Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spadek napięcia na rezystorze

01 Lut 2008 07:55 3883 5
  • Poziom 16  
    Mam mały silnik z mostkiem h, potrzebuje się dowiedzieć kiedy silnik się zatrzyma (zpstanie zablokowany zewnęcznie np. kombinerkami) i wtedy uC odłączy go od zasilania. Wstawiłem szeregowo z silnikiem rezystor 5Ω/5A i chciał bym sprawdzić na nim napięcie. Zilnik przy zatrzymaniu mechanicznym pobiera 1,32A dala 15,7V czyli jeżeli wstawie ten rezystor to silnik bedzie pobierał przy zatrzymaniu około 1A wieć na rezystorze 5Ω bedzie spadek 5V. Jak sprawdzić kiedy na rezystorze jest te 5V?? Myślałem nad komparatorem lm393 i diodzie zenera 4,7V ale nie wiem jak to wszystko podłączyć.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Po zablokowaniu prąd będzie miał wartość ok. 0,92A. Przy rezystorze 5om silnik nigdy nie będzie osiągał swojej maksymalnej mocy. Rezystor powinien mieć małą wartość np. 0,1oma. Proponowane rozwiązanie na obrazku. Wzmacniacz operacyjny LM258 lub LM324. Czy może być komparator LM339 - nie wiem, trzeba sprawdzić, czy może pracować z napięciem wejściowym równym masie zasilania. UREF - stabilne napięcie odniesienia (wystarczy może być to samo co zasilanie wzmacniacza, jednak powinno być inne niż zasilanie silnika. Rezystory 2 i 3 dobrać w zależności od maksymalnego prądu silnika. Można jeszcze zabezpieczyć wejście wzmacniacza przed przepięciami od silnika dołączając równolegle do R3 dwie diody przełączające połączone przeciwsobnie. Prawdopodobnie będzie trzeba tam jeszcze dołączyć prosty układ RC, aby zabezpieczyć się przed reakcją na obciążenie impulsowe. Proszę nie zwracać uwagi na numerację nóżek wzmacniacza. W podanej konfiguracji układ będzie po przekroczeniu prądu wystawiał stan wysoki na wyjściu.
  • Poziom 16  
    tylko jest problem bo silnik pracuje w mostku H i przy zmianie kierunku zmienia się napięcie na silniku tam gdzie wcześniej była masa jest zasilanie. Więć trzeba jeszcze rozważyć ten problem
  • Pomocny dla użytkowników
    Można tak mierzyć prąd w mostku H,

I=U*10

spadek napięcia na rezystorze
  • Poziom 20  
    Są jeszcze jakieś niespodzianki? Mógłbyś przedstawić od razu cały problem, a nie tylko kawałek. Co odpowiedzi Pawła ES. - całkowicie się zgadzam. U to oczywiście spadek napięcia na R1. Tarczel2 - jak masz jeszcze pytania, pisz szybko, bo od niedzieli nie bede dostepny przez prawie tydzień.
  • Poziom 16  
    Zbudowałem wg schematu nmos, rezystor przy silniku dałem 0,22Ω bo akurat taki był pod ręką, wzmaacniacz operacyjny LM358n.
    Na rezystorze 0,22Ω odkłada się 15mV w czasie pracy i 250mV przy zatrzymaniu mechanicznym silnika. Jakie dać rezystory R2, R3??
    Pozdrawiam

Dodano po 5 [godziny] 12 [minuty]:

Rezystory dobrane i wszystko działa R3=1k R2=25k
    Pozdrawiam i dziekuje za pomoc
    Zamykam temat