Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik Lenze ESMD 223.4TXA smd 22kW i sprężarka chłod.

janhen 31 Sty 2008 13:50 3100 13
  • #1 31 Sty 2008 13:50
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Zwrócił się do mnie znajomy z zapytaniem w sprawie układu napędowego
    falownika Lenze 22kW zasilającego silnik 3-faz. 400V 11kW 50/60Hz sprężarki chłodniczej .Falownik jest sterowany regulatorem temperatury Eliwell ID974 i przyłączonym do niego presostatem EWPA 007/030.
    Układ napędowy pracuje prawidłowo jeżeli temperatura zewnętrzna jest powyżej 0 stopni Celsjusza a wewnętrzna w komorze chłodniczej ok.+4 oC
    Zakłócenia pracy napędu występują wówczas gdy temperatura zewnętrzna jest znacznie niższa np.-20 stopni. i zapewne wiąże się z różnymi warunkami przepływu gazów i ciśnień w układzie chłodniczym i zbyt stromym nachyleniem V/f. Jak zmienić nastawy parametrów falownika aby jegocharakterystyka pracy z tym silnikiem była najbardziej odpowiednia.
    Jaka może być górna wartość nastawy częstotliwości tego falownika do silnika 11kW 50/60Hz. Może koledzy mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Może ktoś może odstąpić chip pamięci EPM zaprogramowany dla pracy takiego układu napędu falownik+sprężarka chłodnicza 11kW.
    Dzięki za każdą pomoc.Pozdrawiam

• #2 02 Lut 2008 05:00
    Dioda52
    Poziom 27  

To nie jest wina falownika , tylko regulatora temperatury .

• #3 02 Lut 2008 15:30
    bonanza
    Spec od Falowników

Ale gdy na zewnątrz jest -20, a w komorze ma być +4, to chyba trzeba grzać, a nie chłodzić :?:

• #4 02 Lut 2008 20:30
    jacur
    Poziom 32  

A jest jakaś regulacja wentylatorów na skraplaczu ??

A tak zapytam poza konkursem poco regulacja obrotów do sprężarki chłodniczej ??

• #6 03 Lut 2008 18:17
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Dzięki za odzew chociaż jak na razie mało konkretów.Nie zajmuję się technika chłodniczą a znajomy nie jest użytkownikiem tego forum bowiem jest bardzo zapracowany.Nie miałem okazji zobaczyć jak ten układ pracuje a problem znam tylko z jego opisu.
    Nie wydaje mi się że jest to wina regulatora temperatury .Bo z opisu tego regulatora wynika że ma wyjścia przekaźnikowe.Załącza falownik zasilający silnik sprężarki.Ten falownik nie pracuje jako regulator obrotów.Parę miesięcy temu widziałem szafę sterowniczą dużej instalacji chłodniczej i były tam zainstalowane 4 falowniki i 4 silniki 22kW sprężarek chłodniczych (urządzenia uruchomione w lecie 2007r) A więc falowniki są stosowane do sprężarek chłodniczych.Dlaczego trzeba schładzać a nie grzać.
    Zawartość komory np.kilka ton mięsa trzeba schłodzić do wymaganej temperatury>Jeżeli dobrze go zrozumiałem to chodzi o to aby charakterystyka pracy falownika była bardziej" miękka",by zapewnić właściwe ciśnienia w układzie chłodniczym >Liczę na to że ktoś z kolegów ma doświadczenie w tej dziedzinie i rozwiązywał podobny problem.I chyba trzeba zmienić nastawy falownika. Problem w tym aby dobrać właściwe. Teraz przy obecnej aurze układ pracuje prawidłowo.A prawdopodobnie przy temp.-20 stopni sprężarka ma zbyt dużą wydajność.Pozdrawiam

