Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik prądu stałego jako napęd wrzeciona w tokarko-frezarce

30 Jan 2008 00:39 4074 3
  • Level 10  
    Witam,
    jakiś czas temu rozważałem zakup falownika do silnika w mojej małej tokarko-frezarce OUS-1 (3-fazowy 0.37kW) by móc go zasilić z sieci 230V, ale jest to dość kosztowne rozwiązanie. Znajomy mi podsunął pomysł zastosowania silnika prądu stałego o podobnej mocy z regulacją mocy (PWM). Znalazłem coś takiego: http://www.allegro.pl/item302787332_skuter_elektryczny_450w_36v_silnik_nowy_.html. Co o tym sądzicie? Można by wykrzesać z niego troszkę więcej podwyższając napięcie np. do około 50V. Może z kolegów zastosował już podobne rozwiązanie? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!! :)
  • Level 27  
    Falownik trofazowy mozna kupic za okolo 200-300 zl .Dorobienie ukladu regulacji tez pochlonie pare zl. Silnik pradu stalego po zmniejszeniu napiecia przy malych obrotach nie ma mocy co bedzie sie wiazalo z problemem obrobki .Po za tym potrzeba dokupic transformator o dosc duzej mocy .Podsumowujac uwazam ze stosujac silnik pradu stalego nie bedzie wcale taniej , od kupienia na e-bey falownika .

[size=9][color=#999999]Dodano po 25 [minuty]:[/color][/size]

Czy to jest silnik jednofazowy czy trofazowy .Falowniki stosuje sie tylko do silnikow trofazowych .Mozna podlaczyc jedna faze lub trzy , ale zawsze otrzymuje sie trzy fazy .Jesli jest to silnk jednofazowy to proponuje zastosowac silnik z dwoma pradkosciami w jednym silniku , tak aby wolna predkosc byla okolo 300-400W.Przy predkosci wolnej silnik ma mniejsza moc , a wieksza przy wiekszej predkosci .
  • Level 17  
    Cześć!
    Tak jak napisał Dioda52. Wrzeciono tokarki będzie zmniejszać obroty w zależności od obciążenia.
    Taki eksperyment możesz przeprowadzić przy użyciu wiertarki z regulacją obrotów. Napęd pomysłu znajomego, będzie zachowywał się identycznie. Chyba, że znajomy rozważał rozbudowanie sterownika w układ sprzężenia zwrotnego od wirnika. W takim wypadku należy zastosować czujnik obrotów wirnika, który dynamicznie będzie zmieniał moc silnika, tak, żeby utrzymywać zadane obroty. Takie rozwiązanie stosuje się np. w pralkach automatach z silnikami komutatorowymi. I tylko takie sterowanie silnika zapewni stabilne zadane obroty wrzeciona z wysokim momentem obrotowym. Natomiast regulacja PWM, fazowa, itp. jest jakby drugorzędna, gdyż każda ze wspomnianych by zapewnić j.w. będzie wymagała informacji o obrotach wirnika.
    W rezultacie najlepszym rozwiązaniem jest falownik, który zapewnia np. zmniejszanie 10x zwiększanie 6x nominalnych obrotów silnika, poza tym wiele dodatkowych funkcji jak: miękki start, hamowanie, wyświetlanie obrotów, itd.
    Pozdrawiam
  • Level 16  
    Na allegro jest do sprzedania falownik SEW 0,37kW za 100 zł - 4 godziny do końca aukcji. Kupuj i nie kombinuj z przeróbkami.