Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner YAMAHA - charczący dźwięk w jednym kanale.

07 Lut 2008 16:39 3008 21
  • Poziom 11  
    Witam

Proszę o pomoc w sprawie mojego amplitunera YAMAHA RX-V396RDS.
    Usterka polega na tym że jeden kanał z 5-ciu (centralny) nie gra czysto, tzn. wydobywa się charczący dźwięk, jak dam głośniej to zaczyna grać lepiej lecz dalej jest zniekształcony.
    Sprawdziłem przedwzmacniacz i z niego sygnał wychodzi czysty, więc myślę że to jakaś zaraza siedzi w końcówce mocy.
    Proszę o jakąś podpowiedz gdzie szukać usterki.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Witam! Proponuje sprawdzić końcówkę mocy można spróbować podpiąć inny głośnik zamiast centralnego, jeżeli nadal będzie "charczał" znaczy to że głośnik jest dobry, czyli pozostaje końcówka mocy, skoro przedwzmacniacz też jest dobry.
  • Poziom 18  
    Sprawdź napiecie dochodzące do końcówki , morzliwe że układ zasilania ma usterke , i przyjży się dokładnie elemętom czy któryś nie jest nad palony , okopcony , jeśli eksperymentowałeś z głośnikami to prawdopodobnie uszkodziłeś sam element końcówki mocy !!! i jest od wymiany
  • Poziom 11  
    Dziękuje za podpowiedzi.

Podłączałem już inne głośniki, sprawdziłem też zasilanie i na dwóch połówkach jest takie samo napięcie zgodne ze schematem dostępnym tutaj-https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=145151, wszystkie rezystory mierzyłem i mają takie same wartości jak na schemacie więc nie widać nic aby było okopcone, wymieniłem już wszystkie elektrolity a nawet byłem już tak zdesperowany że zamieniłem miejscami wszystkie tranzystory z kanałem obok (ponieważ w tym amplitunerze jest 5 takich samych końcówek mocy) i co ciekawe że dalej jest to samo a kanał obok gra dobrze na tych tranzystorach a centralny dalej pierdzi. Kanał ten grał jeszcze niedawno normalnie i po jakimś czasie zaczął się zatykać tzn. jak się włączyło amplituner to centralny nie grał i dopiero po podkręceniu głośności był taki efekt jak by się odetkał i już później grał dobrze, a teraz już tylko pierdzi.
    Nie wiem już co dalej robić, ratujcie bo skończyły mi się pomysły :cry:
  • Poziom 11  
    Dziś zabrałem się dalej do poszukiwania usterki.
    Gdy pomierzyłem napięcia zauważyłem że nie są takie same jak podane na schemacie, lecz nie wiem jaka jest tego przyczyna.
    Może ktoś wie dlaczego tak się dzieje? proszę o pomoc :|
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 29  
    witam
    miałem podobny problem z amplitunerem sony i w nim miałem uszkodzone przekaźniki na wyjściach końcówki
    styki w tych przekaźnikach zaśniedziały wystarczyło przeczyścić izopropanolem i problem znikną
    w twoim przypadku szukał bum jakieś przerwy, na płycie bądź kostce połączeniowej tego kanału
    pzdr
  • Poziom 11  
    Niestety nie znalazłem żadnych przerw na płycie, zasilanie do wszystkich kanałów jest jedno więc jak by gdzieś była przerwa to inne kanały by też nie działały prawidłowo, złączki (wtyczki) też sprawdzone.
    Ręce mi opadają bo wygląda na to ze wszystkie elementy są sprawne a dalej centralny uszkodzony :cry:
    Poniżej zamieściłem fotke mojej płyty z końcówkami.
    Może ktoś podpowie gdzie jeszcze szukać ? z góry dziękuję.
  • Poziom 11  
    Czy naprawdę nikomu nic nie przychodzi do głowy co by mogło być uszkodzone w tym kanale? :cry:
  • Poziom 20  
    Sprawdzałeś ten przekaźnik na wyjściu o którym pisał zwirek1?
    Wygląda tak właśnie jakby coś nie łączyło dobrze, na początku musiałeś dać głośniej i jak popłynął większy prąd to zaskoczyło.
  • Poziom 11  
    Lukasr29 popatrz na schemat jaki wkleiłem wyżej (inne napięcia.JPG) tam są podane niezgodne napięcia i nie jest to napewno wina przekaźnika choć bardzo bym chciał aby tak było, bo już bym miał po problemie :cry:
  • Poziom 20  
    Zauważ że to jest tylko połowa schematu końcówki, ta część to sterujące i końcówki a ten tranzystor przy którym mierzyłeś napięcia to jest od stabilizacji termicznej.

Druga część jest na poprzedniej stronie, zobacz że sygnał VC idzie do złącza.
    Tam jest para różnicowa i tu bym zaczął szukać przyczyny.
    Skoro mówisz że zamieniłeś wszystkie tranzystory w końcówce z innym kanałem i nie pomogło to chyba coś będzie tutaj nie tak.
    Pomierz napięcia jakie są u Ciebie na tej części schematu, porównaj je z dobrymi kanałami i z napięciami podanymi na schemacie.
  • Poziom 11  
    Ok Lukasr29 zrobię jak napisałeś, sprawdzę tą drugą płytkę i podmienię mu VC i NFC z VRR i NFRR ze sprawnego kanału obok, może wtedy centralny ruszy to będę na 100% wiedział na której płytce jest uszkodzenie.
  • Poziom 11  
    Więc okazało się że przedwzmacniacz jest ok, zamieniłem sygnały i centralny dalej pierdzi, teraz to już jest na 100% pewne że coś jest uszkodzone w samej końcówce, tylko co? jak tranzystory sprawne, masy sprawdzone, rezystory pomierzone według schematu, elektrolity wszystkie wymienione na nowe.
    Już mi ręce opadają :cry: tu się dzieją jakieś cuda, chyba poruszę temat na stronie STREFY 11

Proszę podpowiedzcie co jeszcze sprawdzić, pozdr.
  • Poziom 20  
    Ta druga płytka którą sprawdzałeś teraz to nie jest przedwzmacniacz tylko stopień różnicowy i jest to część końcówki mocy. Każdy wzmacniacz składa się ze stopnia różnicowego, sterującego i prądowego. U Ciebie to co jest przy radiatorze to stopień sterujący i prądowy, a konstruktorzy stopień różnicowy umieścili z jakichś przyczyn na oddzielnej płytce.

Sygnał z przedwzmacniacza idzie złączem TO INPUT (na str 5 schematu) i dla kanału centralnego idzie przez kondensator C121 (10uF/25V) i rezystor R125(100Ω). Jeśli chcesz mieć pewność ze przedwzmaczniacz jest ok to podaj sygnał sprzed tego kondensatora na jakiś inny kanał. Tylko nie podawaj sygnału bezpośrednio bez puszczenia go przez ten kondensator, służy on do odseparowania składowej stałej i bez niego możesz uszkodzić końcówkę lub głośnik.

A napięcia na tranzystorach Q109 i Q118 zgadzają się z tymi na schemacie?
  • Poziom 11  
    Lukasr29 właśnie tak myślałem że to jest część która steruje końcówką, przepraszam za zamieszanie w moich opisach ale nie znam się aż tak bardzo dobrze na elektronice, dziękuje za zainteresowanie i pomoc.

Zrobiłem troszkę innaczej jak radziłeś ale myślę że też dobrze, mianowicie zamieniłem sygnały VC i NFC na złączu TO MAIN z VRR i NFRR więc sygnał z centralnego poszedł na końcówkę kanału tylnego prawego a sygnał tylnego prawego poszedł na końcówkę centralnego i co się okazało że głośnik podpięty pod wyjście RR z sygnałem z centralnego - gra czysto, a głośnik podpięty pod wyjście Center z sygnałem tylnego prawego - pierdzi.
    Czyli uszkodzenie jest na 100% w samej końcówce centralnego.
  • Poziom 20  
    ok rozumiem :D

Czyli wygląda na to że stopień różnicowy jest ok, mówisz ze wszystkie tranzystory z innego kanału przełożyłeś do tego i też nic nie dało a od centralnego w innym było ok.

