Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyspa zaworowa z elektrozaworami - jak uziemić?

Marek E30 31 Sty 2008 00:36 2242 4
  • #1 31 Sty 2008 00:36
    Marek E30
    Poziom 13  

Cześć,

Wyspa posiada zwartą konstrukcję i nie można jej otworzyć, żeby dokładnie zobaczyć co jest w środku, albo jest to bardzo utrudnione, ale zawory są sterowane bezpośrednio(!) napięciem ze sterownika. Problem leży w tym, że wyspa posiada złącze pinowe (chyba 25) z czego używanych jest tylko kilka. Na luźnych przewodach pojawia się napięcie w momencie wysterowania jakiegoś zaworu. Prawdopodobnie kiedyś było to jakoś uziemione albo podpięte do masy, ale teraz nie jest i nie działa, a schematu żadnego nie mam. Jak podpiąłem losowo wybrany luźny przewód na którym jest napięcie do uziemienia zasilacza, wyspa zaczęła działać. Pytanie czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?

Pozdrawiam

0 4
  • #2 02 Lut 2008 10:36
    mrrudzin
    Poziom 39  

A próbowałeś pomierzyć napięcie pomiędzy pinami?
    Może gdzieś jest jakieś przebicie?

Przeważnie wyspa to po prostu elektrozawory "ściśnięte" w jedną obudowę z jednym miejscem gdzie podłączasz powietrze z sieci. Każdy elektrozawór sterujesz za pomocą cewki. Jesli pomiędzy zaciski cewki podasz napięcie (w Twoim przypadku pewnie 24VDC) zawór powinien się przełączyć.

0
  • #3 02 Lut 2008 11:26
    Marek E30
    Poziom 13  

Czyli wystarczy doprowadzać tylko +24V do poszczególnych cewek? Masa nie musi być nigdzie podłączona? Bo tak mam teraz i nie działa. Dopiero jak jeden z luźnych przewodów podepnę pod masę albo uziemienie to zadziała. Jak było wcześniej to nie wiem...

Pozdrawiam

0
  • #4 02 Lut 2008 11:42
    mrrudzin
    Poziom 39  

Zobacz na przykłąd tutaj.
    Jest wspólna masa podłączona pod wszystkie cewki. Jeśli podajesz 24V na jakąś konkretną, to powinna załączyć elektrozawód.

Spróbuj poszukać noty kabalogowej Twojej wyspy.

Wyspa zaworowa z elektrozaworami - jak uziemić?

1
  • #5 02 Lut 2008 11:59
    Marek E30
    Poziom 13  

Czy to przypadkiem nie jest schemat jakiejś wyspy firmy Norgren?

0