Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów silnika na 24V DC

31 Sty 2008 17:33 11115 14
  • Poziom 21  
    Witam, jak wykonać regulację obrotów silnika na 24V DC? Czy można zastosować taki regulator z kitów jabla J-15?
    jeśli posiada ktoś jakiś schemacik to poproszę :D
    Kolejne pytanko, czy silniczek taki z hulajnogi elektrycznej (bo do tego potrzebuje regulacji) nadaje się na to aby mógł pracować bez przerwy przez ok 1,5-2h ?

p.s posiadam takich silników kilkanaście, jak by ktoś był zainteresowany to pw (wszystkie z demontażu ze sprawnych (w większości wypadków nieużywanych, nowych) hulajnóg)

do moderatorów> jeśli to nie ten dział to poproszę o przeniesienie, ale wg mnie ten wydawał się słuszny
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 22  
    W każdej hulajnodze jest rzeczowy regulator PWM.
    Kilka razy coś takiego naprawiałem, a problem zaczyna się gdy silnik się "wygrzeje" i dostaje zwać miedzyzwojowych.
    Rosną prądy, a tym samym przepięcia których nie jest w stanie stłumić dioda komutacyjna. Typowe uszkodzenie to wypalone tranzystory mocy (MTP75) i często driwer nimi sterujący(MPS8050/8055). Wymiana tych elementów bez wymiany silnika spowoduje że ponowne ich uszkodzenie to tylko kwestia czasu.

Niestety z moich obserwacji wynika że silnik ten nie jest przewidziany do pracy ciągłej, brak jakiejkolwiek wentylacji.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Nie chcę wykorzystywać jego pełnej mocy, prądy zadane będą rzędu max 2A, więc nie będzie się tak grzał. (chyba?)
    Nie ma w nich żadnej regulacji prędkości, jest tylko ruszanie hulajnogi poprzez depnięcie styku przy podeszwie.
    Silnik ten chcę zdemontować z hulajnogi i będzie pracował pod bardzo małym obciążeniem (obracał bęben plastikowy fi 40cm)
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 22  
    W typowej hulajnodze jest silnik 24V 250W
    A te twoje są jakie.
  • Poziom 27  
    Jeśli w jedną stronę to ma być regulacja bez lewo/prawo to myslę że wystarczyłby jeden Mosfet i do tego NE555 jak generator o zmiennym wypełnieniu. I to by była regulacj a w układzie otwartym za pomocą zmiany wypełnienia- jakims peerkiem. Jeśli układ miałby utrzymywać np stałą predkość przy róznych obciążeniach potrzebna by była regulacja w układzie zamknietym. Potrzebny by był dodatkowo wzmacniacz operacyjny który by odejmował prędkośc aktualną ( potrzebny czujnik predkości) od zadanej i odpowiednio zwiekszał lub zmniejszał wypełnienie.

Lewo prawo są scalone mostki H, do 2A napewno coś znajdziesz LA6*** coś tam.
  • Poziom 21  
    regulacja w jedną stronę, nie musi być to regulacja z dokładnością do x.x starczyła by taka np na potencjometrze, albo taka którą bym przełączał "pakieciakiem" w kilka ustalonych (przez jakieś rezystorki, itp) pozycji

znalazłem ten schemacik
    myślicie, ze się nada?
  • Poziom 27  
    Tu mas zpraktycznie gotowy układ.
    http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/pwm555.html C1 odpowiada za czestotliwośc. 1N to będzie koło 20kHz pisze z pamięci. R2 nie jest krytyczne może być nawet zworka..

Układ jest na 12V, jeśli bedziesz zasilał go z 24V potrzebujesz ne555 zasilać przez stabilizator 12V. Wersje CMOS SA lub SE555 chodzą chyba do 18V. Tranzystor może być praktycznie każdy MOSFET typu N na odpowiedni prąd i napięcie ze 100V. NP IRF540,IRF640 itd.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Prosty reg PWM własnej konstrukcji. Docelowo regulował silnikiem 250W.
    Jak masz Protela to mogę podesłać PCB podobnego układu który kiedyś był w "NE"
  • Poziom 21  
    armada poproszę :)

ten silniczek jak ze zdjęć wynika ma 100W
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Rozwiazań jest cała masa proste układy z generatorkami PWM są ekonomiczne i się nie grzeją przynajmniej ni epowinny bo taka jest idea sterowania PWMem. UKład z LM317 jest układem ciagłym więc będzie się grzał dla małych predkości i duzych pradów ale zdaje się że pomyślane jest tam jakieś ograniczenie prądowe. Co może być przydatne.
  • Poziom 21  
    LM301AP-MBR 1XOPAMP 3-18V 1MHZ DECOMP - taki lm 301 się nadaję? pisze tu, że na napięcie 3-18V:/

jakie to są diody D3 i D4?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    LM301 ma zasilanie 3-18V (symetryczne), przy pojedynczym ma 6-36. zasilanie graniczne to 44V.
    Wspomniane diody, to tak naprawdę jedna podwójna dioda 2x30A pochodząca z zasilacza komputera PC. W każdym modelu znajdziesz coś takiego, jest to prostownik 5V. Ważne aby była zamontowana na silniku, bezpośrednio na jego zaciskach.
  • Poziom 21  
    zmontowałem ukłan na PWM i śmiga jak ta lala :)
    Dzieki za pomoc
  • Poziom 11  
    armada

Czy mógłbym pana poprosić o wzór płytki.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    sirk23 napisał:
    armada

Czy mógłbym pana poprosić o wzór płytki.

Tak, na PW!
    Wykopaliska!