Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna w domku jednorodzinnym

rakoczy42 06 Lut 2008 13:02 20989 20
  • #1 06 Lut 2008 13:02
    rakoczy42
    Poziom 18  

Mam do zrobnienia instalacje elktryczna w moim domu .Wyglada to tak : parter i pietro.na pietrze 4 pokoje i lazienka ,parter 2 pokoje ,kuchnia lazienka. W piwnicy garaz na samochod wiec jedynie jedna lampa i jedno gniazdo.zadnych pomp,podgrzewaczy.Czy ktos mi podpowie jak najlepiej zrobic - jeden obwod na swiatlo na pietrze + osobny na gniazda na pietrze , tak samo na parterze.na swiatlo dam 1,5 na gniazda 2,5.Swiatlo laczone w puszkach od przelacznikow.Prad mam dociagniety mam ze starego domu gdyz pod koniec roku energetyka ma wymieniac liczniki na nawe ze skrzynkami montowanymi na zewnatrz domu wiec postanowilem zrobic to w ten sposob ze dociagne ze starego domu + nowa rozdzielnia.Prosze o wszelkie sugestie.

0 20
  • #2 06 Lut 2008 16:21
    Akrzy74
    Poziom 39  

Obwody oświetleniowe:piwnica+garaż,parter,piętro,klatka schodowa. Obwody gniazdkowe:piwnica,garaż/ewentualnie piwnica+garaż/,parter,kuchnia,łazienka,piętro,łazienka. Pamiętaj aby odpowiednio rozdzielić fazy-np.oświetlenie klatki na innej fazie niż oświetlenie parteru.Nie wiem czym będziesz ogrzewał dom ,ale dobrze jest zrobić osobny obwód do pieca.

0
  • #3 06 Lut 2008 19:19
    Kaz K
    Poziom 20  

1 ośw piętro
    2 ośw klatka + przedpokoje
    3 ośw garaz
    4 ośw parter
    5 ośw zewn + dzwonek
    6 gn laz piętro
    7 gn pokoje piętro
    8 gn pokoje parter
    9 gn łaz parter
    10 gn kuchnia
    11 gn kuchnia
    12 gn kuch najlepiej 3-faz do zasilania pieca elektr
    13 gn garaż
    Proponuje rozdzielac na wiekszą ilość obwodów by później nie było problemów że wywala pół domku .
    Gniazda przewody 3x2,5 mm2 , ośw zasilanie 3x1,5 a do lamp w pokojach 4x1,5 , kabel do pieca min 5x2,5mm2.Rozdzielnie kup na min 24 bezp lub nawet 36. ułóż także kable do telefonów , domofonu , alarmu i ew. pod sieć komputerową.

0
  • #4 07 Lut 2008 16:58
    michał1201
    Poziom 18  

Ja popieram zdanie Kaz K i też tak robie. Obecnie w kuchni możesz mieć duzy pobór prądu. Ja jeszcze daję odzielny obwód na zmywarkę.
    Oddzielną różnicówkę daje na obwody zewnętrzne np. zasilanie ogrodowe, kinkiety na tarasie, przed domem, brama wjazdowa itd.

0
  • #5 07 Lut 2008 17:54
    Ryszard111
    Poziom 11  

Roznicowka takze powinna byc w lazience,

0
  • #6 07 Lut 2008 20:45
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Ryszard111 napisał:
    Roznicowka takze powinna byc w lazience,

Witam.
    Na pewno nie w łazience. Jeśli już to na łazienkę. I nie wiem czy to jest sens dawać oddzielny wyłącznik różnicowo-prądowy na łazienkę. Zwykle dają jeden wyłącznik wspólny na wszystko. Ja proponuje dwa, jeden na parter, drugi na piętro i piwnice. I oddzielny do centralnego ogrzewania.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 09 Lut 2008 13:37
    Kaz K
    Poziom 20  

Wszystko można, rozwiązań może być bardzo dużo i każde ma swoją wizje instalacji tylko ile to podroży koszt a klient zawsze chce możliwie tanio .

