Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odciągacz oparów lutowniczych

kajojj 03 Feb 2008 15:56 23134 65
    JStan
    Level 16  
    Chcę się dołączyć do tematu po pierwsze z gratulacjami, barzdo przydatny, prozdrowotny i eleganco wykonany projekt. Brakuje panelu przedniego, opisz co jest do czego(musze sie schematowi przyjżeć jeszcze raz bo nie wiem do czego te diody :-) )

Tak jak poprzednik posiadam stacje 968 i tu chciałbym się z kolegą podzielić kilkoma przydatnymi uwagami. Po zlutowaniu całego mojego projektu (tego ostatniego w podpisie) nową stacją przy użyciu kolby i odciągu oparów okazało się, że podczas lutowania(używam spoiwa Cynel z topnikiem) jak to zawsze drobne kropelki kalafoni pryskają po lutowanej płytce, przy ociągu ich część jest zasysana razem z oparami. Po zużyciu prawie połowy cyny 0,25kg, 1mm rurka odciągu na początkowej długości kilku cm była już prawie całkiem zapchana kalafonią(już wiem skąd sie ona bierze, skrobią ją z tych rurek :-P). Także tutaj pierwsza taka uwaga abyś wyprofilował sobie początkowy odcinek rurki nad grotem tak aby drobinki nie wędrowały dalej tylko potem można było szmatką nasączoną acetonem przeczyścić początkową jej część.

Po drugie po takiej ilości lutowania wyjałem do przeczyszczenia niby węglowy filtr znajdujący się w stacji 968, w sumie czśyciłem go dwa razy gdyż nie wyobrażasz sobie jak te opary lubią się osadzać i brudzić, gdyby nie ten filtr w tej stacji to cała pompa by się zapchała syfem więc jednak jest potrzebny, i jeśli nie założysz czegos takiego przed wlotem wentylatorów to potem może to brzydko wyglądac jak wszysko w środku, łopatki itd pozalepia się żółtym nalotem. Filtr taki wygląda jak kawałek sztywnej gąbki, nie hamuje przepływu powietrza przynajmniej w tej stacji.

Myśle że uwagi się przydadzą, tak jak mówie w ciągu użytkowania jak dużo lutujesz to sam sie o tym przekonasz wiec moze lepiej zawczasu pomyśleć :-)

Pozdrawiam
    Janek
    kajojj
    Level 13  
    JStan wrote:
    Brakuje panelu przedniego, opisz co jest do czego(musze sie schematowi przyjżeć jeszcze raz bo nie wiem do czego te diody :-)

Zielona dioda urządzenie włączone, żółta dioda wentylatory działają oraz czerwona lutownica grzeje grot. No i potencjometr do ustalania czasu włączenia wentylatorów po wyłączeniu lutownicy.

Co do filtru probowałem kilka opcji ale za bardzo hamowały przepływ powietrza. Ale zdaje sobie sprawę że trzeba taki filtr tam wstawić. Natomiast nie udało mi się jeszcze wykombinować rozsądnego rozwiązania problemu. Jak bym dostał wentylator który ma przeciwne obroty do reszty to udało by się "wycisnąć" większe ciśnienie. No i co za tym idzie wstawić filtr. Ciśnienie sprawdzałem poprzez zanurzenie rurki do wody i mierzyłem na ile cm podniesie. Bez filtru podnosi na 19,5 cm, zaś z filtrem na niecałe 7 cm.
    wikingc1
    Level 18  
    Witam.
    Muszę pogratulować konstrukcji i powiem że to bardzo przydatna rzecz bo czasem w pokoju można mieć naprawdę nie przyjemnie.(ale to już było powtarzane ze 20 razy wiec nie będę się już rozpisywał)

