Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie pompy głębinowej 1.5kw

30 Jan 2008 22:32 38595 24
  • Level 15  
    Witam,
    bede robil instalacje pod pompe 3 fazową 1.5KW.
    Uzwojenie połączone w trójkąt.
    I tu moje pytanie: Jakie wlozyc zabezpieczenia?
    - przed zanikiem fazy
    - nadprądowe B6 C6 ?
    - termik ?
    ?
    Calosc bedzie oczywiscie wisiala na roznicowce 30mA
    Macie jakies pomysly jak to poprawnie zrobic?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 14  
    Najpierw różnicówka a następnie bezpieczniki zwłoczne typu C.( Dla 1.5kW to ok C16). Następnie stycznik.( wartość prądu obciążenia styków 4*prąd znamionowy pompy). Następnie wyłącznik silnikowy lub termiczny ustawiony na wartość 1.1 prądu znamionowego pompy. Czyli 1.1*Izn=? . To jest podstawa do zabezpieczenia. Dodatkowo możesz zastosować czujnik zaniku fazy bądź czujnik kontroli stycznika. Ale tego nie musisz.
  • moderator of Robotics
    C16A, dla pompki 1,5kW?... Nie przesadzasz trochę? ;)
  • Level 15  
    Jaka jest regula doboru zabezpieczenia nadpradowego silnika?
    Czy przypadkiem nie 4x znamionowy?
  • Level 38  
    Oczywiście możesz dołożyć również zabezpieczenie przed "sucho biegiem"
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Z pewnością na tabliczce znamionowej masz podany prąd znamionowy dla tego silnika.
  • Level 24  
    Zabezpieczenie nadprądowe ustawia się 1,1In.Przy pompach może być nieco więcej ale nie czterokrotność.
  • Level 12  
    Koniecznie zamontuj czujnik zaniku fazy razem z asymetrią fazy to jest ważne są przypadki kiedy napięcie jednej fazy się obniży i czujnik zaniku fazy nie wyłapie a asymetri fazy tak. Możesz zastosować również pływak do poziomu wody w studni chyba że masz jej dostatek to nie trzeba.
  • Level 15  
    A dobry wylacznik silnikowy tego nie zalatwi?

BTW prad znamionowy silnika to 4A.
  • Helpful post
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Quote:
    A dobry wylacznik silnikowy tego nie zalatwi?
    Nie. Nie załatwi.,ale wtedy załączanie tej pompy musi być sterowanie poprzez stycznik
  • Level 15  
    Tam bedzie stycznik, jakos bede spokojniejszy jezeli bedzie tam stycznik a nie bezposrednio czujnik cisnienia.
    Wiec tak:
    - bezpiecznik S, C16
    - zabezpieczenie fazowe
    - stycznik
    - wylacznik silnikowy z dodatkowym stykiem aby nie nastapilo ponowne wlaczenie jak wyrzuci.

A jaki dac kabel? Pompa zwykla, glebinowa w gospodarstwie domowym. Bedzie wisiala gdzies 5 m pod powierzchnia wody. W gumie? YKY?
    Dal byl chyba yky, tam nie bedzie drgan, kabel bedzie poprzypinany do rury plastikowej. Co sadzicie?
  • Level 15  
    Automatyka bedze - zbiornik hydroforowy z czujnikiem cisnienia ktory to z kolei bedzie sterowal stycznikiem.
  • Level 14  
    bst napisał:
    Quote:

bezpiecznik S, C16
    - zabezpieczenie fazowe
    - stycznik
    - wylacznik silnikowy z dodatkowym stykiem aby nie nastapilo ponowne wlaczenie jak wyrzuci.

