Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB HERBERT ASC i skrót mocy?

BATT 02 Feb 2008 07:45 3135 3
 • #1
  BATT
  Level 21  
  Witam.Czy posiada ktoś wiedzę ,schemat ,jak do Herberta ASC zamontować skrót mocy-najlepiej płynny.Zakłócam sąsiadom odbiór( słyszą mnie w głośnikach komputerowych i radyjkach FM.Antena na dachu 5/8.Mikrofon Sadelta ME3.
  Ktoś mówił mi ,że za duże wzmocnienie mikrofonu i przebija.Na oryginalnym ma być dobrze.Wątpliwe,ale... Gdy naciskam nośną u sąsiadki radio trochę cichnie.(taki protest starszej pani -gdy nadaje ona radio daje na full abym słyszał co robię).Chcę być w porządku nie muszę być słyszalny w promieniu ok 20 km.
  Za wszelkie uwagi i podpowiedzi będę wdzięczny.
  Pozdrawiam.
 • #2
  darkonel
  Level 19  
  Nalezy ingerować w obwód mocy w.cz w CB radio, zastosować regulator na tranzystorze dużej mocy i wpiąć w płytkę CB. Można wykorzystać do tego potencjometr SQUELCH jeśli sie go nie używa lub dodatkowo zamontować potencjometr z tyłu CB radia. Uzyskać można płynną regulację mocy wyjściowej w bardzo szerokim zakresie. Pozdrawiam (wysłałem wiadomość na priv)
 • #3
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Najzabawniejsze w tej zabawie radiowej jest to, iż ci nadający na radiotelefonach , prawie w 90% NIE zakłocają. Tylko odbiorniki , w których słychać np. Twój głos są NIE odkłócone od silnego pola elektromagnetycznego.

  W świetle prawa to TY (jeżeli nadajesz na radiu z CE i antenę masz zgodnie z wymogami ustawy) jesteś w 100% "legalny" a (taki protest starszej pani -gdy nadaje ona radio daje na full abym słyszał co robię) staruszka musi swoje zakłócenia usunąć we własnym zakresie.

  Pomogę ze zmniejszeniem mocy lecz za 3 godzinki. Muszę wyjechac do klienta.
  Jak mówią Klient Nasz Pan.

  Pozdrawiam.
  PS. Może od razu. Na płytce elektroniki z bazy tranzystora Q30 (2SC3242) wychodzi peerek regulacji mocy nadajnika. Mam bardzo nie czytelny schemat i jedyne co mogę podać to , że ten peerek (potencjometr montażowy) ma wartość 1kΩ. A oznaczenie jego to chyba RT? może RT5 lub RTS. PeReK wlutowany jest pomiędzy bazą Q30 a innym opornikiem o wartości 680Ω idącym do masy układu. Przez pokręcenie w lewo/prawo uzyskasz małą/dużą moc nadajnika.
 • #4
  BATT
  Level 21  
  Dziekuję wszystkim (także tym którzy pisali na PW) spróbuję zastosować opis kolegi @radioststem dam znacz o efektach.
  Pozdrawiam.