Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Candy 85 AC - juz 3 raz padła grzałka - przebicie

07 Lut 2008 14:02 4615 20
  • Poziom 9  
    Juz po raz trzeci padła mi w prace grzałka - przebicie do masy wywala bezpieczniki w domu. I przy poprzedniej wymianie (2 miesiace temu) zauważyłem lekkie podtarcie grzałki na szczycie przez wirujacy bęben. Tym razem spodziewam się tego samego. Co może by przyczyną ocierania bębna o grzałkę i jak to sprawdzic? Ile może kosztowac usunięcie tej usterki i czy jestem w stanie zrobic to samodzielnie?

Pozdrawiam
    Wilhelm
  • Specjalista AGD
    Zajrzyj dokładnie latarką do bębna a zobaczysz sztyft do którego musisz wsunąć grzałkę właśnie jest on od tego aby grzałka nie ocierała o bęben.
  • Poziom 9  
    grzałaka była włożona prawidłowo w ten uchwyt bo próbowałem nią terepa na boki i nie dało rady.
  • Specjalista AGD
    Czy kupiłeś grzałkę odpowiednio podgiętą bo jeżeli prostą to taki efekt,
  • Poziom 9  
    W serwisie AGD dali mi jakis zamiennik polski o tej samej mocy - z tego co pamiętam to idealnie prosty.
  • Specjalista AGD
    To błąd musi być wygięta.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, że musi by odgięta od osi w dól (od bębna) tylko jak duże musi by to odgięcie na koncu grzałki mierząc od jej osi aby wszystko było już ok następnym razem? I czy taka prostą grzałkę mogę odgiąc samodzielnie nie uszkadzając jej?
  • Poziom 9  
    Ja mam w tej chwili grzałkę z rysunku 9 wczesniej miałem jak z rysunku 1b. I już nie wiem jaką właściwą mam kupic do mojego modelu?
  • Specjalista AGD
    A ta z rys. nr.4 nie będzie odpowiednia ?
  • Poziom 9  
    A gdybym kupił odrobinę krótszą grzałke ? bo jak wida po zdjeciu on jest podtarta na samym końcu.
  • Specjalista AGD
    A bęben przypadkiem nie opadł - w jakim stanie są łożyska?
  • Poziom 9  
    jak to sprawdzic?

oryginalna grzałka padła ze starości naturalną smiercią, te 2 ostatnie przez podtarcie przez bęben.
  • Specjalista AGD
    wilhelmz napisał:
    oryginalna grzałka padła ze starości naturalną smiercią, te 2 ostatnie przez podtarcie przez bęben.

Skoro tak, to ewidentny błąd montażu - ruszanie grzałki na boki nic nie daje; należy wykonać grzałką (przez odpowiednie naciśnięcie) ruch do góry, jednocześnie obracając bębnem i sprawdzając czy nie ociera.
  • Poziom 9  
    kreciłem było cicho, a nawet omomierzem sprawdzałem czy miedzy bębnem a płaszczem grzałki nie ma zamkniętego obwodu i było ok.
  • Specjalista AGD
    Element trzymający grzałkę mógł ulec odkształceniu przy demontażu starej i siłą rzeczy grzałka jest za wysoko. Biorąc pod uwagę obciążenie bębna i niewielkie odkształcenia grzałki pod wpływem temperatury - może ocierać.
    Nawiasem mówiąc, wystarczył by jeden rzut okiem fachowca, by stwierdzić co się dzieje, bo inaczej nie zarobisz na grzałki :D
  • Poziom 9  
    to co radzisz w tej sytuacji?
    ciut mniejsza grzałaka i po problemie?

Dodano po 2 [minuty]:

Do tego elementu trzymajacego grzałkę można się jakoś dostac?
  • Specjalista AGD
    wilhelmz napisał:
    Do tego elementu trzymajacego grzałkę można się jakoś dostac?

Tylko przez otwór grzałki. Jeżeli chcesz zakładać krótszą, to najlepiej do Polara SL o dł. 165mm. Robi się tak czasem, w przypadku całkowitego oberwania elem. trzymającego.
  • Specjalista AGD
    Kup grzałkę krótszą taka jaka powinna być i będziesz miał po problemie( przy kupnie pokaż oryginał i tylko taką kup).Nic nie podmieniaj.Powodzenia.
  • Poziom 16  
    Sprawdź jeszcze czy bęben nie chybocze się w górę i w dół. Otwórz drzwiczki do pralki i rękami rusz bęben do góry i w dół. Jeśli sie rusza znacznie ,to masz łożyska do wymiany [a może nawet wałek]. Bęben podczas wirowania ,przy obciążeniu praniem ,opada i powoli z każdym praniem przeciera grzałkę.