Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja dysków Commodore 1541 po wymuszonym restarcie kompa?

Gizmoń 07 Lut 2008 17:59 3914 9
  • #1 07 Lut 2008 17:59
    Gizmoń
    Poziom 28  

Mam stację dysków commodore 1541.
    Po włączeniu słychać było szum mechanizmów i stacja była gotowa do pracy.
    Zdążyłem dziś odczytać kilka programów, ostatni nie dawał się wyłączyć klawiszem RUN/STOP więc musiałem zrestartować Comodore (wyłącznikiem on/off).
    Potem już były same problemy.
    Komputer widział stację, po wpisaniu LOAD "$",8 pisało:
    SEARCHING FOR $ i tyle.
    Stacja była włączona, ale dioda DRIVE migała trzy razy, przerwa, trzy razy, przerwa itd., silnik ciągle się kręcił.
    Znalazłem instrukcję serwisową:
    http://www.devili.iki.fi/Computers/Commodore/C1541/Service_Manual/Page_04.html
    Jest tam opis Flash Code.
    Trzykrotne błyski świadczą o problemie z ROMem DOSa tej stacji. Wewnątrz urządzenie było zakurzone, ale odkurzenie oraz wyjęcie i włożenie układów z podstawek nie pomaga.
    Co mam zrobić? Z czym problem?
    Stacja przecież była w pełni sprawna, działała, a wyłączenie i włączenie komputera raczej nic nie powinno spowodować w stacji dysków... (gorsze byłoby wyłączenie zasilania obu urządzeń naraz).
    Proszę o jak najszybszą odpowiedź!
    I z góry za taką dziękuję!

Acha, jeszcze gdy stacja działała, po wczytaniu i uruchomieniu programu z dysku, czerwona dioda DRIVE czasem migała a czasem nie, zależnie od programu. Ale wszystko co odczytała działało, nie było błędów w programach z dyskietek.

0 9
  • #2 07 Lut 2008 19:40
    HONDAS
    Użytkownik obserwowany

Na każdej dyskietce jest to samo? Rozumiem że przed czyszczeniem to samo było ,tyle że przeczyszczenie samych scalaczków nic nie da.ROM romem ale moze glowica przybrudzona jeszcze a to delikata rzecz .Kiedyś tak dokładnie przyczyn błyski nie określały.100 lat temu podobnie mi migało a okazało sie ze dyskietka to wyrzucenia ,tyle że kiedyś można było do kumpla wziąć i sprawdzić.

0
  • #3 07 Lut 2008 19:44
    Gizmoń
    Poziom 28  

Niestety nie dyskietka. To samo dzieje się i bez dyskietki. Poprostu - włączam napęd i jeszcze 5 godzin temu po 3 sek. od włączenia był gotowy do pracy, a teraz po włączeniu silnik ciągle się kręci i dioda miga. Czy podłączone do komputera, czy nie, czy z dyskietką, czy bez - nie ma różnicy.

0
  • #4 11 Lut 2008 08:38
    tronics
    Poziom 36  

Witam, mam płytkę z elektroniką do tej stacji gdzie poszedł układ na końcu (czarny, płaski z widocznymi elementami pod lakierem). Jak wyciągałem RAM i CPU z stacji i wsadzałem do C64 to działały więc myślę, że poza tym układem nic więcej nie poszło. Mógłbym ewentualnie wymontować dany układ i przesłać koledze, za symboliczną opłatą (zwrot kosztów przesyłki). Niemniej nie wiem czy rewizje będą się zgadzać.

0
  • #5 07 Kwi 2008 11:34
    11111olo
    Poziom 43  

Tez mam stacje 1541.
    U mnie jest trochę inaczej.
    Po włączeniu C64 i stacji wszystko jest ok.
    Stacja normalnie startuje.
    Jak wpisze LOAD"$"'8
    to wyskoczy SEARCHING FOR $
    i mogę tak czekać w nieskończoność.
    Głowica i mechanika jest na 100% sprawna.
    Mam taką drugą stację i po przełożeniu płyty wszystko jest OK.
    Co mogło się na tej płycie uszkodzić.
    Zanim przestała całkiem działać raz działała, raz nie.
    Proszę o pomoc.

