Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modelowanie ukł automatyki - problem z elementem (silnikiem)

06 Lut 2008 00:44 2060 5
  • Poziom 9  
    Witajcie!

Próbuje w Simulinku zamodelować Układ automatycznej regulacji temperatury w piecu gazowym, gdzie:
    Zmianę temperatury uzyskuje się poprzez zmianę natężenia paliwa doprowadzonego do zaworu. Stopień otwarcia zaworu jest sterowany silnikiem elektrycznym, którego kąt obrotu zależy od doprowadzonego napięcia.

Mam problem właśnie z z elementem wykonawczym czyli silnikiem elektr.
    Jak to zamodelować , że służy do otwarcia zaworu i kąt obrotu zależy od doprowadzonego napięcia??

pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Zakładając że stałe czasowe silnika(siłownika) są dużo mniejsze niż obiektu głównego więc można założyć że jest to obiekt bezinercyjny. Z tego wynika że na podstawie charakterystyki statycznej można zamodelować taki siłownik.
    Np zakładając że kąt otwarcia zaworu jest proporcionalny do przyłożonego napięcia to będzie zależność liniowa.
    Dokładnie to ostatnio robiłem sterownie takim piecem i jak pamiętam to siłowniki miały charakterystykę liniową. Nie zapomnij o ograniczeniach (poziom napięcia i kąt obrotu siłownika)
  • Poziom 17  
    Moim skromnym zdaniem w układzie masz pewien błąd, sygnał sprzężenia zwrotnego powinien raczej "wchodzić" na regulator jako zakłócenie a nie jako wejście :)
  • Poziom 16  
    Hmm wg mnie to jest ok. sygnał sprzężenia zwrotnego jest odejmowany od zadajnika. Regulujemy temperaturę więc należy ją mierzyć.

Są regulatory w których można wprowadzać sygnał zakłócenia alete zakłócenia muszą byc mierzalne. W tym przypadku ciężko znaleźć jakieś znaczące mierzalne zakłócenie.Chyba żeby wymyślić że piec ma podgrzewać jakiś czynnik, więc wtedy mierzalnym zakłóceniem byłby przepływ tego czynnika.
    Zaraz sprubuje coś zasymulować w Matlabie, ale nie posiadam dokładnych parametrów siłownika itp. ale coś powinno wyjść

Dodano po 18 [minuty]:

Modelowanie ukł automatyki - problem z elementem (silnikiem)

To moja propozycja: przyjałem że siłownik ma charakterystykę liniową i jest pozbawiony inercji, piec jako obiekt inercyjny I rzędu(w rzeczywistości jest troszkę bardziej złozony, ale inne stałe czasowe są dużo mniejsze. a dodatkowo przewidziałem czas opóźnienia). W simulinku jest gotowy bloczek PID ale ta struktura ma większe znaczenie praktyczne. Oczywiście pomiar temperatury też jest obarczony pewnym opóznieniem ale to już pominołem.
  • Poziom 9  
    witam!

Dzieki za pomoc!
    Skuras twoj układ wydaje mi się bardzo dobry ale mam takie pytanie : czy w modelu dla lepszego "odwzorowania" nie powinien być jeszcze silnik jako obiekt całkujący..
  • Poziom 16  
    Hmm silnik nie zawszze jest obiektem całkującym. To zalezy co jest na wejściu i wyjściu obiektu. Siłowniki są tak skonstruowane że danemu napięciu podanemu na wejście odpowiada określony kąt obrotu -więc obiekt proporcjonalny.
    Silnik jest obiektem całkującym jeżeli przyjmniemy np. silnik prądu stałego wejście - napięcie zasilania wyjście-kąt obrotu, wtedy kąt cały czas rośnie czyli obiekt całkujący.