Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Euromaxx problem z CO i CWU

dantoma 05 Lut 2008 18:39 3563 10
  • #1 05 Lut 2008 18:39
    dantoma
    Poziom 11  

Witam,
    Junkers ZWE MFK 24KW. Opis zdarzenia:

1. Kocioł załącza się na obieg CO, startując z mocą zmodulowaną
    2. Po ok. minucie moc zwiększa się do mocy znamionowej dla CO
    (do tej pory OK, jest tak jak było)
    3. Na wyświetlaczu szybko rośnie temperatura, zespół gazowy nie zmniejsza mocy.
    4. Przy dojściu do zadanej temp. zasilania moc się zmniejsza- ale za późno!
    5. Po przekroczeniu zadanej temp. zasilania zespół gazowy się wyłącza.
    6. Pompa cyrkukacyjna pracuje do wychłodzenia wymiennika-OK.

Zjawisko to nie występuje gdy ręcznie przydławię dopływ gazu, wtenczas przyrost temp. jest mniejszy i kocioł zmoduluje moc palnika gazowego bez wyłączenia- aż do nagrzania grzejników. Niestety, jest to kocioł 2F, więc nie da się korzystać (bez odkręcenia gazu!) z wody do mycia zimą (woda jest za zimna- co zrozumiałe).

Może to trywialne określenie, ale kocioł ma jakby spóźniony refleks z tym zmodulowaniem mocy i nie grzeje..

Po wymianie czujnika (za Wszymi radami!) CWU przez jakiś czas nie było problemu z falowaniem temp. wody CWU. Obecnie znów są problemy!,

Kocioł "spóźnia się" ze zwiększeniem mocy, temp. spada, woda chłodna, a gdy już zwiększy to gna z tą mocą aż przekroczy temp. max. i... palnik się wyłącza!

To kwestia jakiegoś czujnika (czujnika temp. CO?), czy elektroniki?

Istotne- nie ma przyrostu zużycia gazu, gdy nastawi się temp. CWU na max to faktycznie max. jest OK.

Prośba o poradę.
    Tomek.

0 10
  • #2 05 Lut 2008 20:11
    DonRomano
    Poziom 33  

Czy usterka wystąpiła nagle czy narastała w czasie?
    Moim zdaniem może to być kamień w wymienniku, bardzo częste.

0
  • #3 05 Lut 2008 20:23
    dantoma
    Poziom 11  

DonRomano napisał:
    Czy usterka wystąpiła nagle czy narastała w czasie?
    Moim zdaniem może to być kamień w wymienniku, bardzo częste.

Przez 5 sezonów użytkowania przez zespół gazowy przeszło ok. 2000 m3. Czy to dużo??
    Rozumiałbym zakamienienie gdyby:
    1. wzrostła temp. spalin
    2. wzrosło żużycie gazu.
    3. byłyby częste dolewki wody do układu CO.
    Nic z tego nie było.

Co prawda, gdy wymieniałem czujnik temp. CWU była na nim warstewka twardego osadu, ale na tyle cienka, że nie można tego nazwać zakamienieniem układu.
    Czy mogą to być osady (produkty korozji) z wężyków 3/4' którymi kocioł podłaczałem do obiegu? Czy płukanie wymiennika CO (wężownicy) coś tu może dać?

Jeśłi wyświetlacz (pokazujący temp. na wyjściu z wężownicy CO) poazuje temp. adekwatnie do temp. rurki uchwyconej ręką poniżej czujnika to czy ten czyjnik temp. CO
    może on być uszkodzony?

0
  • #4 05 Lut 2008 20:33
    DonRomano
    Poziom 33  

Ta cieniutka warstewka, jak to nazywasz, twardego osadu to właśnie kamień, który bardzo ogranicza przewodzenie ciepła.
    Ja bym czyścił w pierwszej kolejności.
    W mojej kilkunasto-letniej karierze czyściłem wymienniki po pół roku ich pracy.

0
  • #5 05 Lut 2008 20:45
    dantoma
    Poziom 11  

DonRomano napisał:
    Ta cieniutka warstewka, jak to nazywasz, twardego osadu to właśnie kamień, który bardzo ogranicza przewodzenie ciepła.

Zgoda, jeśli chodzi o CWU, bo tam wymieniałem czujnik. Ale w kamień w zamkniętym układzie CO??

