Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator wyjściowy do PCL86

02 Lut 2008 17:31 1830 6
 • Poziom 16  
  Mam 2 pary dławików z 2 telewizorów rubin. Przekrój rdzenia EI wynosi dla większego 3cm2 i mniejszego 2,95cm2. Jest zbudowany z blaszek o grubości równej 0,5mm. Moc na podstawie powierzchni przekroju wyliczyłem i wynosi 5,5W i 5,76W.
  Jedną z tych par chciałbym wykorzystać jako transformatory wyjściowe do wzmacniacza lampowego zbudowanego na lampach PCL86. W tym celu musiałbym go przewinąć i to jest właśnie sednem całego problemu...
  Rezystancja uzwojenia pierwotnego musiałaby wynosić około 400 czy 500Ohm, a przekładnia zwojowa 1:20 (domyślnie będzie pracował na impedancji 8Ohm). Moc takiego wzmacniacza jest niewielka dlatego wystarczy transformator o mocy ok. 4W.
  Chciałem to wszystko wyliczyć na podstawie pewnej książki ale pojawiły się problemy z indukcyjnością rdzenia (jaką przyjać?).
  Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w ustaleniu liczby zwojów oraz grubości drutu nawojowego w uzwojeniu pierwotnym oraz wtórnym. Z góry dzięki.


  Transformator wyjściowy do PCL86
 • Poziom 14  
  Transformatorów dla lap PCL, ECL, PFL jest jak siana.
  Szkoda czasu na przewijanie. Możliwe jest też zwacia międzyzwojowe.

  Narcyz2
 • Poziom 21  
  Siemanko. ,,Skocz'' kolego do pobliskiego serwisu RTV,albo gościa zbierającego ,,stare'' TV.
 • Poziom 11  
  Witam transformator powinien mieć uzwojenie pierwotne na napięcie 240V, a wtórne 6V.Oczywiście najlepiej zdobyć gotowy z radia lampowego albo telewizora lampowego .
 • Poziom 16  
  Skorzystałęm z jednej ze stron internetowych i korzystając z tamtejszych informacji obliczyłem przekładnię i liczbę zwojów. Jednakże po nawinięciu pojawił się problem - pierwotne oryginalnych traf ma zwykle oporność około 400-600Ohm a moje ma ledwo ponad 100....

  Kupiłem już na allegro nowe.
 • Poziom 10  
  Ciekawym rozwiązaniem jest tu stworzenie ukladu przeciwsobnego na dwu lampach ECL 86 {PCL 86} i skręcenie ze sobą podstawami dwu transformatorów głośnikowych !
 • Poziom 16  
  Widziałem gdzieś w sieci nawet taki schemat, ale na razie zależy mi na czymś prostszym. Lampy te są dość powszechne wiec zapewne takich schematów jest więcej.
  Temat zamykam.