• #7 03 Lut 2008 19:02
    jacur
    Poziom 32  

Kto projektował ten układ chłodniczy ??
    Kto dobierał urządzenia??
    Przez 10 lat pracowałem przy urządzeniach chłodniczych i z doświadczenia wiem moc sprężarki jak i parownika dobiera sie do wielkości pomieszczenia, temperatury towaru i czasu w jakim to ma sie schłodzić do ustalonej temperatury. Stałe parametry pracy układu osiąga sie za pomocą ustawienia zaworu rozprężnego oraz przez regulacje obrotów wentylatorami na skraplaczu. Jeżeli sprężarka ma za duża wydajność to jest dobrany za mały parownik ( pewnie ktoś sie ścigał z kasa na przetargu :P ) Druga sprawa jeżeli przy -20 na zewnątrz niema regulacji pracy wentylatorów skraplacza to układ nigdy nie będzie pracował stabilnie. A Jeżeli chcesz mieć naprawdę stabilne parametry pracy układu to należy zainstalować elektroniczny zawór rozprężny np. ADAP-COLL firmy Danfoss.

Ps. w sprężarkach duzej mocy tupu semi-hermetik ( czyli takie z korpusem żeliwnym jest pompa do smarowania korbowodu jeżeli bedzie za małe ciśnienie związane z małymi obrotami to wybije presostat olejowy albo zarznie sprężarkę z braku smarowania.

• #8 04 Lut 2008 21:26
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Jak mi wiadomo znajomy prowadzi zakład chłodnictwa od ponad 20 lat i ma duże doświadczenie w układach i instalacjach chłodniczych.Sam też dobiera elementy układów chłodniczych i nie miał z tym kłopotów. Ale chyba małe z falownikami.Jest prawdopodobne że przyczyna jak napisał kol.jacur tkwi w zaworze rozprężnym lub niewłaściwej regulacji wentylatorów.
    Przekażę sugestie kolegów znajomemu by przeanalizował czy w tym jest przyczyna problemu niewłaściwej pracy.

Ale ponawiam pytanie czy zmiana parametrów pracy falownika układu napędowego sprężarki chłodniczej może poprawić jej pracę przy niskiej temperaturze zewnętrznej.Serdeczne dzięki za zainteresowanie i przesłane uwagi.Pozdrawiam ale tematu nie zamykam.

• #9 05 Lut 2008 03:31
    Dioda52
    Poziom 27  

Regulacja falownika nie zalezy od temperatury .Tylko i wylacznie falownik reguluje obroty sinika .Przy malej predkosci moc jest bardzo mala oddawana , natomiast przy maksymalnej predkosci obrotowej na jakii jest zbudowany silnik oddawana jest maksymalna moc sinika .Dodatkowa funkcja falownika to jest zmniejszenie pradu rozruchowego, i plyne wchodzenie w obroty .

• #10 05 Lut 2008 20:02
    jacur
    Poziom 32  

Odrobiłem prace domową i sprawdziłem ze EWPA 007/030 to nie presostat tylko przetwornik ciśnienie>prąd z wyjściem 4-20 mA. I na to wychodzi ze przy niskiej temperaturze zewnętrznej niema odpowiednich parametrów w układzie i falownik głupieje. Jeżeli jest to układ ze stałymi parametrami pracy, czyli bez zmiennej liczby obsługiwanych parowników. To najprosciej sie to robi zasilanie sprężarki na stycznikach i płynna regulacja wentylatorów na skraplaczu. Przy sprężarce o mocy elektryczne 11KW powinien być zawór do bypass_u który sie otwiera przy starcie sprężarki na kilka sekund dla zmniejszenia prądu rozruchowego.

• #11 06 Lut 2008 07:38
    Adam1988
    Poziom 25  

Jak wyobrazasz sobie wpiecie tego zaworu bypas do ukladu ? Nigdy sie z takim czyms nie spotkalem.

Pozdrawiam.

• #12 06 Lut 2008 16:38
    jacur
    Poziom 32  

Ten zawór znajduje sie na sprężarce na głowicy od cylindrów.

• #13 06 Lut 2008 19:26
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Przekazałam znajomemu sugestie kolegów dotyczące tematu.Ma sprawdzić ten układ chłodniczy i usunąć przyczynę.Dzięki wszystkim za zainteresowanie
    Temat zamykam.Pozdrawiam

• #14 06 Lut 2008 21:05
    Adam1988
    Poziom 25  

jacur: Racja ;) Chodzi np. o podwieszenie plytki zaworowej podczas rozruchu ;) To slowo 'bypas' mnie jakos zbilo z tropu ;)

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME