Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam (problem) chcę zrobic wzmacniacz 12v około 100 watt

31 Sty 2008 16:18 3505 9
  • Poziom 1  
    mam płytke z głosnikow do kompa , a chce zeby byle na 12v i mialy moc około 100watt na kanał czy jest to mozliwe do zrobienia jak tak to co trzeba wymienic napewno końcówke mocy to wiem :] prosze o pomoc i z gory dzieki to dla kumpla do samochodu:D:idea::idea:

Post był raportowany.
    (problem) – ozdobnik? -->REGULAMIN pkt 11.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE.
    [hefid]
  • Poziom 20  
    Witam
    Po pierwsze płytki (domyślam się że chodzi o PCB) nie da się przerobić do innej końcówki mocy. Każda ma inną aplikacje więc bardziej opłaca się zrobić nowe PCB.
    Po drugie z 14,4V (instalacja samochodowa) nie da się "wycisnąć" więcej niż 20W. Potrzebna jest przetwornica lub końcówka mocy pracująca w klasie H (z wbudowaną przetwornicą) np. TDA1562Q.
    Po trzecie głośniki, które posiada twój kumpel (podejrzewam, że to jakieś Alpierdy) na pewno nie wytrzymają 100W.
    Pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Audio
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam. Pozostaje zrobić przetwornicę.

Poszukaj na Elektrodzie w dziale "Zasilanie układów elektronicznych" jest tego tam sporo.
  • Poziom 20  
    Po co przetwornica? Taniej wyjdzie TDA1562Q, który ma już wbudowaną przetwornice. Taka końcówka może dostarczyć max 60W przy THD 10%. Ale podejrzewam, że nie będzie wykorzystana na max'a bo głośniki nie wytrzymają (ale mogę się mylić).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sam napisałeś w pierwszym poście:

DamianG napisał:
    Potrzebna jest przetwornica

,a w drugim piszesz:

DamianG napisał:
    Po co przetwornica?

Czegoś nie rozumiem. Osobiście kostki TDA1562Q nie znam i dlatego napisałem:

Faces napisał:
    Pozostaje zrobić przetwornicę.
  • Poziom 22  
    Może to CI pomoże, fragment opisu TDA1562 mojego autorstwa umieszczonego w "NE"

