Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie pompy głębinowej 1.5kw

|bst| 30 Sty 2008 22:32 28785 24
  • #1 30 Sty 2008 22:32
    |bst|
    Poziom 14  

Witam,
    bede robil instalacje pod pompe 3 fazową 1.5KW.
    Uzwojenie połączone w trójkąt.
    I tu moje pytanie: Jakie wlozyc zabezpieczenia?
    - przed zanikiem fazy
    - nadprądowe B6 C6 ?
    - termik ?
    ?
    Calosc bedzie oczywiscie wisiala na roznicowce 30mA
    Macie jakies pomysly jak to poprawnie zrobic?

• Megger
  • Pomocny post
    #2 30 Sty 2008 22:51
    jac.mat
    Poziom 14  

Najpierw różnicówka a następnie bezpieczniki zwłoczne typu C.( Dla 1.5kW to ok C16). Następnie stycznik.( wartość prądu obciążenia styków 4*prąd znamionowy pompy). Następnie wyłącznik silnikowy lub termiczny ustawiony na wartość 1.1 prądu znamionowego pompy. Czyli 1.1*Izn=? . To jest podstawa do zabezpieczenia. Dodatkowo możesz zastosować czujnik zaniku fazy bądź czujnik kontroli stycznika. Ale tego nie musisz.

• Megger
  • #3 31 Sty 2008 18:20
    Madrik
    Moderator Robotyka

C16A, dla pompki 1,5kW?... Nie przesadzasz trochę? ;)

• #4 31 Sty 2008 20:09
    |bst|
    Poziom 14  

Jaka jest regula doboru zabezpieczenia nadpradowego silnika?
    Czy przypadkiem nie 4x znamionowy?

• Megger
  • #5 31 Sty 2008 20:13
    janek1815
    Poziom 38  

Oczywiście możesz dołożyć również zabezpieczenie przed "sucho biegiem"

• #6 31 Sty 2008 20:16
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Z pewnością na tabliczce znamionowej masz podany prąd znamionowy dla tego silnika.

• #7 31 Sty 2008 21:10
    ANDYW6
    Poziom 24  

Zabezpieczenie nadprądowe ustawia się 1,1In.Przy pompach może być nieco więcej ale nie czterokrotność.

• #8 31 Sty 2008 21:50
    boguslaw
    Poziom 12  

Koniecznie zamontuj czujnik zaniku fazy razem z asymetrią fazy to jest ważne są przypadki kiedy napięcie jednej fazy się obniży i czujnik zaniku fazy nie wyłapie a asymetri fazy tak. Możesz zastosować również pływak do poziomu wody w studni chyba że masz jej dostatek to nie trzeba.

• #9 01 Lut 2008 14:52
    |bst|
    Poziom 14  

A dobry wylacznik silnikowy tego nie zalatwi?

BTW prad znamionowy silnika to 4A.

• Pomocny post
    #10 01 Lut 2008 15:25
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Cytat:
    A dobry wylacznik silnikowy tego nie zalatwi?
    Nie. Nie załatwi.,ale wtedy załączanie tej pompy musi być sterowanie poprzez stycznik

• #11 01 Lut 2008 16:05
    |bst|
    Poziom 14  

Tam bedzie stycznik, jakos bede spokojniejszy jezeli bedzie tam stycznik a nie bezposrednio czujnik cisnienia.
    Wiec tak:
    - bezpiecznik S, C16
    - zabezpieczenie fazowe
    - stycznik
    - wylacznik silnikowy z dodatkowym stykiem aby nie nastapilo ponowne wlaczenie jak wyrzuci.

A jaki dac kabel? Pompa zwykla, glebinowa w gospodarstwie domowym. Bedzie wisiala gdzies 5 m pod powierzchnia wody. W gumie? YKY?
    Dal byl chyba yky, tam nie bedzie drgan, kabel bedzie poprzypinany do rury plastikowej. Co sadzicie?

• #12 01 Lut 2008 21:52
    |bst|
    Poziom 14  

Automatyka bedze - zbiornik hydroforowy z czujnikiem cisnienia ktory to z kolei bedzie sterowal stycznikiem.

