Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa serwera www dla 1000 stron internetowych

07 Lut 2008 12:32 2056 12
  • Poziom 9  
    Witam. Mam mały problem. Jestem uczniem technikum i otrzymałem ostatnio zadanie aby zbudować serwer www dla 1000 stron internetowych. Kompletnie nie wiem od czego zacząć jaką płytę wybrać ile pamięci. Prosiłbym o gotowe już kompozycje bądź chociaż o wskazówki co jest ważne przy budowie takiego serwera. Ile pamięci? itd. Będę wdzięczny za każdą pomoc. :idea::?:
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ilość stron nie ma aż takiego wielkiego znaczenia.
    Ważniejsza będzie ilość odwiedzin i łącze.
  • Poziom 27  
    Dla 1000 stron to chyba bardziej opłaca się wynająć serwer wirtualny, np. na www.ovh.pl . Dobór parametrów zależy od szacowanego obciążenia serwera. Jeżeli to będą tylko małe statyczne stronki, to spokojnie wystarczy najtańsza konfiguracja jaką tam mają.
  • Poziom 9  
    Nie wiem nic o obciazeniach. Mowił tylko że dla 1000 stron można więc spojrzeć na to jako może 1000 użytkowników. Możecie mi zaproponować jakieś konfiguracje?? Przynajmniej jaką dać płytę główną ile pamięci RAM i jakie dyski twarde. Reszte juz może spróbuje jakoś sam stworzyć. Bedę mega wdzięczny jeśli chociaż trochę mi pomożecie. Może jakieś przydatne linki ze wskazówkami??

Dodano po 2 [minuty]:

A i tu nie chodzi o wynajmowanie tylko ja mam zaprojektować taki serwer. Złożyć go z części i uzasadnić ich wybór dlaczego to a nie coś innego. W tym tkwi właśnie problem bo ja nie bardzo się na tym znam.
  • Poziom 27  
    Nie rozumiem. To jest jakiś zadanie domowe, że masz sobie wymyślić hipotetyczny serwer i uzasadnić jego konfigurację?
    Bo chyba nikt nie kazał ci złożyć serwera, który nawet nie wiesz co będzie robił, jakiej pojemności dyski będzie potrzebował i wogóle jakieś dokładniejsze dane co do tych stron internetowych.
  • Poziom 9  
    Tak dokladnie tak. Mam go zbudowac nie mam podanych pojemnosci sysków ilości pamięci itd. Wszystko mam zbudować od 0. No wlasnie mam dobrac pojemnosci dyskow procesory i reszte komponentów poprostu mam go złożyć. Wymysleć z jakich częsci chce tak dobranych ze ma on służyć do tego co podano w zadaniu. Chodzi tutaj o jak najtrafniejsza konfiguracje.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Ok. Przede wszystkim jeżeli to ma być serwer to raczej nie będziemy go składać z podzespołów przeznaczonych do domowego komputera. Najlepiej kupić specjalną jednostkę serwerową znanego producenta.

Ot taki pierszy serwerek z allegro który myślę, że się nada - HP ML150
    Oczywiście ważne są moje założenia projektowe, według których wybrałem tą maszynę:
    - każdy użytkownik (strona internetowa) dostaje 100-150MB przestrzeni dyskowej (łącznie z rozmiarem bazy danych).
    - maksymalny miesięczny transfer na użytkownika 5GB.
    - maksymalny miesięczny ruch w bazie danych 2GB na użytkownika.
    - dyski oczywiście spięte w macierz dla zapewnienia bezpieczeństwa danych.

Nie załączamy linków do aukcji - regulamin 10.11
    mbo
  • Poziom 11  
    Hm... takie ograniczenia to chyba nie są tak ważne w tym zadaniu.

Myślę, iż należy jeszcze dodać jaki system operacyjny (np gentoo, debian, czy Windows serwer 2003. Do tego Przecież trzeba pakiety, takie jak apache, mysql, czy inne.

Dobór procesora i ramu to sie dobiera do ilości userów raczej, a przepustowość do pojemności serwera.