A sprawdzałeś napięcia na tranzystorze Q231, diodzie D205 i dalej na Q234?
    To jest jakiś układ zabezpieczeń i on tez może mieszać w końcówce jeśli coś jest nie tak. Ten duży ceramiczny rezystor 2x0.22Ω jest ok?
    te napięcia które Ci się nie zgadzają są tylko przy tym pierwszym tranzystorze, dalej jest już ok?
  • Poziom 11  
    Tak tranzystory zostały wszystkie zamienione i w kanale obok pracują prawidłowo, rezystor 2x0.22Ω też zamieniałem z tym samym z kanału obok.
  • Poziom 20  
    Czyli układ zabezpieczeń chyba jest ok skoro napięcia się zgadzają. Tranzystory dobre, rezystory też, stopień sterujący też ok, już nie mam pojęcia skąd te niezgodne napięcia :| A tranzystor Q214 też zamieniałeś z innym kanałem (o ile sie nie mylę to ten mały na radiatorze do stabilizacji termicznej)?
    To co pisałeś na początku z zatykaniem się to wyglądało jakby coś nie łączyło. Jedyne co mi przychodzi do głowy to sprawdź jeszcze raz taśmę połączeniową FROM OPE, żeby wyeliminować zimne luty przeleć lutownicą wszystkie luty (wszystkich elementów) od samego początku (od Q214) do wyjścia na głośnik. W tym kanale centralnym oczywiście:) upewnij się czy któregoś kondensatora nie wlutowałeś odwrotnie. Ceramiczne tez wymieniłeś?
    A na innych kanałach te napięcia zgadzają sie ze schematem? Bo może coś nie tak mierzysz.
  • Poziom 11  
    Zamieniałem wszystkie tranzystory w tym i Q214 (zgadza się to jest ten malutki pod radiatorem sobie leży)
    Napięcia pomierzyłem dokładnie i na innych kanałach są takie same jak na schemacie, jedyne co nie wymieniłem to kondensatory ceramiczne.
    Przeleciałem już lutownicą wszystkie podejrzane luty, przelecę więc chyba całą płytę i wtedy sprawdzę.
  • Poziom 11  
    A więc dziś nadszedł ostatni dzień poszukiwania uszkodzenia i niestety muszę powiedzieć że się poddałem :cry: z takim uszkodzeniem spotkałem się pierwszy raz i chyba nie zapomnę tego amplitunera do końca moich dni.

Na koniec już nawet zamieniłem miejscami nie tylko tranzystory ale WSZYSTKIE! elementy z kanału sprawnego i niestety nic to nie pomogło, poprawiłem też wszystkie miejsca lutownicze na tej płycie, płycie zasilań i na płytce która jest częścią końcówki mocy, lecz nic to nie pomogło, wszystkie kanały grają czyściutko a centralny dalej pierdzi.

Wielkie podziękowania dla Lukasr29 za profesjonalną pomoc!
    Zdjęcia należy wklejać zgodnie z instrukcją zawartą w linku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Proszę poprawić.
    [Art]
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Jeśli zamieniłeś wszystko i w drugim kanale grało to musi coś na płytce nie łączyć, może jakieś niewidoczne pęknięcia ścieżek, albo któraś taśma nie styka dobrze. Jeśli masz jeszcze cierpliwość to wylutuj elementy i sprawdź wszystkie ścieżki czy mają przejścia.
    Choć napięcia się zgadzały jednak ciągle chodzi mi po głowie to zabezpieczenie że może ono coś tu mąci, wylutuj Q231, R261, R288, i R304(na końcu przy wyjściu). Wtedy odetniemy końcówkę i będziemy mieć 100% pewność że to nie jego wina.
    Dziwna sprawa z tym amplitunerem, choć widzę że sprzęcik fajny, sam przymierzam się do kupna 5.1
    pozdr
  • Poziom 11  
    Udało się :D uszkodzenie znalezione!
    Tak jak Lukasr29 pisałeś, sprawdziłem dokładnie ścieżki i okazało sie że była tak mikroskopijna przerwa
    Wielkie podziękowania dla Lukasr29 za pomoc i cierpliwość.