0
  • #8 09 Lut 2008 15:04
    tooomi
    Poziom 2  

Witam.Mam pytanie...
    Jakim maksymalnym prądem mogę obciążyć instalację elektryczną w moim mieszkaniu-zabepieczenie przedlicznikowe 20 A.Proszę o odp.Pozdrawiam.

0
  • #9 09 Lut 2008 16:50
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

tooomi napisał:
    Witam.Mam pytanie...
    Jakim maksymalnym prądem mogę obciążyć instalację elektryczną w moim mieszkaniu-zabepieczenie przedlicznikowe 20 A.Proszę o odp.Pozdrawiam.

A jakie masz zabezpieczenia za licznikiem na obwody? Z czego instalacja (aluminium, miedź)? Jaki przekrój przewodów?

0
  • #10 10 Lut 2008 13:07
    tooomi
    Poziom 2  

Na początku dziękuje za zainteresowanie.

Instalacja elektryczna wykonana jest z miedzi.Przewody to 2,5 mm2 na
    gniazdka a oświetlenie 1,5 mm2.Zabezpieczenie nadpradowe to 16A na gniazdka a 10 A
    na oświetlenie.Zabezpieczenie przedlicznikowe 20 A.Nie bardzo wiem jak to
    "zjeść".

Czy elektrownia dostarcza 230 V i 20 A czy jak bo juz sam nie wiem jak to
    rozgryźć?

Czy przy obciążeniu wyższym niż 20 A istalacja zacznie sie grzać czy
    zabepieczenie zadziała?Skąd mam wiedzieć do jakiego prądu spodziewać sie w
    gniazdku?

Proszę o pomoc bo wiem jak dobrać zabezpieczenia ale nie wiem co z tym
    prądem.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za odp. z góry.

Tomek

0
  • #11 10 Lut 2008 16:08
    bonanza
    Spec od Falowników

[quote=]Chodziło mi o to że zamiast 2 obwodów zastosować jeden z przewodem zasilającym 3x4 i dla zachowania selektywności zastosować RCD 1faz. ... zamiast np.1 RCD 3fazowej,lepiej jest zastosować 3 RCD 1fazowe typA[/quote]

Cha cha, to nie w tym układzie 3x4 - jeśli dasz różnicówkę osobno na każdą fazę, to ciągnij 3x4mm² L1, L, L3 +3x4mm² N odzielny neutralny dla każdego obwodu i jeszcze PE - żeby być w zgodzie z wytycznymi, to przy tak małym przekroju i rozdzieleniu obwodów właściwe byłoby 3x4mm² PE. Jeśli dasz wspólny N, to różnicówki będziesz zmuszony zmostkować.

0
  • #12 10 Lut 2008 22:07
    artur s
    Poziom 23  

a gdzie panowie takie dobrodziejstwa jak ochronniki,kontrolki itp?Poza tym kuchnia elektryczna na 1 fazie mając 3 do dyspozycji?Zgodzę się z oddzielną różnicówką na obwody zewnętrzne.Dodatkowo wszelkie "stałe"obwody na oddzielnych przewodach i zabezpieczeniach-czyli zmywarka,pralka[dla niektórych typów warto dać oddzielną różnicówkę z nadprądowym-potrafią wywalać],suszarka do prania,piec itp.A co do garażu-lokalna lampa nad stołem warsztatowym-jeśli taki przewidujesz... nie zapomnij o przewodach wyrównawczych!

0
  • #13 17 Lut 2008 11:15
    drucik13
    Poziom 14  

Witam.Mam bojler przepływowy 21KW czy jak dam różnicówkę na niego nie będzie wybijać?

