Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kondensator 150uF 6kV czy ktoś by to chcial kupić??

maromarol 02 Lut 2008 17:00 995 2
  • #1 02 Lut 2008 17:00
    maromarol
    Poziom 13  

Witam,mój znajomy w swojej graciarni posiada 4 kondensatory produkcji radzieckiej o pojemności 150uf i 6kV napięcia nie sa to elektrolity tylko takie typowe ruskie brązowe blaszaki z tym że maja ze 20 kilo każdy i rozmiary na oko 30cmX20cmX50cm i bieguny są wyprowadzone przez szklane izolatory. W zwiazku z tym mam pytanie czy ktos z was byłby zainteresowany takim kondensatorem w którym można zgromadzić pokaźny ladunek elektryczny, pytam bo to cholerstwo trochę waży to popierwsze, po drugie nie wiem czy są na chodzie gdyby bylo zainteresowanie to bym się pofatygował i zmontował źrudło napięcia kilka kV(np trafo z mikrofali i mostek diodowy, ze 3kV w szczycie może by było) i sprubował je naladować, po trzecie nie chce kupować czegoś co może mi się nie przydać.A i tak z ciekawości nie potrafie sobie wyobrazić jak by wyglądalo gwałtowne rozladowanie(zwarcie biegunow) takiego kondensatora.

• #2 02 Lut 2008 18:08
    jurkuc
    Poziom 27  

Witam, muszę niestety trochę rozczarować. Ten typ kondensatorów służył do kompensacji energii biernej w sieciach (silnikach ) sn. I teraz najgorsza wiadomość - prawie na 100% jest pewne, że kondensatory te zawierały wewnątrz dielektryk nasączony PCB (90 %). Jak wiadomo PCB jest najbardziej trującą substancją, praktycznie nie ulegająca rozkładowi.
    Polska jest zobowiązana do utylizacji wszystkich urządzeń zawierających PCB do końca 2010 roku.
    Wniosek nasuwa się sam, jak najdalej od tego typu kondensatorów !

• #3 02 Lut 2008 19:46
    maromarol
    Poziom 13  

Oj to trochę sie wystraszylem, jak narazie te kondensatory sa szczelne i nic z nich nie cieknie, teraz juz wiem czemu one tam leżą i leżą, trochę szkoda takiej pojemności o takim napieciu żeby to sie zmarnowało, ale wole nie mniec kontaktu z tym świństwem, narazie sobie je odpuszcze, pogrzebie jeszcze to może znajde cos ciekawszego i mniej szkodliwego dla zdrowia.

Szukaj w 5mln produktów