Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

thomson 55MK10 na TX91 - strzela jak karabin dioda standby

kosolk 03 Feb 2008 10:50 1972 7
    kosolk
    Level 10  
    Posiadam TV thomson 55MK10 na TX91, podczas normalnego oglądania TV wyłączył się, po próbie ponownego uruchomienia okazało się że dioda standby miga i wydaje piski w tempie karabinu maszynowego :)

I tu pytanie do fachowców czy jest to usterka do naprawienia dla nie elektronika ? :) z jakiegoś opisu na internecie wyczytałem że należy wymienić jakieś diodki 1N4001 ale to nie pomogło, więc licze na was :)
    mic3
    Level 14  
    Witam
    Po pierwsze , dioda stanby nie miga bez celowo , może być to kod usterki za pomocą sygnalizacji diodą .
    Po drugie , to strzelanie może być z trafo-powielacza , możliwe przebicie .
    Myślę że nie sprawdziłeś tych diod ,czy faktycznie uległy uszkodzeniu .
    Usterki raczej nie usuniesz , jedynie możesz jeszcze pogorszyć jeśli faktycznie się nie znasz .
    Proponuję jednak oddać go do zakładu RTV
    motyl22
    Level 27  
    Witam! Ja mylę że to nie jest aż tak poważna usterka żeby nie można było Ci pomóc. Jeżeli będziesz stosował się do rad to nic złego się nie stanie. Ale na początek pytanie. Czy posiadaz w domu lutownicę i czy maz jakis miernik? No i czy bedziesz umiał sie nim posłużyć? Pozdrawiam!
    telemah
    Level 27  
    motyl22 wrote:
    Witam! Ja mylę że to nie jest aż tak poważna usterka żeby nie można było Ci pomóc. Jeżeli będziesz stosował się do rad to nic złego się nie stanie. Ale na początek pytanie. Czy posiadaz w domu lutownicę i czy maz jakis miernik? No i czy bedziesz umiał sie nim posłużyć? Pozdrawiam!

Kolega myśli że to dobra rada :?: jeśli ktoś jest totalnym laikiem - nie elektronikiem to są bardzo znikome szanse żeby poradził sobie z naprawą sprzętu a szczególnie TV :D szczególnie manipulacje z obszarze trafopowielacza mogą się dla takiego "nie elektronika" skończyć bardzo nieprzyjemnie.Takie osoby zanim zaczną grzebać w tv powinny się nieco podedukować w temacie podstaw działania telewizora , a do tego są potrzebne choć podstawy elektroniki, a jeśli chodzi o naukę tzw serwisu to na początek radzę prostsze urządzenia audio - są znacznie wdzięczniejsze w serwisie niż telewizory no i nadziać się na napięcią rzędu KV też jest w nich trudniej . :D
    motyl22
    Level 27  
    Zgadzam się z kolegą. Ale wierzę że poradzi sobie ze zlokalizowaniem tranzystora, którego mu wskażę i wlutowaniu w jego miejsce żarówki w dwóch punktach ;)
    kosolk
    Level 10  
    może powiem tak - nie jestem elektronikiem ale z informacji na elektrodzie naprawilem kilka monitorow komputerowych, co do lutowania to na biezaco zajmuje sie wymiana roznych prostszych ukladow z komputerowych plyt glownych czy zasilaczy wiec prad mnie nie przeraza :)
    motyl22
    Level 27  
    Witam! W okolicy trafopowielacza na radiatorze znajdziesz tranzystor oznaczony TL02 S2055AF. Wylutuj go po byc może jest zwarty. W jego miejsce wstaw żarówkę 60W/230V pomiedzy kolektorem a emiterem (choc nie wiem czy na tej przetwornicy wystartuje) włącz TV i zobacz czy nadal przetwornica świerszczy i pomierz napięcie B+ Wymień elektrolity po stronie pierwotnej jak i wtórnej,popraw zimne luty, zwłaszcza transformatorek, który steruje tym tranzystorem. To na początek. Pozdrawiam!