Każdy user zajmuje jakaś jednostkę wydajności procka, i ramu. Dlatego aby maszyna była wydajna często stosuje się procesory serwerowe intel Xeon.
    Osobiście uważam że:
    1. Możesz podać , że konta tylko dla statycznych ston firmowych i wtedy wystarczy pentium D i 1-2GB RAM.
    Ale w praktyce to jeden porządny serwer więcej zje wydajności.

Do do pojemnosci to jak wspomniano możesz zrobić 1 000 kont po 100mb czyli potrzeba ~100GB miejsca. Dyski oczywiście 10 000 obr./min. SATA. (i oczywiście drugie 100GB na lustro.)

Przepustowość możesz podać 10Mbit. (PS. Przy tkich szybkościach ISP nie podaje limity transferu danych)
  • Poziom 9  
    Wszystko ok. Tyle że on nie podawał żadnych ograniczeń. Może mółby ktos podać mi jakąś gotowa konfiguracje żebym mógł sie na niej wzorować?? Bo z tego co napisaliście to wiem ze pasuje dac 2 gb ramu, i dwa dyski najlepiej po 160 GB na wypadek gdyby ktoś chciał to później powiększyć(ilość stron). Procesor jeden czy dwa?? No i na jakiej płycie składać? Jakiś napęd będzie wskazany? Zasilacz? Może też UPS?? No bo karta graficzna, dźwiękowa to zintegrowane z płytą główną. A karta sieciowa? Jeszcze coś do tego??
  • Poziom 27  
    Właśnie o to chodzi, że jeżeli nie podał ograniczeń to równie dobrze mógłbyś złożyć komputer na Pentium 100 i nikt by się nie miał prawa czepiać.
    Te ograniczenia które podałem oznaczają, że na serwerze będą same średniej wielkości stronki. Musisz mieć jakieś wytyczne bo inaczej tego nie zrobisz. Np. sama strona nasza-klasa.pl potrzebuje o wiele więcej zasobów niż te 1000 stron o których mówię.

Dwa dyski dlatego, że na obu będzie to samo. Jak jeden padnie, to nie stracisz wszystkich danych.
  • Poziom 9  
    Wiem rozumiem. To załużmy że będą to strony firm albo zwykłe stronki użytkowników tak jak ja bym zrobił i zamieścil tam swoją i tak zrobiło 900 innych użytkowników. To napewno nie strony typu portal nasza klasa. Zwykłe informujące z kilkoma zakładkami typu aktualności, linki, i kilka innych. Proste stronki a konfiguracja ta niech będzie średnia. Pomóż proszę:( Bo zadanie na poniedziałek:/

Dodano po 52 [minuty]:

Płyta główna: Intel Server Board Aspen Hill S3000AHV
    Procesor(y): Dual-Core Intel Xeon processor 3050 - 2,13 GHz
    Pamięć operacyjna: 2 x 1 GB Kingston ECC 533 CL4 Mhz
    Dysk(i) twarde: 2 x Seagate Cheetah 10K.7 146.8 GB (68-pin) ST3146707LW
    Obudowa: Intel Pilot Point 3 SC5295UP 1x350W
    Napęd optyczny: Lite-ON Super AllWrite DVD+/-RW
    Zasilacz: Zasilacz redundantny 2x 500W Chieftec MRG-6500P

Zlożyłem coś takiego co myślicie?? Tylko nie wiem czy nie lepsza obudowa bez zasilacza i do tego ten podwojny co dalem. Bo to chyba dziala tak że jak jeden z nich padnie to od razu włącza się drugi co zapobiega przestaniu pracy. Pomóżcie coś:/

Dodano po 22 [minuty]:

Ten zasilacz jest przesadzony. Wystarczy chyba zwykły 450 i do tego UPS. Bo sam ten podwojny kosztuje 1300 zl.
  • Poziom 16  
    Zdecydowanie zasilacz redundantny. UPS nie zabezpieczy do konca przed awaria zasilacza. Oczywiscie ups takze jest niezbedny i to taki ktory potrafi zamknac system operacyjny przed wyczerpaniem baterii.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Co jest najważniejsze przy serwerze www po za dyskami twardymi i co nam to daje bo musze tez o tym napisac. Np co daje pamięć operacyjna albo mocniejszy procesor?? Opiszcie mi to plis. Bo na jutro muszę to oddać:/