Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja antenowa na wzmacnaiczu kanałowym WWK 861 telmor

kasprzyk 06 Feb 2008 19:48 18982 24
Automation24
  • #1
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witam

    Modernizuję instalację antenową, po raz drugi stosuję wzmacniacz jak w temacie.

    Jest rzecz, która mnie bardzo denerwuje w tym wzm.:
    według specyfikacji max poziom wejściowy dla wejścia UHF1,2 to 82dB - czyli sporo, praktyka pokazuje inaczej. Założona jest 1 antena 27 elementowa, w niej wzmacniacz telmorowski IV,V pasmo. Poziom sygnału dla pożądanych kanałów 24K i 31K to max 73dB - bezpośrednio na mierniku - obraz zadowalający - po wzmacniaczu - dziwne przesterowanie na K24 (w poziomie pasy, pulsujące, wchodząca siata, - efekt który robi tylko ten wzmacniacz nigdzie indziej w przyrodzie tego się nie spotka ;) ) tłumik przed wejściem min 10dB - obraz 24K wraca do normy - niestety 31K jest słabszy i wychodzą już szumy...
    Jednym z rozwiązań jest wstawienie słabszej płytki - ale tutaj temat kanału 31 wraca jak bumerang - bo zaczyna on szumieć.

    Drugie wejście tego wzmacniacza to antena 13-elementów ze wzmacniaczem SWA 2000 30stopni odchylona względem pierwszej anteny , tutaj K26 - także około 70dB, 57 K niższy o kilka dB (słabszy, większe szumy) niestety i tutaj muszę założyć tłumik nawet 12dB, żeby sygnał na obydwu tych programach nie był przesterowany na wyjściu tego wzmacniacza (bezpośrednio na mierniku obraz Ok, po wzmacniaczu - kicha ! )
    Nie wiem co myśleć o tym wzmacniaczu, zasilanie przedwzmacniaczy w antenach - musi odbywać się przez dodatkowe zasilacze (a szkoda, bo wygodnie operować tylko na F-kach) Cała jego zaleta płynnej regulacji wzmocnienia poszczególnych kanałów zostaje w cieniu przesterowań, które są już wywołane przy normatywnym sygnale wejściowym.

    Macie inne doświadczenia z tym sprzętem?

    Pzdr
  • Automation24
  • #2
    microwave
    Level 17  
    Co prawda nie mam doświadczeń z tym wzmacniaczem ale prawdopodobnie diabeł tkwi w sprytnie podanych danych technicznych.Max poziom wejściowy 82dBu wzmocnienie 42 +/- 3dB.Przyjmijmy 40 dla równego rachunku.Daje to 122 dBu na wyjściu.Z drugiej strony producent podaje , że max poziom wyjsciowy dla dwóch sygnałów TV 112 dBu.Zgodnie z normą max poziom wyjściowy jest podawany dla ostępu od zniekształceń intermodulacyjnych.Licząc "od tyłu" dostajemy 112-40=72 dBu.Jest to max poziom dla liniowej pracy wzmacniacza przy max wzmocnieniu.Pozdrowienia.
  • Automation24
  • #3
    Bruum
    Level 23  
    Witam! Czy dobrze rozumiem-anteny na to samo pasmo skierowane w różne strony podpięte bez filtrów? Samo to rodzi problemy. Druga kwestia to poziom sygnału wyjściowego. Masz 73dbu na wejściu. Plus 42 wzmocnienie to daje 115 na wyjściu. Ale-122dbu to jest max poziomm dla jednego sygnału. Dla dwóch będzie o 3db mniej, dla czterech o 12db mniej (niech mnie ktoś ew. w szczegółach poprawi). Teoretycznie dla czterech sygnałów wychodzi 110dbu, czyli masz ten parametr przekroczony. W praktyce śmieci jeszcze coś około 470mhz, coś pod 900 i dla spokoju te 110dbu powinniśmy jeszcze obniżyć.
  • #4
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Dzięki Panowie za odzew.

    Rozumiem Wasze podejście do sprawy, oczywiście wzmacniacza nie ustawiam z takim poziomem wyjściowym - dla każdego kanału wyrównuję poziom do 100dB - i tak też jest na wyjściu po regulacji.
    Dla zasady poziom wyjściowy regulowałem od 90-110 i przy pierwszym i drugim zakresie występuje ten sam przester + przy 110 dodatkowe lekkie pogorszenie obrazu. Tak więc ewidentnie przester generuję się na pierwszym (wejściowym) stopniu wzmacniacza.

    Co do filtrów na antenach - na jednej wycięte jest już wszystko od kanału 31 w górę (na drugiej nie założyłem jeszcze nic, prawdopodobnie dzisiaj będę zakładał jakieś "pułapki" na niepożądane kanały) ale, celowo zakupiłem, taki wzmacniacz, żeby nie stosować filtrów - tutaj mam w końcu płynną regulację częstotliwości dopuszczonego kanału i jego wzmocnienie.

    pzdr
  • #5
    microwave
    Level 17  
    Poddaje się. Myślę,że można by coś powiedzieć na ten temat poza "gdybaniem " po "wrzuceniu " wzmacniacza na analizator widma.Pozdr.
  • #6
    Marcin91
    Level 23  
    Witam, zacznę może od początku , dziwi mnie ze antena 27 elem. + wzmacniacz IV-V pasmo daje tylko 73 dB ... oznacza to tylko tyle ze albo jest bardzo słaby sygnał, albo jest gdzieś uszkodzenie ( zysk anteny to około 15-17 dB + płytka 26 dB = 40 dB ! tak więc coś jest tu nie tak bo niemożliwe aby sygnał był na poziomie 40 dB.
    Poziom wejściowy max, to 82 dB , a wyjściowy przy wiecej jak 2 programach to okoiło 105-108 dB .
    Dlaczego instalowałeś zasilacze do anten ? Przecież on automatycznie wykrywa przedwzmacniacz i podaje napiecie na wejściach UHF1,2,3 .
    Przesterowanie na tycjh wzmacniaczach obserwowałem na poziomie 110 dB , ale to raczej normalne , bo po co komu 110 dB.
    Ustawienie wzmacniacza jest dość proste, wystarczy trzymac sie tej zasady ( tak zawsze ustawiam i jest dobrze ) :
    Ustawiamy wzmocnienie na wszystkich polach na minimum. Jedynie ten kanał który chcemy stroić ustawiamy na max , i przystepujemy do strojenia, jak już znajdziemy i ustawimy, zjeżdzamy z max. wzmocnienia, na minimum. i robimy tak samo następny, najpierw max, stroimy, minimum ... itd.
    jak juz zrobi sie wszystko ustaweiamy poziom wyjściowy jaki nas interesuje i po sprawie.
    Co ja bym zrobił ? Po pierwsze sprawdził jaki tak naprawdę jest poziom wejściowy , bo 73 dB na 27 elementów + wzm. 26 dB , to est niemożliwe , ja stawiam ze masz tam ooło 100 db , na wejściu :)
    Pozdrawiam Marcin
  • #7
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Marcin91 - wszystko jest tak jak opisałem. Sygnały mierzone przed i za wzmacniaczem - nie ma tutaj innych błędów.
    Może nie doczytałeś - przed wejściem wstawiłem tłumiki - dlatego zasilanie ze wzmacniacza odpada. (nie posiadam tłumików przepuszczających napiecie)

    I owszem, tak jak pisałem sygnał jest słaby, ale przy tym wzmacniaczu (w antenie) bezpośrednio na mierniku dobry - min. zaśnieżony.

    Nie jest to pierwszy przypadek z tym wzmacniaczem, nie daleko tego miejsca miałem ten sam problem (dopiero tłumiki na wejściu załatwiły temat) tylko że tam jedna z anten na I,II program brana jest z innego kierunku, tutaj ten kierunek odpada (obraz bardziej zaśnieżony).

    W moim przekonaniu, wzmacniacz ten nie radzi sobie z kilkoma kanałami wpuszczonymi na wejście - dzisiaj postaram się wyciąć kanał 26-ty (nie będzie to łatwe) i wpuszczę na jedno z wejść tylko 24 i 31 szy.

    Pzdr
  • #8
    Marcin91
    Level 23  
    Ja na ten wzmacniacz wpuszczałem 4 anteny ...
    1. VHF 10-12 - k11
    2. UHF 21-39 - k27 , k33 , k35
    3. UHF 40-60 k41 , k51
    4. UHF 27 elem. k55-59 - dla k58

    i działa bez problemu.

    czy strioisz wzmacniacz tak jak opisałem ? bo powiem ze miałem takie objawy ale gdy stroiłem wg. opiosu problem znikał.

    taka ciekawostka , kiedyś w sieci kablowej zosały uszkodzone wkładki, a że to było w okresie świątecznym jedynie mogłem to zrobić na tym wzmacniaczu , i odziwo udało sie, a najważniejsze 6000 odbiorców było zadowolonych.

    Dlaczego nie zastosujesz anten z symetryzatorami skoro jest z przedwzmacniaczy za dużo ? Po co wzmacniacz aby stłumić , i znowu wzmacniać ... jak dla mnie to powinno czegoś takiego unikać.

    Pozdrawiam Marcin
  • #9
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Po dzisiejszych "walkach" nawet nie chce mi się pisać.

