Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3ledsTube Borg ciekawe schematy

mi_ma 31 Sty 2008 13:58 38881 94
  • 3ledsTube Borg ciekawe schematy

Borg to zbudowana na 512 diodach LED kostka sześcienna (8x8x8) sterowana przez mikrokontroler. Pozwala kontrolować z osobna każdy z LEDów. Urządzenie pracuje na mikrokontrolerze ATMEga32. Wyposażone jest w port RS232, 2 porty joystickowe (takie jak w C64, cyfrowe) itp. 512 diod jest multipleksowanych jako 8 matryc z 64 diodami. Na razie wszystkie obrazy są wyświetlane tylko przez mikrokontroler bez współpracy z PC. Z czasem ma to się zmienić umożliwiając sterowanie przez komputer (np wyświetlanie określonych sekwencji w rytm muzyki, dzięki komunikacji przez RS232). Program jest napisany w języku C.
    Na razie schematy urządzenia nie są jeszcze umieszczone na necie, ale załączam schemat płytki z kontrolerem, na której bazowano budując kolejny sterownik. Zachęcam do oglądnięcia filmików na youtube.

3ledsTube Borg ciekawe schematy3ledsTube Borg ciekawe schematy3ledsTube Borg ciekawe schematy

film http://youtube.com/watch?v=PGb9DeUOsSY
    źródło http://www.das-labor.org/wiki/Borg3d

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 743, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    ...KUBA...
    Poziom 23  
    No no, efekt super ale trochę diod poszło... i niezłe wykonanie.
    grzegorz-00
    Poziom 13  
    No przyzna pomysłowe i praco chłonne :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
    AMON86
    Poziom 22  
    Kozacki projekt nie ma co :) . Ładnie sie prezentuje filmik. Dobrym patentem będzie możliwość podłączenia tego z komputerem, ciekawe jak połączyli tyle diod, że to wszystko tak prosto wyszło. Gdyby to mnie przyszło połączyć tyle diod to sześcianem to było by tylko z nazwy ;)
    studzin
    Poziom 17  
    AMON86 napisał:
    ciekawe jak połączyli tyle diod, że to wszystko tak prosto wyszło. Gdyby to mnie przyszło połączyć tyle diod to sześcianem to było by tylko z nazwy ;)

Zrobili sobie coś w rodzaju matrycy http://hypnocube.com/instructions/the_bad/
    paBls16
    Poziom 11  
    Powaga to jest świetne!! Współczucie dla tego co to lutował. ale efekt jest nieziemski
    kitor
    Poziom 34  
    Jak zrobią sterowane przez PC to musze się za to zabrać. Zajefajne :D
    kamilcomp
    Poziom 20  
    Podziwiam ludzi tak cierliwych jak ten człowiek co to lutował... Gratuluję pomysł... Efekt jest piorunujący.
    AMON86
    Poziom 22  
    A tu nagle patent, że jakaś dioda w środku nie świeci...no normalnie to była by straszna kara gdyby takie coś się stało. ;)
    studzin <- sprytny i pomysłowy patent z tą "matrycą" wymyślili nie ma to tamto. :)
    dex
    Poziom 27  
    Może głupie pytanie.. Gość zamodelował ATMega na FPGA. Ale jak? już z programem sterującym czy jak, pisał potem normalnie program do tej ATMegi? Przyznam że nieznam sie na FPGA wiem że mozna tam robić rózne układy tak jak na bramkach.
    wojto15-05
    Poziom 18  
    nieee no poprostu "zajefajny" projekt :D i tak jak ktoś napisał pod spodem musi być strasznie namotane :D:D ale efekt jest imponując.
    normzlnie 15/10 :D

ashpl
    Poziom 12  
    Posiadam w domku podobnego cuba 4x4x4 z bi-color led (czerwony-zielony). Poniżej fotki:

Screen #1
    Screen #2
    Screen #3
    Screen #4

Cube na zdjęciu to mój prototyp ;) który przez dłuższy czas leżał w szafce

Niestety podczas któregoś programowania układ padł :( a kod źródłowy poszedł sie kochać razem z awarią dysku twardego... Cube jest oparty o projekt z tej strony: Chris Lomont's LED Cube

Na moim cube próbowałem uzyskać podobne efekty jak u autora w powyższym linku, a nawet więcej... Z efektów które udało mi sie zrobić to:

- Programowe PWM dla 64 diód (każdy kolor)
    - kilka efektów graficznych
    - analizator widma audio

W planach miałem zamiar wykorzystać diody RGB, ale układ padł a nie mam teraz czasu na ponowne pisanie kodu :(
    studzin
    Poziom 17  
    kamilcomp napisał:
    Podziwiam ludzi tak cierliwych jak ten człowiek co to lutował... Gratuluję pomysł... Efekt jest piorunójący

Ja sobie zlutowałem prototyp kostki(jeszcze bez elektroniki) 3x3x3 i lutuje się przyjemnie w cale tak dużo czasu to nie zajmuje.

