Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic SA-PM28 - nie kręci płytą

Lukasr29 06 Feb 2008 14:10 3179 4
    Lukasr29
    Level 20  
    Witam
    Nie wiedziałem gdzie napisać ten temat, czy w dziale bazary czy tutaj.
    Jeśli moderatorzy uznają że jest w nieodpowiednim miejscu proszę o przeniesienie.

Zakupiłem wieże jak w tytule z niedziałającym napędem CD, objawy były takie że po włączeniu wyświetlało CD-CHANGE i napęd próbował coś robić ale nie mógł bo był całkiem przestawiony.
    Ściągnąłem instrukcje serwisową do tego napędu i poskładałem go jak należy. Wydaje się że wszystko jest ok do czasu gdy płyta wjedzie do środka i napęd przy laserze sie ściska jej. Wtedy na wyświetlaczu pokazuje reading a potem no-cd, tyle że płyty nie kręci. Potem zauważyłem że brakuje 2 elementów (zaznaczyłem miejsca gdzie powinny być na czerwono)

Na pierwszym zdjęciu brakuje czegoś w rodzaju blokady zębatki, ale wydaje mi się że bez tego by napęd sobie poradził.
    Ale na drugim zdjęciu widać że brakuje czegoś co powinno uruchamiać zaciskanie płyty w odpowiednim momencie.

Można gdzieś dokupić takie elementy? Jeśli tak to gdzie?
    A może ktoś ma na zbyciu jakiś stary napęd tego typu lub części których potrzebuje?
    Pozdrawiam
    Lukasr29
    Level 20  
    Pomimo brakujących części udało mi się włożyć płytę do środka i ustawić napęd w gotowości do odczytu, niestety tu pojawia się mój kolejny problem
    którego obawiałem się najbardziej.

Słychać że silniczek od lasera pracuje, laser wyjdzie pół centymetra i schowa się po czym wyświetla no-cd. Tyle że nawet nie zakręci płytą :|
    Silniczek sprawdzałem i jest ok.
    Czy to że nie kręci płytą może być oznaką padniętego lasera czy raczej coś ze sterowaniem? Bo jak miałem do czynienia z laserami to przy sprawdzaniu płyty zawsze ja obracał. Jest tam układ BA5948FP.
    Może ktoś mi pomoże sprawdzić co jest nie tak. Bo jeśli laser jest do wymiany to nie wiem czy opłaca mi się naprawiać mechanizm.
    A może ktoś wie jak wprowadzić tą wieżę w tryb samodiagnozy?
  • Helpful post
    tik_tak
    Level 36  
    Więc laser pewnie do wymiany.Autodiagnoza nic tu nie da. Tylko podstawienie.
    Lukasr29
    Level 20  
    Chyba jednak laser padnięty:/ wyjąłem go dzisiaj i podłączyłem żeby zobaczyć co się dzieje, soczewka 3 razy podniesie się ale płytą nie rusza po czym wyświetla no-cd.
    Jeśli na obudowie lasera napisane jest E155 to typ lasera będzie RAE0155 ?
    Z tego co widzę to koszt nowego ok 80-90zł, tyle że boję się kupować nowy w razie gdyby to nie była wina lasera. Podstawić innego raczej nie mam możliwości.
    W przyszłym tygodniu wybiorę się do serwisu Panasonica zapytać o brakujące części w mechanizmie (może będą mieć lub mi sprowadzą) i przy okazji zapytam o laser.
    Lukasr29
    Level 20  
    Wieżę pchnąłem dalej jako uszkodzoną, zbyt duży koszt naprawy. Temat zamykam, pozdr