Wytłumaczcie mi panowie, bo jestem chyba skrzywiony studiami na wydziale elektrycznym, po co wyłącznik S, C16 a potem wyłącznik silnikowy?
    Do zabezpieczania silników służą wyłaczniki silnikowe. Do silnika 1,5kW należy dać wyłacznik o zakresie do 4A i ustawić go na 1,1In.
    Wyłaczniki silnikowe mają zintegrowane wyzwalacze elektromagnetyczne o charakterystyce zbliżonej do S'ów "C" ( krotność 12-14 In) więc dodatkowy wyłącznik S jest zbędny, bo i tak będzie to zasilone z sieci gdzie już jakieś zabezpieczenie jest. No chyba że zasilimy to prosto ze stacji elektroenergetycznej :D.
    Różnicówkę trzeba by dać, tak jak dodatkowy styk w wyłączniku silnikowym odpowiednio połącznowy ze stycznikiem - jak napisał bst:!:
    jeśli chodzi o zanik fay to nie zaszkodzi aczkolwiek to kwestia budzetu.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 12  
    Napisze ci co potrzeba ja mam to zamontowane i pracuje bezawaryjni:
    1-wyłącznik termiczny AC3 In4A z nastawieniem na 3,25A przy silniki 1,1kW
    2-czujnik kolejności faz i zaniku fazy W301s
    3-stycznik dowolnego typu na 4A musisz kupić obudowę plastikową na te podzespoły ona wewnątrz ma szynę do montowania w/w części, uważaj jak będziesz kupował stycznik na jego wielkość aby po zamontowaniu zamknęły się drzwiczki. To wszystko życzę miłego podłączania.
  • Level 15  
    Jeszcze raz porusze problem kabla.
    Ktos powyzej proponowal oponowy - czyli jak rozumiem OnPd.
    Ale sa tez dostepne 'specjalne' kable do pomp glebinowych, z dotyku tez gumowe.
    A moze jednak dac ziemny yky? Ktory akurat mam ;) Jakos mi sie wydaje ze predzej guma zacznie parciec niz izolacja yky.
    Co sadzicie?
  • Helpful post
    moderator of Robotics
    YKY nie bardzo się nadaje. Ma sporo pustej przestrzeni w środku, gdzie kondesuje się para wodna i zbiera woda przenikająca przez uszkodzenia izolacji. Parę razy widziałem już takie kabelki, z których leciała woda jak z dzbanka. A ziemia to nie to samo co woda.
    Do pompy radziłbym raczej jakiś przewód dedykowany do takich zastosowań, z pełną izolacją i wzmocnioną powłoką, oraz co najwazniejsze z izolacją nie zmieniającą właściwości po zatopieniu, w razie uszkodzenia powłoki.
    np. taki:
    http://www.helukabel.pl/opis_p.php?func=2&parent_id=4&page=2a&id=284&il=6&act=exe
  • Level 26  
    [quote="Marcin01"]Wyłaczniki silnikowe mają zintegrowane wyzwalacze elektromagnetyczne o charakterystyce zbliżonej do S'ów "C" ( krotność 12-14 In)[quote]

Nie wszystkie. Np M-611 o zakresie 2,5-4A nie ma wyzwalacza zwarciowego. Jest za to podane że max. wartość bezpieczników topikowych nie może przekroczyć 25A
  • Helpful post
    Level 36  
    Mam 30 letnie doświadczenie w pracy z pompami głębinowymi pracując w zakładzie który specjalizował się w odwiertach studni głębinowych jak i zabudową w nich pomp głębinowych oraz ich podłączaniem elektrycznie. Pompa głębinowa 1,5 kW prąd poboru 3 A na fazę.Zabezpieczenie 3A x wśpółczynnik dla rozruchu średniego tj 2 = 6A dla rozruchu ciężkiego 3x 2,5 - 7,5A właściwe zabezpieczenie dla tego silnika to 10A z charakterystyką C . Mimo iż silnik jest małej mocy nie zaleca się stosowania w obwodzie stycznika typu STo jak również ST1 ze względu na to iż płytki stykowe w styczniku są zgrzewane i bardzo często odpadają wskutek czego ww styczniki są awaryjne i przy braku zamontowanego zabezpieczenia przed brakiem 1 fazy spaleniu ulega silnik pompy.Zabezpieczenie termiczne silnika.Prąd nastawy 3,3A Kabel stosowany w podłączeniu pompy głębinowej typu OGł 4x2,5 mm2.Z braku takiego dopuszcza się stosowanie kabla OP 4x2,5mm2.We wszystkich rozdzielniach bezwarunkowo należy stosowaś zabezpieczenia przed brakiem 1 fazy.Zalecane jest zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem.

Dodano po 31 [minuty]:

Zabezpieczenie pompy głębinowej przed suchobiegiem można nabyć w hurtowni pomp głębinowych w Grudziądzu podając uprzednio długość sondy która jest montowana na rurze nośnej pompy około 2 metry nad redukcją wkręconą w pompę.Pompy głębinowe wychodzące od producenta zawierają około 6 m kabla przy silniku pompy.Kabel o potrzebnej długości aby wyjść z otworu należy przedłużyć poprzez skręcanie i lutowanie poszczególnych końcówek kabli a następnie zaizolować taśmą izolacyjną w plastyku dobrze naciągając.Na tak oizolowane kable należy je ponownie kilkakrotnie izolować samowulkanizującą się taśmą gumową specjalnie do tego przeznaczoną która jest dostępna w hurtowniach elektrycznych Następnie cały taki sztukunek ponownie kilkakrotnie owija się taśmą izolacyjną.Opuszczona pompa błębinowa powinna wiśieć swobodnie na rurach i nie przylegać do boku filtra .Leżąca na boku filtra pompa wpada w wibracje i może ulec uszkodzeniu.Pompę należy opuszczać do otworu głębinowego w odpowiednim koszu celem zabezpieczeniem w przypadku urwania się jej aby nie spadła na dno studni.
  • Level 15  
    Jeszcze odnosnie zabezpieczenia silnika.
    Silnik 1.5KW, omnigeny, na silniku jest podany prad 4A rozumiem ze jest to maksymalny. Czy taki mam ustawic na wylaczniku termicznym?