0
  • #14 17 Lut 2008 12:57
    patryk-84a
    Poziom 28  

Jeśli bojler jest sprawny to niby dlaczego miało by wybijać? Ja też kładę instalację i obwody wg kolegi Kaz K są prawidłowe. Wiadomo, każdy robi jak chce. Można dać nawet 5 różnicówek i obwód i tak będzie prawidłowy. Ja ze względu na ceny różnicówek daję tylko jedną 3-fazową i służy ona także jako wył. główny. Wiadomo klient chce jak najtaniej. Obecnie jest też wymagane zabezpieczenie przepięciowe które także jest drogie. Ty robiąc sobie sam zaoszczędzisz na robocie, więc dla wygody możesz włożyć w rozdzielnie więcej "bajerów" dla wygody.
    Powodzenia.

0
  • #15 17 Lut 2008 13:27
    Akrzy74
    Poziom 39  

patryk-84a-

Cytat:
    Ja ze względu na ceny różnicówek daję tylko jedną 3-fazową i służy ona także jako wył. główny. Wiadomo klient chce jak najtaniej.
    Klient bardzo często nie zna się na instalacji,i dlatego naszym zadaniem jest uświadomienie mu że np.danie jednej RCD na wszystko spełniającej również zadanie wył.gł. jest błędem.W razie zadziałania wieczorną porą zastają nas totalne ciemności.Jeśli klient nie ulega takim sugestiom to przynajmniej oświetlenie lepiej zrobić poza RCD...Lepiej wybrać" lepsze zło"...niż klient ma nas przeklinać i psuć renome...

0
  • #16 17 Lut 2008 14:06
    artur s
    Poziom 23  

a potem klient ma słuszny żal do instalatora,że nie powiedział co i jak tylko zgodził się na oszczędności

0
  • #17 17 Lut 2008 15:43
    patryk-84a
    Poziom 28  

Poza RCD? To jest dobre... taka instalacja to na pewno będzie spełniała wymogi :). Jeśli coś będzie nie tak i różnicówka często będzie wywalać ze względu na jakieś urządzenie "gniazdkowe" zawsze można dołożyć drugą różnicówkę na oświetlenie. A i tak klienci widząc rozdzielnie w środku lamentują, że w poprzednim domu mieli dwa bezpieczniki i wszystko działało a tu jest ich z dziesięć i jeszcze jakieś dodatkowe zabezpieczenia drogie potrzebne. Czasem to aż mnie głowa boli :). A tak to jest wg przepisów i najtaniej jak się da. Nie zdarzyło mi się jeszcze żebym musiał z woli klienta dokładać jeszcze jedną różnicówkę bo mu wywala.

0
  • #18 02 Cze 2008 15:37
    rakoczy42
    Poziom 18  

panowie a co sadzicie o laczeniu przewodow a gniazdkach zamiast w puszkach za pomoca zlaczek itp. - cos na wzor jak to sie robi w anglii z jednego gniazda do drugiego i dopiero tam laczenie ,a swiatlo we wlacznikach.czekam na odpowiedz

0
  • #19 02 Cze 2008 16:05
    michcio
    Specjalista elektryk

Co do pierwszego pytania w tym temacie.

W kuchni tak jak powiedziano przynajmniej 3 obwody (gniazda nad blatem, zmywarka, przewód 5x4 do kuchni).
    W kuchni jest multum urządzeń dużej mocy włączonych jednocześnie (piekarnik, pyta, mikrofala, czajnik, itp.).
    Płyty są przeważnie 2-fazowe, dlatego 3 faza zostaje dla piekarnika.

W łazience oddzielny obwód na pralkę, jeśli tam będzie, jeśli nie, to też oddzielny obwód. Jeśli będzie oddzielna pralnia to dla pralki także osobny obwód.

Proponuję oddzielne zabezpieczenie na sam garaż (światło oddzielnie, gniazda oddzielnie oczywiście...), tam dużo się często dzieje, spawanie, itp., do tego przydało by się tam jedno gniazdo 3-fazowe (zabezpieczenie oddzielne).

