Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kopiowanie z kaset VHS na DVD - a jakość zapisu.

michcio 02 Feb 2008 19:05 34701 18
 • #1
  michcio
  Electrician specialist
  Witam.

  Mam pare kaset VHS, muszę zrobić ich kopie na DVD.

  Sprzęt mam. Magnetowid Panasonic, karta TV Winfast TV2000XP Expert, komputer :) .

  Zależy mi na możliwie jak najwyższej jakości kopii. Jaki kodek przy przechwytywaniu zastosować? Czy jakiś bezstratny, a potem kompresja do MPEG i na DVD? Przy przechwytywaniu od razu do MPEG2 na obrazie były widoczne artefakty kompresji, pomimo bitrate 6 Mb/s. Przy zrzuceniu do avi i kompresji do MPEG2 nie było ich, obraz był gładszy.

  Jaki soft do przechwytywania i nagrywania polecacie?

  I czy jakość 1,5 metrowego kabla Euro-Cinch ma przy kompozycie aż tak duże znaczenie?
 • #2
  Atreyu
  Level 22  
  Witam!

  Jeżeli chodzi o jakość VHS to w zasadzie nie ma co szaleć. VHS przenosi tylko około 240-250 linii. Przewód sygnałowy 1,5 metra nie będzie grał roli. Do przegrywania postaraj sie jednak o jakiś porządny studyjny magnetowid np Panasonic AG-6500 z modułem TBC (Time Base Correction). Zminimalizuje to błędy framegrabbera i przez to ilość utraconych klatek. W ostateczności znajdź coś co chociaż dobrze usuwa zaniki (drop - out).

  - magnetowid musi dobrze radzić sobie z maskowaniem drop-outów. Do swoich celów wybrałem Sony SLV226ee. Jakość maskowania trzeba sprawdzić z użyciem najstarszych i najbardziej dobitych taśm . Wybrać trzeba taki magnetowid na którym widać najmniej białych pasków na obrazie.

  - aby zgrać materiał na dvd potrzebujesz jakiegoś sensownego programu. Jak ma być to szybko zgrane to Cyberlink PowerProducer, niestety z analogu nie zachowuje przeplotu.

  - Ręcznie można też np. WinDVR - zgrywa bezpośrednio do mpeg2. Potem tylko trzeba zrobić authoring dvd. Niestety, także nie zachowuje przeplotu TV.

  - Ja zgrywam w stary i sprawdzony sposób. Przechwyt VirtualDub z użyciem MJPG codec, kodowanie TMPG Enc i authoring TMPG DVD Author . Ta metoda pozwala na zachowanie przeplotu TV , czyli uzyskujesz 50 półobrazów /s a nie 25 pełnych klatek.

  Pozdro. . .
 • #3
  cranky
  Level 26  
  No nie powiesz że masz legalnego MJPEG - to faktycznie genialny kodek do wstępnej kompresji
 • #4
  Atreyu
  Level 22  
  MJPG full legal oparty na licencji Open Source oferuje np. FFDShow. Dla wybrednych są inne, płatne rozwiązania.
 • #5
  michcio
  Electrician specialist
  Magnetowid studyjny nie jest mi potrzebny. To raczej domowe, prywatne przegrywanie. Ten domowy sprzęt mi wystarczy.

  A więc przechwytywanie do MJPEG.

  Do kompresji na MPEG2 TMPG Enc, no i później authoring.

  Aha, jaką kolejność pól ustawić. Najpierw górne czy dolne? Tak, żeby był jak najlepszy ruch na TV.
 • #6
  Atreyu
  Level 22  
  Hej!
  Ja nie zauważyłem różnicy u siebie odnośnie kolejności pól, a ustawiam kolejność zawsze od pierwszego (A). Zresztą, po kilku cięciach montażowych w VD to już w ogóle nie będzie miało znaczenia. Popróbuj, zobacz jak na Twoim sprzęcie AV ustawienia te się sprawują.
  Pozdrawiam. . .
 • #7
  michcio
  Electrician specialist
  Muszę powiedzieć, że zrobiłem próbę i nie zauważam żadnej różnicy na TV CRT pomiędzy materiałem w MPEG 2 bez przeplotu i z przeplotem.
  Czy przeplot jest konieczny?
 • #8
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przeplot dodaje automatycznie każdy odtwarzacz DVD jak ma podawać sygnał na TV, a na monitorze zobaczysz to jak dasz obraz na pełny ekran że trzęsą ci się linie poziome obrazu (jakieś napisy, blat stołu...)

