Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to jest zwrotnica , crossover w kolumnie ?

07 Lut 2008 11:21 18405 18
  • Poziom 13  
    Witam do czego służy zwrotnica , crossover w kolumnie .Czy zwrotnica i crossover to to samo ? Czy jest ona we wszystkich kolumnach dwódrożnych lub trójdrożnych . Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Crossover to po angielsku zwrotnica, więc w sumie to samo, ale generalnie w "slangu" określenia crossover używa się na zewnętrzne urządzenie, które aktywnie dzieli pasmo najczęśćiej na subbas i nadstawki - czyli sub gra tylko najniższym basem, a nadstawki nie są tym obciążane i grają resztę pasma.

A określenia zwrotnica, to używa się do zwrotnicy która siedzi w kolumnie i dzieli pasmo na niskie i wysokie częstotliwości, aby do niskotonowego leciały niskie tony, a do wysokotonowego wysokie (a do średniego średnie jeśli jest).

Czyli niby to samo, ale crossover to najczęściej właśnie to zewnętrzne urządznenie które rozdziela pomiędzy suby i nadstawki (czyli kolumny średnio-wysokotonowe).

--------
    Zasadniczo zwrotnica jest w każdych kolumnach dwu lub trójdrożnych.

Z tym że w najtańszych kolumnach, z głośnikami wysokotonowymi piezoelektrycznymi zwrotnicy nie ma - bo w zasadzie do nich nie potrzeba. w zamian za to oferują nam okropny piszczący dźwięk :)

Mam nadzieję, że dość jasno wyjaśniłem.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Crossover jest to urządzenie które pracuje na sygnale małej mocy. Podłącza się je między wyjście miksera a wzmacniacze. Dzieli on (tj, crossover, krócej xover) sygnał na dwie "części". Jedna część, można by o niej powiedzieć węższa ponieważ jest przeznaczona dla końcówki napędzającej doły (kolumna niskotonowa) i wynosi od 100Hz do 200Hz w zależności jak wypada sprawa przenoszenia pasma przez przetworniki. Druga natomiast jest zawsze komplementarna i trafia do wzmacniacza zasilającego środkogórki. W xoverze ustawia się tylko granicę podziału, tzn nie ustawiasz zakresu częstotliwości dla każdego wyjścia z osobna.

Istnieje jeszcze coś takiego jak subsonic filter to urządzenie znowu jest zwykłym filtrem górnoprzepustowym który wycina najniższe częstotliwości. Ma to na celu zniwelowanie częstotliwości które i tak nie wnoszą dużo do całości muzyki (<20-25Hz) a powodujące tylko szybsze zużywanie głośników. Mogą również przy większej mocy spowodować przewrócenie się na wskutek drgań stosu kolumn.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    mi kolegi definicja sie nie pododoba tj.

bo sygnal moze podzielic i na 3 czesci, i nie jest to tylko zakres od 100hz do 200hz, bo moze byc i od 40hz itd.

''nie ustawiasz zakresu częstotliwości dla każdego wyjścia z osobna. ''

no jak nie, po to wlasnei jest zeby sobie ustawic wszystko.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ale Banialuki kolego prezez-3lo piszesz wytłumacz zjawisko przewrócenie sie na skutek drgań stosu kolum. Chętnie poczytamyi sie pośmiejemy.

Subsonik to filter górnoprzepustowy który wycina najniższe częstotliwości i ma wrtośc odcięcia np. 25Hz lub 50Hz w żależności jak zastosuj ją producent. SUBSONIK Zabezpiecza głośniki niskotonowe przed uszkodzeniem mechanicznym, ponieważ częstotliwości najniższe niosą najwięcej energi w paśmie. Powodują nadmierne grzenie cewki głosnika, przez co zostaje on uszkodzony mechanicznie.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Farad1985 napisał:
    wytłumacz zjawisko przewrócenie sie na skutek drgań stosu kolum.

To tłumaczę, miałem tak na jednej imprezie. Inna sprawa że to była nasza po części wina bo nie spieliśmu stosu pasami. Ale polegało to na tym że przy muzyce z większą ilością basu jedna paczka obsuneła się na krawędź i zaliczyła glebę. Po tym niezbyt przyjemnym wydarzeniu załączyliśmy na końcówkach filtr subsonicznych na 25Hz (też nasza wina że nie dopilnowaliśmy tego czy jest włączony) i mimo braku pasów nic takiego się nie powtórzyło i ogólnie imprezę można zaliczyć do udanych. Może przesadziłem z tym przewracaniem się całego stosu, ale sam przyznasz że takie coś nie wygląda za ciekawie.