Cytat:
    nieee no poprostu "zajefajny" projekt i tak jak ktoś napisał pod spodem musi być strasznie namotane

Niekoniecznie, każdą diodą niezależnie można sterować przy pomocy:
    Dla kostki monochromatycznej
    -dla kostki 3x3x3 3*3+3=12 nóżek(lub padów na podstawce jak kto woli)
    -dla kostki 4x4x4 4*4+4=20 nóżek
    -dla kostki 5x5x5 5*5+5=30 nóżek
    -itd
    Dla kolorowej analogicznie
    -dla kostki 5x5x5 (3*5*5)+5=80

Mam nadzieje, że jasno objaśniłem o co mi chodzi.
    dj.loud-beat
    Poziom 11  
    elo. No jestem pod wrażeniem swietny pomysł wykonanie tez ale efekt oszałamiajacy moze zrobie sobie takiec os tylko ze nie na tylu diodach :P pozdrawiam 6/6
    dreaper
    Poziom 18  
    Z dyskusji wywnioskowałem że BORG 3D wykonuje zapisany program. Czy istnieje możliwość sterowania efektami za pomocą dźwięku? Gdyby była taka możliwość i dodatkowo możliwość prostej konfiguracji układu za pomocą komputera układ mógł by okazać się użyteczny.
    djtronic
    Poziom 20  
    Po obejrzeniu filmu jestem pod wrazeniem. Jednak jak dla mnie projekt odpada.. nie mialbym cierpliwosci to polutowania takiej ilosci diod w 3d.
    studzin
    Poziom 17  
    Ale moderatorzy naknocili scalając tematy. Temat narodził się po obejżeniu tego filmiku:

Link

I odnosił się do jego kolorowej wersji.
    bomber
    Poziom 24  
    To co trzeba i ile do sterowania taką kostką(oprócz mikroprocesorka) 8*8*8 czyli 512? A ile trzeba powiedzmy do kostki 5*5*5?
    Odrazu może ktoś poda szacunkowy koszt i problem z dostęponością elementów ? Bo niestety na stronach nie doszukałem konkretnego schematu i nie moge sobie sprawdzic :(
    Bo 512 diodek na allegro to jest koszt 25 zł wiec osiągalne. (oczywiscie mówie tu o wersji czerwonej).
    Może ktoś powie mniej wiecej jaką najwiekszą kostke da sie zbudować w oparciu o ten projekt (ograniczenie to chyba szybkosc procesora)?
    Mam zamiar sie zabrać za cos takiego po maturce(zdaje w tym roku) ale teraz juz bym sobie zaczal zbierac elementy i kase ;)
    boszek
    Poziom 11  
    Co do użycia układu FPGA to jest wiele korzystnych aspektów, np:
    można osiągnąć wyższe taktowania - sam robiłem 8051 w VHDL to maksymalna częstotliwość wyniosła ok 80MHz w finalnej wersji bez optymalizacji przy symulacji na układzie Stratix.
    Dodatkowo popularna rodzina układów Cyclone II Altery daje użytkownikowi 300 pinów i więcej w zależności od modelu, co w tym przypadku mogło mieć znaczenie ze względu na ilość diód, a samo dodanie takiej ilości pinów użytkownika do ATmegi zrealizowanej w FPGA to nic trudnego.

Projekt bardzo ciekawy swoją drogą, aczkolwiek użyteczność żadna.
    d.d
    Poziom 20  
    kiedyś się napaliłem na coś takiego i może jak znajdę czas to to zbuduje
    ale nie będą to zwykłe migające diodki a equalizer czy wskaźnik wysterowania przy większej ilości diodek można wyświetlać napisy .

Pth
    Poziom 26  
    Niezłe to jest, ale 512 diod piechotą nie chodzi. Z drugiej strony jednak 512 diod tego typu to groszowe sprawy. Diody nie będą kosztować około 50 zeta.

Ja ostatnio kupowałem 400 diod LED smd i kosztowało mnie to około 50 zł właśnie. Diody np 3 mm są tańsze od SMD wiec wyjdzie za 512 diod właśnie gdzieś z 50 zł.

Chyba będę musiał sobie takie coś wykombinować.
    studzin
    Poziom 17  
    Tutaj by się przydało doświadczenie ludzi którzy robili tablice informacyjne LED, tam się steruje podobnymi ilościami diód.
    drak
    Poziom 19  
    Pth napisał:

...
    Ja ostatnio kupowałem 400 diod LED smd i kosztowało mnie to około 50 zł właśnie. Diody np 3 mm są tańsze od SMD wiec wyjdzie za 512 diod właśnie gdzieś z 50 zł.
    ....

Niezgodze się, dioda led smd jest tańsza, o ile zachowa się jednakowe parametry jasność kąt. Jak chodzi o jakieś syfowate chińskie diody to można pewnie taniej dostać 3mm lub 5mm niż 1206 bo zwykłe diody są prostrze w produkcji.
    Pth
    Poziom 26  
    Cytat:
    Tutaj by się przydało doświadczenie ludzi którzy robili tablice informacyjne LED, tam się steruje podobnymi ilościami diód.

Właśnie do zrobienia matrycy LED potzrebna mi była taka ilośc diod
    zulugula
    Poziom 15  
    Właśnie wpadłem na ciekawy pomysł :idea: jakby zrobić w podobny sposób "węża" 3D tylko by trzeba program zmienić i dodać gdzieś parę przycisków do sterowania co wy na to?
    ARTURWLODAREK
    Poziom 12  
    Czy jest możliwość zassania gdzieś schematu wraz ze wsadem do procka??? Z chęcią bym cos takiego wykonał.