Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telefaks Panasonic KX-FLM600PD - wymień toner

jan-stan 01 Lut 2008 21:19 1203 5
  • #1 01 Lut 2008 21:19
    jan-stan
    Poziom 18  

Witam.
    Toner praktycznie nowy a ciągle wyskakuje komunikat WYMIEń TONER.
    Wystarczy podnieś pokrywę i opuścić , wtedy kilka kartek wydrukuje a później stop.
    Czytałem już trochę o tym ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie : Jaki impuls jest przekazywany przez styki przy tonerze i przy bębnie w trakcie ich zużywania ?
    Czy po zużyciu tonera zmienia się rezystencja na tych stykach, czy "cóś innego " ?
    Bardzo proszę o pomoc .
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0 5
  • #2 02 Lut 2008 15:13
    alkad
    Poziom 14  

Witam
    Ten sprzęt posiada "zespół bębna z tonerem" i to należy wymienić przy tym komunikaćie. Jednaj z uwagi na cenę zespołu stosuje się napełnianie zbiornika tonerem.Wałek "wytrzymije" dwie takie operacje.
    Opisany przypadek wskazuje raczej na uszkodzenie mikroprzełącznika przy podajniku papieru. Przy jego uszkodzeniu urządzenie blokuje podawanie kartek po ok. 5-6 stronach i wyświetla się komunikat "wymień toner". Uniesienie i zamkniecie pokrywy to taki "reset błedu" i znowu jest dobrze.

0
  • #3 02 Lut 2008 19:26
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

W tym modelu bęben światłoczuły potrafi poprawnie pracować przez 3 i więcej deklarowanych (5 tys. arkuszy) okresów.
    Znacznie częściej problemy sprawia rolka podająca umieszczona w zespole z tonerem. Na wydrukach pojawia się wtedy czarny pas. Trzeba ją dobrze oczyścić a pojemnik napełnić tonerem.

Co do komunikatów - to "WYMIEŃ BĘBEN" pojawia się pod koniec użytkowania zespołu gdy wewnątrz są resztki toneru.
    Taki komunikat generowany jest na podstawie informacji z czujnika ilości toneru.

Problemy z papierem skutkują komunikatem "BLOKADA PAPIERU" (w tym modelu nawet dość często).

0
  • #4 02 Lut 2008 19:37
    jan-stan
    Poziom 18  

Witam.
    Dziękuję za odpowiedzi ale nadal nie wiem jaka to informacja przesyłana jest z czujnika tonera.
    Wydawało mi się, że zmienia się wartość rezystencji w miarę jak zużywa się toner ale miernik nie wykazuje żadnej wartości.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #5 02 Lut 2008 21:32
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Konstrukcja czujnika ilości toneru jest stosunkowo prosta. Wewnątrz zasobnika z tonerem umieszczone jest mieszadło napędzane przez zespół napędowy. Na nim swobodnie porusza się drugie - ażurowe, wyposażone w magnes.
    Nie chcę się wdawać w szczegóły konstrukcji (jakkolwiek prostej to trudnej do opisania).
    Idea pomiaru ilości toneru sprowadza się do pomiaru czasu oddziaływania magnesu w mieszadle na metalowy element umieszczony w małym "wahadełku" zlokalizowanym w dnie faksu. Druga strona owego wahadełka przesłania okresowo szczelinę transoptora. Ten zaś informuje procesor o czasie "przelotu" drugiego mieszadła.

Słowem - jeśli jest dużo toneru to czas przyciągnięcia wahadełka będzie krótki. W miarę ubywania proszku czas ten będzie rósł.

Dlatego pomiar rezystancji skończył się fiaskiem :|

0
  • #6 06 Lut 2008 20:01
    jan-stan
    Poziom 18  

W.P. - o to mi chodziło, wielkie dzięki.
    Pozdrawiam i kończę temat.

0