Trochę teorii
    Sercem układu aktywnego subwoofera jest nowoczesny układ scalony TDA1562Q f-my Philips, który z stosunkowego niskiego napięcia zasilania ok. 14V przy obciążeniu głośnikiem o rezystancji 4 jest w stanie dostarczyć imponująca moc wyjściowa 70W. Układ TDA1562Q jest unowocześnioną wersją układu TDA1560Q który został szczegółowo opisany – patrz „Samochodowy wzmacniacz mocy” NE 4/99. Układy te nie są wzajemnie zastępowalne, a podstawowa różnica w przypadku TDA1562Q polega na mniejszej dopuszczalnej rezystancji obciążenia i wynikającej z tego faktu większej dopuszczalnej mocy wyjściowej. Jak już wspomniano układ pracuje w klasie H, uogólniając klasę tę możemy porównać do powszechnie stosowanej w mostkowych wzmacniaczach mocy klasy AB, jednak poprzez wprowadzenie specjalnych obwodów śledzenia amplitudy sygnału wejściowego w przypadkach chwilowego jego wzrostu następuje poprzez wewnętrzne „pompy ładunku” zwiększenie napięcia zasilającego stopnie wyjściowe do 45V, a tym samym zwiększenie chwilowej mocy wyjściowej. Przez większość czasu układ pracuje przy niskim zasilaniu w klasie AB straty są stosunkowo małe, w momencie pojawienia się dużej amplitudy sygnału wejściowego poprzez układ śledzenia amplitudy zostają włączone „pompy ładunku” zadaniem których jest chwilowe podniesienie napięcia zasilania stopni mocy, tak aby sygnał o dużej amplitudzie został odpowiednio wzmocniony. W związku z przełączanym trybem pracy wzmacniacz klasy H charakteryzuje się mniejszymi stratami w porównaniu do standardowej klasy AB, ma to korzystny wpływ na problemy związane z chłodzeniem i wielkość radiatora, co nie jest bez znaczenia w przypadku pracy w bagażniku samochodu gdzie w letnie upały temperatura sięga kilkudziesięciu stopni C. Schemat wewnętrzny układu TDA1562Q wraz z podstawową aplikacją przedstawia rys.X (wstawić rys z pliku wew_sch.cdr) Jak widać z zamieszczonego rysunku struktura wewnętrzna układu jest stosunkowo skomplikowana. Układ zawiera standardowym mostkowy wzmacniacz mocy który wraz z różnicowym przedwzmacniaczem stanowi podstawowy fragment układu. Jak przystało na nowoczesną końcówkę mocy w strukturze znajdują się wszystkie niezbędne obwody zabezpieczeń, oraz układ sterowania trybem pracy. Układ zawiera także obwód śledzenia sygnału wejściowego który w razie potrzeby uruchamia dwie niezależne „pompy ładunku” do podnoszenia napięć zasilania wzmacniaczy końcowych. Mimo tak złożonego układu dla jego prawidłowego wykorzystania najważniejsze jest kilka podstawowych informacji o funkcjach jakie pełnia poszczególny wyprowadzenia. Końcówki 1 IN+, 2 IN- są wejściami, a końcówki 7 OUT+, 11 OUT- wyjściami wzmacniacza mocy tu komentarz jest zbyteczny. Końcówka 4 MODE jest wejściem za pomocą którego poprzez podanie odpowiedniego potencjału możemy wymusić odpowiedni tryb pracy i tak dla napięcia w przedziale 0-2V układ jest w trybie STANDBY- uśpienia pobiera prąd zasilania ok. 1A. Podanie napięcia w przedziale 2-4V wprowadza układ w tryb MUTE układ jest gotowy do pracy zostaje włączone obciążenie układ pobiera prąd zasilania tzw. spoczynkowy ok. 130mA jednak nie wzmacnia sygnału wejściowego, dopiero podanie napięcia powyżej 4V powoduje wprowadzenie układu w stan aktywności-normalnej pracy. Każdy z progów posiada histerezę o szerokości 200mV. Końcówka 8 DIAGNOSTIC to wyjście z wewnętrznych obwodów zabezpieczeń, jest to wyjście typu otwarty kolektor, a stan niski informuje o zadziałaniu jednego z zabezpieczeń: przerwa lub zwarcie na obciążeniu, zwarcie jednego z wyjść do masy, przesterowanie, przekroczenie dopuszczalnej temperatury 120°C. Końcówka 16 STATUS jest zarówno wejściem i wyjściem, jeżeli końcówka pracuje jako wyjście to przekazywane jest nią miedzy innymi informacja o klasie w jakiej aktualnie pracuje wzmacniacz. Jeżeli końcówka STATUS pracuje jako wejście to poprzez podanie odpowiedniego poziomu można zmienić klasę w której pracuje wzmacniacz lub zablokować pracę wzmacniacza. Wszystkie te funkcje bardzo użyteczne wykorzystywane są w przypadku gdy w rozbudowanych systemach stosujemy kilka wzmacniaczy TDA1562Q i istnieje konieczność odpowiedniego ich sterowania. Końcówki 3 C1+, 5 C1- oraz 15 C2-, 13 C2+ są obwodami wewnętrznych pomp ładunku do których należy podłączyć zewnętrzne kondensatory które po naładowaniu pełnią rolę bufora energii wykorzystywanej do chwilowego podwyższenia zasilania stopnia końcowego. Z względu na znaczne prądy zasilania, prąd w szczycie może osiągnąć wartość nawet 10A układ posiada podwojone linie masy GND i zasilania VCC, układ posiada także wyodrębnioną masę dla sygnałów wejściowych. Podstawowe dane techniczne układu TDA1562Q przedstawione zostały w tabeli x.
  • Poziom 20  
    Wyrwane z kontekstu... napisałem: "Potrzebna jest przetwornica lub końcówka mocy pracująca w klasie H (z wbudowaną przetwornicą)". Kostka o której wspomniałem ma już wbudowaną przetwornice, którą trzeba tylko "wspomóż" dokładając kondensator 4700µF. Przepraszam za małe nie domówienie.
  • Poziom 2  
    wszystko jest ok jak napisałeś, ale to można nazwać teorią. Ja mam wzmacniacz oparty na dwóch takich końcówkach. I ich moc nie przekracza 2*20W. Wzmacniacz jest obojętny na wielkość amplitudy podanej na wejście, jeżeli się zwiększa poprostu wzmacniacz przerywa i wchodzi w stan error.
  • Poziom 20  
    Nie wiem nigdy nie testowałem tej końcówki. A próbowałeś wymusić prace w trybie H?