Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komórka zakłóca głośniki - jak je odizolować ?

AV 01 Lut 2008 23:02 10793 8
 • #1 01 Lut 2008 23:02
  AV
  Poziom 9  

  Czym albo jak odizolować głośniki, żeby nie było słychać tych odgłosów kiedy komórka dzwoni blisko głośników ?

  0 8
 • Sklep HeluKabel
 • #2 01 Lut 2008 23:10
  gr86
  Poziom 16  

  j apodejrzewam, ze nie blisko głośnika tylk blisko wzmacniacza, albo sygnału dźwięku.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 01 Lut 2008 23:12
  GREBSON
  Poziom 19  

  Ja kiedyś walczyłem z wchodzeniem CB w głośniki. Pomogło zastosowanie przewodu ekranowanego. Czy może pomóc w Twoim przypadku - niewiem ale może warto sprawdzić.

  0
 • #4 01 Lut 2008 23:31
  Faces
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam. Też mam ten problem. Wydaje mi się, że zjawisko to powstaje przez indukcję sygnału z telefonu komórkowego w kablach (np. głośnikowe). Druga sprawa to, demodulacja tego sygnału w obwodach wejściowych wzmacniacza audio.

  Tak jak napisał kolega GREBSON może warto zastosować kable ekranowane. Jeżeli chodzi o obwody wejściowe we wzmacniaczu m.cz. to z tym będzie gorzej.

  0
 • #5 01 Lut 2008 23:41
  yes2mike
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Zależy gdzie ten sprzęt znajduje się. Jeżeli auto - warto zainwestować w antenę montowaną na dachu samochoddu. Np. na magnes.

  Jakość sprzętu i odległość telefonu od stacji bazowej mają ogromne znaczenie - warto o tym pamiętać.

  0
 • #6 29 Lut 2008 02:17
  dexxxon
  Poziom 12  

  Mysle ze powinienes zaekranowac uklad wzmcniacza najlepiej plaska aluminiowa podlaczonej do masy obwodu,2 czescia jest zakupienie przewodow ekranowanych,polecam alpahard nie sa zbyt drobie lecz dobrze ekranuja.

  1
 • #7 29 Lut 2008 03:03
  K4Li
  Poziom 13  

  Dołączę się do pytania z ciekawości :)
  Kolega ma takie najtańsze głośniki do PC i ciągle słychać zakłócenia od telefonów komórkowych.
  Wymiana przewodów na ekranowane pomoże?; lub inaczej w jakich z dostępnych głośników do PC nie będzie słychać zakłóceń?

  0
 • #8 29 Lut 2008 06:53
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  K4Li napisał:
  ... głośniki do PC i ciągle słychać zakłócenia od telefonów komórkowych. ...

  Niestety jest to bardzo częsty objaw w technice audio . Jedynym wręcz poprawnym wyjściem z tego, to ingerencja w sam układ wzmacniaczy mocy m.cz. .
  Należy pamiętać , że w 99% wzmacniacze (czytaj: głośniki do PC) są wykonane bez podstawowych zasad budowy urządzeń pod względem tych zakłóceń radiowych (CB, komórka czy nawet mysz bezprzewodowa). Na płytce wzmacniacza są przewidziane "filtry" przeciwzakłóceniowe, ale ze względu na "taniość" produkcji to filtry te są poprostu zwarte kawałkiem drucika.
  Cytat:
  ...Wymiana przewodów na ekranowane pomoże?; lub inaczej w jakich z dostępnych głośników do PC nie będzie słychać zakłóceń?

  Słychać w 99% głośników.

  Możę coś pomogę.

  Podam parę przykładów jak można pozbyć się tych "szkodliwych" dla ucha efektów. Wszystkie przykłady sprawdzone przeze mnie i w 90% pomagały.

  1. prosty . Na każdym przewodzie zainstalować rdzeń ferrytowy (najlepiej toroidalny). Zainstalować tzn. nawinąć na nim lub w nim kilka zwojów kabla. Należy to zrobić na każdym kablu (głośnik L i P oraz zasilaniu) jak najbliżej płytki wzmacniacza lub jego obudowy.Rdzenie można pozyskać ze starych zasilaczy komputerowych.
  2. wymaga lutownicy . Pomiędzy płytką elektroniki a każdym przewodem (jak wyżej) wpiąć szeregowo z linią "gorącą" dowolną indukcyjność (nie mniejszą jednak niż 3,3µH).
  3. wymaga lutownicy . Szeregową indukcyjność (jak w pkt.2) trzeba zblokować przed ( jeszcze wyciekającym ) synałem w.cz. . Blokujęmy ją kondensatorem od 100pF do 1nF wpiętym równolegle pomiędzy szeregowy dławik od strony płytki elektronicznej a masą układu na płytce.
  4. Ekranowanie samej elektroniki to żmudna praca , która nie zawsze daje efekty.
  5. Ekranowanie przewodów głośnikowych , jest pomysłem godnym uwagi. Ja jednak dodatkowo zaekranowałbym też inne przewody np. zasilający.

  Mogę śmiało napisać , że pkt. 3 jest najlepszym rozwiązaniem i w 99% sie sprawdza.

  Pozdrawiam.
  PS. Wszystkie pkt. odnoszą sie również do innego rodzaju sprzętu nagłaśniajacego.

  0
 • #9 25 Sty 2011 10:20
  wamnok
  Poziom 9  

  Odkopię temat, bo ciekawy jestem tych zakłóceń z telefonów komórkowych i może ktoś obeznany w temacie mi to wyjaśni. Kiedyś nie było komórek i nikt pewnie o tych zakłóceniach nie myślał produkując różnego rodzaju sprzęty elektroniczne. Dzwoniący telefon (także podczas trwania rozmowy) zakłóca obraz (skacze) w moim wiekowym telewizorze w głośnikach słychać znany wiekszości dźwięk (pyk, pyk. pyk, pyk. buuu... itd.), w moim starym radiu samochodowym to samo. Jednak w nowym telewizorze Samsung LCD problem ten nie występuje, w niedawno kupionym radiu samochodowym Kenwood też już problemu nie ma. Dlaczego tak się dzieje? Czy chodzi tylko o to, że w starych sprzetach o tym nie myślano a nowe buduje się już z myślą o tych zakłóceniach?

  Kupiłem też niedawno klawiaturę USB i niestety kiedy telefon dzwoni blisko niej, klawiatura przestaje dzialać, w komputerze słychać dźwięk rozłączającego się połączenia USB (taki kiedy wyciaga się np. pendrive z portu USB), po skończeniu rozmowy muszę wyjąć i ponownie wpiąć klawiaturę do komputera aby działała, problem dotyczy tylko klawiatury a nie portu USB czy kompa, sprawdzałem to samo na myszce i problem nie występuje. Jest jakiś sposób aby zlikwidować ten problem w klawiaturze czy tylko kupno nowej a jeśli nowej to jakiej, na co zwrócić uwagę aby tego problemu nie było?

  0