Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wielki wyświetlacz Led. Potrzebne konkrete schematy i opisy.

07 Lut 2008 15:23 4013 24
  • Poziom 10  
    Witam. Mam za zadanie zbudowanie wyświetlacza Led który ma miec wymiary ok. 50cmx200cm i wszystkie podzespoły sponsoruje moja szkoła;] i w związku z tym mam prosbe czy ktoś mógł by mi polecić jakieś konkretne schematy i dokładne opisy ??
    Lub jeżeli ktoś potrafi to moze mi sam wytłumaczy jak cos takiego zbudować.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 10  
    Ma on wyświetlać cyfry, napisy i wszystko co sie da bo bedzie on puzniej wykorzystany w szkole jako tablica informacyjna
  • Poziom 40  
    Witam
    Wymiary podałeś ale jaka ma być tego rozdzielczość i możliwość wyświetlania kolorów. Dla diod LED 10mm, można zmieścić 50x200=10000 sztuk a każda kosztuje 50gr co daje nam 5000zł za same diody. Wielokolorowe kosztują jeszcze więcej. Nie możesz zastosować słabych i tanich diod bo w dzień nie będzie widać co wyświetlają.
  • Poziom 10  
    wydaje mi sie ze rozdzielczość powinna być w granicach 25x100 do 35x130 wtedy się koszty znacznie obniżą a co do diód to takie by sie chyba nadawały http://www.allegro.pl/item303503839_diody_led_5mm_paczka_100szt_gratis_rezystory_12v.html
    A co do światła to bedzie on umieszczony w budynku szkolnym i nie bedzie on w zbyt dużym naświetleniu i chyba nie wymaga ona tak jasnych diód co wyświetlacze umieszczone na zewnątrz...
  • Poziom 40  
    Witam
    Daj sobie spokój z tą tablicą, utopisz mnóstwo pieniędzy i czasu a efekty będą marne. Diody muszą być superjasne o dużym kącie świecenia, przecież chcesz widzieć wyniki nie tylko stojąc na wprost tablicy a Ty proponujesz jakieś NO NAME które nadają się do podświetlania wskaźników.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 10  
    Dar.El jak nie masz konkretnych propozycji i jesteś nastawiony z góry na krytyke to sie niewypowiadaj wcale!!!
  • Poziom 24  
    tylko ze Dar.El ma racje, potrzebujesz "markowe" diody, zeby swicily tak samo, z takich noname nic nie zrobisz. a efekt bedzie taki ze "plackami" bedzie rozna jasnosc. po 2gie, poniewaz tablica bedzie multipleksowana to jasnosc tez musi byc duza (dioda przez wiekszosc czasu bedzie zgaszona wiec jak sie zaswieci to musi byc jasna). kat swiecenia to juz nie koniecznie, mozesz kupic matowe i beda dobre. przy takich ilosciach poszukaj jakiegos dystrybutora kingbrighta albo inne z porzadna nota katalogowa.
  • Poziom 10  
    No dobra co do diod wiem juz wszystko i co dalej...
  • Poziom 42  
    ... no dalej trzeba zastanowić się czy zrobię sam, czy pomogą na Elektrodzie.

1. Trzeba napisać oprogramowanie sterujące matrycą, trzeba znać języki asm lub C++ lub Bascom oraz wiedzieć o co chodzi w mikrokontrolerach i ich peryferiach.

2. Trzeba się zastanowić jak matryca będzie sterowana od strony wrzucania napisów;

a) samodzielny sterownik (klawiatura PC + wyświetlacz alfanumeryczny/graficzny) oraz sposób komunikacji przewodowe połączenie - bezprzewodowe z matryca-sterownik

b) steruje PC poprzez COM lub LPT lub USB; trzeba napisać oprogramowanie obsługujące na WinXP/Linux

3. Zaprojektować schemat, oraz PCB

4. Koszty to nie tylko diody (które muszą być firmowe lub wykorzystać gotowe matryce 5x7 i złożyć z nich wyświetlacz) ale także wykonanie PCB, które nie jest tanie oraz obudowy tejże matrycy.

5. Czas na przetestowanie i poprawianie błędów w oprogramowaniu.

Ktoś musi to nadzorować od strony BHP; zasilacz 230V
  • Poziom 14  
    Koledzy Ci dobrze radzą a Ty się burzysz.