  Co do programu do zgrywania to program Winfasta PVR bardzo dobrze zgrywa bezpośrednio do DVD - pod warunkiem że niema się miszmaksu z kodekami, ale możesz ściągnąć najnowszą wersję sterowników i nowy Winfast PVR2 i spróbować od razu zgrać do standardu DVD.
 • #9
  Atreyu
  Level 22  
  Obraz z przeplotem jest bardziej "płynny" na ekranie telewizora. W szczególności widać to na szybko przesuwających sie napisach. Przy progresywnych 25fps napisu będą wyraźnie szarpane i trudne do odczytania, przy 25fps z przeplotem (50 półobrazów na sekundę) ten sam przesuwający się napis będzie łatwy do odczytania i znacznie bardziej stabilny.

  Ja osobiście jestem zdania że jeżeli materiał źródłowy był zapisany z przeplotem to też tak trzeba go digitalizować.

  Pozdrawiam. . .
 • #10
  weryfany
  Level 26  
  Instalujesz UleadVideo Studio potem zakładka Capture i wybierasz źródło (wejście liniowe oraz rodzaj przechwytywania domyślny jest najlepszy - rozdzielczości już DVD) ustawiasz głośność wejścia liniowego w karcie dźwiękowej - trzeba dopasować głośność domyślnie troszke za dużo wzmacnia wiec zmniejszamy kapke) podczas zgyrwania obraz bardzo klatkuje robi wrażenie jak by nie zgrywał prawidłowo ale to normalne zachowanie. Po prostu pokazuje tylko co 10 klatke. Po skończonej rejestracji w UleadVideo Studio przechodzimy do następnej zakładki i wycinamy np. reklamy itp. I zapisujemy do wybranego formatu (np. AVI i w konfiguracji kodeka włączamy usuwanie szumu chyba jak pamiętam jest 5 pozycji intensywności usuwania albo Auto. Obraz będzie niemal idealny) No nie muszę mówić że możemy dodać napisy początkowe i inne super efekty :D

  Obecnie program jest już w wersji 11 ale w komplecie razem z kartą powinna być starsza wersja. W nowszej mamy więcej ustawień i jest bardziej dopieszczony). Aha i procesor ja miałem Athlona 2000XP+ to musiałem go troszkę podkręcać, żeby mógł poprawnie rejestrować. Przed zgrywaniem wciśnij ALT CTRL DEL i wybierz zakładkę "Wydajność"
  Najważniejsze że podczas zgrywania nie był procesor wykorzystany w 100% jak będzie w 100 to gubi klatki. Jak poniżej to jest OKI

  Co do kodeka to domyślnie jest to chyba MPEG-2 ale wystarcza z nawiązką. I chyba tylko on ma najmniejsze wymagania przy zachowaniu dobrej jakości materiału.

  Pozdrawiam
 • #11
  michcio
  Electrician specialist
  Wszystko to wiem. UVS też mam, nawet 11, w komplecie był 9.
  I chyba faktycznie będę przechwytywał od razu do MPEG2.
  W tej karcie są cinche do audio, więc dźwięk idzie po aux - wewnętrznym kabelkiem do karty dźwiękowej, a nie wejściem liniowym.

  Najbardziej denerwuje mnie to, że po przechwyceniu materiału i np. wyłącznie jego obcięciu jest on ponownie kodowany przy zapisywaniu gotowego pliku, nawet przy ustawieniu "Same as project settings".
  To samo przy nagrywaniu na DVD. Program do authoringu ponownie koduje wideo przed nagraniem, nawet, jeśli plik źródłowy jest w MPEG-2 i ma parametry zgodne ze specyfikacją DVD.... Dlaczego tak jest?
 • #12
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  michcio wrote:
  ...Najbardziej denerwuje mnie to, że po przechwyceniu materiału i np. wyłącznie jego obcięciu jest on ponownie kodowany przy zapisywaniu gotowego pliku, nawet przy ustawieniu "Same as project settings".
  To samo przy nagrywaniu na DVD. Program do authoringu ponownie koduje wideo przed nagraniem, nawet, jeśli plik źródłowy jest w MPEG-2 i ma parametry zgodne ze specyfikacją DVD.... Dlaczego tak jest?

  Ano właśnie - i co gorsza to co kolejne przekodowania to coraz większe uśrednianie i coraz więcej kostek latających na ekranie przy szybszych ruchach - dlatego profesjonaliści zgrywają do gołego AVIka (lub RAWa, czy DV) o tasiemcowych rozmiarach plików (każda ramka obrazu to kolejna nieskompresowana bitmapa) robią na tym montaż i dopiero kompresują.
  Ale zaóważyłem że najlepiej kompresuje i chyba bez kolejnych strat to Adobe Premiere, bo we wszystkich innych programach jednak obraz się mocno pogarsza.