• #13 02 Lut 2008 09:41
    Marcin01
    Poziom 14  

bst napisał:

Cytat:

bezpiecznik S, C16
    - zabezpieczenie fazowe
    - stycznik
    - wylacznik silnikowy z dodatkowym stykiem aby nie nastapilo ponowne wlaczenie jak wyrzuci.

Wytłumaczcie mi panowie, bo jestem chyba skrzywiony studiami na wydziale elektrycznym, po co wyłącznik S, C16 a potem wyłącznik silnikowy?
    Do zabezpieczania silników służą wyłaczniki silnikowe. Do silnika 1,5kW należy dać wyłacznik o zakresie do 4A i ustawić go na 1,1In.
    Wyłaczniki silnikowe mają zintegrowane wyzwalacze elektromagnetyczne o charakterystyce zbliżonej do S'ów "C" ( krotność 12-14 In) więc dodatkowy wyłącznik S jest zbędny, bo i tak będzie to zasilone z sieci gdzie już jakieś zabezpieczenie jest. No chyba że zasilimy to prosto ze stacji elektroenergetycznej :D.
    Różnicówkę trzeba by dać, tak jak dodatkowy styk w wyłączniku silnikowym odpowiednio połącznowy ze stycznikiem - jak napisał bst:!:
    jeśli chodzi o zanik fay to nie zaszkodzi aczkolwiek to kwestia budzetu.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #14 03 Lut 2008 16:00
    boguslaw
    Poziom 12  

Napisze ci co potrzeba ja mam to zamontowane i pracuje bezawaryjni:
    1-wyłącznik termiczny AC3 In4A z nastawieniem na 3,25A przy silniki 1,1kW
    2-czujnik kolejności faz i zaniku fazy W301s
    3-stycznik dowolnego typu na 4A musisz kupić obudowę plastikową na te podzespoły ona wewnątrz ma szynę do montowania w/w części, uważaj jak będziesz kupował stycznik na jego wielkość aby po zamontowaniu zamknęły się drzwiczki. To wszystko życzę miłego podłączania.

• #15 04 Lut 2008 15:43
    |bst|
    Poziom 14  

Jeszcze raz porusze problem kabla.
    Ktos powyzej proponowal oponowy - czyli jak rozumiem OnPd.
    Ale sa tez dostepne 'specjalne' kable do pomp glebinowych, z dotyku tez gumowe.
    A moze jednak dac ziemny yky? Ktory akurat mam ;) Jakos mi sie wydaje ze predzej guma zacznie parciec niz izolacja yky.
    Co sadzicie?

• Pomocny post
    #16 05 Lut 2008 06:56
    Madrik
    Moderator Robotyka

YKY nie bardzo się nadaje. Ma sporo pustej przestrzeni w środku, gdzie kondesuje się para wodna i zbiera woda przenikająca przez uszkodzenia izolacji. Parę razy widziałem już takie kabelki, z których leciała woda jak z dzbanka. A ziemia to nie to samo co woda.
    Do pompy radziłbym raczej jakiś przewód dedykowany do takich zastosowań, z pełną izolacją i wzmocnioną powłoką, oraz co najwazniejsze z izolacją nie zmieniającą właściwości po zatopieniu, w razie uszkodzenia powłoki.
    np. taki:
    http://www.helukabel.pl/opis_p.php?func=2&parent_id=4&page=2a&id=284&il=6&act=exe

• #17 05 Lut 2008 11:24
    wola
    Poziom 26  

[quote="Marcin01"]Wyłaczniki silnikowe mają zintegrowane wyzwalacze elektromagnetyczne o charakterystyce zbliżonej do S'ów "C" ( krotność 12-14 In)

Cytat:

Nie wszystkie. Np M-611 o zakresie 2,5-4A nie ma wyzwalacza zwarciowego. Jest za to podane że max. wartość bezpieczników topikowych nie może przekroczyć 25A

