Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie głośnością do AWS 307 Tosca

bsw 30 Sty 2008 14:01 2227 2
  • #1 30 Sty 2008 14:01
    bsw
    Poziom 15  

Witam wszystkich,

Posiadam amplituner jwt. S.P. firmy DIORA. Ogólnie jestem z niego zadowolony poza jednym mankamentem - brakuje mi zdalnej regulacji głośności. Na dodatek gałka głośności jest w tym modelu mała i niewygodnie umieszczona. Umyślałem sobie więc dorobić regulację głośności - najlepiej programowaną z dowolnego pilota - w domyśle tego od CD. I tu mam kilka koncepcji ale nie wiem na jaką się zdecydować:

1. Wewnątrz czy na zewnątrz.
    a) wewnątrz - wymana bądź modyfikacja istniejącego potencjometru,
    b) na zewnątrz - wykorzystanie gniazda korektora i dołożenie zewnętrznego układu bez modyfikacji samego amplitunera,

2. Jaki potencjometr.
    a) analogowy czyt. klasyczny:
    - potencjometr z silniczkiem,
    - silnik krokowy (z drukarki?) napędzający zwykły potencjometr,
    b) cyfrowy:
    - zbudowany na specjalizowanym potencjometrze cyfrowym,
    - wykorzystujący multiplekser i "baterię" rezytorów,

Nie będę ukrywał że nie chciałbym wydać na to zbyt dużej kwoty.
    Może ktoś ma już podobne doświadczenia i ewentualnie może mi coś doradzić?

0 2
  • #2 30 Sty 2008 19:24
    januss73
    Poziom 31  

Ja zrobiłbym to na potencjometrze analogowym z silnikiem, sterownik w środku, o ile tylko wygospodarujesz miejsca na płytkę jak się uprzeć 4x4m. Cyfrowo też miałoby sens. Na dobrym układzie mógłbyś zrobić cały przedwzmaniacz, może nawet lepszy niż orginalny. W ten sposób mógłbyś z pilota ustawiać też barwę. Tak czy śmak bez mikrokontrolera się nie obejdzie. Idąc na łatwiznę możesz kupić to http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/index.php?user_id=48504&lang=pl
    albo poszperać na elektrodzie, były już takie układy.
    pzdr

0
  • #3 31 Sty 2008 11:16
    bsw
    Poziom 15  

Wiem że nie obędzie się bez mikrokontrolera. Niestety nie mam z tym większych doświadczeń, dlatego wolałbym jakieś gotowe rozwiązanie zastosować.
    Co do wbudowania do wnętrza: miejsce na płytkę jest, z zasilaniem układu też nie powinno być problemów. Problem jest z przestrzenią w miejscu gdzie znajdują się wszystkie potencjometry. Wymiana na taki z silnikiem nie wchodzi w rachubę - po prostu się nie zmieści. Jest za to miejsce trochę dalej. Myślałem raczej o układzie:

http://www.sklep.avt.com.pl/p,pl,2296,avt5040...+glosu+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

Nie wylutowywałbym potencjometru tylko podłączył się zaciskiem do jego drugiej strony - teraz na osi znajduje się tam takie bezsensowne plastikowe ustrojstwo do symulowania skokowej pracy.

Niemniej chyba prościej byłoby zastąpić potencjometr analogowy jakimś cyfrowym. Niestety nie mogę znaleźć jakiegoś prostego i sprawdzonego schematu... Acha w przypadku potencjometru cyfrowego miło by było gdyby pamiętał poprzedni poziom głośności (z przed wyłączenia) :) Chociaż to może załatwić mikrokontroler...
    Czy jest jakiś tańszy cyfrowy potencjometr niż DS1802 ?

0