Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik nadajnik ultradźwiękowy 40kHz

Krater28 05 Feb 2008 01:14 4538 3
 • #1
  Krater28
  Level 18  
  Witam
  Szukam bardzo mocnego nadajnika ultradźwięków w zakresie częstotliwości 25÷45kHz. W sieci znalazłem takie które stosuje się w czujnikach odległości i alarmach samochodowych 40kHz.
  Wygląda to tak: Czujnik nadajnik ultradźwiękowy 40kHz - ma on 16mm średnicy i moc 119dB - Ultrasonic (jest to chyba najmocniejszy z tej serii bo inne mają 110dB)

  Czy jest coś mocniejszego co generuje ultradźwięki? Może jakieś przetworniki z myjek ultradźwiękowych? Fale będą emitowane w powietrzu więc czujnik nie musi być wodoodporny, musi jedynie emitować fale w jednym kierunku (tak jak te na zdjęciu). Gdzie mogę dostać coś takiego w miarę tanio i w ilościach detalicznych (pojedyncze sztuki).
  Pozdrawiam.
 • #2
  elektryk
  Level 42  
  Ostatnio widziałem myjkę w środku i ten element wykonawczy przypomina taką piezo-blaszke do zegarków z melodyjką, tyle trochę większą (na oko fi 40mm). Zastanawia mnie tylko czemu jak się dotyka takiej chińskiej myjki niby-ultradzwiękowej to czuć wibracje wanienki tak mniej więcej 100Hz, mam wrażenie że to nie są ultradźwięki, tylko zwykłe wibracje.
 • #3
  Krater28
  Level 18  
  Nie miałem do czynienia nigdy z taką myjką ultradźwiękową. Jeśli emituje ultradźwięki to tak jak wyczytałem powinno występować uczucie śliskości powierzchni. Może te ultradźwięki są modulowane sygnałem 100Hz żeby zwiększyć działanie na większe cząsteczki brudu. Albo po wyprostowaniu prądu przez diody filtr kondensatorowy na zasilaniu ma małą pojemność i napięcie przysiada że aż czuć wibracje. Bez oscyloskopu tego nie stwierdzisz albo przynajmniej schemat.
  ..... ja nadal szukam nadajnika jak w temacie ...