    Miejsce to jest blisko hal produkcyjnych, tak więc oprócz tego, że sygnał słaby to jeszcze wchodzą co godzina lub minuta inne zakłócenia na które sposobu już nie mam żadnego. Nie jestem także pewny samego wzmacniacza, który zachowuje się dziwnie - po uruchomieniu obraz jest ok (np włączona jedna antena z K24 i 31) na 24K obraz czysty - po chwili wchodzą poziome paski (przester o którym pisałem) - na mierniku prosto z anteny jest minimalne zakłócenie ledwo widoczne - po wzmacniaczu raz są mocno widoczne, lub w większości nie pozwalają na normalny odbiór. Całość kumuluje się w momencie dołączenia drugiej anteny. Wydaje mi się, że zastosowanie słabszych płytek ustabilizuje odbiór, ale niestety "wejdzie" większy śnieg.

    wiem, że opis trochę chaotyczny, ale wszystkich prób już nie sposób spamiętać a każdy efekt końcowy jest do d...py.

    zamiast tłumienia wprowadziłem już na antenę filtr, gdzie wytłumiłem K24, przepuszczając 26 i 31 - niestety filtr nie jest doskonały, tak bliskie kanały trudno wyciąć i odbija się to niestety na TVN-ie (26k).

    pzdr
  • Helpful post
    #10
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    Opiszę to tak aby ci co nic nie wiedzą, też się czegoś nauczyli jak tu zajrzą.
    Widać na oko, że zostały przekroczone dopuszczalne maksymalne poziomy sygnału.
    Zajrzyjmy jeszcze raz na telmor’owską stronę z danymi technicznymi WWK-861, (dół tabeli).
    link do karty katalogowej WWK-861

    Uzupełnienie z 05.05.2008
    Obecnie, w karcie katalogowej WWK-861 maksymalny dopuszczalny poziom sygnału na wejściu, dla wejść strojonych kanałowo UHF1 i UHF2 (wzmocnienie 45dB+/-3dB) wynosi 73dB.
    Dla wejścia szerokopasmowego UHF3 (wzmocnienie 31dB+/-2dB) maksymalny dopuszczalny poziom sygnału na wejściu wynosi 86dB.
    Wartości sygnału podane są w µV, czyli "tak jak trzeba".
    Dla tego poniższe, "wcześniejsze kalendarzowo", rozważania są bardziej teoretyczne i odnoszą się do parametrów WWK-861 podanych w pierwszym, zagajającym poście autora całego tematu.
    "...według specyfikacji max poziom wejściowy dla wejścia UHF1,2 to 82dB ..."



    MIANA SYGNAŁU ANTENOWEGO
    Uwaga, poziomy sygnału w tabelach Telmora podane są w dBmV (dB miliVolty) a powinny być podawane w dBµV (dBmikroVolty).
    Różnica pomiędzy 1 dBµV i 1 dBmV wynosi 30dB, czyli jest tysiąc-krotna.
    I jest to chyba tylko "błąd sekretarki", wynikający z nieuważnego przeniesienia tabeli z tekstem Office z komputera na stronę internetową w HTML.
    Ja, kopiując: „dBmV”, z tabeli na stronie internetowej Telmor’a po wklejeniu w dokument Word otrzymuję „dBµV” (dBmikroVolty) z prawidłowo odwzorowanym symbolem greckim „µV” a nie „uV”
    Na forum Elektrody skorzystałem natomiast z tabeli "symboli inzynierskich".

    Więcej o pomiarach sygnałów antenowych można przeczytać na stronie Dipola, w dziale; Anteny/Biblioteka działu/Teoria i tabele/O pomiarach sygnału antenowego
    Wyczytałem tam że:
    „... Poziom mocy sygnału jest wyrażany w dBµV (telewizja naziemna) lub w dBm (telewizja satelitarna). Obie jednostki wyrażają względny poziom mocy.
    W przypadku dBµV mocą odniesienia jest moc jaka wydziela się na rezystancji 75 Ohm po przyłożeniu napięcia 1µV, natomiast dla dBm mocą odniesienia jest moc 1 mW..."

    POZIOMY SYGNAŁU WWK-861
    Ważne są te uwagi dodatkowe (na dole tabeli parametrami wzmacniacza WWK-861) z jedną i z dwoma gwiazdkami.
    * dla wyższych niż 82dBµV, poziomów wejściowych z anteny, konieczne jest zastosowanie zewnętrznego tłumika na wejściu
    ** dla niższych poziomów wejściowych niż 52,5 dBµV zaleca się zastosowanie przedwzmacniacza antenowego


    Ta uwaga z "jedną gwiazdką" sugeruje, że dopuszczalny maksymalny poziom sygnału na każdym wejściu UHF liczony jest wraz z A=–20dB tłumienia wbudowanego regulowanego tłumika wejściowego.
    Jeśli sygnał przed wejściem jest powyżej 82dBµV to należy zastosować dodatkowy zewnętrzny tłumik na wejściu.
    Innymi słowy dopuszczalny maksymalny sygnał na wejściu przy ustawieniu wbudowanego tłumika wejściowego na zero tłumienia wyniesie 82dBµV – 20dB =62dBµV.

    Podobnie „wychodzi z odjęcia” wzmocnienia wzmacniacza od wartości maksymalnego dopuszczalnego poziomu sygnału na wyjściu.
    Wzmocnienie WWK-861 dla zakresu UHF wynosi według karty katalogowej 45dB+/-3dB, czyli może wahać się, dla poszczególnych egzemplarzy tego typu wzmacniacza, w przedziale od 42dB do 48dB.
    Max. bezpieczny poziom wejściowyUHF, obliczymy więc (przezornie) z uwzględnieniem maksymalnej odchyłki wzmocnienia w górę, (+3dB), czyli dla wzmocnienia G=45dB+3dB= 48dB;

    - dla dwóch sygnałów TV; 112dBµV - 45+/-3dB = 67dBµV+/-3dB=~~64dBµV
    - dla 6 sygnałów TV; 107dBµV- 45+/-3dB = 62dBµV+/-3dB=~~59dBµV
    No i znów mamy tę „bezpieczne” ok. 60dBµV liczone bez tłumienia regulowanego wbudowanego tłumika wejściowego.


    W zależności od (często wystepujących) naturalnych zmian propagacji (warunków rozchodzenia się fal radiowych sygnału w atmosferze ziemskiej poziom sygnału dochodzącego od anteny na wejście WWK-861 może wahać się w pewnym zakresie.
    Stąd, aby w przypadku "nadzwyczaj dobrej propagacji" uniknąć nazbyt częstego przekraczania maksymalnego dopuszczalnego sygnału na wyjściu WWK-861, może warto założyć dodatkowo margines bezpieczeństwa przynajmniej +3dB, czyli przyjąć maksymalny dopuszczalny poziom sygnału na wejściu pomniejszony o ten margines 3dB.
    64dB-3dB=61dB (dla 2 sygnałów TV)
    59dB-3dB=57dB (dla 6 sygnałówTV)

    Możliwe, że wspomniany margines bezpieczeństwa +3dB nie zawsze będzie konieczny do uwzględnienia w obliczeniach.
    W procesie produkcji trudno uniknąć naturalnego rozrzutu parametrów wzmacniacza związanego np. z różną dokładnością montażu, oraz ze "starzeniem się" elementów elektronicznych pólprzewodnikowych w trakcie eksploatacji.
    Producent, dbający o renomę swych wyrobów, wyznaczając maksymalny dopuszczalny poziom sygnału na wyjściu wzmacniacza, zapewne założył jakiś margines bezpieczeństwa np. 3dB aby uniknąć pózniejszych reklamacji zwiazanych z tym parametrem.
    Dla tego w poszczególnych (ale nie we wszystkich) egzemplarzach takiego wzmacniacza maksymalny dopuszczalny poziom sygnału na wyjściu np. WWK-861 może być nawet o te +3dB wyższy (tj. lepszy) od wartości deklarowanej w danych technicznych wyrobu.

    Uwaga z jedną gwiazdką odnosi się do poziomów sygnałów zbyt silnych, (zarówno użytecznych, jak i nawet samych szumów) i ma na celu głównie zapobiec szkodliwemu przesterowaniu układów wzmacniacza.

    Jeśli doprowadzimy silnie zaszumiony wzmocniony sygnał użyteczny (lub silnie wzmocnione bezużyteczne szumy) przekraczający dopuszczalny poziom na wejściu, to znaczy że zostanie przekroczony dopuszczalny poziom „sygnału” użytecznego lub samych szumów na wyjściu.
    Wzmacniacz, oprócz zwiększania ogólnego poziomu szumów i pogorszenia S/N (UHF) o własny współczynnik szumów równy 5dB, będzie w takim stanie będzie wprowadzał dodatkowe, zakłócające prawidłowy odbiór, zniekształcenia sygnału.
    Prosty miernik poziomu mierzy ogólny poziom sygnału użytecznego i sygnału szumów.
    W najgorszym przypadku słabego sygnału użytecznego, tak zmierzony poziom sygnału na wyjściu nie gwarantuje, że na ekranie TV zobaczymy cokolwiek, oprócz samych szumów.
    Dla tego bardziej użyteczny (i droższy) jest miernik poziomu sygnału z funkcją pomiaru S/N.
    W obliczeniach instalacyjnych prowadzi się więc jednocześnie rachunek-bilans jakości sygnału wyrażanej stosunkiem S/N (Sygnał do Szumów, ang. Signal to Noise).

    Uwaga z dwoma gwiazdkami odnosi się do sygnałów słabych i ma w zasadzie na celu określenie parametrów używanych do rachunku-bilansu jakości sygnału w instalacji, między innymi; ostatecznego, całkowitego S/N na wejściu głowicy w.cz. telewizora.
    Podane w tabeli wartości poziomu wejściowego min.**
    37,5 dBµV - dla S/N > 30 dB (na ekranie TV)
    52,5 dBµV - dla S/N > 45 dB (na ekranie TV)
    opisują wymagany na wejściu wzmacniacza WWK-861, poziom tylko sygnału użytecznego (w domyśle, gwarantujący dostateczny odstęp S/N) pozwalający na odpowiednio; dostateczną i bardzo dobrą, jakość odbioru typowego odbiornika telewizyjnego, tuż za WWK 861 i chyba też w dobrze zaprojektowanej instalacji rozdzielczej za WWK-861.
    Prawdziwości powyższego zdania, nie jestem jednak do końca pewien, z racji mojego niedoinformowania.

    WZMACNIACZE WIELOZAKRESOWE, STROJONE
    Wzmacniacze wielozakresowe z wbudowanymi na wejściu nisko-szumowymi, strojonymi przedwzmacniaczami 1-kanałowymi (a w praktyce „2~~3~”-kanałowymi „nie za bardzo lubią” współpracę z szerokopasmowymi przedwzmacniaczami antenowymi.
    Dzieje się tak wtedy, gdy we wzmacnianym paśmie częstotliwości występują zarówno słabe sygnały użyteczne oraz silne sygnały użyteczne.
    Przy długości przewodu antenowego do 10m pomiędzy anteną a wejściem WWK-861 lub hirschmann’owskiego CMU-108 najczęściej unika się stosowania przedwzmacniaczy antenowych, (zwłaszcza szerokopasmowych i pasmowych), aby nie mieć problemów z przekroczeniem dopuszczalnych max. poziomów sygnału.

    W starszych instrukcjach obsługi CMU-108 podawano współczynnik szumów własnych dla UHF F=3.5dB, który pozwalał niemal w każdej sytuacji zrezygnować ze stosowania dodatkowego przedwzmacniacza antenowego.
    W nowszym w katalogu Hirschmann’a podawano, wartość F=7dB dla UHF, co już jest mniej „fajne}.
    Być może uczyniono tak pomyłkowo, albo po prostu zmieniono konstrukcję wzmacniacza, w celu uodpornienia go na przesterowanie od bardzo silnych sygnałów, co by jednak znalazło odzwierciedlenie podwyższeniu deklarowanego max. dopuszczalnego sygnału na wejściu UHF CMU-108, a tego tam nie było w porównaniu z wcześniejszą wersją danych technicznych.
    CMU_108 już nie jest produkowany a jego zamiennik to HFB-6 mający trzy wejścia UHF o wzmocnieniach 48dB, 42dB i 30dB oraz współczynnikach szumów 3.0dB, 5.0dB i 5.0dB.
    Czyli prawdopodobnie wzmocnienia poszczególnych wejść UHF zaprojektowano tak aby były odpowiednio dostosowane dla bardzo słabych, silniejszych i bardzo silnych sygnałów UHF.

    Jedynie kanałowe przedwzmacniacze antenowe stosowane przy odbiorze jednego słabego sygnału nie czyniły znaczących problemów w zestawieniach z WWK-861 i CMU-108.
    Antenowy przedwzmacniacz kanałowy PAK-861 z racji uproszczonej konstrukcji wejściowego układu filtrującego nie ma bardzo stromej charakterystyki selektywności.
    Dla tego, w „miarę poprawnie” ale z mniejszym wzmocnieniem, wzmacnia również dwa kanały powyżej i dwa kanały poniżej kanału znamionowego.
    Można go więc eksperymentalnie i na własną odpowiedzialność wykorzystać w przypadku występowania dwóch względnie silnych silnych sygnałów „oddalonych od siebie” o 2, a nawet 4 kanały.
    Niektórzy również próbują stosować go do jednoczesnego wzmocnienia słabego sygnały w kanale znamionowym i silnego sygnału oddalonego o 2-3 kanały.

    CZY STOSOWAĆ PRZEDWZMACNIACZ ANTENOWY?
    Oczywiście 1000-krotne (30dB) wzmocnienie bardzo słabego sygnału przedwzmacniaczem antenowym dopuszkowym poprawi stosunek S/N o kilka dB na wejściu WWK-681.
    A dokładniej o wartość tłumienia „toru sygnału” pomiędzy zaciskami anteny w wejściem WWK-861 i wartość różnicy współczynników szumów pomiędzy współczynnikami szumów WWK-861 i przedwzmacniacza antenowego pasmowego np. PAP-630.
    Na tę wartość poprawy S/N składa się;
    - tłumienie przewodu koncentrycznego, (np. ok. 3dB na 15 metrach przewodu koncentrycznego),
    - plus, tłumienie wbudowanego na wejściu WWK-861 separatora zasilania przewodu antenowego, (ok. 3.0dB strat na kondensatorze separującym napięcia stałe U= i dławiku w.cz. doprowadzającym do żyły środkowej napięcie stałe 12V=).
    - plus różnica 1.2dB pomiędzy współczynnikiem szumów własnych wzmacniacza WWK-861 F=5dB i współczynnikiem szumów własnych PAP-630 F=3.8dB.
    W takim uproszczonym szacunku poprawy S/N, straty symetryzatora antenowego pomijam, bo symetryzator antenowy wystąpi zarówno w instalacji z przedwzmacniaczem (wbudowany) jak i w instalacji bez przedwzmacniacza (samodzielny).
    Natomiast w rachunku-bilansie S/N całej instalacji, straty symetryzatora antenowego, w torze przesyłu sygnału w.cz. pomiędzy anteną a odbiornikiem TV, „gdzieś tam” pewnie należy uwzględnić.

    Względna poprawa S/N (tj. względem takiej samej instalacji bez przedwzmacniacza antenowego) wynikająca z zastosowania w naszym przypadku przedwzmacniacza PAP-630, G= 30 dB, F=3,8 dB , max.poz.wyj.=96 dBµV wyniesie ok. Q=3dB+3.dB+1.2dB=7.2dB.
    Jeśli tłumienie toru sygnału wynosiło by w powyższym przykładzie np. 0dB, to względna poprawa wyniosła by tylko Q=~~1.2dB.
    No i niestety poziom „wszystkiego co wyłapie antena” wzrośnie na wejściu WWK-861 o te 30dB wzmocnienia pasmowego przedwzmacniacza antenowego PAP-630(IV-V), czyli na wyjściu WWK-861, może pojawić się ostatecznie silny ale "gorszy", bardziej zakłócony sygnał niż na wejściu.

    Nieco lepszy więc byłby tu szerokopasmowy PA-825, G=25 dB, F=3,6 dB , max.poz.wyj.=104 dBµV, gdyby mu opcjonalnie fabrycznie zawężono pasmo z II-V do IV-V a nawet tylko do IV lub V.
    Jeśli wzmacniamy tylko jeden sygnał z tej anteny, najlepiej jest zastosować przedwzmacniacz kanałowy PAK-820, G=20dB, F=4.8dB, max. wyj.=110dBµV.
    Bo, ma mniejsze wzmocnienie, większy dopuszczalny maksymalny sygnał wyjściowy no i wzmacnia tylko to „co chcemy”.
    Natomiast współczynnik szumów własnych PAK- 820, większy o ~~1.0dB od PAP 630 nie jest wielką „stratą” z racji korzyści jakie daje niższe wzmocnienie G=20dB i wyższy max.poz.wyj. =104dB.

    WWK-861 ma stosunkowo wysoki współczynnik szumów własnych dla UHF, F=5dB.
    Jego wcześniejsza wersja, czyli WWK-840 miała podany w danych katalowgowych F=3.5dB dla wejść UHF, czyli nieco niższy.
    WWK-861 dobrze "sprawuje się" więc (samodzielnie) przy wzmacnianiu silnych sygnałów, których poziomy musimy wyrównać względem siebie.
    Przy sygnałach bardzo słabych samodzielny WWK-861 może nie być najkorzystniejszym wyborem.
    Lepszą opcją dla bardzo słabych sygnałów byłby WWK-861, w którym nie było by na wejściach UHF wbudowanych tłumików sygnału i wbudowanych separatorów zasilania.
    W razie potrzeby można by separatory zasilania i tłumniki regulowane instalować w torze sygnału, jako dodatkowe urządzenia zewnętrzne przed wejściami WWK-861.

    Ponieważ na całkowity współczynnik szumów własnych wzmacniacza największy wpływ ma pierwszy stopień wzmocnienia to rozsądnym było by zastosowanie regulowanych tłumników UHF wbudowanych pomiędzy wbudowanymi wejściowymi niskoszumowymi przedwzmacniaczami kanałowo-strojonymi a końcowym, wyjściowym stopniem mocy WWK-861.
    Oczywiście na wejściach UHF dla sygnałów silnych, tłumniki regulowane mogły pozostać tam gdzie są obecnie, czyli na wejściu przed wbudowanym przedwzmacniaczem kanałowo-strojonym.
    Poza tym na wejściach dla silnych sygnałów mogłyby być przedwzmacniacze o mniejszym wzmocnieniu i większym współczynniku szumów własnych a dla bardzo słabych sygnałów odwrotnie, o większym wzmocnieniu i mniejszym współczynniku szumów własnych.
    Ale to teoria, która najczęściej przegrywa z ekonomią zakładów produkujących wzmacniacze.

    Separator zasilania, tłumnik regulowany (nawet nastawiony na zero tłumienia) i regulowane filtry wejściowe-kanałowe wprowadzają pewnie w sumie ok. 3.5dB do 4.5dB tłumieniasygnału przed wbudowanymi przedwzmacniaczami kanałowymi.
    Powstaje więc w ten sposób dodatkowe, („nieusuwalne”) pogorszenie S/N powodowane stratami sygnału, czyli tłumieniem separatora zasilania, niedopasowania odczepu tłumika, i regulowanych filtrów wejściowych.
    „Nie usuwalne” oczywiście, jeśli nie zastosujemy dodatkowego nisko-szumowego przedwzmacniacza antenowego.
    Ale zastosowanie dodatkowego przedwzmacniacza antenowego powoduje, niestety zagrożenie przekroczenia opisanych powyżej dopuszczalnych poziomów wejściowych i wyjściowych WWK-861.

    Bardzo możliwe, że dopuszczalny margines tolerancji pomiędzy wzmacnianymi poziomami słabych i silnych sygnałów można by podnieść przez zastosowanie doskonalszego końcowego stopnia mocy w WWK-861, podnoszącego maksymalny poziom wyjściowego sygnału do ok. 120dBµV.
    Prawdopodobnie jednak o dopuszczalnym maksymalnym poziomie sygnałów na wyjściu WWK-861 "nieodwracalnie" decydują uproszczone układy wbudowanych wejściowych, strojonych kanałowych przedwzmacniaczy.

    Przy wzmacnianiu wielu samych słabych sygnałów (o zbliżonych poziomach) i zastosowaniu dodatkowego przedwzmacniacza antenowego pasmowego np. PAP-630, WWK-861, też powinien się dobrze sprawować, bez przekraczania maksymalnych dopuszczalnych poziomów sygnału.

    CO ZAMIAST?
    W przypadku wielu sygnałów silnych i bardzo słabych, z różnych kierunków (a więc z różnych anten) lepszym rozwiązaniem od WWK-861, mogłoby być zastosowanie (w zależności oszacowanych potrzeb i możliwości) zestawu kolejno po sobie ustawionych elementów instalacji;
    1. - antenowych dopuszkowych przedwzmacniaczy pasmowych i/lub kanałowych PAP-630, PAK-820,
    2. - separatorów zasilania ZZ-3,
    3. - (lub separatorów zasilania wbudowanych w zwrotnicy antenowej)
    4. - odpowiednio dobranej zwrotnicy antenowej z tłumikami regulowanymi i strojonymi pułapkami,
    5. - szerokopasmowego wzmacniacza budynkowego o możliwie największym maksymalnym dopuszczalnym poziomie sygnału na wyjściu, np. 117dBµV, 120dBµV, 122dBµV, lub nawet 125dBµV np. telmor’ owskich WMX-817, WMX-822, lub WHX-825 z zasilaniem lokalnym.

    W przypadku wielu sygnałów słabych i silnych z jednego kierunku (jedna antena) wystarczyłby zapewne;
    - jeden przedwzmacniacz szerokopasmowy PA-825,
    - separator-zwrotnica zasilania ZZ-3,
    - ewentualnie zwrotnica UKF-FM/III-V,
    - względnie strojona wielostopniowa pułapka szeregowa do wyrównania poziomów sygnału metodą stłumienia tych bardzo silnych sygnałów.

    IDEAŁ
    Oczywiście, do wzmocnienia i wyrównania poziomów pomiędzy sygnałami bardzo silnymi i bardzo słabymi, najlepiej było by zastosować np. nisko-szumowe wzmacniacze jednokanałowe np. Alkad ZG-401, max. 123dBµV, F=6.0dB lub Alkad ZG-421 max.120dBµV, F=3.5dB, o zwiększonej selektywności kanałowej.
    I, hmm...odpowiednio więcej wyłożyć na zakup takiego sprzętu, co jest rozsądne w większych instaracjach zbiorczych np. na bloku mieszkalnym ale nie na 2-3 telewizory w budownictwie indywidualnym.
    PZDR, Jerzy Cieślański
  • #11
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Dziękuje za odzew, za chwile spróbuję to wszystko "ogarnąć" (teraz inne zajęcie)

    Duży plus za spostrzegawczość - jest tam byk jak "diabli" z jednostką - ale oczywiście ja rutynowo traktowałem to jako dBµV nie mV i też tak dokonywałem pomiarów.

    pzdr
  • Helpful post
    #12
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    Już chciałem dać głos wczoraj o 24 ale dobra wróżka zgoniła mnie do wyra, bo o 5 wstaje do roboty a nie lubi szumu wentylatora i złości się, że za mocno stukam w klawiaturę. :)
    Na szczęście "Żagań" napisał najważniejsze z tego co chciałem.
    No to jak siadłem po południu to wyszło cztery razy więcej tekstu niż w nocy .

    Też miałem parę takich przypadków, i co gorsza na początku to chciałem wzmacniać jeszcze bardziej, zamiast chwilę się zastanowić i porachować.
    Z czasem, pomimo praktycznego doświadczenia, rutyna lubiła płatać mi podobne kawały, bo było się zbyt pewnym własnych przekonań a czas poganiał im bardziej się opóźniało zakończenie roboty.
    Dopiero jak przeklinałem taki idiotyczny wybór roboty i skakanie po dachach, to sobie przypominałem, że jestem technologiem drewna z wykształcenia i wracałem do rachunków teoretyczno-poradnikowych.
    To tak na rozluźnienie.:)

    Nie wiem dla czego, Telmor przestał produkować pasmowy przedwzmacniacz antenowy na zakres IV-V zabudowany w odlewie aluminiowym podobnym jak w zwrotnicy zasilającej ZZ-3.
    Pewnie ludzie nie zabezpieczali go przed zaciekaniem wody od góry i było za dużo reklamacji?
    Dawano do tego kawałek kitu uszczelniającego na złączki F a potem nasuwane na przewód antenowy gumki ale dla mnie to było za mało.
    Ja nakładałem na niego od góry dolną połowę plastykowej butelki po mazowszance i starczyło na kilka lat do wymiany butelki przy okresowej konserwacji anten.
    Ostatni, zakupiony w Wa-wie (deweloperzy; chyba?? Bratkowski, Naziębło) zakładałem w 1996r, i działa do tej pory.
    Miał 14dB wzmocnienia, prosty filtr pasmowo przepustowy na wejściu.
    Wejście "F" 75ohm, wyjście "F" 75 ohm.
    Szumy tylko nie ciekawe miał dla słabych sygnałów, bo F=4dB plus 0.8 dB na oddzielnym antenowym symetryzatorze SA-3 (drukowane uzwojenie transformatora).
    Mogli by coś takiego ekranowanego wypuścić jako płytkę dopuszkową, byle ze współczynnikiem szumów (całkowitym, czyli liczonym z tłumieniem symetryzatora wejściowego) poniżej 2.5dB, z wyjściem "F" no i (jak marzyć to na całość) ze strojonym na zamówienie wejściowym filterkiem pasmowo-przepustowym, kanałowy nie zawsze jest konieczny.
    Wiem, że coś podobnego jest na rynku, nawet chyba to produkują w tutejszym Garwolińskim "Maksie", ale co telmor to telmor.:)

    Obniżenie zbyt dużego wzmocnienia przedwzmacniacza antenowego pomaga w wielu wypadkach, nawet jeśli instalacja na jeden TV i bez dodatkowych wzmacniaczy profesjonalnych.
    Latem, (w mieście) na zwykłej szerokopasmowej (siatkowej) założyłem anprelowski szerokopasmowy SWA-MGF-02 G=24dB, F=1.8dB =0.2dB plus 1.6dB(symetryzatora wejściowego), zamiast szerokopasmowego SWA-2000 G=30-36dB, F=3.4dB = 1.8dB +1.6dB(symetr. wej.) i od razu znikła połowa zakłóceń (zmiejszyło się ich natężenie i drastycznie skrócił łączny czas występowania).
    A przecież to "siatka".
    Trzeba tylko przy takim SWA MGF-02 dokładnie uziemić istalację i ostrożnie montować, aby nie zniszczyż tarnzystorka przypadkowym przeskokiem iskry elektrostatycznej.
    Jako szerokopasmowy SWA-MGF-02 nie nadaje się jednak do wielu zastosowań profesjonalnych.
    PZDR, Jerzy Cieślański
  • #13
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Jerzy Cieślański wrote:

    ........
    Też miałem parę takich przypadków, i co gorsza na początku to chciałem wzmacniać jeszcze bardziej, zamiast chwilę się zastanowić i porachować.
    .....
    PZDR, Jerzy Cieślański



    No szkoda, że ta dobra wróżka zaciągnęła do wyra, bo na rano jakbym przeczytał Twoją wiadomość, to nie siedziałbym dzisiaj na strychu 5 godzin, tylko wymieniłbym (a raczej kolega - na niego teraz padło chodzenie po dachu) wzmacniacze na słabsze ;)
    Człowiek uczy się na błędach ale ciągle jeszcze te same popełnia :) wiem jakie zło wyrządza za mocny wzmacniacz w antenie, ale tutaj mój poprzednik założył płytki słabsze - i efekt nie był za dobry - tak więc chciałem go poprawić i wizualnie ta sztuka przed wzmacniaczem budynkowym mi się udała :).

    Nie jestem jeszcze przekonany co do Twoich wyliczeń z maksymalnym poziomem wejściowym tego wzm. - dla mnie max to max, i wydaje mi się, że w takim określeniu nie powinniśmy doszukiwać się innych ewentualności - ale nie mówię, że nie masz racji ;)

    Muszę poszukać specyfikację wzmacniacza Vector Amigo P - tam podając faktyczne 80dBµV (przy 50 kanałach w kablówce) nie ma mowy o przesterowaniu (wiem S/N wygląda tu dużo lepiej) no i to inna budowa wzmacniacza.

    Na mnie już prawie pora ;)
    pzdr
  • #14
    kasprzyk
    Electrician specialist
    To więc tak:

    Dzisiaj na złość pojawiła się mgła, inny kierunek z którego wcześniej był słaby sygnał dzisiaj chodził pięknie (1,2, Polsat b, ładny, gorsza TVBydgoszcz) ale nie ryzykowałem tego źródła, bo jutro może już go nie będzie ;)

    Anteny ponownie kierunek Piła, wstawiłem słabszą płytkę SWA-3, poziomy sygnałów spadły do 60-ciu kilku lub mniej dla programów TVN26 i Polsatu57 - polsat już słabszy, TVN - ok. Po wprowadzeniu tego sygnału na wzmacniacz, TVN został zakłócony (jak się okazuje kanałem 24 (2-ka) wyciąłem ten kanał filtrem - po filtrze i po wzmacniaczu jest OK!.
    Teraz druga antena (także wstawiony SWA-3) na mierniku 24K dwójka - b. ładna, 31 K 1-nka - obraz dobry( wydaje się lekko zamulony, mniej ostry) sygnał w okolicy 64 65 dB - wprowadzam na wzmacniacz - po wzmacniaczu kicha - nadal dwójkę przeszywają poziome paski - choć już słabiej niż przedtem. Stłumiłem więc sygnał z tej anteny o 3,5 dB - czyli do poziomu jaki obliczył kolega Jerzy, - jest OK! - duże piwo wiszę ;)

    Obraz końcowy 1 - dobrze, 2-ka najładniejsza, TVN dobrze, Polsat najsłabszy (kolor, jednak zaśnieżony, ale możliwy do przyjęcia)

    Niestety, po podłączeniu sieci na każdym telewizorze wchodzą zakłócenia elektryczne (iskierki) - ale tutaj problemem raczej są hale produkcyjne znajdujące się w odległości kilku dziesięciu metrów, nie są uciążliwe, nie występują ciągle - ale się pojawiają. (przyczyną mogą być także słabo ekranowane przewody rozprowadzone po mieszkaniu)

    Dziękuję za pomoc.

    pzdr
  • Helpful post
    #15
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    JESZCZE TROCHĘ O WZMACNIANIU SYGNAŁU
    Kasprzyk, Ty to wiesz.
    Ale dorzucam jeszcze parę powyższych uwag podstawowych, przydatnym wszelkim pytającym o "anteny" na forum Elektrody.
    Z twojego tematu "zrobił się" całkiem fajny poradnik dotyczący WWK-861.

    W przypadku słabego odbioru programów TV w odbiorze z nadajników naziemnych-analogowych, zwykli posiadacze telewizorów najczęściej pytają o możliwości poprawienia jakości odbioru przez zastosowanie dodatkowego wzmocnienia sygnału wzmacniaczem lub przedwzmacniaczem.
    Praktyka instalatorska wskazuje jednak, że równie często problemy ze złą jakością odbioru wynikają ze zbyt silnego sygnału użytecznego doprowadzonego na wejście wzmacniacza lub telewizora.

    ZBYT SILNY SYGNAŁ
    Zbyt silne sygnały powodują przesterowanie głowicy w.cz. (tj. wysokiej częstotliwości) telewizora lub przesterowanie wzmacniacza (wzmacniaczy) zastosowanych pomiędzy anteną odbiorczą a telewizorem.
    Wszystkie wzmacniacze produkowane profesjonalnie mają podany (w danych technicznych) maksymalny dopuszczalny poziom sygnału na wyjściu wzmacniacza, (i ewentualnie na wejściu).
    Im więcej wzmacnianych jest jednocześnie sygnałów użytecznych R i TV, tym bardziej należy obniżyć poziom ich wzmocnienia względem dopuszczalnego maksymalnego poziomu pojedynczego sygnały na wyjściu wzmacniacza.
    Przekroczenie tych, zbadanych doświadczalnie, wartości maksymalnego dopuszczalnego poziomu sygnału, powoduje szkodliwe przesterowanie wzmacniacza.
    Przesterowany wzmacniacz zniekształca wzmacniane sygnały z powodu nieliniowego ich wzmacniania oraz drastycznie zwiększa zakłócenia intermodulacyjne pomiędzy licznymi wzmacnianymi jednocześnie sygnałami.
    Ponieważ temat jest obszerny a moja wiedza ograniczona, opiszę problematykę dość ogólnie, ale tak aby zwrócić uwagę czytających na wagę problemu i zainteresować odpowiednią literaturą fachową.

    POZIOMY SYGNAŁÓW
    Podstawą przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji antenowych zbiorowych są pomiary poziomów sygnałów użytecznych jakie można uzyskać na antenach odbiorczych.
    Znając zastane poziomy i jakość sygnałów antenowych, można efektywnie wyliczyć rodzaj niezbędnych urządzeń wzmacniających i osprzętu służącego do korekcji sygnałów wysokiej częstotliwośći R i TV.
    Po zamontowaniu odpowiednich urządzeń, miernik poziomu sygnału umożliwia dokładne, (pożądane i mieszczące się w wymaganym zakresie), ustawienie poziomów wyjściowych wzmacniacza dla poszczególnych sygnałów uzytecznych.

    POGODOWE WACHANIA POZIOMU SYGNAŁU
    Poziomy sygnałów dochodzących do anten odbiorczych zwykle, w zależności od zmian od warunków propagacji fal radiowych powodowanych zmianami pogodowymi, zmieniają się w zakresie kilku do kilkumastu decybeli (dB).
    Dla tego poziom wyjściowy sygnałów na wyjściu wzmacniacza nie posiadającego układu automatycznej regulacji i stabilizacji poziomu wzmocnienia, przezornie ustawia się jeszcze kilka dB, poniżej maksymalnego dopuszczalnego poziomu, określonego uprzednio dla danej liczby wzmacnianych sygnałów.
    Pozwala to ograniczyć (i zrównoważyć) do minimum czas, w którym poziomy sygnałów na wszystkich wyjściach abonenckich sieci rozdzielczej nie będą przekraczać przewidzianej normą, górnej lub dolnej granicy tolerancji poziomów sygnałów na wyjściu (gnieździe antenowym) abonenckim.

    Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym zminimalizować problemy z wahaniami poziomów poszczególnych sygnałów jest zastosowanie do obróbki każdego sygnału programu radiowego R i każdego sygnału programu TV, oddzielnych, profesjonalnych wzmacniaczy jedno-kanałowych z automatyczną stabilizacją i regulacją poziomu wzmacnianego sygnału.
    Z powodu wysokich kosztów tego typu urządzeń wzmacniających są one na ogół stosowane jedynie w większych instalacjach zbiorowego odbioru R iTV oraz w instalacjach "TV-kablowych".

    Trochę praktycznych i teoretycznych uwag o regulacji wzmocnienia wzmacniaczy można również znaleźć w poście Magdaryna pt.
    link; REGULACJA WZMOCNIENIA SYGNAŁU

    Oprócz wzmacniaczy, do rozdziału sygnału R iTV niezbędna jest prawidłowo zaprojektowana i wykonana sieć rozdzielcza.
    Poniżej podaję linki do stron z artykułami o idei stosowania antenowych instalacji zbiorowych oraz podstawach ich projektowania i wykonywania.
    link; Antenowe instalacje zbiorowe
    link; Antenowe instalacje zbiorowe. Metodyka projektowania
    Natomiast dla poprawy humoru praktyków i instalatorów polecam link poniższy świadczący (moim zdaniem) o rozmijaniu się słusznej teori z realiami praktycznej eksploatacji, u początkujących wynalazców z wykształceniem wyższym. :D
    Osobiście rozweselił mnie jak diabli, pomysł ze sztukowaniem i przedłużaniem na dachu, starych antenowych kabli.
    Moim zdaniem, ochrona odgromowa wymagana normami budowlanymi, pada na pysk przed takim rozwiązaniem.
    No i kto weźmie na siebie odpowiedzialność cywilną za bezpieczeństwo przeciwporażeniowe użytkowników takiej instalacji.
    link; Lokalna sieć antenowa dla zbiorowego odbioru programów telewizyjnych
  • #16
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Jerzy Cieślański wrote:
    JESZCZE TROCHĘ O WZMACNIANIU SYGNAŁU
    Kasprzyk, Ty to wiesz.
    Ale dorzucam jeszcze parę powyższych uwag podstawowych, przydatnym wszelkim pytającym o "anteny" na forum Elektrody.


    Owszem, pewne rzeczy wiem, ale nie potrafiłbym tak ubrać w słowa, jak robisz to Ty. Od wszystkich należy się "pomógł".
    pzdr
  • #17
    lancet
    Level 16  
    Witam kolegę z branży.Moim zdaniem stosujesz zbyt duże wzmocnienia w płytkach przedwzmacniaczy. Musisz zastosować przedwzmacniacze dedykowane ,tylko na pasmo UHF. Z opisu wynika że stosujesz płytki o nazwie SWA.Jeżeli są to wzmacniacze do anten siatkowych, to skazany jesteś na porażkę antenową. To generatory wszelkiej maści syfu.Kiedyś znakomite przedwzmacniacze robiła firma AMS,niestety już nie robią.Pozostał Ci Telmor.Kup przedwzmacniacz o wzmocnieniu 12-18dB ,zamontuj a będzie wszystko ok.Powodzenia życzy Andrzej.
  • #18
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Owszem, z tymi przedwzmacniaczami to już pewne, że ten wzmacniacz ich nie trawi. (ten sam sygnał wpuszczony na wzmacniacz szerokopasmowy np.: Amigo - nie powoduje żadnych przesterowań) Niestety przy sumowaniu anten trzeba posiłkować się zwrotnicami (z którymi ciężko, w moich okolicach, zmiana miejsca o 100 metrów często skutkuje już zupełnie innymi kierunkami anten, do tematu zwrotnic podchodziłem już kilka krotnie, zawsze były problemy z dostępnością tych urządzeń jakakolwiek produkcja na zamówienie to wysokie koszty + min ilość 10 sztuk) dlatego wzmacniacz ten miał być moim lekarstwem na wszystko.

    Pzdr
  • #19
    lancet
    Level 16  
    Witam. Kanał 26 i 57,może Ci dobrze to nie chodzić.W takich przypadkach stosuję tylko anteny typu ATX.'' Zwykłe ''kierunkowe nie sprawdzały się. Co do ''Amigo'' to klasa dopałka,robiłem na nich instalacje i z czystym sumieniem mogę go polecić. Pozdr.
  • Helpful post
    #20
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    ANTENY SZEROKO-PASMOWE CZY WĄSKO-PASMOWE
    Do porządnego wzmacniacza, warto zastosować anteny odbiorcze o odpowiedniej jakości i trwałości.
    Dla tego pokusiłem się zebrać i zamieścić w tym temacie, trochę informacji o solidnych antenach, aby wątek był pełniejszy.
    Temat jest sprzed dwu miesięcy ale dla przyszłych szperaczy szukających pomocy, taki szereg przydatnych informacji będzie "w jednym miejscu".

    Wysoką ocenę jakości, antena szeroko-pasmowa reflektorowa ASR-860, zawdzięcza odpowiedniej konstrukcji i dokładności wykonania jej elemetów mechanicznych.
    Solidna budowa elementów mechanicznych decyduje o wysokiej trwałości tej anteny i zapobiega możliwym błędom montażu w trakcie instalacji anteny w miejscu odbioru.
    Dzięki temu uzyskano wysoką powtarzalność oraz zgodność deklarowanych parametrów technicznych z rzeczywistymi właściwościami elektrycznymi tej anteny.
    Pod tym względem, ASR-860 znacznie przewyższa jakością większość krajowych anten szerokopasmowych boczno-kierunkowych, zwanych antenami "siatkowymi".
    Łatwo się ją rozkłada i składa dzięki zawiasowej konstrukcji reflektora.
    Niestety, jest trochę zbyt ciężka do mocowania jej na czubku drzewa, dla tego jej miejsce jest na solidnym maszcie na dachu domu.
    Kosztuje oczywiście znacznie więcej niż "siatkowa" zakupiona na wiejskim targu, ale jej trwałość i znany producent są, moim zdaniem, warte tej ceny, jeśli chcemy zrobić sobie przyjemność "na długo, i raz a dobrze".