Nie porywaj się z motyką na księżyc...
  • Poziom 10  
    Ja oczywiście nie będę tego robił sam tylko z kolegami pod nadzorem nauczycieli (chodze do technikum elektronicznego) i narazie chciałem sie zorientować od strony teoretycznej jak to ma wyglądać a widze ze wy sie boicie o ten projekt bardziej niż ja....
    Także jeśli nie macie nic do przekazania w tym temacie to nie wysuwajcie zbędnych komentarzy.
  • Poziom 42  
    Kolego wątpię żebyś uzyskał pomoc na forum
  • Poziom 35  
    Ja ze swej strony dam takie porównanie.
    Uczniowie technikum samochodowego chcą zbudować od podstaw silnik. Czy nie uważasz, że porywają się z motyką na słońce? W ich przypadku przede wszystkim brakuje im parku maszynowego , aby obrobić wszystkie potrzebne elementy, a w Waszym odpowiedniej wiedzy, którą nabywacie i na pewno za jakiś czas to zadanie stanie sie realne.
    Ja bym proponował w podobnym stylu , zrobić zegar który by wyświetlał czas w systemie dziesiętnym , szestnastkowym i dwójkowym (chyba , że podobny jest już w szkole). Układ kilka razy tańszy i znacznie łatwiejszy. Tryb wyświetlania poszczególnych czasów zależy od własnej inwencji np co 10 sekund inny, lub binarny i heksadecymalny trwają po 20 s a dziesiętny miedzy nimi 10 sekund.
  • Poziom 10  
    hmmm taki zegar to bardzo dobry pomysł może pan adams987 przedstawi troche więcej szczegółów ?
  • Poziom 14  
    Sorry żółwik, ale razi mnie to w oczy..

Pisze się DIOD a nie diód, SZCZEGÓŁÓW a nie szczegułów, PÓŹNIEJ a nie puźniej.

To tak na marginesie.
    Życzę powodzenia w tworzeniu.
  • Poziom 35  
    Trzeba się zastanowić , bo odczyt sekund jest możliwy w systemie dziesiętnym , natomiast w pozostałych dwóch jest trudny a szczególnie w binarnym . Czy robić wyświetlacz sekund czy nie? Z drugiej strony same godziny i minuty to takie niesmaczne do końca.
    Wyświetlacz z diod led czy dużych segmentów , i jaki sposób odczytu binarnej godziny?
    12:15 w heksadecymalnym to 0C:0F wiec łatwo a w binarnym to 1100:1111

Dodano po 39 [minuty]:

Może wszystkie trzy czasy wyświetlane obok siebie cały czas. Może odliczanie do końca przerwy? Dzwonek automatycznie dzwoni (woźna się nie spóźni).
  • Poziom 10  
    Zegar powinien wyświetlać sekundy a co do rodzaju wyświetlacza i sposobu wyświetlania to nie mam żadnych pomysłów...
    A czasy powinny sie automatycznie zmieniać po pewnym czasie np. po pięciu sekundach ponieważ gdyby wszystkie były obok siebie to nikt by sie nie wysilał żeby odczytać czas w systemie szesnastkowym czy dwójkowym tylko od razu by patrzył na system dziesiętny;] No i gdyby sie płynnie zmieniały to ładniej by to wyglądało.
  • Poziom 20  
    Cześć
    System HEX i BIN ciekawe rozwiązanie (nie dla wszystkich zrozumiałe)
    Skoro decydujesz się na zegar (jako przykłady):
    http://www.elportal.pl/pdf/k07/77_13.pdf
    http://www.edw.robi.to/index.php?p=p_24&sName=zegarek-led-na-atmega8
    http://www.elportal.pl/pdf/k07/65_014.pdf
    http://www.elportal.pl/pdf/k07/80_13.pdf
    Jako wyświetlaczy można użyć listew diodowych.
    A może coś takiego:
    http://www.elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&ceid=222

PS (gdzie chodzisz do szkoły?) Profesor na pewno pomoże.
  • Poziom 10  
    Witam. Ciekawy temat:) też się tym interesuję, więc bez zakłądania nowego postu przyłączę się tutaj:)
    Też myślałem nad budowa wyświetlacza LED kiedyś. Teoretycznie rzecz biorąc, to zbudowanie samego wyświetlacza nie jest trudne (oczywiście jeśli posiada się wystarczającą ilość diod) ale najtrudniejsze będzie wykonanie ukłądu sterującego. Absolutnie się na tym nie znam i nie wiem o co w tym chodzi.
    A teraz z innej beczki:
    wyjąłem z zepsutego aparatu cyfrowego ekranik LCD i okazało się, że z tego ekranika wychodzą tylko dwie elektrody (+) i (-). Trochę mnie to zaskoczyło, bo na przykład matryca CMOS przykładowo jest wbudowana w mikroprocesor i jest sporo "nóżek" w takiej matrycy. A tu w tym ekranie LCD są tylko dwie elektrody i teraz mam pytanie:
    Chciałem ten ekran z cyfrówki wykorzystać jako miniaturowy telewizor:) ale właśnie nie wiem jak to zrobić. Czy musi być jakiś specjalny układ sterujący? do którego można dać sygnał z magnetowidu na przykład i będzie film widoczny na LCD? czy to zupełnie inne działanie jest i raczej powinieniem o tym zapomnieć?
    bardzo prosze o jakieś komentarze i porady, bo jest to badź co bądź związane też z ekranem LED, to chyba podobne działanie i myślę, że z ekranu LED też będą wychodzić tylko dwa kabelki plus i minus, ale jak i gdzie to połączyć? aby ujrzeć obraz?
  • Poziom 42  
    :arrow: kangureczek

Te dwa kable to zapewne podświetlenie matrycy LCD; folia elektroluminescencyjna lub diody LED.

Ogólnie takie ekrany są bezużyteczne. Cały aparat to parę układów scalonych, które mają wszystko w sobie i przeznaczone są do jednego celu - tworzą aparat fotograficzny i są nierozłączne

W starszych aparatach były osobne układy sterowaniem takiej matrycy LCD w postaci jednego układu scalanego a na matrycy LCD były drivery , w takich można (co nie zawsze działało) było podłączyć zewnętrzny sygnał wideo.
  • Poziom 19  
    Dlaczego bezużyteczny? Spróbuj te dwa kabelki podłączyć pod antenę, może coś odbierze... ;)

A tak na poważnie, matryca musi mieć więcej wyprowadzeń, może zrób fotkę jeśli możesz, jednak ze zbudowaniem odbiornika daj sobie spokój...

Pozdrawiam!
  • Poziom 14  
    Witam

przyłącze sie do tematu ponieważ miałem przyjemność zaprojektowania podobnego wyświetlacza.

kangureczek napisał:
    . Teoretycznie rzecz biorąc, to zbudowanie samego wyświetlacza nie jest trudne (oczywiście jeśli posiada się wystarczającą ilość diod) ale najtrudniejsze będzie wykonanie ukłądu sterującego. Absolutnie się na tym nie znam i nie wiem o co w tym chodzi.

Jeśli chodzi o sterowanie to wcale nie jest to taka skomplikowana sprawa.
    Wyróżnia sie dwie metody sterowania wyświetlaczami alfanumerycznymi:
    - selekcja kolumn
    - selekcja wierszy

Metoda selekcji kolumn polega na sekwencyjnym przełączaniu kolumn oraz odpowiednim sterowaniu diodami w wierszach. Do tego sterowania najlepiej sie nadaje licznik bitowy. Ilość bitów w liczniku uzależniona jest od długości wyświetlacza. przykładowo 128 bitów umożliwia wyświetlenie ok 25 znaków przy założeniu ze są to segmenty wielkości 5x7 diod. Ja do swojego projektu użyłem 12 szeregowo połączonych rejestrów przesuwnych 74LS164 odpowiadającyh za sterowanie kolumnami. W połączeniu tworzą licznik 84bit sterowanie z procka. Jeśli chodzi o sterowanie wierszami najlepiej wykorzystać wzmacniacze prądowe. Z tego względu, że do wyświetlenia znaków alfanumerycznych potrzebnych są zaledwie 7 diod w wierszu, sterowanie może odbywać sie za pomocą jednego portu uP. Musisz uważać by kolumny w matrycy odświeżane były z odpowiednia częstotliwością by nie powodować efektu migotania obrazu. Problem ten można zniwelować dzieląc wyświetlacz na części i sterować w danej chwili czasowej dwoma lub więcej kolumnami.

Metoda selekcji wierszy charakteryzuje sie bardziej skomplikowanym sterowaniem i większym zużyciem energii w przypadku większych matrycach. Odpowiednie zaprojektowanie zasilacza pozwala na stworzenie długich matryc oraz całkowicie wykluczyć migotanie obrazu(7 przełączeń w cyklu wyświetlenia).

w razie jakiś pytań służę pomocą

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    A posiada pan jakieś schematy blokowe lub rzeczywiste ?
    Graficznie łatwiej będzie to wszystko zrozumieć.
  • Poziom 14  
    Cieżko mi będzie znaleźć schematy do tego urządzenia napisz dokładnie czego nie rozumiesz to postaram się Ci wyjaśnić. Jeśli chodzi o schemat blokowy to mniej więcej opis znajdziesz powyżej, w moim wcześniejszym poście.

pozdrawiam