Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolimator do lasera

jgrupa 29 Jan 2008 23:27 5783 10
    jgrupa
    Level 15  
    Kupiłem na allegro laser i drivera. Skąd wziąć kolimator do niego, albo jak zrobić, czy da się ze starego cd-roma tę soczewkę wyjąć? I czy mogę zasilać to przez 9v 0,13 A?

Proszę o pomoc i z góry dziękuje
    Madrik
    moderator of Robotics
    Zasilanie diód laserowych - FAQ.

Soczewki da się wyjąć. Ale to nie jest kolimator. Kolimator najprościej wziąść ze sklepu z militariami - chińskie celowniki kolimacyjne za 50zł do ASG i wiatrówek. Wyciągasz szybkę i masz kolimator.
    Dość często mylone są soczewki z kolimatorami.
    jgrupa
    Level 15  
    A można zasilać to przez 9v 0,13 A?
    me_super
    Level 29  
    Madrik wrote:
    Zasilanie diód laserowych - FAQ.

Soczewki da się wyjąć. Ale to nie jest kolimator. Kolimator najprościej wziąść ze sklepu z militariami - chińskie celowniki kolimacyjne za 50zł do ASG i wiatrówek. Wyciągasz szybkę i masz kolimator.
    Dość często mylone są soczewki z kolimatorami.

Soczewka w ogólnym przypadku jest kolimatorem. Wystarczy umieścić źródło światła w ognisku. Inna sprawa dlaczego z diodami laserowymi to nie działa.
    Natomiast to o czym piszesz to kolimator ale tylko z nazwy potocznej. Jest to tak zwana luneta Keplera i nie nadaje się do kolimacji wiązek bo jest układem afokalnym i potrafi tylko zmieniać rozmiar wiązki a nie kolimować.
    jgrupa
    Level 15  
    A gdyby z laserka takiego z bazaru wyjąć kolimator "soczewkę" to ładnie by skupiało?
    A w ogóle to takie bazarowe laserki mają radiator do diody laserowej?

Pozdrawiam
    blacker22
    Level 11  
    Dzisiejsze bazarowe breloczki laserowe do tych sprzed ok 6-10 lat mają się jak TOPEX do STANLEY`a :/. Oprócz aluminiowej obudowy w całości są z plastiku, soczewki sa koślawe i często nie osiowe

Widać na foto, że oczko nie jest na środku bryły :(
    Kolimator do lasera

Struktura lasera jest na malutkiej blaszce mosiężnej, bez obudowy i fotodiody.
    Kolimator do lasera

Narażona jest na kurz, brud i łatwe uszkodzenie.
    Kolimator do lasera

Stare wskaźniki były oparte o profesjonalną diodę laserową Φ5,6mm i osadzoną w tulejkach mosiężnych, a soczewki były bardzo dobrej jakości
    Madrik
    moderator of Robotics
    Ale za to nie kosztowały 10zł, tylko 100zł.
    :D
    yogimis
    Level 10  
    Też zamierzam zbudować laser i przy gromadzeniu części pojawił się problem z kolimatorem. znalazłem takie kolimatory z diodą 5mW, które ponoć bdb się nadają to tego celu i mająregulację odległości od diody. Mam możliwość ściągnięcia z chin, tylko muszę kupić 3 sztuki. Czy ktoś chciałby zrobić ze mna wspólne zamówienie? 22zł z wysyłką docelową by kosztowało
    yogimis
    Level 10  
    a on ma regulację odległości od diody łatwo dostępną?
    i kosztuje 23 + wysyłka
    PawełS1717
    Level 17  
    Soczewka się obraca w gwincie drobno zwojowym i sprawuje sie wyśmienicie, jest łatwo dostępna.
    Kolimuje on wiele razy lepiej niż soczewka z laserka z bazaru. I nie musisz zamawiać z Chin tyko jest w Polsce. Ja polecam i pozdrawiam