    Z drugiej jednak strony, antena tzw. "siatkowa" prawidłowo wykonana przez solidnego producenta, dającego wieloletnią gwarancję, też jest warta zainteresowania.
    Niemiecki Hirschmann też ma w swojej ofercie i pod własnym znakiem firmowym, szerokopasmową antenę typu "siatka", ale rygorystyczni Niemcy proponują ją tylko na zakres IV-V-UHF-21-69, czyli bez zakresu III-VHF-6-12.
    A jakie tam są grube druty ocynkowanej siatki ekranu!!!
    Nic dziwnego, że po 10 latach nie widać na nich śladu rdzy.
    W porównaniu z naszymi krajowymi (oszczędnościowymi) "chucherkami", spotykanymi na wiejskich targach, są one kilku-krotnie trwalsze.
    Anteny szeroko-pasmowe tego typu, FESA-805 ("siatkowe" f-my Hirschman) będące w ofercie z 2007r. mają siatkowy ekran-reflektor wykonany z drutu aluminiowego.

    Warto wiedzieć, że pod względem budowy, tzw. "anteny siatkowe" to układ czterech dipoli cało-falowych "zestawionych" synfazowo, i zamocowanych przed płaskim (siatkowym) reflektorem-ekranem.
    Z analizy zysku energetycznego anten tzw. "siatkowych" wynika, że płaski ekran tych anten, oprócz znacznego zwiększenia stosunku F/B (Front to Back) promieniowania Przód/Tył, zwiększa również zysk energetyczny takiej anteny w o ok.2.0db-2.7dB, dzięki reflektorowemu oddziaływaniu siatkowego ekranu.
    Płaski ekran-reflektor szerokopasmowej anteny "siatkowej" prawidłowo współpracuje z synfazowym układem czterech dipoli cało-falowych rozmieszczonych pionowo w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku odbioru.

    Natomiast antena ASR-860, dzięki reflektorowi-ekranowi ukształtowanemu na wzór powierzchni walcowo-parabolicznej, prawidłowo współpracuje z pojedynczym szerokopasmowym elementem czynnym, czyli z "kombinowanym" dipolem cało-falowym.
    Element czynny w ASR-860 jest umieszczonym "w liniowej strefie" ogniskowania tego reflektora, dzięki czemu jej zysk energetyczny jest niemal taki sam, w zakresach III (VHF) i, IV,V(UHF), jak w antenach tzw. "siatkowych".
    W przypadku anteny ASR-860, element czynny "zbierający sygnał" jest tak ukształtowany, że zapewnia również względnie poprawny odbiór zakresu radiowego UKF 87.5-108MHz.
    Również przed-wzmacniacze antenowe "dopuszkowe", stosowane w ASR-860 zapewniają wzmocnienie pasma częstotliwości UKF-FM.

    Antena ASR-860 doskonale nadaje się do odbioru programów nadawanych w zakresie VHF i UHF, z jednego nadajnika, z wysokim i średnim poziomem sygnału.
    Ponieważ ASR-860 ma dość szeroki (45 stopni) kąt odbioru (zwany czasem kątem połowy mocy) w płaszczyźnie poziomej, to w szczególnym przypadku możliwy jest także odbiór programów nadawanych z kilku różnych nadajników.
    Sytuacja taka dotyczy nadajników usytuowanych względem anteny odbiorczej (tu; ASR-860), na kierunkach (azymutach) nie różniących się więcej niż o ok.~45stopni.
    Termin "kąt połowy mocy: oznacza w praktyce, że odchylenie kierunku ustawienia anteny ASR-860 o 22.5 stopnia (w lewo lub w prawo) od dokładnego kierunku na antenę nadawczą, spowoduje, że poziom mocy sygnału odbieranego spada o połowę, czyli o 3dB w skali logarytmicznej.

    Dane z ulotki na opakowaniu handlowym anteny ASR-860, o jej zysku energetycznym są trochę nie precyzyjne, jeśli chodzi o możliwość porównywania parametrów elektrycznych z parametrami anten typu Yagi-Uda.
    Porównywanie tych parametrów przydatne jest w trakcie wyboru odpowiedniego typu i zestawu antem dostosowanych do konkretnych warunków i miejsca odbioru programów R i TV.
    Lepiej opierać się na danych ze strony internetowej Telkom-telmor

    Erata na dzień 01.10.2015; telmor nie ma już w swojej ofercie anten ASR-860 za to opracował podobną antenę DVB-Tna zakres IV-V, w różnych odmianach na bazie ASR-860
    link do; Anteny-ASR-DVB-T

    (Uwaga, kąt połowy mocy podano (ostatnio) tam jako 45stopni dla UKF, ale ktoś się chyba "walnął" przy tworzeniu tabelki, bo z wykresu kołowego charakterystyki kierunkowej anteny widać, że ten kąt odnosi się do zakresu UHF IV-V a nie UKF-FM)
    Antena ASR-860 bez przed-wzmacniacza ma średni zysk energetyczny dla kanałów 6-12 VHF ok. 6dB
    W kanałach UHF od k.21 do k.60, zysk anteny rośnie wraz ze wzrostem numeru kanału;
    - zysk w zakresie IV narasta od od 9.5dB do 11.0dB -średni 10.5dB
    - zysk w zakresie V narasta od 11.0dB do ok.14dB.
    I to właśnie tę wartość zysku energetycznego należy stosować w porównaniach z innymi antenami bez przedwzmacniacza.
    Notabene, producent podaje, że są to wartości po uwzględnieniu strat w symetryzatorze antenowym, czyli w porównaniach z innymi antenami też należy ten fakt brać pod uwagę.

    Antena ASR-860 oferowana jest w trzech opcjach;
    - ASR-860 z symetryzatorem antenowym,
    - ASR-860P15 z przed-wzmacniaczem o wzmocnieniu G=15dB,
    - ASR-860 z przed-wzmacniaczem antenowym o wzmocnieniu 25dB.

    W przypadku "zadowalającego" poziomu natężenia pola fal elektromagnetycznych sygnałów programów R i TV, które chcemy prawidłowo odbierać, wystarczy antena ASR-860, w wersji bez przed-wzmacniacza, czyli z samym symetryzatorem.
    W takim przypadku, nawet jeśli zastosowana instalacja rozdzielcza na kilka do kilkunastu gniazd abonenckich wymaga wzmocnienia mocy, lepiej jest uniknąć stosowania przed-wzmacniacza antenowego i zastosować pod dachem, odpowiedni mikro-wzmacniacz abonencki lub wzmacniacz kanałowo strojony np;

    link; WWK-861 Uniwersalny wzmacniacz wielozakresowy
    link; GAF-860 -Wzmacniacz kanałowy DVB-T, DVB-H

    W przypadku niskiego poziomu natężenia pola elektromagnetycznego sygnałów porządanych, należy zastosować antenę ASR-860 w wersji z przed-wzmacniaczem.
    Jeśli tłumienie przewodu koncentrycznego, łączącego antenę z "odbiornikiem" jest mniejsze od A=2.0dB, to wystarczy antena ASR-860/P15, z przed-wzmacniaczem o szumach własnych Fp=4.5dB. i wzmocnieniu:
    - Gp =15dB(z.III),
    - Gp =13.5dB(z.IV),
    - Gp =13.0dB- 12dB(z.V), -> (wzmocnienie nieznacznie maleje w funkcji częstotliwości).
    Dla najpowszechniej stosowanych u nas (do tego celu) przewodów koncentrycznych, (tj. z żyłą środkową o średnicy 1.0mm lub 1.1mm), wartość tłumnienia A=~2.0 dB odpowiada długości przewodu L=~10m.
    W praktyce stosujemy więc wersję anteny ASR-860/P15, jeśli pomiędzy zaciskiem wyjściowym typu "F" tej anteny a:
    - wejściem odbiornika TV.
    (ewentualnie: - wejściem właściwego wzmacniacza mocy - budynkowego szerokopasmowego,
    - lub wejściem wzmacniacza zakresowego,
    - lub wejściem wzmacniacza kanałowego np. GAF-860,
    - lub wejściem uniwersalnego wzmacniacza wielozakresowego np. WWK-861
    - lub wejściem przemiennika częstotliwości),
    jest mniejsze od A=~3.5dB (łącznie z tłumieniem zwrotnicy-separatora zasilania =12V)

    Powyższe rozwiązanie jest również zalecane przy wysokim poziomie zakłóceń radioelektronicznych w miejscu odbioru.

    Dla większych długości przewodu antenowego (10m-30m), ilości odbiorników max. do 2-3 szt. i niskim poziomie zakłóceń w miejscu odbioru, warto zastosować ASR-860/P25 z "mocniejszym" przed-wzmacniaczem, o nieco niższych szumach własnych Fp=3.5dB i wzmocnieniu;
    - G=25dB(z.III)
    - G=25.5dB(.zIV),
    - 25dB(z.V).
    Powyższe rozważania doboru typu przed-wzmacniacza w zależności od długości przewodu, odnoszą się do właściwości elektrycznych typowego przewodu antenowego koncentrycznego o impedancji falowej 75 ohm, (zwanego w hurtowniach "instalacyjnym"), mającego tłumienie sygnału w.cz. o częstotliwości 800MHz, na poziomie A=18dB~~20dB, na 100 metrach długości przewodu.
    Dla przewodów koncentrycznych 75 ohm'owych o mniejszym tłumieniu sygnału, odlegość pomiędzy antena a "odbiornikiem może byc odpowiednio większa.
    Oczywiście, mniejsze tłumienie przewodów koncetrycznych wiąże się z odpowiednim zwiększaniem konstrukcyjnej średnicy przekroju całego przewodu, dla tego istnieje "zdrowo-rozsądkowa bariera" sztywności i przydatności takich grubszych przewodów, ograniczająca w praktyce monterskiej możliwości ich stosowania.

