Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak usunąć Vistę bez ruszania XP?

kitor 31 Sty 2008 20:44 3179 6
  • #1 31 Sty 2008 20:44
    kitor
    Poziom 34  

Na moim pececie mam zainstalowane dwa systemy: Windows XP Pro SP2 i Windows Vista Ultimate. Skończył się okres bez aktywacji, system ślimaczy się na moim PieCyku więc zamiast kupować/"kraczyć" go, chcę go po prostu się pozbyć. O ile skasowanie katalogów systemu to nie kłopot (XP stoi na C, partycji podstawowej a Vista na E, drugim dysku logicznym, wszystko na tym samym HDD) to niestety ale zostaje bootloader Visty i wszystkie śmieci z nim związane. Jak go się pozbyć?

Ba, jest gorzej niż myślałem. Czy da się za pomocą XP/LiveCD linuxa usunąć katalogi Visty na partycji NTFS? Mam tam 8GB ważnych danych których nie mam gdzie przenieść gdybym miał formatować partycję...

0 6
  • #2 31 Sty 2008 20:48
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...

Chcesz wyczyścić bootloader - fixmbr pod xp.

0
  • #3 31 Sty 2008 20:50
    kitor
    Poziom 34  

Ok, zaraz zrobię. W między czasie pytanie:
    Czy da się za pomocą XP/LiveCD linuxa usunąć katalogi Visty na partycji NTFS? Mam tam 8GB ważnych danych których nie mam gdzie przenieść gdybym miał formatować partycję...

[edit]
    Zrobiłem fixmbr z płytki XP z rezultatem OK... tyle że po restarcie śmieć od visty siedzi dalej :|

0
  • #4 02 Lut 2008 09:20
    rmyjak
    Poziom 15  

Cytat:
    Czy da się za pomocą XP/LiveCD linuxa usunąć katalogi Visty na partycji NTFS?

Większość dystrybucji LiveCD linuksa obsługuje partycje NTFS w trybie read-write.

0
  • #5 22 Lut 2008 13:03
    kitor
    Poziom 34  

A więc - kasacja plików Visty bez ruszania reszty - jakaś livecd linuxa. A żeby przywrócić bootloader z XP odpalamy komputer z płyty instalacyjnej, wchodzimy do konsoli odzyskiwania, podajemy hasło admina i klepiemy:

fixmbr
    i
    fixboot

Po restarcie wszystko będzie jakby nigdy "wiśty" nie było

0
  • #6 22 Lut 2008 19:48
    rrata
    Poziom 19  

:arrow: kitor
    Po co chcesz się bawić linuksem? Nie żebym cię do tego systemu zniechęcał, ale czy nie możesz tego zrobić w systemie Win XP? W końcu będzie szybciej i bez żadnych kombinacji.

0
  • #7 22 Lut 2008 21:34
    kitor
    Poziom 34  

No cóż, po pierwsze lubię się bawić a po drugie usuń mi jakikolwiek katalog systemowy z Visty pod XP to możemy pogadać. Pamiętaj iż format w grę nie wchodził gdyż były na tej partycji ważne dane

0