• Pomocny post
    #18 10 Lut 2008 17:22
    kierbedz4
    Poziom 33  

Mam 30 letnie doświadczenie w pracy z pompami głębinowymi pracując w zakładzie który specjalizował się w odwiertach studni głębinowych jak i zabudową w nich pomp głębinowych oraz ich podłączaniem elektrycznie. Pompa głębinowa 1,5 kW prąd poboru 3 A na fazę.Zabezpieczenie 3A x wśpółczynnik dla rozruchu średniego tj 2 = 6A dla rozruchu ciężkiego 3x 2,5 - 7,5A właściwe zabezpieczenie dla tego silnika to 10A z charakterystyką C . Mimo iż silnik jest małej mocy nie zaleca się stosowania w obwodzie stycznika typu STo jak również ST1 ze względu na to iż płytki stykowe w styczniku są zgrzewane i bardzo często odpadają wskutek czego ww styczniki są awaryjne i przy braku zamontowanego zabezpieczenia przed brakiem 1 fazy spaleniu ulega silnik pompy.Zabezpieczenie termiczne silnika.Prąd nastawy 3,3A Kabel stosowany w podłączeniu pompy głębinowej typu OGł 4x2,5 mm2.Z braku takiego dopuszcza się stosowanie kabla OP 4x2,5mm2.We wszystkich rozdzielniach bezwarunkowo należy stosowaś zabezpieczenia przed brakiem 1 fazy.Zalecane jest zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem.

Dodano po 31 [minuty]:

Zabezpieczenie pompy głębinowej przed suchobiegiem można nabyć w hurtowni pomp głębinowych w Grudziądzu podając uprzednio długość sondy która jest montowana na rurze nośnej pompy około 2 metry nad redukcją wkręconą w pompę.Pompy głębinowe wychodzące od producenta zawierają około 6 m kabla przy silniku pompy.Kabel o potrzebnej długości aby wyjść z otworu należy przedłużyć poprzez skręcanie i lutowanie poszczególnych końcówek kabli a następnie zaizolować taśmą izolacyjną w plastyku dobrze naciągając.Na tak oizolowane kable należy je ponownie kilkakrotnie izolować samowulkanizującą się taśmą gumową specjalnie do tego przeznaczoną która jest dostępna w hurtowniach elektrycznych Następnie cały taki sztukunek ponownie kilkakrotnie owija się taśmą izolacyjną.Opuszczona pompa błębinowa powinna wiśieć swobodnie na rurach i nie przylegać do boku filtra .Leżąca na boku filtra pompa wpada w wibracje i może ulec uszkodzeniu.Pompę należy opuszczać do otworu głębinowego w odpowiednim koszu celem zabezpieczeniem w przypadku urwania się jej aby nie spadła na dno studni.

• #19 10 Lut 2008 17:34
    |bst|
    Poziom 14  

Jeszcze odnosnie zabezpieczenia silnika.
    Silnik 1.5KW, omnigeny, na silniku jest podany prad 4A rozumiem ze jest to maksymalny. Czy taki mam ustawic na wylaczniku termicznym?

Laczenie kabla - niestety producent dostarcza silnik z kablem plaskim dlugosci 1.5 z dodatkowa, zewnetrzna zyla uziemiajaca. Bedzie to swego rodzaju wyzwanie aby to dobrze zaizolowac (kabel dwu czesciowy, trzy zyly w jednej plaskiej izlolacji plus dodatkowa zyla uziemiajaca niejako doklejona). Kabel zalecany przez producenta to H07RN-F.

