Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licencja OEM i zmiana podzespołów w laptopie

anusia99 02 Lut 2008 23:30 7581 9
  • #1 02 Lut 2008 23:30
    anusia99
    Poziom 10  

Witam,
    możliwe, że moje pytanie już się przewinęło przez elektrodę, dlatego proszę mnie albo skierować do odpowiedniego wątku (szukajka nie znalazła odpowiedzi), albo nakrzyczeć na mnie ;)

Otóż, przymierzam się do zmiany dysku twardego w laptopie i rozszerzenia pamięci. Problem w tym, że posiadam licencję OEM na Vistę Home Premium i nie wiem, czy taka zmiana nie spowoduje konieczności powtórnej rejestracji systemu.

Czy ktoś może mi powiedzieć, jak to wygląda w świetle licencji OEM - które elementy mogę zmieniać bez konieczności ponownej rejestracji?

0 9
  • Pomocny post
    #2 03 Lut 2008 01:57
    pelekkk
    Poziom 11  

Na pewno mozesz wymienic RAM, to nie stanowi zadnego problemu.
    Co do HDD - tutaj jest ciezko, wrecz bardzo ciezko. Zazwyczaj dostajesz preinstalowany system, ktorego nie mozesz ponownie zainstalowac. Jedynym wyjatkiem jest tu Toshiba, oni dodaja plytki DVD ze specjalnie spreparowana wersja Visty (nie trzeba wklepywac zadnego kodu podczas instalacji). Gdy dzwonilem do nich, dowiedzialem sie ze moge instalowac system ponownie na moim laptopie po wymianie dysku, pod warunkiem ze usune Viste ze starego HDD.
    Jezeli masz lenovo, tez powinienes dostac plytki i sytucja powinna byc taka sama jak w przypadku Toshiby. Tu jednak radze byc ostroznym, nie wiem czy przy instalacji komputer nie zechce sie polaczyc z netem w sprawie weryfikacji instalacji.
    HP i Sony pozwalaja zrobic kopie systemu na dwoch plytkach DVD i uzywac jej do odzyskania systemu w razie awarii. Plytka spreparowana przez HP dziala identycznie jak ta od Toshiby, co do Sony to nie wiem ale podejrzewam ze jest podobnie. Nie dzwonilem do serwisu, nie wiem jak z reinstalacja systemu przy wymianie komponentow, jest mozliwe ze instalator nie zaakceptuje nowego twardziela.
    Jedyny problem podczas tych instalacji to ich zerowa konfigurowalnosc. Odpalasz instalator, a on sam:
    1)formatuje dysk,
    2)tworzy partycje,
    3)instaluje system, sterowniki i bloatware.
    W Vista partycje mozna utworzyc juz z poziomu postawionego systemu, bez koniecznosci uzycia oprogramowania firm trzecich, tak wiec problemem pozostaja bloatware i stare sterowniki.
    Mam nadzieje ze choc troche pomoglem, napisz jakiej firmy masz komputer a dostaniesz dokladniejsza odpowiedz.

0
  • #3 03 Lut 2008 02:28
    anusia99
    Poziom 10  

pelekkk, wielkie dzięki za odpowiedź!

Dodam jeszcze, że mój laptop to Asus F3jc. Przy pierwszym uruchomieniu komputera, zostałam poproszona o nośnik, nagrałam RecoveryDisc i grzecznie od tego czasu czeka sobie ta płyta na wykorzystanie. Posiadam naklejkę z kodem do Visty OEM, jednak nie posiadam instalki, a z tego co wiem, powinnam ją mieć właśnie w wersji OEM dla Asusa (wyprowadź mnie z błędu, jeśli jest inaczej).

Niemniej - planuję właśnie zmianę RAMu i dysku twardego, jak już pisałam i jeśli będzie trzeba, to wstrzymam się z dyskiem lub wrócę do XP (chociaż obawiam się, że przywykłam do Visty i jest mi z nią dobrze...)

Pozdrawiam!

0
  • #4 03 Lut 2008 23:17
    pelekkk
    Poziom 11  

Jezeli masz licencje OEM (ang. Original Equipment Manufacturer) to nie dostajesz wtedy normalnego nosnika z wersja instalacyjna. Nigdy nie probowalem instalowac oprogramowania uzywajac kodu licencyjnego OEM (tego, ktory masz na naklejce na laptopie). Podejrzewam, ze sie nie uda.
    Nie jestem natomiast pewien, czy plytka Asusa zadziala tak jak ta od HP czy Toshiby. Jesli mnie pamiec nie myli, sluzy ona jedynie do przywracania systemu do stanu dziewiczego, tzn. mozesz jej uzyc tylko na tym jednym HDD - skasuje ustawienia Windows i postawi swiezy system, niestety nie usuwajac wirusow :) Taka alternatywa dla baaardzo zdesperowanych.
    Moge sie mylic i nie jestem pewien, czy to co pisze jest prawda - najlepiej niech sie wypowie jakis uzytkownik Asusa.