DonRomano napisał:

Ja bym czyścił w pierwszej kolejności.
    W mojej kilkunasto-letniej karierze czyściłem wymienniki po pół roku ich pracy.

Mówisz o wymienniku CWU? Czy o wężownicy- wymienniku CO?
    Ile może kosztować odkręcenie i odkamienienie wymiennika CWU a ile CO? Mieszkam 20 km od W-wy.

0
  • #6 05 Lut 2008 21:04
    DonRomano
    Poziom 33  

Mówię o wymienniku pierwotnym(woda-ogień).
    Ile może kosztować?
    Trudno powiedzieć, najtaniej zrobisz to sam używając np. środka LAPEX lub KAMIX, do kupienia za ok. 50zł.

0
  • #7 05 Lut 2008 22:13
    dantoma
    Poziom 11  

DonRomano napisał:
    Mówię o wymienniku pierwotnym(woda-ogień).
    Ile może kosztować?
    Trudno powiedzieć, najtaniej zrobisz to sam używając np. środka LAPEX lub KAMIX, do kupienia za ok. 50zł.

Czy da radę to zrobić bez odkręcania wymiennika pierwotnego? Raczej ciężko a jeśli już to chyba tylko poprzez krańcowe zasilania i powrotu CO.
    Pompka i zawór 3-drogowy są ustawione "domyślnie" (podczas postoju kotła) na obieg CO, czy na obieg CWU?
    Inaczej po zdjęciu wym. pierwotnego potrzebne będą pewnie uszczelki (o-ringi??), to chyba zbyt ryzykowne aby wymiennik odkręcać samemu?
    Są może jakieś zdjecia jak to się robi??

0
  • #8 05 Lut 2008 22:19
    DonRomano
    Poziom 33  

Możesz odkręcić wymiennik, nic się nie stanie.
    A bez odpowiedniej pompy do czyszczenia nie dasz rady bez jego demontażu.
    Nie zapominaj, że odkamieniacz to jednak kwas i to dość "mocny", należy zachować szczególną ostrożność.
    Jeżeli obawiasz się, że nie podołasz sam zleć usługę serwisowi.

0
  • #9 05 Lut 2008 22:24
    dantoma
    Poziom 11  

DonRomano napisał:
    Możesz odkręcić wymiennik, nic się nie stanie.

A jak wygląda kwestia uszczelek? Jest tam co prawda ciśnienie jak w CO, a więc ok. 1,5 atm, jednak to wystarczy aby przeciekało..
    Są potrzebne specjalistyczne klucze i narzędzia?

W każdym razie awaria czujnika temp. wymiennika pierwotnego to raczej nie jest??

1
  • #10 09 Lut 2008 23:06
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Zadam pytanko: czy podczas grzania c.o. rura do grzania c.w.u. też robi się ciepła ?

0
  • #11 11 Lut 2008 16:42
    dantoma
    Poziom 11  

mirrzo napisał:
    Zadam pytanko: czy podczas grzania c.o. rura do grzania c.w.u. też robi się ciepła ?

Spytam nieśmiało- która rura?
    Przy grzaniu CO woda z wymiennika pierwotnego jest kierowana przez zawór trójdrogowy na obieg, wymiennik wtórny nie jest ogrzewany.
    Co prawda mój kocioł ma feler (tzn. nawet poczas pracy CO przełacza się w/w zawór i dochodzi do grzania CWU- zupełnie bez sensu i bez potrzeby- a jest włączony tryb ECO) jednak poza tym numerem nie zauważyłem aby rurki do CWU były ciepłe podczas pracy w obiegu CO.
    IMHO zawót trójdrogowy jest "szczelny" jeśli tak można to nazwać.

Uwaga- ostatnimi czasy Junkers podczas pracy CO się nie wyłącza, mimo braku przydławienia gazu- dochodząc do zadanej temperatury sam moduluje płomień na mniejszy. Nic sam nie grzebałem...
    Sprawa ma się bowiem tylko do pierwszego włączenia kotła przez TR-200. Gdy jest drugi cykl pracy (po minięciu blokady taktowania) to temp. na CO jest na tyle podniesiona, że moc palnika nie dochodzi do max. wielkości i jest już OK.

Poszukuję zdjęć na podstawie krótych mógłbym odkręcić wymiennik pierwotny aby go odlkamienić. Kamix w granulkach kupiłem.

0