• #20 10 Lut 2008 19:09
    kierbedz4
    Poziom 33  

Silnik pompy zalany czystą wodą i zakręconym korkiem wlewu wody i opuszczony do nowo odwierconego otworu studziennego ,po uruchomieniu powinien pracować na wylew. To znaczy uruchomiona pompa w celu oczyszczenia się wody w studni powinna pracować nie podłączona do instalacji hydroforowej przez kilka godzinna wężu gumowym a woda powinna być odprowadzona do kanału ściekowego celem oczyszczenia wody.Od chwili 1 uruchomienia pompy celem oczyszczenia wody pompy nie wolno wyłączać gdyż pompa może ulec zatarciu i przy pierwszym uruchomieniu prąd pracy silnika może być większy i spada do wartości naznaczonej przez producenta po oczyszczeniu się wody.Pompa po pierwszym uruchomieniu powinna pracować kilka godzin.Należy w trakcie pracy pompy kontrolować wysokość słupa wody w studni.Przewód OGł jest przewodem w podwójnej powłoce gumowej nie licząc żył powlekanych w gumie.Bez żadnych skutków ubocznych można zastosować przewód Op .Prąd pracy silnika po oczyszczeniu studni można precyzyjnie ustawić dokonując pomiaru cęgami Ditza.Więcej danych otrzymasz pisząc na moją pocztę.

• #21 23 Cze 2009 19:11
    adam998
    Poziom 25  

Mam pytanie do znawców tematu...kiedyś elektryk założył mi takie zabezpieczenia do zestawu hydroforowego z pompą trójfazową...teraz chciałbym wykorzystać te urządzenia do zabezpieczenia pompy głębinowej...może ktoś mi powiedzieć czy da się to wykorzystać i czy może jest tam jakieś zabezpieczenie przed sucho biegiem? Zamieszczam zdjęcie tych urządzeń.

Najpierw popraw błędy, tego nie da się czytać! [Łukasz]

• #22 28 Cze 2009 13:04
    kierbedz4
    Poziom 33  

Prawidłowy montaż pompy pod względem energetycznym.1 Różnicówka 2.zabezpieczenie trójfazowe typu S z charakterystyką C 3. stycznik 4.przekażnik termiczny 5.elektroniczne zabezpieczenie przed brakiem 1 fazy sprawujące również kontrolę nad stycznikiem i przekażnikiem termicznym podczas pracy pompy 6.w obwód zasilania stycznika wpięte urządzenie z sondą zamocowaną na rurze na której jest opuszczona pompa głębinowa.Sonda powinna być opuszczona na wysokości około 1m od zamontowanej pompy celem wyeliminowania pracy pompy na suchobiegu. W obwód stycznika również musi być wpięty wyłącznik ciśnieniowy zabudowany na zbiorniku hydroforowym.Należy wziąść pod uwagę iż zarówno silnik jak i pompa jest smarowana wodą Silnik pompy który jest zabudowany poniżej pompy powinien być zabudowany nie mniej niż 1m od dna studni.Silnik pompy w takiej kolejności podłączony, taką aparaturą elektryczną charakteryzyje się długoletnią exploatacją w studni.

• #23 29 Cze 2009 08:11
    adam998
    Poziom 25  

Witam dziękuję za odpowiedż
    Miałbym jeszcze jedno pytanie ostatnio w castoramie natrafiłem na takie wyjście 5-drożne do podłączenia manometru, wyłącznika ciśnieniowego...pasowałoby mi żeby podłączyć to na wyjściu ze zbiornika hydroforowego, tylko nie jestem pewien czy wyłącznik ciśnieniowy nie powinien być przed zbiornikiem ciśnieniowym ?

• #24 29 Cze 2009 09:31
    Moulder
    Poziom 23  

Wyłącznik ciśnieniowy powinien być zamontowany w górnej części hydroforu (tam gdzie znajduje się powietrze). Jednocześnie powinieneś też zamontować zawór np. 1/2 cala na trójniku z włącznikiem żeby można było dopompować powietrza.

• #25 10 Gru 2009 15:12
    karol kowalski
    Poziom 1  

Jeśli chcecie dowiedzieć się wszystkiego na temat zabezpieczenia pompy głębinowej zadzwońcie do HYPO bardzo fajni ludzie i wszystko wytłumaczą WWW.hypo.com.pl
    Polecam ich bo są uczciwi, studniarz wyliczył mi pompę i zabezpieczenia na 3000zł a u nich kupiłem pompę grundfosa dużo taniej (jestem z tej pompy bardzo zadowolony)
    Co najważniejsze pompa grundfos ma już zabezpieczenia przed pracą na sucho więc w gruncie rzeczy nie wychodzi drogo.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo