Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki położenia (wyjście 0-1)

emper 06 Lut 2008 14:31 1437 15
  • #1 06 Lut 2008 14:31
    emper
    Poziom 11  

Witam

Chciałbym prosić o poradę. Potrzebne mi są takie czujniki, które wskażą położenie mojej platformy w dwóch osiach wychyłu i przy położeniach krańcowych wyślą logiczną 1, którą sobie wrzuce na płykę do sterowania SSK-MB1 jako "Home" i potem mi to do kompa przez LPT poleci. Czy jest coś takiego, co taką operację wykona automatycznie, czy może znacie jakieś rozwiązanie: czujnik analogowy + porównywanie napięcia na wyjściu i jak ono wskażę odpowienie wychylenie (np >10V) to ja dostaje 1 (czy jest coś co to zrobi wogóle?). Bo rozwiązanie czujnik cyfrowy + mikroprocesor to chyba niepotrzebna komplikacja.

0 15
  • #2 06 Lut 2008 19:44
    pukury
    Poziom 35  

Witam !! Albo czegoś nie rozumiem - albo potrzebujesz normalne krańcówki .
    Jak platforma dojedzie do określonego położenia to krańcówka zostanie przełączona i po sprawie . Jak ma to działać inaczej to opisz - proszę - jakoś dokładniej .pozdrawiam !!

0
  • #3 06 Lut 2008 19:57
    mrrudzin
    Poziom 39  

A rozwiązanie mikrowyłącznik (w przypadku małej) lub zwykła krańcówka z stykiem normalnie otwartym (w przypadku dużej platformy) nie mogłoby być?
    Nie wiem jak duże to urządzenie.
    Po co angażować w to czujniki analogowe, mikrokontrolery itp. Jak najedzie na wyłącznik - pojawi się jedynka logiczna.

Chyba że o czymś zapomniałeś napisać...

0
  • #4 06 Lut 2008 22:12
    emper
    Poziom 11  

Co do zwykłem krańcówki, to z zasadzie nie ma możliwości, żeby to bezpiecznie zamontować. Boje sie po porstu, że jak się trochę rozpędzi, to przywali i po zawodach. Postaram sie wrzucic niedlugo screena, zebyscie wiedzieli o czym mowie.

0
  • #5 06 Lut 2008 22:29
    pukury
    Poziom 35  

Witam !! Przecież jako krańcówki możesz zastosować kontaktrony - nic nie przywali . Poza tym i krańcówki nie muszą być mocowane jako " zderzaki " .
    pozdrawiam !!

0
  • #6 07 Lut 2008 15:32
    mrrudzin
    Poziom 39  

Nie no jak przymocujesz na "sztywno" to napewno przywali i po zawodach. Ale przecież można dołożyć jakąkolwiek amortyzacje. Tak jak na zdjęciu niżej - miałem podobny problem jak Ty - prościej chyba się nie da.

Czujniki położenia (wyjście 0-1)

0
  • #7 07 Lut 2008 16:01
    pukury
    Poziom 35  

Witam !! No cóż - Kol. jakoś zamilkł . Pewnie że można ( a nawet trzeba :D ) instalować krańcówki tak żeby nie było możliwości " katastrofy " . W wielu urządzeniach które musiałem popełnić były krańcówki i żaden klient by się ni zgodził na jakieś trach ! Osobiście w bardziej delikatnych urządzeniach preferuję kontaktrony . Wystarczy magnes który przemieści się nad kontaktronem i mam sygnał . Swoją drogą czym innym jest coś co da nam sygnał HOME a czym innym zabezpieczenie krańcowe ( zabezpieczenie " ostateczne "- powinno wyłączyć całość ) . Jeżeli potrzebne jest dokładne ustalenie położenia HOME to kontaktron się może nie sprawdzić - mogą być różnice . Tak można rozważać - tylko nie wiadomo o co chodzi :D . Jak Kol. coś ujawni to będzie wiadomo .
    pozdrawiam !!