Laczenie kabla - niestety producent dostarcza silnik z kablem plaskim dlugosci 1.5 z dodatkowa, zewnetrzna zyla uziemiajaca. Bedzie to swego rodzaju wyzwanie aby to dobrze zaizolowac (kabel dwu czesciowy, trzy zyly w jednej plaskiej izlolacji plus dodatkowa zyla uziemiajaca niejako doklejona). Kabel zalecany przez producenta to H07RN-F.
  • Level 36  
    Silnik pompy zalany czystą wodą i zakręconym korkiem wlewu wody i opuszczony do nowo odwierconego otworu studziennego ,po uruchomieniu powinien pracować na wylew. To znaczy uruchomiona pompa w celu oczyszczenia się wody w studni powinna pracować nie podłączona do instalacji hydroforowej przez kilka godzinna wężu gumowym a woda powinna być odprowadzona do kanału ściekowego celem oczyszczenia wody.Od chwili 1 uruchomienia pompy celem oczyszczenia wody pompy nie wolno wyłączać gdyż pompa może ulec zatarciu i przy pierwszym uruchomieniu prąd pracy silnika może być większy i spada do wartości naznaczonej przez producenta po oczyszczeniu się wody.Pompa po pierwszym uruchomieniu powinna pracować kilka godzin.Należy w trakcie pracy pompy kontrolować wysokość słupa wody w studni.Przewód OGł jest przewodem w podwójnej powłoce gumowej nie licząc żył powlekanych w gumie.Bez żadnych skutków ubocznych można zastosować przewód Op .Prąd pracy silnika po oczyszczeniu studni można precyzyjnie ustawić dokonując pomiaru cęgami Ditza.Więcej danych otrzymasz pisząc na moją pocztę.
  • Level 25  
    Mam pytanie do znawców tematu...kiedyś elektryk założył mi takie zabezpieczenia do zestawu hydroforowego z pompą trójfazową...teraz chciałbym wykorzystać te urządzenia do zabezpieczenia pompy głębinowej...może ktoś mi powiedzieć czy da się to wykorzystać i czy może jest tam jakieś zabezpieczenie przed sucho biegiem? Zamieszczam zdjęcie tych urządzeń.

Najpierw popraw błędy, tego nie da się czytać! [Łukasz]
  • Level 36  
    Prawidłowy montaż pompy pod względem energetycznym.1 Różnicówka 2.zabezpieczenie trójfazowe typu S z charakterystyką C 3. stycznik 4.przekażnik termiczny 5.elektroniczne zabezpieczenie przed brakiem 1 fazy sprawujące również kontrolę nad stycznikiem i przekażnikiem termicznym podczas pracy pompy 6.w obwód zasilania stycznika wpięte urządzenie z sondą zamocowaną na rurze na której jest opuszczona pompa głębinowa.Sonda powinna być opuszczona na wysokości około 1m od zamontowanej pompy celem wyeliminowania pracy pompy na suchobiegu. W obwód stycznika również musi być wpięty wyłącznik ciśnieniowy zabudowany na zbiorniku hydroforowym.Należy wziąść pod uwagę iż zarówno silnik jak i pompa jest smarowana wodą Silnik pompy który jest zabudowany poniżej pompy powinien być zabudowany nie mniej niż 1m od dna studni.Silnik pompy w takiej kolejności podłączony, taką aparaturą elektryczną charakteryzyje się długoletnią exploatacją w studni.
  • Level 25  
    Witam dziękuję za odpowiedż
    Miałbym jeszcze jedno pytanie ostatnio w castoramie natrafiłem na takie wyjście 5-drożne do podłączenia manometru, wyłącznika ciśnieniowego...pasowałoby mi żeby podłączyć to na wyjściu ze zbiornika hydroforowego, tylko nie jestem pewien czy wyłącznik ciśnieniowy nie powinien być przed zbiornikiem ciśnieniowym ?

• Level 23  
    Wyłącznik ciśnieniowy powinien być zamontowany w górnej części hydroforu (tam gdzie znajduje się powietrze). Jednocześnie powinieneś też zamontować zawór np. 1/2 cala na trójniku z włącznikiem żeby można było dopompować powietrza.
  • Level 1  
    Jeśli chcecie dowiedzieć się wszystkiego na temat zabezpieczenia pompy głębinowej zadzwońcie do HYPO bardzo fajni ludzie i wszystko wytłumaczą WWW.hypo.com.pl
    Polecam ich bo są uczciwi, studniarz wyliczył mi pompę i zabezpieczenia na 3000zł a u nich kupiłem pompę grundfosa dużo taniej (jestem z tej pompy bardzo zadowolony)
    Co najważniejsze pompa grundfos ma już zabezpieczenia przed pracą na sucho więc w gruncie rzeczy nie wychodzi drogo.