Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik krokowy mistumi

05 Lut 2008 00:49 4977 21
 • Poziom 16  
  dzien dobry mam problem z silnikiem m42sp mitsumi wyjęty z starego skanera, po podłączeniu przez LPT zgodnie ze schematem układu ULN2003 jaki znalazłem tu na forum.... używam programu step.exe ale silnik nie wykonuje kroków tylko grzeje sie i drga po naciśnięciu kieunku w programie... co może być źle przy takich objawach ? może złe napięcie albo program ? zasilam 12 V przy mniejszych silnik nie reaguje...
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 20  
  Cześć. Przeczytaj notę katalogową. http://www.mitsumi.co.jp/Catalog/pdf/motor_m42sp_5_e.pdf
  Silnik pracuje przy 24V ale (u mnie ten sam silnik M42SP-5P pracuje przy 12V, kwestia wydajności zasilacza i prądu).
  A to że u Ciebie wał silnika sie nie obraca tylko drga wynika raczej z tego że albo źle podpinasz pary uzwojeń albo zasilacz jest mało wydajny (w "prąd" oczywiście).
  Pozdrawiam udanych testów.
 • Poziom 16  
  mam zasilacz 3-12 V 25W, 1000mA (12VA) ...
 • Poziom 21  
  Może narysuj jak to wszystko podłączyłeś.
  Krzysieksiek skoro silnik sie grzeje znaczy że coś jest raczej źle podłączone.

  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  dobra problem rozwiązany inny program do sterowania wziełem i działa tylko ze ja potrzebuje sterowac dwoma silniczkami na raz ma ktos taki program najlepiej za pomoca klawiatury....
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 20  
  Takie parametry zasilacza są ok. Najprawdopodobniej źle odszukałeś pary uzwojeń (i źle podłączyłeś). Weź miernik ustaw na pomiar rezystancji.
  Pytanie czy silnik ma wyprowadzone przewody czy jest tam złącze (ile jest pinów lub przewodów).
  Odszukaj pary uzwojeń silnika dla których opór będzie np równy 280 Ohm i druga taka para też taka wartość. Potem szukaj połówkowej około 140 Ohm dla obu.
  Może to trochę pomoże:
  silnik krokowy mistumi

  Jak sie nie przyda proszę o usunięcie.
 • Poziom 16  
  silnik jest ze skanera i ma kolorowe kable , jak mowie teraz juz wszystko działa kreci się... tylko pozostał problem programu który tym steruje ,,,, mam step.exe ale na nim właśnie występują te zjawiska co opisałem na początku, sam nie potrafię jeszcze napisać programu który by sterował LPT, a nie mogę znaleźć innego który obsługuje 2 silniczki za pomocą klawiatury, i ni wiem dlaczego ten step.exe nie działa ze strony pepi11.cad.pl
 • Poziom 16  
  okazało sie ze program miał pomieszaną kolejnośc podawania sygnału na piny w LPT, tylko zastanawia mnie ejeszce to ze silnik sie grzeje .... kreci sie dobrze ale sie grzeje i to chyba nawet jak nie pracuje ....
 • Poziom 20  
  Pytanie czy ULN też sie grzeje ?

  Silnik krokowy podczas pracy będzie ciepły (czasem temp sięga ok 80 stopni). Skoro się grzeje nawet jak "nie pracuje" znaczy to że ma zwarcie, lub program sterujący "trzyma" jedną z cewek uzwojenia (przez cewkę płynie prąd). Możesz to sprawdzić próbując obracać wał silnika, podczas gdy program sterujący nie steruje. Jeżeli wyczujesz opór znaczy to że przez np 1 cewkę płynie prąd, a to nie zawsze jest wskazane.

  Ewentualnie jeszcze coś źle masz podpięte.

  Nigdy nie bawiłem sie programem step.exe więc nie wiem jakie stany panują na LPT w trakcie pracy programu i po jego wyłączeniu.
 • Poziom 16  
  nie ULN się nie grzeje, jak jest odpalony program to wtedy nie mozna poruszyć wały, ale skoro moze osiągać nawet 80 stopni to chyba jest ok moj sie az tak nie grzeje można go utrzymać w ręce nie wiem jak będzie jak będzie pracował dłużej, bałem sie ze go zniszczę.... można taki silnik spalić ?
 • Poziom 20  
  Tak jak każdy silnik (krokowy też) można spalić.
  Te 80 stopni podałem jako przykład, co nie znaczy, że jest tak w każdym przypadku. Podczas pracy silnika powinna być jedynie odczuwalna "podwyższona" temp obudowy.
  Skoro ULN sie nie grzeje to spróbuj "pomanipulować" napięciem zasilania silnika, to powinno wpłynąć na jego temperaturę.
  Jest wiele typów silników (u mnie dokładne oznaczenie: M42SP-5P) i każdy ma inne parametry.
  Skoro program sterujący jest uruchomiony (ale nie podaje impulsów na LPT) i nie można obrócić wału silnika to jest to niekorzystne chyba że jest to niezbędne do tzw "trzymania silnika" (choć i ten proces nie powinien trwać zbyt długo).

  Odsyłam do lektury:
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/79_22.pdf
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/80_26.pdf
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/81_24.pdf
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/82_21.pdf
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/83_24.pdf
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/84_22.pdf
 • Poziom 39  
  z momentem trzymania zależy głównie od budowy sterownika oraz programu sterującego , jeżeli nie ma ograniczenia prądowego a program również nie ma żadnego warunku to prąd może płynąć cały czas przez jedno z uzwojeń przykładowo dla sekwencji 0001, 0010,0100,1000 jeżeli program zatrzymuje się w dowolnym momencie po komendzie stop to logiczne że zawsze zdarzy się że będzie płynął prąd analogicznie dla innych sekwencji sterowania , natomiast w przypadku kiedy komenda stop powoduje skok do ustawień 0000 jasne że silnik nie będzie zasilany
  najprościej zbuduj układ z 4Led plus oporniki ograniczające i włącz zamiast uzwojeń silnika przekonasz się jak działa układ i program sterujący
 • Poziom 16  
  no program jest taki ze steruje sie silnikiem za pomoca strzałek.... dopiero po zamknieciu go wał mozna obrócić, silnik jest podobno na 24V ja zasilam go 12 czy to może wpływać na grzanie ?
 • Poziom 39  
  to że się grzeje to normalna rzecz , jeżeli masz 100% pewność że jest na 24V to zasilając go 12V masz o ok połowę mniejszy prąd przepływający przez cewki , sprawdź sobie sekwencję tak jak pisałem na diodach led , z pewnością testy robisz na nieobciążonym silniku tak więc nadal możesz mieć nie właściwą konfigurację połączeń , nadal nie wiesz czy sekwencja sterowania jest prawidłowa w programie o którym piszesz dlatego to wszystko wymaga sprawdzenia bez silnika , zmierz rezystancję uzwojenia silnika porównaj czy zgadza się z notą katalogową , ponieważ spotkałem się z modelami których dane nie pasowały do noty ważne były wszystkie symbole na silniku są modele które były na specjalne zamówienie z danej serii ale o zupełnie innych parametrach elektrycznych i nie można było znaleźć ich not katalogowych , była również mowa o schemacie chyba ze masz pewność że wszystko masz poprawnie , w dziale Download > Polskie programy masz kilka programów sterujących przez LPT silnik krokowy sprawdź jak się przy ich sterowaniu zachowuje silnik
  z ciekawości co chcesz na tym silniku zrobić
 • Poziom 16  
  mam dwa silniczki i chciałem zrobić model samochodzika sterowanego strzałkami .... wszystko dział tylko ze sie grzeje ..... a te uzwojenia to za bardzo nie wiem o co chodzi... zmierzyłem jaka jest kolejność podawania sygnału i podłączyłem tak jak w schemacie pod odpowiednie kolory inaczej by sie chyba nie kręcił czy się mylę ?

  Dodano po 13 [minuty]:

  inne programy działaja podobnie tez sie na nich grzeje zastanawia minie tez ze dość słaba ma moc ? wina zasilania ?

