Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka do wkrętarki akumulatorowej 12V - pomoc w naprawie

01 Lut 2008 17:14 3340 13
  • Poziom 9  
    Witam !
    Potrzebuje pomocy w naprawie ładowarki do wkrętarki akumulatorowej jest to urządzenie Berner typ: MSL60 12V.

Przyznam się że nie jestem asem w elektronice ale chciałbym z Waszą pomocą ją naprawić.(Proszę o wyrozumiałość)
    Wiem pewne że transformator jest sprawny i wychodzi napięcie rzędu 20V.
    Diody prostujące też wydają się być sprawne.
    Ładowarka jednak nie ładuje, dioda sygnalizuje włożenie baterii do urządzenia.
    Zamieszczam kilka zdjęć:
    Pozdrawiam.

Moderowany przez Artur k.:

Poprawiłem tytuł postu.

• Poziom 18  
    Witam.
    Na początku sprawdz te diody prostownicze czy aby na pewno są sprawne. Jeśli wszystko będzie ok to sprawdz jakie masz napięcie na kondensatorze filtrującym nie bardzo mogę się połapać z tych zdjęć ale w każdym razie sprawdz napięcie za mostkiem. Jeśli będzie to podaj oznaczenie tego scalaczka co tam siedzi i tego prawdopodobnie tranzystora przymocowanego do radiatora.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Zaraz sprawdzę to napięcie. Scalaczek CEKA EDV Nr. 46457_05

Dodano po 13 [minuty]:

Diody są sprawne, na wyjściu bodajże 16,5V
  • Poziom 18  
    Co do scalaczka to nie mam pojęcia co to może być. Podaj jeszcze co to za tranzystor tam siedzi. No i jak podepniesz baterie pod ładowarkę to sprawdż jakie napięcie jest na baterii i sprawdż czy jest napięcie na ładowarce bez baterii.
  • Poziom 9  
    Nie bardzo wiem który to jest kondensator filtrujący podejrzewam taki największy niebieski napisane na nim 35V 220mF 85'c.
  • Poziom 18  
    No to zmierz na nim napięcie i napisz ile jest. Podaj tez ten symbol tranzystora i te napięcia które pisałem wcześniej.
  • Poziom 9  
    Tranzystor MOROCCO TIC106D albo 0 na końcu jeszcze na dole jest oznaczenie 731
  • Poziom 18  
    TIC106D to tyrystor. Cieżka sprawa zaczyna się robić, z tego co widze na zdjęciach no to licząć ze sms jest w pożądku to zostaje ten nieszczęsny scalaczek lub tyrystor. Jedyne co Teraz mi przychodzi do głowy to podmiana tyrystora. A jak nie to przerobic naładowanie bezposrednie ale wtedy nie bedzie wiadomo jak się ładuje i sama się nie wyłączy.
  • Poziom 9  
    Mierzyłem te napięcia, więc:
    Jeśli nie ma baterii między + a - nie ma napięcia
    między + a uziemieniem jest 0,3V
    Jeśli jest bateria włożona między + a - 12,7 czyli tyle ile ma bateria.
    między + a uziemieniem 12,4V
    Napięcie na kondensatorze (co dziwne) gdy jest włożona bateria skacze między 22 a 24V na wyciągniętej baterii jest równe 22V.
    Na tyrystorze 16,7V
  • Poziom 11  
    To może być wina kondensatora.:D
  • Poziom 18  
    Ciężko jest mi już coś doradzić ale spróbuj zewrzeć tyrystor 1 i 2 nóżka od lewej patrząc od przodu tyrystora (tam gdzie napisy) i zobacz czy wtedy wzrośnie Ci napięcie na baterii jeżeli wzrośnie to może oznaczać uszkodzenie tyrystora, ale i nie konieczne. Zewrzyj te nogi i zobacz co się stanie.
  • Poziom 24  
    Jeśli masz w domu takie diody to na wszelki wypadej je wymień,możesz zastosować diody typu 1N4001, LUB 1N4007 , lub BY255, BY 251
    te dwa ostatnie typy to diody na większe prądy , te dwa pierwsze są na 1 A( amper) te BY są na 3A.
    kiedyś miałem przypadek, że dioda na mierniku pokazywała dobrze, nieststy pod obciążeniem tak jakby miała przebicie.
    obejrzyj wzrokowo, czy kondensatory nie sa spuchnięte, czyli nie są wybrzuszone z boku lub u góry, ponadto diody i kondensatory które masz na płytce to nie jest duży koszt, jakieś 2 lub 3 zł za to zapłacisz, wiec jeśli masz możliwość podjedź do sklepu z częściami, kup też ten tyrystor on też będzie kosztowal jakieś 2 lub 3 zł.
    koło styków baterii widzę jakis niebieski element- wygląda na rezystor, możesz napisać jakiego koloru są paski które sie na nim znajdują ?

Dodano po 2 [minuty]:

czy od spodu płytki są montowane jakieś elementy? bo tak coś widać na tym zdjęciu niewyraźnie
  • Poziom 9  
    Zwarłem nogi tyrystora i ładuję ale mocno grzeją się diody, przez niecałe pół minuty ładowania nie szło ich dotknąć.
    Na tym niebieskim elemencie są następujące paski: złota większa przerwa i następnie srebrna, czarna ,brązowa.
    Od spodu znajdują się małe elementy(czarne prostokąty)z wybitymi cyframi np: 2701 , 1051, 1802, 000, E051, E001. Są też takie same ale brązowe bez wybitych cyfr, oraz jedno okrągłe podobne do tego niebieskiego tylko mniejsze z trzema kolorami : żółty, fioletowy, czarny.
    Aha, kondensatory wyglądają dobrze nie są wybrzuszone.
  • Poziom 18  
    Witam.
    Czyli problem leży albo w tyrystorze (kup nowy i wlótuj i zobaczysz ) albo gdzieś w sterowaniu tyrystora wtedy to albo ten scalaczek albo coś z smd poleciało. Więc moja rada nowy tyrystor.
    Pozdrawiam.