Co do zwiększenia "ciągu" to propozycja któregoś kolegi odnośnie zmiany kierunku obrotów wentylatora jest dobra ale nie do końca. Wiem o co mu chodziło i taka metoda powinna podnieść dość znacznie "ciąg", ale ja proponuje zastosować nieco prostsza a równie skuteczną metodę.
    Proponuję zastosować po pierwszym i drugim wentylatorku strumienice która prostowała by "skręcone" powietrze i następny wentylator mógłby pracować z pełną skutecznością. A tak swoją drogą to takie kolejne dokładanie wentylatorów nic nie będzie dawało bo czym więcej ich będzie to strumień będzie bardziej skręcony i sprawność kolejnych wentylatorów będzie znacząco maleć, w skrócie tak jak by kolejne wentylatory kręciły się coraz wolniej. Mam nadzieje że jasno to opisałem i wszyscy będą wiedzieli o co chodzi jak coś to mogę to narysować to już będzie pełna jasność. Jedynym minusem będzie wydłużenie całej konstrukcji :cry: ale za to sprawność powinna wzrosnąć na tyle że poradzi sobie z filtrem.
    Pozdrawiam.
    kajojj
    Level 13  
    W tych wentylatorach już jest takie prostowanie... może nie tak bardzo skutecznie ale zawsze. Na początku jest śmigło, a tuż za nim są zamocowane na stałe płaskie elementy. Także już na każdym stopniu jest zrobiony podobny manewr co proponujesz wikingc1.
    creativ_pl
    Level 21  
    Mam pytanie o co chodzi w ACE1 i ACE2 tam mam podłączyć kable z sieci ?? bo wiem ze tam podłącza sie lutownice jeżeli ja ją załączę to automatycznie włączy sie układ.
    kajojj
    Level 13  
    creativ_pl wrote:
    Mam pytanie o co chodzi w ACE1 i ACE2 tam mam podłączyć kable z sieci ?? bo wiem ze tam podłącza sie lutownice jeżeli ja ją załączę to automatycznie włączy sie układ.

Przerywasz obwód zasilający lutownicę i podłączasz tam do tego przerwanego obwodu jedną końcówkę do ACE1 i drugą do ACE2.
    daroslav15
    Level 16  
    No nie wiem...ja tam jestem sceptycznie nastawiony, bo za wygodnie z taką rurką to chyba się nie lutuje :). Ale może się myle. Mimo wszystko ja muszę mieć swobodę przy operowania lutownicą, bo często lutuje w trudno dostępnych miejscach. I przydałby się jeszcze drugi kanał, bo przecież człowiek cały czas nie będzie pracował na jednej lutownicy, a ciągłe zakładanie, a nie chciałoby mi się ciągle przekładać ten odsysacz :). Mimo wszystko projekt mi się podoba. Gratuluję pomysłu i wykonania. Pozdrawiam serdecznie
    Janelektro
    Level 12  
    Świetny pomysł pozwoli on na długogodzinną pracę w małych pomieszceniach.
    Szczególnie przy silnych oparach.
    Pozdrawiam
    rafx205
    Level 18  
    bardzo ladne tez nad czyms takim myslalem i mam pare pytan:
    1.jaka srednice ma ta szczykawka i te wiatraczi??
    2.ile kosztuje 1 taki wiatraczek???

Porządnego Polaka uprasza się o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane.
    [_P_]
    tomek2706
    Level 11  
    Taki odcziągacz ne pewno przydaje sie przy lutowaniu.
    Takie substancje jak kalafonia lubią strasznie dymić.
    slu_1982
    Level 26  
    Niektóre osoby tak jak ja mogą być uczulone na dym z rozgrzanej kalafonii czy topników w cynie albo też tak jak ja mają astmę i po 30min. lutowania wychodząc z pokoju pracowni często odczuwam nieprzyjemne drapanie w gardło. Może nie tylko ja tak mam ? W dodatku przy lutowaniu wciągamy pary ołowiu... :|
    pidpawel
    Level 26  
    Ja jestem uczulony na kalafonię, ale tylko w postaci dodatki do pasty do smarowania drzew. A przy lutowaniu nie odczuwam niczego. Sprawdzałem - cyna z kalafonią, bo wiem, że są wersje bez :P
    grito
    Level 19  
    Kolega pisał już, że to strzykawka 100ml. A co do długości - obciąć to nie problem ;)
    pgoral
    Level 26  
    Piękne wykonanie.

Co do lutowania z rurką - jak dla mnie to nie przeszkadza - a w utrzymaniu czystości powietrza bardzo pomaga.

Mi bardziej przeszkadza szum w czasie lutowania.

Coś podobnego jest w takiej chińskiej stacji 968. Tyle, że tam nie ma odprowadzenia na zewnątrz okna a wylatuje syf w pomieszczeniu - przez hot aira. Za to jest filterek węglowy. Dość skuteczny bo potrafi się nawet zapchać.

To rozwiązanie z odsysaniem na zewnątrz jest napewno lepsze. I mam wrażenie, że ma większą wydajność.