Moderowany przez jankolo:

Za wypowiedzi wprowadzające w błąd karzę kolegę ostrzeżeniem. Proszę na przyszłość przyjąć zasadę: jeżeli kolega nie wie, czy to co chce napisać jest prawdą, to proszę tego nie pisać w ogóle

0
  • #5 03 Lut 2008 23:37
    metalli
    Poziom 30  

Wracając do początku tematu w tym wypadku nie ma problemu z ponowną aktywacją, choc może być potrzeba zrobienia jej telefonicznie. Jeśli chodzi o pamięć to tylko rozszerzenie (rozbudowa) podstawowej konfiguracji. dysk natomiast nie powinien mieć tu także znaczenia, bo rozbudowujemy pierwotną konfigurację. MOIM zdaniem i tym co wyczytałem w licencji OEM nie narusza to praw licencyjnych i powinna być bezproblemowa aktywacja. Pozdrawiam

0
  • #6 03 Lut 2008 23:40
    anusia99
    Poziom 10  

Czyli przy wymianie dysku, żeby móc znów mieć system, mogę skorzystać z Recovery Disc? Nie muszę mieć instalki Visty OEM w wersji dla Asusa?
    Nie powiem, wiele by mi to ułatwiło... :)
    Pozdrawiam!

0
  • #7 04 Lut 2008 00:59
    pelekkk
    Poziom 11  

Cytat:
    Za wypowiedzi wprowadzające w błąd karzę kolegę ostrzeżeniem. Proszę na przyszłość przyjąć zasadę: jeżeli kolega nie wie, czy to co chce napisać jest prawdą, to proszę tego nie pisać w ogóle

Chodzilo mi o to, ze gdy w firmie mielismy Asusa do naprawy (padl dysk) nie bylo mozliwe postawienie systemu na nowym dysku uzywajac Recovery Disc. Byc moze to sie teraz zmienilo (to byla plytka jeszcze z Windowsem XP). dlatego ostrzegam anusia99 zeby sie nie zdziwila, gdyz taka mozliwosc istnieje. Nie jestem w stanie zagwarantowac, ze w przypadku Visty Asus zastosowal taka sama taktyke. Dlatego pisze to co WIEM:
    Recovery Disc tworzony przez Asusa za czasow panowania XP NIE POZWALAL na instalacje systemu na innym dysku twardym, a dzialal na bardzo zblizonej zasadzie co narzedzie "Przywracanie systemu" wbudowane w Windows XP.
    Natomiast NIE WIEM czy to sie nie zmienilo gdy nastala era Visty. Jest to wysoce prawdopodobne, dlatego prosze o opinie jakiegos uzytkownika Asusa.

1
  • #8 04 Lut 2008 09:15
    wrkq
    Poziom 21  

Kurde skleroza... grzebalem 2 tygodnie temu w asusie f5m i nie pamiętam... ale chyba (prawie na pewno) na samym początku starego hdd jest partycja serwisowa, tak ~5 gb. (jeżeli dobrze pamiętam to:) Normalny FAT32, tylko ze zmienionym identyfikatorem partycji w MBR. płytka recovery służy prawdoopodobnie do odzysku systemu z tej partycji i rozpakowania go na c:\. Na 100% tak jest w compaqach. Z drugiej strony przedwczoraj robiłem asusa f5rl, ten miał w komplecie, zafoliowaną "recovery dvd" - obraz systemu powinien być. Partycji w nim nie sprawdzałem, robiłem tylko instalke office'a (że też są ludzie którzy sobie z tym jeszcze nie radzą), więc nie wiem czy w f5rl jest specpartycja, czy wszystko na tym dvd.

Moim zdaniem - masz partycje serwisową na starym hd, przekopiuj ją ghostem, czy czym tam chcesz na początek nowego dysku i recovery powinno zadziałać. Nie masz - tym bardziej powinno zadziałać :D

0
  • #9 04 Lut 2008 10:18
    Gibalski
    Poziom 11  

Witam, sprawa jest prosta:

OEM przypisuje się do płyty głownej.
    W kluczu aktywacyjnym jest zawarty jej kod.

W/g możesz zrobić tak:
    1.zabezpeicz wszystkie dane ( wypal na cd)
    2.zrób format starego HDD. i zainstaluj system (mozesz przed instalacja dołożyć ram.
    3.Zainstaluj na bootowalnej cd program Norton Ghost i zrób obraz partycji systemowej.
    4. Włóż nowy HDD i za pomocą Nortona wgraj obraz partycji na nowy dysk.

Powinno działać.

A jak nie chcesz kombinować to przełóż HDD odrazu i zainstaluj, też pójdzie bo jak wspominałem windows przypisuje się do MotherBoard-płyty głównej. ( jestem tego pewny co do xp na 100% natomiast co do visty na 80% :), więc możesz to jeszcze sprawdzić.

Co do tych dysków z laptopami, to recovery disc to jest od przywracania, i może nie mieć opcji postawienia systemu na świeżo, co innego jak by to była płyta "windows dla ASUS. " więc to należało by sprawdzić.

Pozdrawiam.

-1
  • #10 04 Lut 2008 22:13
    metalli
    Poziom 30  

Skoro masz Recovery uzyj na nowym dysku i po temacie. Jesli nie jesteś pewny, użyj jakiegoś narzędzia do backupu i odzyskiwania tak wykonanej kopii np. ymantec Norton Ghost, Acronis True Image czy innego...

0
  Szukaj w 5mln produktów