0
  • #8 07 Lut 2008 16:30
    251mz
    Poziom 18  

Proponuje czujniki indukcyjne

0
  • #9 07 Lut 2008 17:19
    emper
    Poziom 11  

http://www.fileflyer.com/view/aj4LZBu

Tutaj macie filmik z projektu. jak widzicie wychylenie następuje w dwóch kierunkach. Sterowane to bedzie z kompa (joystick->Labview->LPT). Chciałbym po prostu, żeby jak się operator zagapi to mu nie pozwiliło dalej jechać. Czujnik musiał by być przymocowany raczej do podstawy, bo tak najłatwiej z kabelkami. Dlatego też myślałem o czujnikach wychyłowych.

0
  • #10 07 Lut 2008 17:34
    mrrudzin
    Poziom 39  

Moim zdaniem mikroswitche proponowane przeze mnie lub kontaktrony jak pisze kolega w zupełności by tu wystarczyły.
    Jeśli chcesz znać położenie w danym momencie - warto byłoby pomyśleć o enkoderach. Dokładne i pewne rozwiązanie. Wtedy możesz dać ograniczenia (jeśli wychył powyżej danego zmniejsz prędkość maksymalną, a jeśli jeszcze większy - zatrzymaj).

PS. Chyba nie powyłączałeś wszystkich widoków szkiców w Inventorze (bo jeśli dobrze widze to animacja jest namalowana w Inventorze).

0
  • #11 07 Lut 2008 17:49
    pukury
    Poziom 35  

Witam !! Myślę że tak jest jak napisał Kol. A swoją drogą - co to ma robić ?
    Może jest to dziwne pytanie - ale naprawdę nie wiem a wrodzona ciekawość mnie drąży :D pozdrawiam !!

0
  • #12 07 Lut 2008 18:24
    emper
    Poziom 11  

Dzięki za rady. Jak skorzystam dam znać. Na razie czekam na wykonanie statywu. Jest to platforma 3D do której mam zrobić sterowanie - praca dyplomowa. Zastosowanie jest takie, że ze względu na miniaturyzację scalaków coraz trudniej stwierdzić gołym okiem, co w danej płytce jest uszkodzone. Firma dla której to robimy chce sobie taką reklamowaną płytkę umieścić w uchwycie i za pomocą kamerki o dużej rozdzielczości obejrzeć pod każdym kątem. W tym celu potrzebują czegoś co będzie się obracać w 3 osiach (sterowanie joystick 3 osiowy).
    Jak projekt będzie gotowy obiecuje wrzucić jakiś opis, filmiki, specyfikacje na elektrode. :)

Jeszcze raz dzięki za rady.

0
  • #13 07 Lut 2008 18:53
    pukury
    Poziom 35  

Witam !! Dziękuję za objaśnienie - moja ignorancja jest nieco mniejsza :D .
    Pytałem dlatego że również co nieco zajmuję się urządzeniami do 3D - ale w trochę innych zastosowaniach ( zestaw aparatów ) .
    pozdrawiam !!
    dodając - a może w tym przypadku niezły byłby hallotron ? - proste i eleganckie .

0
  • #14 02 Sty 2009 21:33
    emper
    Poziom 11  

Witam. Zainteresowanych projektem zapraszam do tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5812552&highlight=#5812552
    i na youtube
    http://www.youtube.com/watch?v=fP173xdaGMQ

Czujnika nie zastosowaliśmy, ze względu na silniki krokowe, które były kontrolowane przez program w LabView (Zliczanie kroków i odcięcie sterowania przy pewnej granicznej wartości położenia, co załatwia sprawę)

0
  • #15 03 Sty 2009 16:15
    andrzejek23
    Poziom 18  

Wybacz, że zapytam o coś innego, ale czemu ta platforma tak beznadziejnie się porusza? Nie czytałem tego wątku, który podałeś, bo ma aż 9 stron i za bardzo mi się nie chce, zresztą po pobieżnym przejrzeniu jest on chyba tylko o porcie LPT, a nie o budowie mech. Obejrzałem jedynie filmik. Strasznie zrywa i brakuje płynności ruchu. Masz gdzieś opis od strony mechanicznej tej platformy? Pozdrawiam!

0
  • #16 11 Sty 2009 21:44
    emper
    Poziom 11  

Strona mechaniczna należała do mojego kolegi. Zrywanie wynika z tego, że film został nagrany gdy nie było wszystko jeszcze gotowe, a mianowicie nie został wyeliminowany rezonans przez dodanie przeciwwagi. A swoją drogą podałem link do złego tematu. Teraz już jest poprawione.

0
  Szukaj w 5mln produktów