  Dodano po 6 [minuty]:

  silnik ma wyprowadzone 5 kabli kolory: brąz pomarańcz czarny zółty i czerwony doprowadzone sa do kostki (wymontowałem go ze skanera), jak mierze rezystancje to daje miedzy czerwonym a resztą 40 om a pomiedzy reszta 80 (chyba ze mam zły miernik)

  Dodano po 10 [minuty]:

  u mnie na 12 V działa > to źle ?? http://www.mitsumi-components.com/Catalog/compo/motor/m42sp/4/text01e.pdf
 • Poziom 20  
  Wygląda na to że czerwony jest wspólny dla obu par cewek. Jedna para to brąz i czarny a pomarańcz i żółty to druga para (miernikiem tego nie sprawdzisz bo odczepy cewek są spięte razem).
  Popróbuj zamieniać miejscami kolejność (to też zależy od programu sterującego jakie stany pojawiają się na wyjściu ULN i w jakiej kolejności), sprawdź za pomocą np diod tak jak podpowiadał kolega Bogdan.
  Niewłaściwa polaryzacja cewek może być przyczyną tego że silnik jest "słaby" a kręcił się będzie (program podaje "szybkie" impulsy, silnik gubi kroki ale wał się obraca).

  Może to trochę pomoże:
  silnik krokowy mistumi
 • Poziom 16  
  impulsy są podawane parami : zółt czar; czrn pomar, pomar brąz, brąz zółty, i tak w kółko zaleznie czy w prawo czy w lewo

  Dodano po 2 [minuty]:

  a zastanawia mnie do czerwonego kable podłączamy + zasilania tak ? tak jak na schemacie ... ( to wtedy silnik nie ma podpiętego - czy minus stanowią pozostałe 4 wyprowadzenia ? )

  Dodano po 1 [minuty]:

  ok zorbie ten test z diodami i powiem jaki rezultat .

  Dodano po 6 [minuty]:

  diody zapalają sie tak szybko ze nie potrafię zanotować , ale można silnik podłączyć do ULN na dwa sposoby zeby sie obracał jak wczesnej zle go podłączyłem to tylko drgał
 • Poziom 20  
  Przyznaje pomysł z diodami podpiętymi pod silnik nie był dobry.

  Do czerwonego podpinasz plus zasilania, ponieważ pozostałe przewody są zasilane przez ULN od strony masy (zobacz notę katalogową ULN).

  Weź zasilacz + podepnij np pod ten czerwony a masą (-) dotykaj kolejnych przewodów tak aby silnik wykonał 4 kroki w jedną stronę. Tak zlokalizujesz kolejność przewodów.
 • Poziom 39  
  yahman cały czas kombinujesz z silnikiem a jaką masz pewność że UL-en jest sprawny że otrzymujesz właściwe sygnały przez LPT , dlaczego nie podłączysz diod LED o których pisałem aby mieć jedną rzecz sprawdzoną piszesz o 2silnikach czy próby robiłeś na obu , o wyprowadzeniach masz tu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=519 , kolega podesłał Ci artykuły z EdW zapoznaj się z budową i zasadą sterowania silnika , na stronie Automatyka masz jeszcze więcej o silnikach krokowych , włącz sobie animację aby dokładnie zrozumieć zasady
  Krzysieksiek byłby to super silnik który przy obracaniu ręcznym wytworzy tak duże SEM aby zapalił diody Led
 • Poziom 16  
  rozumiem zasady sygnały mierzyłem są podawane w dobrej kolejności, (inaczej chyba by nie wykonywał kroków nie ) chodzi tylko czy to normalne ze sie grzeje ...
 • Poziom 39  
  Cytat:
  inaczej chyba by nie wykonywał kroków nie

  bez obciążenia i zależnie od sekwencji sterującej może się obracać jakie masz sterowanie falowe , pełny krok , czy półkrok wszystko sprawdzałeś a czy program wystawia prąd trzymania
  o grzaniu było już powiedziane , im mniejsza częstotliwość sygnału sterującego tym przez dłuższy czas przez uzwojenia przepływa prąd co powoduje że cewki bardziej się grzeją , każdy silnik ma swoje optymalne wartości częstotliwości pracy przy których uzyskuje właściwe parametry zbyt niska powoduje skokową pracę i duży pobór prądu zbyt wysoka gubienie kroków
  jeżeli myślisz o poważnym zastosowaniu to zbuduj typowy sterownik z sygnałami Step / Dir jeżeli musi być to sterowane z PC to lepiej przez RS232
 • Poziom 16  
  nie znam sie na innym porcie znalazłem program ktory obsługije 2 silniczki przez LPT i chciałem go uzyc sam nie umiem napisac innego ,, ale skoro to normalne ze sie grzeje jak program trzyma jakas cewke to ok ...