  _________________
  Pozdrowienia z www.fachmanowo.pl
 • #13
  Jurtv
  Level 20  
  Do zgrywania proponuję szybki, darmowy i bezstratny kodek huffyuv
  Co prawda potrzeba trochę miejsca na dysku, ale dziś to chyba juz nie problem, za to jakosc bezkonkurencyjna. MJPEG nie ma z nim szans. Naturalnie po zgraniu kompresujemy do mpeg2 lub divX'a, w zaleznosci od potrzeb.
 • #14
  sseven
  Level 1  
  Chcę przegrać filmy z kaset VHS na dysk, a następnie na płyty DVD. Posiadam kartę telewizyjną AverMedia AVerTV Super 007 oraz dosyć stary magnetowid z wyjściami chinch (Audio In, Audio Out, Video In, Video Out). Niestety w domu mam tylko przewód mini jack/s-video (obie końcówki wchodzą do wyjść w tunerze) + SCART (jeżeli magnetowid posiada wyjśćie SCART, to jest ok) i w związku z tym nie mogę bezpośrednio połączyć magnetowidu z kartą. Pytałem się w kilku sklepach - nie ma nigdzie kabla mini jack/s-video + chinch, a taki byłby mi potrzebny.

  Moje pytanie jest następujące. Co mogę zrobić, jakich przejściówek użyć, żeby skopiować filmy?
 • #15
  marek003
  Level 40  
  Załóż nowy temat.
  Odgrzebujesz temat z przed półtora roku i w dodatku twój problem nie jest w ogóle związany z tym wątkiem.

  Samym kablem to tego nie połączysz.
  Niby są na rynku przejściówki z composit (bo takie masz wyjście w magnetowidzie) na svideo ale wydaje mi się że koszt jest niemały.
  Potrzebujesz magnetowid z wyjściem s-video
  (chyba że w parametrach wejścia s-video twojej karty możesz przełączyć z s-video [czyli oddzielna luminacja i hrominacja] na composit - wtedy wystarczy tylko zrobić odpowiedni kabel).

  Ostatecznie zostaje nagrywanie po wysokiej częstotliwości (po kablu antenowym).
 • #16
  Jurtv
  Level 20  
  Audio dasz na kartę kompa kablem chinch(magnetowid)-->mini jack stereo(komp). Jeśli magnetowid masz mono, to w mini jacku stereo zmostkujesz dwa kanały.
  Natomiast wideo z magnetowidu puścisz chinchem poprzez przejściówkę rozgałęziającą sygnał zespolony na chrominancję i luminancję i tym zasilisz wejście s-video w karcie tv w kompie.
  Kopiowanie z kaset VHS na DVD - a jakość zapisu.
  Zerknij
  Jeśli działa tobie na posiadanych kablach z euro(scart), to możesz też zastosować(zrobić) przjeściówkę rozgałęziającą chrominancję, luminancję z chincha(magnetowid) na euro.
 • #17
  miras19
  Level 10  
  Witam serdecznie,

  mam podobny problem z którym się zmagam. Tematu zbytnio nie odkopuję, więc mam nadzieję, że nie dostanie mi się po uszach.

  Próbuje podłączyć magnetowid pod laptopa z oczywistych względów. Jednak owe połączenie próbuje uzyskać poprzez taki "dings" który zakupiłem na alledrogo.
  Kablem Euro wychodzę z magnetowidu, podłączam w ten dings, a on się łączy z komputerem poprzez USB, całość wygląda następujęco:

  Kopiowanie z kaset VHS na DVD - a jakość zapisu.

  Do zgrywania używam ULEAD VideoStudio 10.0, wchodzę na Capture, w source ustawiam kodek ten Syntek(czyli to urządzonko:), ustawienia mam następujące:
  Input System - TV Tuner, PAL, Secam też nie działa, Compresija nie wazne czy mam YUY czy RGB nie działa :///

  W ogóle efekt jest taki jakby sygnał nie był przekazywany, chociaż wiem że na urządzonko się dostaje bo podłączałem pod telewizor i sygnał jest podawany.

  Wiecie może w czym tkwi problem?
 • #18
  Odolan
  Level 10  
  Spróbuj dać tak, już w okienku do przechwytywania:
  Options->Video and Capture Property Settings-> i tutaj przy części dotyczącej video masz input source: daj video composite lub jak to nie będzie działać to któreś z listy :)
 • #19
  miras19
  Level 10  
  Udało się:))))) dzięki, kurcze nie wiem jak się stało, ale wcześniej ustawiałem i nic, a teraz zadziałał :) Ale dzięki bardzo:)

  teraz nie mam dźwięku, chociaż mam podłączone :/ ciekawe, jakbyś miał coś na temat dźwięku to napisz, pewnie zadziała:)