięciu rezystor ograniczający jest jak najbardziej wskazany, więc nikogo nie wprowadzam w błąd.
 • PCBway
 • Poziom 42  
  Drogi koleszko, wprowadzasz w błąd. Jest istotna różnica pomiędzy podłączaniem czerwonej diody LED do ogniwa pastylkowego o małej wydajności a podłączaniem 5 diod LED do przetwornicy pracującej z napięciowym sprzężeniem zwrotnym.
  Samo łączenie równoległe diod LED wymaga rezystorów wyrównawczych (ze względu na ujemny współczynnik temperaturowy napięcia przewodzenia diod) a tu na dokładkę mamy jeszcze źródło napięcia o sztywnej charakterystyce.

  Diody LED to nie żarówki i różnice napięć rzędu 0.1V przy sztywnym zasilaniu oznaczają kilku-kilkunastokrotne różnice prądów przewodzenia diod. O ile przy zasilaniu z "gołego" ogniwa można liczyć jeszcze na rezystancję wewnętrzną ogniwa, to przetwornica z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego ma rezystancję wewnętrzną znikomą i przy równoległym połączeniu diod LED prąd rozłoży się pomiędzy nie zależnie od ich rzeczywistych napięć przewodzenia i rezystancji dynamicznych (bardzo małych). W takiej sytuacji dioda przewodząca najwyższy prąd będzie się rozgrzewała najszybciej i w miarę wzrostu temperatury będzie spadało jej napięcie przewodzenia i narastał prąd - do zniszczenia.
  Właśnie dlatego w połączeniach równoległych stosuje się rezystory wyrównawcze. Jak sama nazwa wskazuje - służą one wyrównaniu prądów przewodzenia i zabezpieczeniu przed gwałtownym jego narastaniem.
 • Poziom 24  
  Ok zwracam honor i po przeanalizowaniu tego, co napisałeś przyznaje, że masz racje. Faktycznie charakterystyki prądowo-napięciowe diod LED są bardzo strome i przy znikomej rezystancji źródła zasilania nawet niewielka zmiana napięcia zasilania spowoduje istotny wzrost prądu płynącego przez diodę, więc szeregowy rezystor jest wskazany. Pozdrawiam i przepraszam za wprowadzenie w błąd, ale myślę, że dzięki temu zarówno ja jak i ksol zrozumie, dlaczego zastosowanie tych rezystorów jest niezbędne.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  Witam.

  Bardzo mnie zaciekawił ten projekt zasilania LED z przetwornicy DC/DC.
  Więc zamówiłem sampla z MAXIM-a i teraz potrzebuję trochę dobrych rad i pomocy kolegów z forum ponieważ nie jestem aż tak zaawansowanym elektronikiem raczej hobbystą.

  LED to CREE XREWHT-L1-0000-00D01 3W czyli max I to 1A przy 3,7V
  Pakiet ogniw Energizera połączonych w baterię 2,4V 9600mA

  Wiem że ten MAX 1797 ma I max 550mA

  Czy można połączyć dwa takie układy równolegle aby podwoić Imax?

  Mam też dwa schematy do tego układu z noty katalogowej

  Oto one:
  Zasilanie LED na przetwornicy MAX1797.

  Zasilanie LED na przetwornicy MAX1797.

  Z tego co wyczytałem, a słabo znam techniczny angielski, to można na tym układzie wyregulować napięcie wyjściowe na żądane(R1,R2).
  Jak obliczyć te elementy? Znalazłem chyba że R2 = 250k

  I niby ma możliwość wykrywania rozładowanej baterii i chyba też można ustawić próg zadziałania(R3,R4).
  Znalazłem chyba że R4 = 250k

  Tu jest link do noty katalogowej:
  MAX1797
 • Poziom 15  
  -RoMan- czy sprawność twego układu jest większa od tego na MAX1797?
  Czy na tym LM jest wykrywanie rozładowanej baterii?