    Telkom-telmor produkował swego czasu, przed-wzmacniacz antenowy do ASR-860, w którym typowy symetryzator wejściowy wykonywany z podwójnego uzwojenia bifilarnego na rdzeniu ferrytowym zastąpiono układem wejściowym symetryzującym na dwóch tranzystorach.
    Teoretycznie powinno to obniżyć całkowity współczynnik szumów własnych przed-wzmacniacza przez wyeliminowanie tłumienia sygnału rzędu 1.4dB-18dB w zakresie IV-V UHF, wnoszonego na wejściu przed-wzmacniacza przez tradycyjny symetryzator.
    Nie wiadomo (ja nie wiem), jak taki układ, w porównaniu do tradycyjnego symetryzatora eliminuje problemy z niedopasowaniem impedancji wejściowej na zaciskach anteny i ewentualne problemy z niesymetrycznością prądów w uszkodzonej lub odstrojonej (wilgocią, szronem, śniegiem, korozją, niedokładnością wykonania) anteny.

    Na pewno, przy eksploatacji ASR-860, jak w każdej antenie warto zwrócić uwagę na:
    - coroczne doszczelnienie kulistej puszki antenowej ASR-860 od góry, przeciwko zaciekaniu wody, w której znajduje się "kolista" (w kształcie) płytka przed-wzmacniacza,
    - oraz uszczelnienie złączki F na "wyjściu" anteny,
    - zakonserwowanie smarem wodoodpornym, stalowych śrub i uchwytu mocującego antenę do masztu.

    Antena ASR-860, jako antena szerokopasmowa, posiada tę właściwość, że pozwala na obiór wielu sygnałów z całego zakresu TV za pomocą jednej anteny.
    W zależności od rzeczywistych warunków natężenia pola fal elektromagnetycznych sygnałów użytecznych, sygnałów zakłócających i odbić tych obu rodzajów sygnałów (od przeszkód terenowych) w miejscu odbioru, może to być zarówno wadą jak i zaletą anteny.

    WZGLĘDNE "WADY i ZALETY" ANTEN SZEROKOPASMOWYCH i WĄSKOPASMOWYCH
    Jako mało rozbudowana wzdłużnie, "reflektorowa" antena szerokopasmowa, ASR-860 ma dość szeroki kąt odbioru -"widzenia", 45 stopni i "średni" zysk energetyczny.
    W porównaniu z rozbudowanymi wzdłużnie antenami Yagi-Uda na zakres IV-V UHF,
    trudniej z jej pomocą" do kierunku odbioru na linii; "anten nadajnika" i "anteny odbiorczej".
    Antena szerokopasmowa "wyłapuje" też wszelkie sygnały zakłócające w szerokom paśmie częstotliwości, w tym również z poza III, IV i V zakresu częstotliwości naziemnej TV analogowej.

    Z samej zasady działania bardzo długie, wielo-elementowe anteny typu Yagi-Uda mają;
    1.- bardzo wąski kąt odbioru ("kąt połowy mocy"),
    2.- i zawężone pasmo częstotliwości roboczych.
    3.- zysk energetyczny większy o dwa do czterech razy (3dB-6dB), od zysku anten szerokopasmowych.
    Wszystkie te trzy właściwości anten typu Yagi-Uda czynią je szczególnie przydatnymi w trudnych warunkach odbioru, np. tam gdzie występuje dużo zakłóceń.
    Szczególnie korzystnymi zdolnościami do dyskryminacji sygnałów nie pożądanych charakteryzują się wąsko-pasmowe anteny kilku-kanałowe i anteny jednokanałowe typu Yagi-Uda, zwłaszcza profesjonalne ze sprzęgaczem elektromagnetycznym jedno-kanałowym.

    Jednocześnie z tych samych powodów technicznych nie produkuje się szerokopasmowych (na cały zakres UHF-TV czyli z.IV+z.V k.21-60) anten typu Yagi-Uda, o zysku energetycznym większym niż G=10dBd.
    Jest to technicznie, w zasadzie nie wykonalne nawet, jeśli antena tego typu miałaby długość 4-6m.
    Można natomiast kilka anten szerokopasmowych typu Yagi-Uda o zysku energetycznym G=10dBd próbować łączyć w układzie synfazowym.

    SZEROKO-PASMOWE ANTENY LOGARYTMICZNO-PERIODYCZNE
    Istnieją, co prawda opracowane anteny szerokopasmowe LPD i LPZ, na cały zakres UHF-21-20, ale też mają one zysk energetyczny stosunkowo "średni".
    Najsilniejsze szerokopasmowe anteny logarytmiczno periodyczne o strukturze dipolowej,(czyli takiej jak np. krajowa LOG 2-65), na zakres IV-V tj. na 21-60kanał,
    jakie spotkałem w literaturze, (Janusz Bator- "Anteny i instalacje antenowe", WKiŁ 1980, str.208.) to były produkowane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku anteny LPD-56.
    Długość tych anten wynosiła L=2,70m, (dwa metry i siedemdziesiąt centymetrów).
    Zysk energetyczny dla LPD-56 w całym zakresie roboczym wynosi od 11dB do 12dB, czyli był prawie taki sam w całym paśmie.
    Nota bene, zysk LPD-56 jest minimalnie większy w od zysku anten "siatkowych w zakresie IV i ciut mniejszy od zysku anten"siatkowych w zakresie V.
    Antena LPD-56 posiadała 56 elementów półfalowych (tj. 2x 56 , czyli po 56 dipoli ćwierćfalowych na każdym z dwóch przewodząch nośników.)

    Inną produkowaną wówczas odmianą anten szerokopasmowych działających na podobnej zasadzie jak LPD, były anteny typu LPZ, czyli anteny logarytmiczno periodyczne o strukturze zygzakowatej.
    Szczegónie interesującą konstrukcją była antena LPZ sprzężona z dodatkowym układem kilkudziesieciu direktorów półfalowych typu Yagi-Uda.
    Antena ta, miała długość L=3.60m (trzy metry i sześćdziesiąt centymetrów).
    Układ direktorów typu Yagi-Uda służył podniesieniu zysku energetycznego tej anteny szerokopasmowej w jej górnym zakresie częstotliwości roboczych.
    Jej zysk energetyczny odniesiony do dipola pólfalowego wynosił 10.5dB w kanale 21 i rósł proporcjonalnie w funkcji częstotliwości aż do 16dB w kanale 57 a potem leko spadał do 15dB w kanale 60.
    Taka charakterystyka zysku rosnącego wraz ze wzrostem numeru kanału jest korzystniejsza w antenie szerokopasmowej bowiem straty sygnału w fiderze (czytaj, przewodzie antenowym) też rosną wraz ze wzrostem częstotliwości.
    Niestety anteny szerokopasmowe będące połączeniem układu LPZ z układem Yagi-Uda nie są obecnie produkowane na skalę masową, tj. dla powszechnego użytkownika, ani za granicą ani w Polsce.


    WĄSKO-PASMOWE "DŁUGIE YAGI-UDA
    Wraz z pożądanym wzrostem zysku energetycznego anten typu Yagi-Uda, rośnie ich wąsko-pasmowość oraz gabaryty (rozmiary), zwłaszcza ich długość i ilość elementów promieniujących (direktorów) a więc i cena jednostkowa anten.
    Wąsko-pasmowość anten typu Yagi-Uda o dużym zysku energetycznym powoduje, że aby uzyskać możliwość poprawnego odbioru programów TV o bardzo słabych sygnałach, znacznie różniących się częstotliwością, (ale nadawanych z tego samego kierunku) też trzeba zastosować kilka "silnych", a więc długich, wielo-elementowych (i wąsko-pasmowych z samej zasady działania), anten typu Yagi-Uda.
    Czyli, po jednej bardzo "silnej" antenie na każdy kolejny słaby sygnał programu TV.

    ANTENY WZDŁUŻNO-KIERUNKOWE TYPU "X"
    W latach 60-tych ubiegłego wieku, opracowano szereg szerokopasmowych anten wzdłużno-kierunkowych z elementami typu "X", gwarantujących dużym zysk energetycznym w zakresie UHF-21-60, (np. ATX-91- f-my Fuba, czy "okularowych" FESA-718N.., FESA717N.. f-my Hirschmann, -u nas to odpowiedniki dipolowskich ATX-91 i Polaris-60).
    Ich wynalezienie miało na celu uniknięcie wspomnianych ekonomicznych i "przestrzennych" niedogodności związanych ze stosowaniem jednocześnie wielu "silnych" i długich, wąskopasmowych anten typu Yagi-Uda.
    Anteny tego typu, pod względem budowy i zasady działnia, zasadniczo stanowią "blisko sprzężony" synfazowy układ czterech anten typu Yagi-Uda

    Tak więc, przy wielu słabych sygnałach (nadawanych nawet z jednego nadajnika) często występuje potrzeba wykonywania instalacji antenowej złożonej z kilku anten kierunkowych o dużym zysku energetycznym Yagi-Uda, (bez przedwzmacniaczy), połączonych z wejściem odbiornika np. przez zwrotnicę antenową.
    Podobnie jest, jeśli musimy odbierać nawet silne sygnały programów TV odbierane z różnych kierunków nadawania albo jednocześnie silne i bardzo słabe sygnały nadawane z tego samego kierunku nadawania.
    Rosną więc koszty instalacji antenowej i rozmiary anten wymagające rozbudowanej konstrukcji masztu.
    W przypadku odbioru takich słabych i średnich sygnałów tylko z jednego kierunku, często bardziej opłaca się zakupić jedną droższą zagraniczną antenę szerokopasmową o dużym zysku energetycznym, typu wzdłużno-kierunkowego np. FESA-818N60 f-my Hirschmann, niż kilka tańszych i mniej solidnych krajowych długich anten typu Yagi-Uda.
    W Polsce anteny tego typu f-my Hirschman lub TRIAX oferuje witryna;
    Link; WISAT
    W zamieszczonym tam katalogu wyrobów z 2007r. (na str. nr. 23), brak jest już anten 18-"decyBelowych" FESA-818N60, (można je było kupić jeszcze w 1998r.) natomiast są wersje 17-"decyBelowe"; FESA-817N37, FESA-817N48, FESA-817N69.


    Sytuacja "sprzętowa" jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy ze względu na niskie poziomy sygnałów musimy zastosować wiele anten wąsko-pasmowych typu Yagi-Uda z przed-wzmacniaczami antenowymi.
    Musimy bowiem wszystkie sygnały z wielu anten połączyć tak aby się wzajemnie się nie zakłócały, a wzmacniane w poszczególnych przed-wzmacniaczach pasma częstotliwości wzajemnie na siebie "nie zachodziły".
    Stąd może być konieczne stosowanie;
    - przed-wzmacniaczy wąsko-pasmowych i jedno-kanałowych,
    - zwrotnic wielo-wejściowych z wejściami wąsko-pasmowymi lub jednokanałowymi,
    - jednokanałowych pułapek częstotliwości,
    - dodatkowych filtrów jedno-kanałowych,
    - wielu zasilaczy i separatorów zasilania do przed-wzmacniaczy antenowych.

    W bardzo trudnych warunkach odbioru analogowego, najlepszym rozwiązaniem (zalecanym ze względu na koszty, raczej dla antenowych instalacji zbiorowych na blokach mieszkalnych i całych osiedlach), jest zastosowanie wąsko pasmowych anten typu Yagi-Uda, z przed-wzmacniaczami jedno-kanałowymi i profesjonalnymi, wysoko-selektywnymi jednowstęgowymi przemiennikami częstotliwości i wzmacniaczami jedno-kanałowymi przeznaczonymi do "pracy sąsiednio-kanałowej.


    PODSUMOWUJĄC
    Oczywiście powyższe "wady", "reflektorowych" anten szerokopasmowych i wąskopasmowych Yagi-Uda, okazują się zaletami, w zależności od potrzeb i warunków odbioru w danym miejscu.
    Na przykład jeśli sygnały TV nadawane są z różnych kierunków, z różnym poziomem sygnału, niezbędnym a możliwym do wyrównania za pomocą "dobrania":
    - mocy przed-wzmacniaczy,
    - wyboru zysku energetycznego poszczególnych anten,
    - zastosowania tłumików sygnału,
    to na pewno warto stosować wąsko-pasmowe, rozbudowane gabarytowo układy anteny typu Yagi-Uda.
    Dodatkowo istnieją możliwości skutecznego eliminowania zakłóceń przez wykorzystanie dużej kierunkowości anten Yagi-Uda, ich wąsko-pasmowości wraz z możliwością zastosowania filtrów kanałowych, pułapek częstotliwości, czy jednowstęgowych przemienników częstotliwości, dobranych selektywnie i nie zależnie dla poszczególnych sygnałów TV.
    Ale, kiedy dobry poziom natężenia pola elektromagnetycznego sygnałów i warunki na to pozwalają idealnym rozwiązaniem może być jedna solidna antena szerokopasmowa np. ASR-860.

    PZDR, Jerzy Cieślański
  • #21
    mps1973
    Level 11  
    Witam szanowne grono.

    A góry przepraszam za moje lamerskie pytania i o wyrozumiałość.


    Instalacja zamontowana w Krakowie dotychczasowa składała się z dwóch wzmacniaczy wielozakresowych WWK 840 jeden w wersji a3 w którym było wykorzystane jedno wejscie UHF i dwa tory a drugi WWK 840 C7 z 5 torami (razem 7 programów). Niestety uszkodzeniu uległ C7.

    Kupiłem następce czyli WWK 861 i za chiny nie mogę sobie z nim poradzić.

    W starym c7 była podpięta antena do wejscia UHF z tłumikiem 10db, druga do gniazda VHF, na wejscie był wpięty A3 i wszystko dziłałało.

    Jedyna konfiguracja aktualnie w jakiej to chodzi to :
    - anteny z tłumikiem na wejscie UHF 3 w 861 i
    - drugiej wogule nie podpięta
    - wyjscie A3 na FM/Bi w 861
    ale minusy sa takie iż tvp1 (10 kanał) i tvp3 (kanał 50) idą słabo
    tvp2, Polsat, TVN, Puls, 4 idą super
    W takiej konfiguracji po zatym wogule nie korzystam z wejsc uhf1 i uhf2 które są regulowane (uhf 3 jest tylko przelotem)

    W przypadku podpięcia takim jak powinno być (tak mi się wydaje) czyli
    antena z tłumikiem (lub bez) do uhf1 a druga do vhf skutkuje słabiutkim sygnałem. Po za tym regulatory wogule nie działają zero reakcji.

    W instrukcji coś piszą aby regulować po 30 min nie moge jakoś tego zrozumieć dlaczego dopiero po takim czasie.
  • #22
    bobok
    Level 11  
    Trafiłem na ten wątek przypadkiem i po przeczytaniu jestem pod wrażeniem tego co napisał Kol. Jerzy Cieślański, wyjaśniając jak ważne są odpowiednie poziomy sygnałów, zwłaszcza na wejściu wzmacniacza. W związku z tym że nie jestem elektronikiem, a zdarza mi się montować jakieś niewielkie instalacje antenowe chciałbym zapytać czy sposób wyliczenia max. poziomu sygnału wejściowego podany na przykładzie WWK-861 można zastosować dla każdego wzmacniacza. Najczęściej producenci podają max. poziom na wyjściu wzmacniacza, i jego wzmocnienie nie podając max. poziomu na wejściu. A zdarzają się sytuacje tak jak napisaliście wcześniej że sygnał bez żadnego przedwzmacniacza jest zbyt wysoki, i zaczynają się kłopoty mimo że na wyjściu zmierzony poziom jest dobry. Ostatnio miałem właśnie taki przypadek że przy zastosowaniu anteny ATX55 skierowanej na nadajnik w Mysłowicach poziom na kanale 21(TVP2) był 84 dB a na kanale 60 (TVP3) 81 dB i zakłócone obydwa programy dopiero po włożeniu tłumika uzyskałem w miarę dobry efekt.
  • #23
    mateuszhg
    Level 11  
    witam wszystkich mam takie pytanie otóż chce podłączyć 4TV i chce żeby to mi działało dobrze możecie mi podpowiedzieć co zrobić ?? Patrzyłem na ten schemat http://www.dipol.com.pl/schemat_instalacji_tv_naziemnej_w_domu_jednorodzinnym_schemat01.htm
    wszystko było by ok tylko tak sobie myśle czy by nie wstawić zamiast tych anten UHF i VHF antene szerokopasmową ?? Bo ogólnie u mnie działa TVP1 TVP2 Polsat z szerokopasmowej która była na strychu. Na tych kanałach by mi tylko zależało liczę się też z kosztami. Czy do siatkowej anteny założyć sam wzmacniacz z wyjściem na 4telewizory ? Pozdrawiam i czekam na jakieś podpowiedzi
  • #24
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    Jest sierpień. Rywalizacja i nerwowe udowadnianie własnej wyższości to typowy objaw ludzkich zachowań emocjonalnych w tej części Europy o tej porze roku. Naładowane letnią energią organizmy szykują się do prokreacji i w nastroju godowym stają się bojowo nastawione.
    W obliczu nerwowej rywalizacji o miano Mister porady, spokojny temat Kasprzyka powinien skłonić "dyskłótantów" do pisania prostych zrozumiałych tekstów wyjaśniających podstawowe zagadnienia techniczne pytającym gościom forum elektroda.
    W wielu zapytaniach występuje temat właściwego rozmieszczenia anten odbiorczych TV i R na maszcie antenowym. Aby uniknąć zakłóceń odbioru anteny odbiorcze powinny być umieszczone na dachu tak aby z kierunku nadajnika nie były zasłonięte przez anteny z sąsiednich masztów i by same ich nie zasłaniały. Powinny być zachowane odpowiednio duże (bezpieczne) odstępy od anten umieszczonych na wspólnym maszcie oraz od anten umieszczonych na innych masztach antenowych oraz od elementów dachu i napowietrznej sieci energetycznej w znajdującej się w pobliżu budynku .
    Na grafikach poniżej widać jak to zagadnienie opisywano w poradniku antenowym J.Batora z 1980r.
    Instalacja antenowa na wzmacnaiczu kanałowym WWK 861 telmor Instalacja antenowa na wzmacnaiczu kanałowym WWK 861 telmor Instalacja antenowa na wzmacnaiczu kanałowym WWK 861 telmor Instalacja antenowa na wzmacnaiczu kanałowym WWK 861 telmor

    W bibliotece pomocy technicznej dipola znajdziecie szereg ciekawych artykułów opisujących podstawy i zasady wykonywania instalacji antenowych indywidualnych i zbiorczych.
    http://www.dipol.com.pl/tv-tv-sat-we-wlasnym-domu,4682.htm
    www.dipol.com.pl/nowoczesna_antenowa_instalacja_zbiorcza_bib91.htm

    Charakterystyka działania i budowy oraz wad i zalet anten odbiorczych TV na zakres IV i V z poradnika J. Batora znajduje się tu; link Anteny szerokopasmowe- porównanie
    Bardziej szczegółowy opis popularnych na rynku anten szerokopasmowych logarytmiczno-periodycznych, też z poradnika J. Batora, warto przeczytać tu; link do Budowa i działanie anten "logarytmicznych"
  • #25
    c2h5oh
    Moderator
    Zaczyna się odgrzewanie starych tematów i pisanie co ślina na język przyniesie...
    Temat z lutego 2008 roku zamykam.