Powiedz jak uszczelniłeś łączenia wentylatorów ze sobą oraz ze strzykawkami?
    rafx205
    Level 18  
    mam jeszcze jedno pytanie podlaczam ten jeden wentylator do zasilacza od zestawu 2,1 creative tam jest 12v na 2,9A o ile dobrze obliczylem(ale nie jestem pewien) to ten zasilacz ma 12v i 4W okolo a wentylator pobiera 12v i 6,9W i mi sie grzeje wentylator jak podlanczam go do zasilacza a chyba tak nie powinno byc no chyba ze zle obliczylem ze 2,9A=4W???
    User removed account
    User removed account  
    DawwidW
    Level 15  
    Napowietrzacze do akwarium najczęściej nie mają możliwości zasysania powietrza (tzn. nie da się tam podłączyć w prosty sposób żadnego wężyka). Poza tym mają za małą wydajność. A taki o odpowiedniej wydajności kosztował by więcej niż pompka do stacji hot air Aoyue. Kompresor samochodowy odpada też z powodu hałasu nie do wytrzymania. Pompka do materaca dała by radę, ale też hałasuje tak, że nie da się pracować. Tak więc uważam, że najlepszą opcją jest kompresor z lodówki, albo kompresor montowany w stacjach hot air Aoyue / PT itp. (nie wiem jak jest z jego głośnością, ale skoro montują go w stacjach lutowniczych to nie może być zbyt głośny). W stacji 968 działa właśnie jako odsysacz, a kosztuje ok 100zł.
    User removed account
    User removed account  
    ZInte13
    Level 10  
    Strumienice są drogie ,choć poszukać po złomie nie zaszkodzi.
    Jeśli chodzi o kompresor z lodówki to jak go już używać to jako 3w1 chwytak,odsysacz,pochłaniacz.Co o tym myślicie?
    Pozdrawiam.
    DawwidW
    Level 15  
    Żeby wykorzystać go jeszcze jako odsysacz na pewno będzie potrzebny jeszcze jakiś zbiornik utrzymujący podciśnienie i elektrozawory. Jak w końcu zabiorę się za budowę swojego pochłaniacza, to zrobię 2w1 tj. pochłaniacz i chwytak, bo z odsysaczem będzie sporo kombinowania.
    User removed account
    User removed account  
    kajojj
    Level 13  
    psaawkel wrote:
    -Pompka do materaca, mogła by się nadać ale gdzie znaleźć tanio taką pompkę??

Ten pomysł mógłby wypalić, tylko trzeba by wypatrzeć dobrą pompę. Co do reszty uważam że to pomyłka. Sam dokładnie wpadłem na te pomysły wcześniej, ale np. kompresor do samochodu szybko Ci się zapcha. Agregat od lodówki co fakt wygeneruje Ci spore podciśnienie, ale też bierze z 300W :D Napowietrzać do akwarium, nawet jak by Ci się udało znaleźć taki który można podłączyć od tyłu to i tak się szybko taki napowietrzać popsuje z powodu rozszczelnienia na membranie.
    User removed account
    User removed account  
    szpeco
    Level 14  
    kajojj wrote:
    Agregat od lodówki co fakt wygeneruje Ci spore podciśnienie, ale też bierze z 300W :D

Chyba zgłupiał. Od lodówki polar bierze 70W.
    Wzoruj się na tym. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1759570.html Jak by coś, to odsysacz jest na sprzedaż.

kajojj wrote:
    kompresor do samochodu szybko Ci się zapcha.

Herezje waść prawisz.
    ZInte13
    Level 10  
    Niby do czego byłyby potrzebne elektrozawory nie lepiej zwykły zawór(taniej)? Może skusze się na wiatraki i z strumienicą jak napisane wyżej .
    DawwidW
    Level 15  
    A jak wyobrażasz sobie jednoczesne podgrzewanie elementu, który chcesz odlutować, trzymanie odsysacza i przekręcanie zwykłego zaworu? A nawet jeśli jakoś by Ci się to udało (odkręcanie zaworu nogą? :P ), to przy tak długim odkręceniu zaworu traciło by się bardzo dużo (albo całe) podciśnienie, co nie będzie miało miejsca w przypadku krótkiego otwarcia elektrozaworu (pewnie <0,5s).
    ZInte13
    Level 10  
    Zmieniam pogląd na elektrozawór (też tak myślałem że lepiej będzie to przyciskami sterować bądź przełącznikami,akurat nogi nie mam zręcznej:P),no trza poszukać schematów do sterownia elektrozaworami.
    DawwidW
    Level 15  
    Schematu żadnego nie potrzebujesz. Elektrozawór podłącza się tylko do zasilania. Jest zasilanie = zawór otwarty, nie ma zasilania = zawór zamknięty, i tyle. Są też elektrozawory działające odwrotnie (zamykają się, gdy się je włączy), ale raczej rzadko stosowane.
    Do odsysacza będzie potrzebny też wyłącznik podciśnieniowy, który wyłączy kompresor po osiągnięciu odpowiedniego podciśnienia w zbiorniku.