Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacze dla zestawu 5.1 Proszę o poradę.

marian_89 06 Lut 2008 18:06 1185 2
  • #1 06 Lut 2008 18:06
    marian_89
    Poziom 9  

Witam
    Mam do Was prośbę o poradę, otóż:
    Posiadam w domu zestaw głośników do kina domowego Panasonic model SA-HT700 Chciałem do tych głośników zbudować wzmacniacz 5.1 który mógłbym podłączyć do komputera. W kolumnie subwoofera jest sporo miejsca po oryginalnym wzmacniaczu więc wszystko miałoby ładny wygląd:) W związku z tym mam kilka problemów i pytań. Przede wszystkim chciałbym się dowiedzieć jakich wzmacniaczy najlepiej użyć. Głośniki w zestawie to:

4 satelitki:
    Full range 6.5 cm (21/2”) cone type, 6 Ω
    Input power 60 W (Music)
    Output sound pressure level 79 dB/W (1.0 m)
    Frequency range 110 Hz–25 kHz (-16 dB)
    130 Hz–22 kHz (-10 dB)

1 centralny:
    Full range 6.5 cm (21/2”) cone type, 6 Ω
    Input power (with filter) 220 W (Music)
    Output sound pressure level 82 dB/W (1.0 m)
    Frequency range 110 Hz–25 kHz (-16 dB)
    130 Hz–22 kHz (-10 dB)

Subwoofer:
    Woofer 17 cm (63/4z) cone type 4 Ω
    Input power 240 W (Music)
    Output sound pressure level 80 dB/W (1.0 m)
    Frequency range 40 Hz–220 Hz (-16 dB)
    45 Hz–180 Hz (-10 dB)

Przeglądałem forum dość dokładnie i wzmacniaczem który budzi moje zaufanie jest układ na lm3886 AVT2180 dla satelitek i centralnego, natomiast tda7294 dla subwoofera. Niestety należałoby zasilić lm3886 na tyle niskim napięciem aby dawały ok. 25-30W (może mniej?) na kanał. Transformator jaki posiadam to 2x24V 300W Toroid. Czy wymienione przeze mnie wzmacniacze są odpowiednie do tych głośników? I czy da się zasilić z jednego transformatora 5 układów lm3886 napięciem niższym niż daje ten transformator i jednego td7294 pełnym napięciem transformatora tj ok. 34V (po wyprostowaniu)?
    Drugie moje pytanie odnosi się do filtra subwoofera. Chodzi mi aktywny filtr np. kit NE125 NORDa. Jest to filtr godny polecenia?
    Nie rozumiem tylko dlaczego w tym filtrze sygnał jest dostarczany tylko z jednego kanału? W innych filtrach sygnał jest pobierany, sumowany i odfiltrowywany z dwóch kanałów stereofonicznych? Proszę o wyjaśnienie.
    A co gdy wszystkie głośniki są podłączone do karty muzycznej 5.1? Wtedy subwoofer powinien być podłączony pod osobny sygnał? Jak to jest realizowane? Przecież wtedy nic się nie zmienia i dalej filtr pobiera sygnał z głośnika(ów) przednich?
    Mam nadzieję że was nie zanudziłem i pomożecie mi w realizacji tego projektu. Jeśli coś co napisałem nie trzyma się kupy to chętnie sprostuje.
    Dzięki za wszelką pomoc.

0 2
  • #2 06 Lut 2008 18:46
    paluszasty
    Poziom 23  

Co do wyboru wzmacniacza to jest wiele kostek, jednak chyba lepiej zrobic cos na elementach dyskretnych, fajny i prosy wzmiacniacz to popularny na elektrodzie MOSFET 25W. Co do zasilania niższym napieciem niz mominalne napięcie trafo do sie musisz zastowować stabilizator ale to troche bez sensu bo będzie sie on strasznie grzął, lepiej kupic 2 frafo, a na subwoofer dać to. Co do tego filtru zawsze możesz sobie samemu zsumowwać sygnał co za problem. Jesli masz karte dzwiękoaą 5.1 to nei amm zadnego problemu, z każdego kanału masz sygnał na odpowiedni głośnik, nie muisz stosowac zadnego filtru ani nic. Jeśli juz chcesz składac sobei wzmaka do kina domowego, warto by dodac jakąs regulacje głośności, najlepiej na potencjometrze cyfrowym (np 3xPGA 2310) z możliwoscią regulacji każdego kanału osobno. Po za tym ukąłd który zrobi Ci z dzwięku stereo dzwięk 5.1 czyli jakis dekoder. W najprostszym wypadku jest to prosty ukłąd filtrów i sumatorów.
    Pozdrawiam

0
  • #3 06 Lut 2008 19:33
    jajek92
    Poziom 23  

moja rada kup kity
    satelity: tda2030, ale wystarczy 2003
    center: tda2030 lub 2005
    subwoofer: jeżeli on ma 80dB to tda 7294 będzie za duży i XXXXX głośnik

Dodano po 3 [minuty]:

PS: te podane moce na głośnikach są bzdurne szkoda transformatora

Moderowany przez Mariusz Ch.:

Ocenzurowano. Na forum wymagamy kultury. Proszę ponownie przeczytać regulamin.

0