W pokojach na jeden obwód nie więcej niż 8 gniazd. Ja proponowałbym gniazda w każdym pokoju zrobić oddzielnie, ale pewnie dla klienta będzie za drogo...

Światło rozdzielić na dwa obwody, jeden dół, drugi góra, albo i 3 (dwa na kondygnacji, gdzie będzie rozdzielnica, jeden tam, gdzie jej nie będzie). Wtedy zmniejszy się ryzyko śmierci w podróży po ciemku do załączenia światła...

Dobra by była oddzielna, nawet 1-faz różnicówka na samo światło, wtedy wywalenie tej od gniazd nie wyłączy światła.

I tu się trzecia różnicówka pojawia... Ale to już dość luksusowo - wg woli klienta - dla obwodów na zewnątrz (ogród, gniazda na elewacji, taras itp.). Tam często, np w zimie może się zdarzyć upływ i np. w wigilię nagle brak prądu bo lampki na balkonie zawilgotniały...
    Przydało by się takie gniazdko na balkonie, które załączane by było wyłącznikiem np. w salonie (przydatne dla ozdób świątecznych).

Gniazda koniecznie 2.5 mm2, światło 1.5 mm2.
    Nie mylić kolorów! PE wyłącznie żółto-zielony, N zawsze tylko niebieski, faza zawsze brązowa, czarna itp.
    Nie robić powrotu z wyłącznika do żyrandoli żółto-zielonym! Tok się często zdarza.
    No obowiązkowo do punktów świetlnych a tym bardziej do kinkietów dać ochronny (PE). Musi być.

Koniecznie połączenia wyrównawcze. W łazience miejscowa szyna wyrównawcza z podłączonymi do niej armaturą, rurami, wanną itp., a ta szyna podłączona do głównej szyny wyrównawczej (najlepiej w piwnicy/suterynie). Do tej szyny podłączone także rury CO, wodne, gazowe, PE z rozdzielnicy, a szyna uziemiona.

W rozdzielnicy chyba nawet konieczne są ograniczniki przepięć. Jeśli zakład w złączu u siebie założy klasę B (nie sądzę), to w rozdzielnicy sama klasa C. Jeśli nie, to B+C.
    Dobre parametry uziemienia (R mniejsze od 10 Ohm).

Co do sposobu łączenia w puszkach - najlepsze parametry elektryczne i najlepszy styk to skręt. Najwygodniejszy złączki Wago (oryginalne, choć drogie, podróbki są nic nie warte). Ale mniej trwałe dla dużych obciążeń, dlatego koniecznie jak najwięcej obwódów, by rozłożyć obciążenie.

0
  • #20 10 Mar 2009 19:56
    rakoczy42
    Poziom 18  

Witam po dluzszym milczeniu,sprawa ma sie nastepujaca:

Powstalo 7 obwodow:

1.oswietlenie parter
    2.oswietlenie pietro
    3 oswietlenie garaz
    4.gniazda pietro
    5.gniazda parter
    6.gniazda na 2 lazienki
    7.gniazda kuchnia (do kuchenki jest puszczony osobny kabel ale nie bedzie kuchenki elektrycznej)

i planuje to zrobic nastepujaca pozycja 1-3 bepiecznik 10A, pozycja 4-5 bezpiecnik 16A , pozycja 6-7 bezpiecznik 16A plus wspolna roznicowka.

Co o tym sadzicicie?Jakies sugestie?

0
  • #21 11 Sie 2010 20:12
    dannaft
    Poziom 2  

Kolego michcio!!! Pewnie ten post już wygasl ale podoba mi sie to co napisaleś bo ja robie całkiem podobnie i takie też mam zdanie na temat złączy. Ale ostatnio wykonałem instalacje w domu jednorodzinnnym w ok B-Białej przez połączenia na skrętkę i gość przy odbiorze sie rzucił ze tak być niemoze ewentualnie tylko pobielane skrętki.Ciekaw jestem waszej opinii na ten temat Pozdrawiam

0