Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc przy małej modyfikacji układu na CD4015

kamil007 02 Lut 2008 16:01 1437 5
  • #1 02 Lut 2008 16:01
    kamil007
    Poziom 12  

Witam!
    Do efektu biegnacego światła, zastosowałem ten układhttp://sklep.avt.pl/photo/_pdf/MK107.pdf
    Pomoc przy małej modyfikacji układu na CD4015
    Wzmocniłem wyjścia zamiast diód podłaczyłem mocne swiatło, wszysko działa jak należy, jest jednak małe ale...
    Po odjęciu zsilania, i po ponownym podłaczeniu, trzeba go recznie wystartowac, co powoduje że nie spełnia on swojej roli .:cry:
    O ile samo wzbudzenie mniej więcej wiem jak wymusic, (kondensator równolegle do swich), to problem mam w tym, ze układ ma pare trybów wyswietlania, zmienia sie go własnie przez nacisniecie tego swicha.
    Czy jest jakaś możliwośc żebym raz wybrał który mnie interesuje program, i żeby układzik startował zawsze od niego?

0 5
  • #2 02 Lut 2008 23:57
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

W tym układzie jedynym rozsądnym i prostym rozwiązaniem (bez konieczności znacznej rozbudowy układu) będzie podtrzymanie napięcia na samym układzie IC2. Po prostu musisz odpowiednio zorganizować wyłącznik zasilania. Trzeba dokupić mały wyłącznik dwusekcyjny, np. dźwigienkowy, a nie odłączać zasilania poprzez wyciąganie baterii z wtyku zasilającego. Pin 16 IC2 krosujesz bezpośrednio do zasilania (do katody diody D1), resztę zasilania urządzenia odłączasz jedną sekcją wyłącznika, a druga sekcja wyłącznika musi jednocześnie odłączać wspólną masę diod LED (ale pin 8 IC2 musi być cały czas podpięty do masy), tak aby układ IC2 miał tylko podtrzymywaną zawartość wewnętrznych rejestrów statycznych, ale nie był obciążany niepotrzebnie LEDami (tak aby oszczędzać baterię) w stanie wyłączenia urządzenia.

Poza tym co miałeś na myśli pisząc:

"Wzmocniłem wyjścia zamiast diód podłaczyłem mocne swiatło"

??

Pozdrawiam
    PS Nie w tym dziale "postawiłeś" temat

0
  • #3 03 Lut 2008 09:17
    kamil007
    Poziom 12  

Sterowniczek zastosowałem do oświetlenia, kasetonu reklamowego, z efektem kręcącej płyty gramofonowej:D Wywaliłem te dioki wstawiłem BUZ11, podłączyłem mocne modóły diód na końcach. Zasilany jest z transformatora do diód, który jest podłaczony do wyłącznika zmierzchowego. Więc wolę rozbudować układ, niż co 3-mce rozbierać wszystko i wymieniać baterię.
    Nie da rady zasymulować czymś na starcie np. 3 impulsów na swicha.
    Nie jestem elektronikiem sam sobie z tym nie poradzę:cry:

0
  • #4 03 Lut 2008 11:55
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

No jeśli toto robi jako reklama i masz na dodatek zasilanie sieciowe, to jaki problem ze zrobieniem podtrzymania napięcia na IC2 i nie wiem, po co Ci w takiej sytuacji bateria 9V. Zamiast baterii jakiś naprawdę mały akumulatorek (ładowany z sieci - tak jak to się robi w instalacjach alarmowych, zwany zasilaniem buforowym), aby urządzenie nie "kasowało" się gdy wystąpi awaryjne odłączenie zasilania i to wszystko. Po prostu zrobiłeś na samym początku złe założenie co do sposobu włączania tej reklamy i jej zasilania. Zmień to i wszystko będzie OK!

Pozdrawiam

0
  • #5 03 Lut 2008 12:08
    kamil007
    Poziom 12  

Tam nie ma żadnej baterii :D zasilane jest to zasilaczem od diód, a zasilacz jest podłaczony pod wyłacznik zmierzchowy. Czyli jest pod napięciem jakieś 8-10h, na dobę :D.
    Wytrzymają te akumulatorki, np15h? I ewentualnie jaka mają żywotność, zeby na jakies dwa lata wystarczyły:D
    Bo jeżeli tak to może być

0
  • #6 03 Lut 2008 20:12
    r2d2004
    Poziom 31  

... a wyłącznik zmierzchowy to masz na powietrze "napędzany" ?? ;-) (przecież musi być cały czas pod napięciem, a więc z tego napięcia skorzystaj, aby podtrzymać zawartość rejestrów IC2, a akumulatorek tylko na okoliczność wyłączeń zasilania przez lokalne zakłady energetyczne). Zrób rysunek swojej instalacji, to może coś wymyślimy, bo tak to ani "w ząb nie czaję" o czym piszesz. :-/

0