Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner NAD 7225PE - palą się tranzystory mocy.

02 Lut 2008 15:45 2745 6
  • Poziom 10  
    Witam. Mam amplituner NAD 7225PE i ma spalony jeden kanał. Po sprawdzeniu elementów stwierdziłem że są spalone tranzystory: 2N3055,MJ2955,2SB649A,2SD669A i BD139. Po wymianie ich pomierzyłem napięcia na wszystkich nóżkach tych elementów i porównałem ze sprawnym kanałem i były takie same. Wzmacniacz pochodził jakieś 2 minuty i się wszystkie te elementy wymienione wyżej się spaliły. Prosze o jakąś pomoc bo nie mam pojęcia co się dzieje.

Proszę uzupełnić tytuł tematu (przycisk "zmień") - p.11 regulaminu. [Mirek Z.]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 24  
    Kolego , nie mam schematu do tego urzadzenia, poszukaj gdzieś w necie, prawdopodobnie nie sustawiłeś prądów spoczynkowych tego kanału ktory naprawiałeś i chcąc nie chcąc tranzystory musiały się spalić.
    Po wymianie tranzystorów mocy, czy też tranzystorów sterujących zawsze trzeba ustawić prąd spoczynkowy, powinieneś gdzieś tam mieć w okolicy potencjometr...
    Także zalecam wymianę tranzystorów i bez zygnału na wyjściu zmierzyć prąd spoczunkowy i zmniejszyć go do odpowiedniego stopnia. pozdrawiam
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 10  
    Witam. Mam schemat do amlitunera NAD 7020 wyczytałem ze schemat tego amplitunera jest podobny, innego nie znalazłem. Wynika z niego, iż tranzystory mocy tzn. 2N3055 i MJ2955 sa emiterami zwarte, a 2SB649A i 2SD669A są zwarte przez rezystor 180Ω i nie mam pojęcia jak zmierzyć prąd spoczynkowy.

Dzięki za podpowiedź, jak możesz to podaj maila to Ci wyśle schemat do tego NAD'a 7020 i może wtedy mi coś więcej pomożesz. Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    kondor18266(malpa)o2.pl

Dodano po 1 [godziny] 54 [minuty]:

Potencjometry regulujące prąd spoczynkowy to VR601 i VR602, jeden dla jednego kanału a drugi dla drugiego.
    według schematu to ustawiając suwak potencjometru w strone nóżki połączonej z R611 dla VR 601, oraz w strone nóżki R612 dla VR602 powinieneś ustawić prąd spoczynkowy na jak najmniejszy.
  • Poziom 10  
    W moim amplitunerze jest po dwa potencjometry na kanał. Drugi potencjometr jest zamiast R641 i R642. Mam pytanie od czego on jest??
    Jak mierzyć prąd spoczynkowy - bezpośrednio wpiąć amperomierz pomiędzy emiter np:tranzystora 2N3055 a linię sygnału wyjściowego?
    Prąd spoczynkowy musi być jak naj mniejszy czy jest jakaś wartość która ma być ustawiona np: 30mA??
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Na jednym kanale masz rezystor R659, na drugim kanale masz rezystor R660, według dokumentacji jaką mi przesłałeś te rezystory mają mieć wartość 1 Ohm.
    Teraz, aby ustawić prąd spoczynkowy musisz przygotować sobie woltomierz, sondy miernika podłączasz pod ten rezystor, tak jakbyś chciał zmierzyć rezystancję tego rezystora, ale miarnik musisz mieć ustawiony na woltomierz!
    włączasz wzmacniacz, nic nie masz podłączonego na wyjście , ani na wejście, pokrętło Volume na zero, mierzysz spadek napięcia na tym rezystorze.z prawa Ohma wyliczysz prąd spoczynkowy, czyli Npięcie zmierzone na rezystorze dzielisz przez rezystancję tego rezystora i otrzymujesz wynik - czyli prąd który przepływa przez ten rezystor, to właśnie jest prąd spoczynkowy,Voltomierz ustaw na zakres możliwie najmniejsz-np. na 2V bo wtedy popełniasz najmniejszy błąd pomiaru.
    Prąd powinien być rzędu kilkudziesięciu mA, zreguły tak jest, ale dokładniejsze dane powinien podać producent wzmacniacza.
    Możesz zmierzyć ten prąd na dobrym kanale-na tym w którym nie wymieniałeś tranzystorów i spróbować w tym naprawianym kanale ustawić taki sam prąd.
    Jeśli prąd spoczynkowy jest zbyt duży to łatwo to idzie poznać , włączasz wzmacniacz nic nie masz podłączonego na wejściu ani na wyjściu , pokrętło Volume na zero , a tranzystory mocy po chwili robią sie ciepłe, to 1 znak do tego , że po założeniu nowych tranzystorów prąd spoczynkowy jest dużo za duży. pozdrawiam i powodzenia :)

Dodano po 10 [minuty]:

Doczytałem w instrukcji , że prąd spoczynkowy powinien zawierać się w granicy między 30mA a 100mA, Procedura ustawienia prądu spoczynkowego jest opisana częściowo w instrukcji którą mi przesłałeś. zatytułowane to jest
    " IDLE CURRENT ALIGNMENT" ( strona 6 ) tam jest napisane, że spadek napięcia na tych rezystorach o których pisałem powinien wynosić od 30mV do 100mV , czyli dzieląc te napięcia przez rezystancję tego rezystora wychodzą Tobie miliampery :D
  • Poziom 10  
    Amplituner działa:D Ustawiłem prądy spoczynkowe ok 35mA i zaczął grać. Bardzo dziękuję za pomoc była bardzo przydatna i wiele się z tej lekcji nauczyłem:D Pozdrawiam.