Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyspa zaworowa z elektrozaworami - jak uziemić?

31 Sty 2008 00:36 2404 4
 • Poziom 13  
  Cześć,

  Wyspa posiada zwartą konstrukcję i nie można jej otworzyć, żeby dokładnie zobaczyć co jest w środku, albo jest to bardzo utrudnione, ale zawory są sterowane bezpośrednio(!) napięciem ze sterownika. Problem leży w tym, że wyspa posiada złącze pinowe (chyba 25) z czego używanych jest tylko kilka. Na luźnych przewodach pojawia się napięcie w momencie wysterowania jakiegoś zaworu. Prawdopodobnie kiedyś było to jakoś uziemione albo podpięte do masy, ale teraz nie jest i nie działa, a schematu żadnego nie mam. Jak podpiąłem losowo wybrany luźny przewód na którym jest napięcie do uziemienia zasilacza, wyspa zaczęła działać. Pytanie czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?

  Pozdrawiam
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 39  
  A próbowałeś pomierzyć napięcie pomiędzy pinami?
  Może gdzieś jest jakieś przebicie?

  Przeważnie wyspa to po prostu elektrozawory "ściśnięte" w jedną obudowę z jednym miejscem gdzie podłączasz powietrze z sieci. Każdy elektrozawór sterujesz za pomocą cewki. Jesli pomiędzy zaciski cewki podasz napięcie (w Twoim przypadku pewnie 24VDC) zawór powinien się przełączyć.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 13  
  Czyli wystarczy doprowadzać tylko +24V do poszczególnych cewek? Masa nie musi być nigdzie podłączona? Bo tak mam teraz i nie działa. Dopiero jak jeden z luźnych przewodów podepnę pod masę albo uziemienie to zadziała. Jak było wcześniej to nie wiem...

  Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Czy to przypadkiem nie jest schemat jakiejś wyspy firmy Norgren?