Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie pompy głębinowej 1.5kw

30 Sty 2008 22:32 35595 24
 • Poziom 15  
  Witam,
  bede robil instalacje pod pompe 3 fazową 1.5KW.
  Uzwojenie połączone w trójkąt.
  I tu moje pytanie: Jakie wlozyc zabezpieczenia?
  - przed zanikiem fazy
  - nadprądowe B6 C6 ?
  - termik ?
  ?
  Calosc bedzie oczywiscie wisiala na roznicowce 30mA
  Macie jakies pomysly jak to poprawnie zrobic?
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Najpierw różnicówka a następnie bezpieczniki zwłoczne typu C.( Dla 1.5kW to ok C16). Następnie stycznik.( wartość prądu obciążenia styków 4*prąd znamionowy pompy). Następnie wyłącznik silnikowy lub termiczny ustawiony na wartość 1.1 prądu znamionowego pompy. Czyli 1.1*Izn=? . To jest podstawa do zabezpieczenia. Dodatkowo możesz zastosować czujnik zaniku fazy bądź czujnik kontroli stycznika. Ale tego nie musisz.
 • Moderator Robotyka
  C16A, dla pompki 1,5kW?... Nie przesadzasz trochę? ;)
 • Poziom 15  
  Jaka jest regula doboru zabezpieczenia nadpradowego silnika?
  Czy przypadkiem nie 4x znamionowy?
 • Poziom 38  
  Oczywiście możesz dołożyć również zabezpieczenie przed "sucho biegiem"
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Z pewnością na tabliczce znamionowej masz podany prąd znamionowy dla tego silnika.
 • Poziom 24  
  Zabezpieczenie nadprądowe ustawia się 1,1In.Przy pompach może być nieco więcej ale nie czterokrotność.
 • Poziom 12  
  Koniecznie zamontuj czujnik zaniku fazy razem z asymetrią fazy to jest ważne są przypadki kiedy napięcie jednej fazy się obniży i czujnik zaniku fazy nie wyłapie a asymetri fazy tak. Możesz zastosować również pływak do poziomu wody w studni chyba że masz jej dostatek to nie trzeba.
 • Poziom 15  
  A dobry wylacznik silnikowy tego nie zalatwi?

  BTW prad znamionowy silnika to 4A.
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Cytat:
  A dobry wylacznik silnikowy tego nie zalatwi?
  Nie. Nie załatwi.,ale wtedy załączanie tej pompy musi być sterowanie poprzez stycznik
 • Poziom 15  
  Tam bedzie stycznik, jakos bede spokojniejszy jezeli bedzie tam stycznik a nie bezposrednio czujnik cisnienia.
  Wiec tak:
  - bezpiecznik S, C16
  - zabezpieczenie fazowe
  - stycznik
  - wylacznik silnikowy z dodatkowym stykiem aby nie nastapilo ponowne wlaczenie jak wyrzuci.


  A jaki dac kabel? Pompa zwykla, glebinowa w gospodarstwie domowym. Bedzie wisiala gdzies 5 m pod powierzchnia wody. W gumie? YKY?
  Dal byl chyba yky, tam nie bedzie drgan, kabel bedzie poprzypinany do rury plastikowej. Co sadzicie?
 • Poziom 15  
  Automatyka bedze - zbiornik hydroforowy z czujnikiem cisnienia ktory to z kolei bedzie sterowal stycznikiem.
 • Poziom 14  
  bst napisał:
  Cytat:

  bezpiecznik S, C16
  - zabezpieczenie fazowe
  - stycznik
  - wylacznik silnikowy z dodatkowym stykiem aby nie nastapilo ponowne wlaczenie jak wyrzuci.


  Wytłumaczcie mi panowie, bo jestem chyba skrzywiony studiami na wydziale elektrycznym, po co wyłącznik S, C16 a potem wyłącznik silnikowy?
  Do zabezpieczania silników służą wyłaczniki silnikowe. Do silnika 1,5kW należy dać wyłacznik o zakresie do 4A i ustawić go na 1,1In.
  Wyłaczniki silnikowe mają zintegrowane wyzwalacze elektromagnetyczne o charakterystyce zbliżonej do S'ów "C" ( krotność 12-14 In) więc dodatkowy wyłącznik S jest zbędny, bo i tak będzie to zasilone z sieci gdzie już jakieś zabezpieczenie jest. No chyba że zasilimy to prosto ze stacji elektroenergetycznej :D.
  Różnicówkę trzeba by dać, tak jak dodatkowy styk w wyłączniku silnikowym odpowiednio połącznowy ze stycznikiem - jak napisał bst:!:
  jeśli chodzi o zanik fay to nie zaszkodzi aczkolwiek to kwestia budzetu.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Napisze ci co potrzeba ja mam to zamontowane i pracuje bezawaryjni:
  1-wyłącznik termiczny AC3 In4A z nastawieniem na 3,25A przy silniki 1,1kW
  2-czujnik kolejności faz i zaniku fazy W301s
  3-stycznik dowolnego typu na 4A musisz kupić obudowę plastikową na te podzespoły ona wewnątrz ma szynę do montowania w/w części, uważaj jak będziesz kupował stycznik na jego wielkość aby po zamontowaniu zamknęły się drzwiczki. To wszystko życzę miłego podłączania.
 • Poziom 15  
  Jeszcze raz porusze problem kabla.
  Ktos powyzej proponowal oponowy - czyli jak rozumiem OnPd.
  Ale sa tez dostepne 'specjalne' kable do pomp glebinowych, z dotyku tez gumowe.
  A moze jednak dac ziemny yky? Ktory akurat mam ;) Jakos mi sie wydaje ze predzej guma zacznie parciec niz izolacja yky.
  Co sadzicie?
 • Pomocny post
  Moderator Robotyka
  YKY nie bardzo się nadaje. Ma sporo pustej przestrzeni w środku, gdzie kondesuje się para wodna i zbiera woda przenikająca przez uszkodzenia izolacji. Parę razy widziałem już takie kabelki, z których leciała woda jak z dzbanka. A ziemia to nie to samo co woda.
  Do pompy radziłbym raczej jakiś przewód dedykowany do takich zastosowań, z pełną izolacją i wzmocnioną powłoką, oraz co najwazniejsze z izolacją nie zmieniającą właściwości po zatopieniu, w razie uszkodzenia powłoki.
  np. taki:
  http://www.helukabel.pl/opis_p.php?func=2&parent_id=4&page=2a&id=284&il=6&act=exe
 • Poziom 26  
  [quote="Marcin01"]Wyłaczniki silnikowe mają zintegrowane wyzwalacze elektromagnetyczne o charakterystyce zbliżonej do S'ów "C" ( krotność 12-14 In)
  Cytat:


  Nie wszystkie. Np M-611 o zakresie 2,5-4A nie ma wyzwalacza zwarciowego. Jest za to podane że max. wartość bezpieczników topikowych nie może przekroczyć 25A
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Mam 30 letnie doświadczenie w pracy z pompami głębinowymi pracując w zakładzie który specjalizował się w odwiertach studni głębinowych jak i zabudową w nich pomp głębinowych oraz ich podłączaniem elektrycznie. Pompa głębinowa 1,5 kW prąd poboru 3 A na fazę.Zabezpieczenie 3A x wśpółczynnik dla rozruchu średniego tj 2 = 6A dla rozruchu ciężkiego 3x 2,5 - 7,5A właściwe zabezpieczenie dla tego silnika to 10A z charakterystyką C . Mimo iż silnik jest małej mocy nie zaleca się stosowania w obwodzie stycznika typu STo jak również ST1 ze względu na to iż płytki stykowe w styczniku są zgrzewane i bardzo często odpadają wskutek czego ww styczniki są awaryjne i przy braku zamontowanego zabezpieczenia przed brakiem 1 fazy spaleniu ulega silnik pompy.Zabezpieczenie termiczne silnika.Prąd nastawy 3,3A Kabel stosowany w podłączeniu pompy głębinowej typu OGł 4x2,5 mm2.Z braku takiego dopuszcza się stosowanie kabla OP 4x2,5mm2.We wszystkich rozdzielniach bezwarunkowo należy stosowaś zabezpieczenia przed brakiem 1 fazy.Zalecane jest zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem.

  Dodano po 31 [minuty]:

  Zabezpieczenie pompy głębinowej przed suchobiegiem można nabyć w hurtowni pomp głębinowych w Grudziądzu podając uprzednio długość sondy która jest montowana na rurze nośnej pompy około 2 metry nad redukcją wkręconą w pompę.Pompy głębinowe wychodzące od producenta zawierają około 6 m kabla przy silniku pompy.Kabel o potrzebnej długości aby wyjść z otworu należy przedłużyć poprzez skręcanie i lutowanie poszczególnych końcówek kabli a następnie zaizolować taśmą izolacyjną w plastyku dobrze naciągając.Na tak oizolowane kable należy je ponownie kilkakrotnie izolować samowulkanizującą się taśmą gumową specjalnie do tego przeznaczoną która jest dostępna w hurtowniach elektrycznych Następnie cały taki sztukunek ponownie kilkakrotnie owija się taśmą izolacyjną.Opuszczona pompa błębinowa powinna wiśieć swobodnie na rurach i nie przylegać do boku filtra .Leżąca na boku filtra pompa wpada w wibracje i może ulec uszkodzeniu.Pompę należy opuszczać do otworu głębinowego w odpowiednim koszu celem zabezpieczeniem w przypadku urwania się jej aby nie spadła na dno studni.
 • Poziom 15  
  Jeszcze odnosnie zabezpieczenia silnika.
  Silnik 1.5KW, omnigeny, na silniku jest podany prad 4A rozumiem ze jest to maksymalny. Czy taki mam ustawic na wylaczniku termicznym?

  Laczenie kabla - niestety producent dostarcza silnik z kablem plaskim dlugosci 1.5 z dodatkowa, zewnetrzna zyla uziemiajaca. Bedzie to swego rodzaju wyzwanie aby to dobrze zaizolowac (kabel dwu czesciowy, trzy zyly w jednej plaskiej izlolacji plus dodatkowa zyla uziemiajaca niejako doklejona). Kabel zalecany przez producenta to H07RN-F.
 • Poziom 35  
  Silnik pompy zalany czystą wodą i zakręconym korkiem wlewu wody i opuszczony do nowo odwierconego otworu studziennego ,po uruchomieniu powinien pracować na wylew. To znaczy uruchomiona pompa w celu oczyszczenia się wody w studni powinna pracować nie podłączona do instalacji hydroforowej przez kilka godzinna wężu gumowym a woda powinna być odprowadzona do kanału ściekowego celem oczyszczenia wody.Od chwili 1 uruchomienia pompy celem oczyszczenia wody pompy nie wolno wyłączać gdyż pompa może ulec zatarciu i przy pierwszym uruchomieniu prąd pracy silnika może być większy i spada do wartości naznaczonej przez producenta po oczyszczeniu się wody.Pompa po pierwszym uruchomieniu powinna pracować kilka godzin.Należy w trakcie pracy pompy kontrolować wysokość słupa wody w studni.Przewód OGł jest przewodem w podwójnej powłoce gumowej nie licząc żył powlekanych w gumie.Bez żadnych skutków ubocznych można zastosować przewód Op .Prąd pracy silnika po oczyszczeniu studni można precyzyjnie ustawić dokonując pomiaru cęgami Ditza.Więcej danych otrzymasz pisząc na moją pocztę.
 • Poziom 25  
  Mam pytanie do znawców tematu...kiedyś elektryk założył mi takie zabezpieczenia do zestawu hydroforowego z pompą trójfazową...teraz chciałbym wykorzystać te urządzenia do zabezpieczenia pompy głębinowej...może ktoś mi powiedzieć czy da się to wykorzystać i czy może jest tam jakieś zabezpieczenie przed sucho biegiem? Zamieszczam zdjęcie tych urządzeń.

  Zabezpieczenie pompy głębinowej 1.5kw

  Najpierw popraw błędy, tego nie da się czytać! [Łukasz]
 • Poziom 35  
  Prawidłowy montaż pompy pod względem energetycznym.1 Różnicówka 2.zabezpieczenie trójfazowe typu S z charakterystyką C 3. stycznik 4.przekażnik termiczny 5.elektroniczne zabezpieczenie przed brakiem 1 fazy sprawujące również kontrolę nad stycznikiem i przekażnikiem termicznym podczas pracy pompy 6.w obwód zasilania stycznika wpięte urządzenie z sondą zamocowaną na rurze na której jest opuszczona pompa głębinowa.Sonda powinna być opuszczona na wysokości około 1m od zamontowanej pompy celem wyeliminowania pracy pompy na suchobiegu. W obwód stycznika również musi być wpięty wyłącznik ciśnieniowy zabudowany na zbiorniku hydroforowym.Należy wziąść pod uwagę iż zarówno silnik jak i pompa jest smarowana wodą Silnik pompy który jest zabudowany poniżej pompy powinien być zabudowany nie mniej niż 1m od dna studni.Silnik pompy w takiej kolejności podłączony, taką aparaturą elektryczną charakteryzyje się długoletnią exploatacją w studni.
 • Poziom 25  
  Witam dziękuję za odpowiedż
  Miałbym jeszcze jedno pytanie ostatnio w castoramie natrafiłem na takie wyjście 5-drożne do podłączenia manometru, wyłącznika ciśnieniowego...pasowałoby mi żeby podłączyć to na wyjściu ze zbiornika hydroforowego, tylko nie jestem pewien czy wyłącznik ciśnieniowy nie powinien być przed zbiornikiem ciśnieniowym ?


  Zabezpieczenie pompy głębinowej 1.5kw
 • Poziom 23  
  Wyłącznik ciśnieniowy powinien być zamontowany w górnej części hydroforu (tam gdzie znajduje się powietrze). Jednocześnie powinieneś też zamontować zawór np. 1/2 cala na trójniku z włącznikiem żeby można było dopompować powietrza.
 • Poziom 1  
  Jeśli chcecie dowiedzieć się wszystkiego na temat zabezpieczenia pompy głębinowej zadzwońcie do HYPO bardzo fajni ludzie i wszystko wytłumaczą WWW.hypo.com.pl
  Polecam ich bo są uczciwi, studniarz wyliczył mi pompę i zabezpieczenia na 3000zł a u nich kupiłem pompę grundfosa dużo taniej (jestem z tej pompy bardzo zadowolony)
  Co najważniejsze pompa grundfos ma już zabezpieczenia przed pracą na sucho więc w gruncie rzeczy nie wychodzi drogo.