  PS Narazie będę próbował tworzyć ten układ na MAX1797 bo dostałem go od maxima za free, zobaczę czy dam radę wogóle go gdzieś przylutować.
 • Poziom 42  
  Sprawność będzie porównywalna - tutaj cudów nie ma.
  Nie ma wykrywania rozładowanej baterii, ale przy napięciu wejściowym 4.8V nie jest konieczne - koniec świecenia dokładnie zbiega się z maksymalnym, bezpiecznym rozładowaniem.

  Na 1797 nie osiągniesz wymaganej wydajności (1A) i tu też cudów nie ma - fizyki się nie oszuka. 1797 używałem do diod 1/1.3W (350 mA).
 • Poziom 15  
  -RoMan- czy możesz zerknąć w notę katalogową 1797 i podpowiedzieć mi jak oblicza się rezystory R3 i R4
  na rysunku Figure 6. Setting an Adjustable Output strona dziesiąta,
  jest tam wzór R3 = R4[(VTRIP / 0.85V) - 1] ale nie bardzo mogę zrozumieć co to jest Vtrip czy to jest dolna wartość napięcia (bateria rozładowana?)
  i czy za R4 mam wybrać 250k, a może to jest max rezystancja tego opornika i od czego to zależy
 • Poziom 35  
  A może niech MAX1797 pracuje jako stabilizator prądu zasilającego LED'a?
 • Poziom 11  
  :arrow: crook1
  Cytat:
  Wiem że ten MAX 1797 ma I max 550mA


  Prąd maksymalny, jakim ten układ może sterować LEDem to 1A.
  Widać to wyraźnie na str. 5 na wykresie pt.
  MAX1797
  EFFICIENCY vs. LOAD CURRENT (+5V)

  :arrow: -RoMan-
  Cytat:
  Połącz ten pakiet ogniw w baterię 4.8V 4800 mAh albo 9.6V 2400 mAh


  Kolego, widzę, że nie zwróciłeś uwagi na dopuszczalne maksymalne napięcie zasilania tego układu, czyli 5,5V.
  W tej sytuacji ani jednego, ani drugiego rozwiązania nie polecam.
  W pierwszym przypadku napięcie na szeregowo połączonych nieobciążonych ogniwach może przekroczyć tą wartość. W drugim przypadku układ na pewno tego nie przeżyje. Układ ten jest stworzony z myślą o zasilaniu jednym ogniwem Li-Ion lub 3xNiMh lub podobne.

  Polecam stronę, gdzie jest opisana bardzo prosta aplikacja tego układu (strona po angielsku).

  http://home.mchsi.com/~lambda_lights/miniprodc.htm

  BTW Właśnie przymierzam się to zmontowania tego układu.
 • Poziom 15  
  Ronin64 hmm... nie rozumiem, wydaje mi się że to w pewnym sensie stabilizuje prąd. No ale nie jestem profesjonalistą. zrobiłem ten projekcik w dwóch egzemplarzach każdy z nich robiłem oddzielnie i bardzo dokładnie sprawdzałem prawidłowość połączeń i nie chce mi to działać.

  wykonałem też wg schematu z tej stronki:
  lambda_lights
  Zasilanie LED na przetwornicy MAX1797.

  i nic nie działa czyżby przysłali mi dwa wadliwe egzemplarze tego max1797?

  Serkules do uruchomienia tego układu zastosowałem jedną baterię 1,5V, a może to wina kondensatorów bo zastosowałem elektrolity 47uF 6,3V?
 • Poziom 11  
  Jakiej diody używasz i jak ją podłączasz?
 • Poziom 11  
  Chodziło mi o typ diody PowerLED i sposobu podłączenia zasilania do niej. W miarę możliwości zrób fotę podłączenia zasilania do niej.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Przy podłączeniu tylko jednego LEDa nie jest konieczne dawanie rezystora w tym układzie, gdyż stabilizuje on prąd zasilający tego LEDa. Kolejna sprawa to chłodzenie. Jeśli zamierzasz zasilać tą diodę prądem znamionowym to koniecznie zastosuj chłodzenie. Tym bardziej jesli posiadasz goły emiter bet tzw. "stara".
 • Poziom 15  
  A to z fotką będzie problem bo właśnie wszystko rozlutowałem i będę próbował wszystko od nowa składać.