Nie zgodzę się też z tym iż niskie częstotliwości od razu zakatują głośnik. Wiadomo że po jakimś czasie ostrego grania trzeba go będzie wymienić, ale nie żeby w 10min miał uledz uszkodzeniu.

:arrow: Unitron
    Nie bardzo mnie zrozumiałeś. Chodziło mi o to że w xoverze ustawiasz granicę między pasmami. Czyli ustawiamy sobie na np.150Hz i na wyjściu HI-out mamy wszystko powyżej tej freq. A na Lo-out sygnał komplementarny czyli <150Hz. Oczywiście można sobie sygnał podzielić na więcej części, ale patrząc na małe doświadczenie kolegi WK1800, napisałem celowo o 2 częściach, ze względu iż taki przypadek jest najczęściej spotykany w większości wzmacniaczy (bo zapomniałem dodać że xover może być równie dobrze zintegrowany w końcówce mocy). Masz regulację częstotliwości podziału, przełącznik HI (na wzmak idzie sygnał powyżej wartości na pokrętle), LO (na odwrót jak w Hi) i PASS (crossover wyłączony), oraz wyjście sygnału komplementarnego (uzupełniającego) ten wchodzącego ostatecznie na wzmacniacz (tu akurat wzorowałem się na ADSach). No i przyznam rację, w mojej definicji brakło słowa "np.", ale w większości przypadków tak (w okolicach tej freq) dzieli się sygnał między dół, środkogórek
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    A czy ja napisałem ze po 10 min.??? Wystrczy jeden mocny koncert i po zawodach. Jakiego stosu przedwszystkim stos to może być śmieci. A kolumny ustawia się w "strejki", zpolszczyłem nazwę.:D Jeżeli myślisz że subsonik jest d tego żeby się kolumny nie przewracały to widać jakie masz pojęcie o nagłaśnianiu.

Nie podawaj przykładu crosa na ADS-e bo to akurat najberdziej Lipna i nieudolna rzecz jaka jest w tych końcówkach. I nie musisz cytować instrukcji obsługi od ADS-a Na przykład można podać DBX drive rack 260 w którym można dowolnie ustawic punkt podziału pasma i ustawić mu dowolną storomość z jaką ma ciąć. np 18db/oct. Wszyscy piszę o crosach tylko nikt nie dodał że mogą dzielić pasmo właśnie z różną stromością.

Dodano po 6 [minuty]:

Nawet częstotliwośc 40 Hz moze doprowadzić do przesuwania się subbasów nieumiejętnie ustawionych. A to częstotliwośc bardzo porządana.
  • Poziom 13  
    Serdeczne dzięki wszystkim za wyjaśnienie mi tej kwestii . Teraz już jestem zorientowany w tym temacie . Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    :arrow: Farad1985
    Nigdzie nie napisałem że uważam iż subsonic służy jedynie do eliminowania przesuwania się kolumn. Ale tak z tym jednym koncertem to też bym się nie zgodził, bo przecież liczy się też moc podana na głośnik i fakt ew. przesterowania sygnału.

Co do nazw to się tak nie czepiajmy. Jedni mówią na pytę pyta, inni snake, a jeszcze inni multikabel, zależy jak się kto przyzwyczai. A czy stos nie jest polskim słowem??

Co do faktu lipności xovera w ADS to w mojej opinii nie ma na co narzekać, driverack DBX (z którym niestety nie mam za bardzo styczności) z tego nie jest ale zawsze lepsze coś takiego niż nic, a ADSy są dosć popularnymi wzmacniaczami.

Co do stromości podziały to nie napisałem bo po prostu nie wpadłem na pomysł żeby to zrobić. Dobrze że Ty to zrobiłeś.. hehe:D

Z tymi 40Hz to jak już napisałem wszystko zależy od mocy no i podłoża na którym znajdują się paczki....
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Owijacie w bawełnę strasznie

Crosover (crosower) - jeżli ktoś używa tej nazwy to chodzi mu o zwrotnicę aktywną czyli taka która dzieli pasmo przed wzmacniaczami.

A zamiast zwrotnica pasywna mówi sie po prostu zwrotnica ona dzieli pasmo po wzmacniaczu .

A co ustawień to jest ich tyle co zestawów

Na przykład seria SRX JBL zagrała dopiero gdy podział został ustawiony na 80Hz (tak jak pisało w papierach od kolumn)

A krosownica może dzielić pasmo na tyle części na ile jest przystosowana

Z dam przykład Seria SRX JBL potrzebuje tak naprawdę crosa trzy częściowego bo jedno pasmo na suba drugie na 2 X 15" w nadstawkach i trzecie na driver więc nie ma reguły.

