Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przygasajaca i rozjaśniajaca Dioda LED - jak to zrobić?

31 Sty 2008 14:50 6178 17
  • Warunkowo odblokowany
    Witam wszystkich, ponieważ w tym dziale pisze post po raz pierwszy...

Mam pytanie, które strasznie mnie korci... Więc szukałem trochę na tym forum tutaj ale jednak nic nie nie ma chyba...

Ponieważ mam sobie takie auto, które czasem sobie "przerabiam" tutaj niżej daje link do fotek i nie tylko:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic821728.html

Teraz mam w planach poszerzyć przednie, tylne błotniki oraz progi, ale jak już będę to robił to chciałem założyć mu podświetlanie podwozia właśnie w progach o błotnikach...

I tu moje pytanie... Na forum znalazłem jak zrobić mrugające diody LED, ale ja nie chce aby one mrugały tak że sie zapalają i gasną (raz sie palą a raz nie) tylko aby przygasały i rozjaśniały sie... Każdy chyba kojarzy ten efekt z gry Need For Speed Underground

Proszę o wskazówki, schematy lub po prostu linki[/url]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    Wlasnie kiedy LED zgasa i rozswieca sie dosyc szybko to mozna dlugoscia swiecenia ku dlugosci zgasnecia regulowac intesywnosc swiecenia LED. Poszukaj na forum lub necie PWM.
  • Poziom 25  
    Generator astabilny np na NE555 czy 2 tranzystorach. Wyjście podłączamy przez diodę i rezystor do kondensatora dość znacznej pojemności. Stan wysoki przez diodę i rezysstor stopniowo ładuje kondensator do którego to podłączamy już diodę LED. Stan niski spowoduje zaporową polaryzację diody a co za tym LED będzie płynnie gasła w miarę rozładowywania się kondensatora. Owy rezystok i kondensator dobierz doświadczalnie dla osiągnięcia zadowalającego Cię efektu.
  • Warunkowo odblokowany
    Starczy takie coś?

Do czego służy ten potencjometr? rozumie że tam co jest dioda to równolegle z nią kondensator tak. A może ktoś przerobić ten schemat na też prosty ale z potencjometrem tak aby regulować czas impulsów? Gdzie wpiąc potencjometr i mniej więcej jaki?
  • Warunkowo odblokowany
    Nie będę nawet nic pisał ale ten badziewny schemat nie działa... Podłaczyłem raz to i nic drugi i nic ... śmieszne ... nie wiem czemu ale ten schemat tez mi nie działa wcale

świeci non stop nawet nie mrugnie tranzystory npn, dioda jasno świecąca, rezystory zbliżone do tych wartości bo co do ohma szukał nie będę nawet nie mrugnie na kondensatorze elektrolitycznym 10mikro, 100 mikro, 470 mikro...

Poproszę o jakiś sprawdzony schemat żeby po prostu dioda mrugała i była częstotliwości tego mrugania regulowana...
  • Poziom 25  
    Kolego, zamiast diod LED muszą być rezystory podciągające kolektory do + zasilania. Ten układ co przedstawiłeś w tej formie nie zadziała.
    Pierwszy link google. http://www.elportal.pl/pdf/k01/19_11.pdf
    Masz tam wszystko od A do Z opisane. Jak zacznie Ci mrugać to napisz, podpowiem co dalej zrobić żeby płynnie przygasała (choć to już napisałem wyżej).
  • Warunkowo odblokowany
    No więc na układzie ne555 i w podparciu o podręcznik doszedłem do takiego czegoś jak na filmiku

Filmik będzie dostępny za parę minut

Dodano po 4 [godziny] 35 [minuty]:

Czy ten schemat teraz będzie mi działał? Jeśli nie to gdzie i jak mam leda podłączyć aby mrugał...

Mam chęć zrozumieć ten układ... Gdybym podłączył dwie diody niebieską i czerwoną żeby mrugały na przemian tak jak to policja ma na dachu...