  Hmm... to jest dioda mocy
  tu jest nota katalogowa:
  CREE XR-E

  a podłączenie to chyba nie jest takie trudne plus do plusa przez rezystor,a minus do GND.

  prąd znamionowy LEDa to 1A a ja go chcę zasilić 500mA
 • Poziom 11  
  Napisz, czy masz goły emiter, bez podłoża odprowadzającego ciepło, czy z podłożem. Kolejna sprawa: w układzie jest cewka. Jakiej cewki Ty użyłeś?
 • Poziom 15  
  Emiter ma tzw. "star"

  hmm... no w sumie to cewkę wylutowałem z napędu cd-rom

  ale próbowałem też dławik osiowy 30uH i efekt ten sam czyli żaden

  Zasilanie LED na przetwornicy MAX1797.

  Dioda jest dobra bo po podłączeniu do zasilacza stab. przez opornik świeci
 • Poziom 11  
  W tej konfiguracji MAX1797 jest stabilizowanym źródłem prądowym, tylko nie wiadomo czemu podajesz linka do materiałów firmy National.
 • Poziom 35  
  Zgadza się jest stabilizowanym źródłem prądowym, a linka podałem takiego jakiego akurat miałem pod ręką. W tym przypadku chodzi o pomysł a nie o to jakiej firmy układu się użyje.
 • Poziom 15  
  No dobra wszystko się wyjaśniło.
  Do montażu układu użyłem płytki od pamięci RAM, a te płytki mają trzy warstwy dwie zewnętrzne (widoczne) i jedna wewnętrzna nie widoczna.

  Mój problem polegał na tym że niektóre ścieżki robiły obwód zamknięty(zwarcie).

  Teraz wszystko działa idealnie, dobrze że układ się nie uszkodził.

  Schemat wg. którego to jest wykonane
  Zasilanie LED na przetwornicy MAX1797.

  Zdjęcia z pracy układu Serkules możesz zobaczyć jak to jest połączone

  Rezystor przed diodą 2,1ohm wolałem dać bo nie wiem czy jak podłączę bezpośrednio to czy mi diody nie spali.
  Prąd na wyjściu z rezystorem oczywiście to:
  z jednego akumulatorka 1,2V na wyjściu 0,13A -3,25V po rezystorze 2,83V
  z dwóch akumulatorków 2,4V na wyjściu 0,29A -3,89V po rezystorze 2,93V
  z trzech akumulatorków 3,6V na wyjściu 0,55A -4,79V po rezystorze 3,02V

  Takie sobie pomiary porobiłem ale słyszałem że to inaczej trzeba wykonywać taki pomiar dla przetwornic step-up.

  Zasilanie LED na przetwornicy MAX1797.

  Zasilanie LED na przetwornicy MAX1797.

  Zasilanie LED na przetwornicy MAX1797.
 • Poziom 11  
  Gratuluję powodzenia!

  Zdjęcie połączeń chciałem po to, aby wychwycić ewentualne błędy w montażu, ale skoro wszystko działa to już mi nie są potrzebne. PCB będę wykonywał sam w oparciu o projekt Lambda.

  Pamiętaj także o odpowiednim chłodzeniu LEDa. Przy prądzie 550mA sam star z pewnością nie wystarczy, a dłuższe świecenie na pewno negatywnie odbije się na żywotności diody.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Rezystor w szeregu z diodą nie jest konieczny.
  Czy mógłbyś zrobić pomiary prądu tego drivera bez rezystora?
  Chodzi mi o prąd LEDa.