Jeszcze dobre crosy mają coś takiego jak ustawienie rodzaju cięcia pasma np 12db/oct 18db/oct i jeszcze rodzaje krzywych

tak że ustawienie krosa to temat rzeka
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Mylisz pojęcia miszko krosownica to jeszcze co innego. No jest coś takiego jak ustawienie stromości cięcia pasma i to sa właśnie te krzywe.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Nie jestem pewien, ale mi się zdaje że rodzaj krzywych a stromość cięcia to jednak nie jest to samo. Na myśl przychodzi mi łagodność lub ostrość charakterystyk z kompresorów.

~~~~~~~~~~~~~~~~

No i dodam słów kilka o zwrotnicach głośnikowych. Otóż można sobie zadać pytanie po co jeszcze zwrotnica w głośnikach, skoro mamy crossover dzielący pasmo przed wzmacniaczem? Otóż mimo to takie urządzenie jest niezbędne. Dlaczego? Powodów jest kilka:

-> W każdej kolumnie wielodrożnej, każdy głośnik jest odpowiedzialny za przenoszenie pewnej części pasma sygnału dźwiękowego. Jednakże rzadko jeżeli w ogóle uda nam się tak dobrać przetworniki aby charakterystyka jednego kończyła się dokładnie w tym samym miejscu co drugiego. Dochodzi do tego oczywiście fakt iż nie istnieje głośnik którego charka częstotliwościowa była równa jak sygnał prostokątny. Rośnie do pewnej wartości i tak samo spada od pewnej wartości. Zwrotnica służy więc aby uzyskać w miarę równą charakterystykę dla całej kolumny

-> Dynamiczny głośnik wysokotonowy ma specyficzną budowę. Nie wgłębiając się w nią za bardzo powiem, że powoduje ona iż nie jest on przystosowany do podania na jego zaciski sygnału o niskiej częstotliwości. Skończyć by to się mogło bardzo szybkim uszkodzeniem bardzo delikatnej cewki która znajduje się w jego wnętrzu. Dlatego też stosuje się omawiane zwrotnicę aby nie dopuścić sytuacji w której do drivera (inna nazwa na głośnik wysokotonowy ale tylko dynamiczny, piezoelektryczne bywają nazywane piezakami, albo gwizdkami od ich marnej jakości) "dostał się" sygnał o częstotliwości niższej niż pasmo przenoszenia.

Dlatego też tak ważny jest dobór tego urządzenia. Nie można powiedzieć że możliwe jest bezproblemowe przełożenie zwrotnicy z kolumny A do B. W skrajnych przypadkach może się to skończyć dziurą w paśmie, bądź uszkodzeniem drivera.

Jeżeli coś jest źle, lub czegoś nie ma to poprawcie.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jaka łagodność, jaka ostrość???? Nie ma takich pojęć... Soryy że tak, ale jak Ty mozesz wiedzieć co to stromość cięcia jak nawet nie wiesz co to crossover a co zwrotnica.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Dobra może nie tak to określiłem, może określenie Interact Knee będzie trafniejsze. Chodzi mi głównie o coś takiego jak na tym rysunku
    Co to jest zwrotnica , crossover w kolumnie ?
    Ale oczwyście on tyczy się kompresorów a nie crossoverów. I tak dla twojej wiadomości, wiem co to znaczy stromość cięcia oraz znam różnicę między urządzeniami: xover oraz zwrotnica głośnikowa, co przecież nie jest zbyt trudnym zadaniem
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Właśnie nazewnictwo jest bardzo ważne, ale teraz to już robisz niezły off top wklejając ten wykres... W końcu mówimy o urządzeniach dzielących uzyteczne pasno akustyczne. No są popularne, ale ten cros w ADS-a to straszna lipa... I taki cros do pięt nie dorasta drive rack- owi który kosztuje ok. 4 tyś. zł.
  • Poziom 13  
    Dzięki bardzo wszystkim za wyjaśnienie zagadnienia jak w temacie. Bardzo dużo dowiedziałem się . Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Wkleiłem ten wykres żebyś zrozumiał o co mi chodzi. I jeszcze raz powtórzę iż nie wydaje mi się żeby xover w ADSach był aż tak strasznie lipny, to nie jest sprzęt pokroju DAPa czy Hollyszajsa
  • Poziom 28  
    Wiem że krosownica to co innego ale ja tak z rozmachu mówię

w wymowie praktycznie nie ma żadnej różnicy
  • Poziom 21  
    W wymowie może nie, ale w zastosowaniu to zupełnie dwa różne urządzenia. A żebyś wiedział że strasznie lipny ten cros. Używanie go to już chyba ostateczność. Ma za mały podział. A w dodatku jak byś chciał wiedzieć, to te wartości napisane nad pokrętłem od niego sporo różnią się od tych które są w rzeczywistości. Taki jest malinowy..hhehehehe