Czy można podłączyć dwa układy ne555 ze sobą aby sie nie rozjeżdzały w synchronizacji mrugań? Chodzi mi że bym zrobił na dwóch układach ne555 jedno podświetlanie naprzemienne... gdy wygasza sie niebieskie to zapala sie czerwone i odwrotnie również z wygaszaniem... jak to zrobić i czy sie da na jednym ne555 zrobić to?
  • Warunkowo odblokowany
    Zrobiłem ale niestety bez kondensatorów i przygasania....

Zasilanie 6xAA akku 1600mAh czyli 6V z wyjścia 9NE555 podłączone cztery równoległe gałęzie, po dwie czerwone diody szeregowo (każda 2-2,5V) oraz rezystor ograniczający prąd do 17mA....

Kondensatory sztukowane z kilku równolegle i pojemność wypadkowa 5000uF daje efekt nie zadawalający i ich wymiary są lekko duże więc odpada... W dodatku cena nowych w sklepie mniejszych też pewnie nie jest ciekawa...

Filmik będzie, ale jak skończę.... Aktualnie trwa ładowanie akumulatorów na jutrzejsze dalsze prace bo coś mi sterowanie pada i szukam przyczyny...
  • Poziom 25  
    W nocie którą podałem wyżej ostatni schemat jest właśnie do płynnego wygaszania diod, tudzież płynnej zmiany jej barwy jeśli zastosujesz dwukolorową.
    A co do kondensatorów na wyjściu trzeba poeksperymentować z efektem. Do wyjścia NE555 musisz dać po kolei: diodę (np 1n4148) rezystor, kondensator wpięty pomiędzy rezystor a masę, póżniej jeszcze rezystor do ograniczenia prądu diody i w końcu sama dioda. Pierwszym rezystorem ustalasz czas ładowania kondensatora a tym samym czas rozjaśniania. Czas przygasania będzie zależał od pojemności kondensatora. Zauważ że owe rezystory na wyjściu stworzą dzielnik i z tej proporcji wyliczysz sobie napięcie jakie będzie max na kondensatorze i w ten sposób dobierzesz drugi rezystor ograniczający prąd diody.
  • Warunkowo odblokowany
    Ale czy np kondensator 2000uF starczy mi do tego? 17mA to chwila i rozładowany jest... Jak wepnę złożony kondensator 5000uF bez diody prostowniczej od razu za rezystorem ograniczającym prąd to mi delikatnie sie rozjaśnia ale jeszcze nie tak a gaśnie momentalnie bo nie ma diody prostowniczej chyba lub 17mA diod tak rozkłada kondensator
  • Poziom 25  
    Kolego, nie gdybaj tylko wstaw tą diodę i rezystorki. To są podstawy i logika!
  • Warunkowo odblokowany
    Hmm dzięki za pojazd Ibuprom....

więc to jest filmik będzie dostępny za jakieś 10 min

Dzięki za rady ale nie wykorzystałem tego dzielnika bo za małe napięcia chyba są....
  • Poziom 22  
    Witam, przyglądam się Waszym postom. Jestem początkujący i nie do końca rozumiem jak to podłączyć.
    Adrian_sekowski czy mógłbyś narysować mi prosty rysunek tego układu (dokładnie tą cześć z diodami i kondensatorami na wyjściu NE555)

Pozdrawiam maciek4141.
  • Warunkowo odblokowany
    Wydaje mi się ze chyba tak to podłączyłem:

• Poziom 22  
    Ok wielkie dzięki przyda mi się to.

Pozdrawiam maciek4141
  • Poziom 16  
    Jeżeli chodzi o miganie dwóch LED na przemian to polecam bardzo prosty układzik(gen.astabilny na CD 4047).
    Schemat poniżej.

• Warunkowo odblokowany
    Szkoda że wcześniej nie napisałeś bo właśnie o takie coś mi chodziło...

Mimo wszystko dzięki Dar.El