1
  • #6 12 Kwi 2008 20:58
    Gizmoń
    Poziom 28  

Czy stacja reaguje jakoś czy całkiem nie reaguje na żadne polecenia? Polecam lekturę spisu kodów i diagnostykę stacji:
    http://personalpages.tds.net/~rcarlsen/cbm/fix1541.txt - to tam jest:
    DRIVE POWERS UP OK, BUT WILL NOT LOAD THE DIRECTORY OR PROGRAMS

When the computer is turned on, the reset signal from the computer should
    cause the drive (and other periferals like the printer) to reset. The red LED
    and spindle motor should come on and go off within a few seconds. If that
    doesn't happen, try a substitute serial cable. If that's OK, suspect the
    interface chips in the computer or VIA chip in the drive. If the computer
    resets other periferals, it's probably OK. Note that a drive may stay in reset
    (red LED on and spindle turning) if connected to a computer that is turned off.
    That's normal.
    If the computer can't "see" the drive on the serial bus, (serial cable
    unplugged or drive turned off, for example) you will immediately get an error
    message: "DEVICE NOT PRESENT" when you try a LOAD command, and the red LED
    will start flashing. The default (factory setting) for a 1541 is device #8.
    If your drive is hardware modified as device 9 for example, and you try to
    read the directory with LOAD"$",8 you will get that error message but
    LOAD"$",9 will work. If the VIA (UC3) 6522 interface chip in the drive is bad,
    the drive will likewise be "invisible" to the computer and you'll get "DEVICE
    NOT PRESENT".

If you get "SEARCHING FOR" and nothing else happens, check ICs UB1 (7406)
    and UA1 (74LS14). These two chips carry data to and from the VIA chip. When
    one of them fails, if you try to load the directory or a program, the computer
    will display that error message until you turn it off or reset it.
    74,DRIVE NOT READY,00 00 from the drive error channel indicates the computer
    can "see" the drive on the serial bus, but 1. there is no disk in it, 2. the
    disk is not formatted, 3. the drive door is not closed, 4. the read/write head
    is completely clogged or 5. the drive has an electrical problem. With any of
    these problems, the drive head can't find -any- data. The drive will respond
    by flashing its red activity LED and may step the head back and forth slightly
    looking for data. Note that this takes only a second or two before the drive
    "gives up" and the spindle stops.
    A partially clogged R/W head may allow the drive to see data but still
    not read it properly. Other similar false reads would include a corrupted
    disk or trying to load the directory of the reverse side of a 1571 formatted
    disk. In any case, if the drive can see data but can't read it properly, it
    takes some time "hunting" before it gives up trying... more time than if it
    doesn't see any data. That's an important clue. You may hear the head assembly
    "chatter" as it bangs against the head stop searching for track zero... a
    normal process if disk errors are encountered.

Spróbuj też odczytać kanał błędu:
    10 open 15,8,15
    20 input#,A$,B$,C$,D$
    30 ? "numer bledu: "A$
    40 ? "nazwa bledu: "B$
    50 ? "sciezka na dysku: "C$
    60 ? "blok na dysku: "D$

Jeżeli wypisze kolejno, po nazwach "numer bledu" itd. takie coś:
    00
    OK lub wersja romu, np. CBM 1982 V1.0
    00
    00
    To działa część przesyłu danych. Jeśli nie, może wystarczy wymienić gniazdko Serial Portu w tej płycie (wiem, że to bardzo niewiarygodny pomysł)? Czasem kontaktowało, aż się wreszcie całkiem zepsuło...

A co do mojej stacji - kupiłem inną, a tą mam na części.

0
  • #7 16 Kwi 2008 17:33
    11111olo
    Poziom 43  

Tak jak pisałem wcześniej stacja po wydaniu jakiejkolwiek komendy kręci silnikiem do obracania dyskietki i komciu 'umiera. Nawet jak wyłącze stacje dalej nie zmienia to sytuacji. Jak włącze ponownie wyskakuje DEVICE NOT PRESENT ERROR. Po wpisaniu tego programu - co jest post wyżej - też komciu 'umiera'. Mało prawdopodobne żeby oba gniazda były walnięte. Zauważyłem natomiast dziwną rzecz. Jeśli sprawną stację podłącze jedynie do zasilania to zaświecą się dwie diody po czym ta czerwona gaśnie. Na tej uszkodzonej stacji czerwona dioda w ogóle nie gaśnie. Po podłączeniu do komcia dioda po sekundzie gaśnie. Nie wiem w czym jest problem.
    Proszę o jakieś sugestie.
    -------------------------------------------------------------------------------------
    Czy zamiast 74LS14 mogę zastosować 4069. Mają taki sam układ wyprowadzeń?
    A zamiast 7406 mogę dać co innego??

0
  • #8 16 Kwi 2008 19:55
    Gizmoń
    Poziom 28  

Świecenie czerwonej diody przez kilka sek. od włączenia sygnalizuje wykonywanie testu autodiagnostycznego. Jeśli zgaśnie - jest ok, jeśli ciągle świeci lub miga - żle lub bardzo źle. Poczytaj to, do czego link znajdziesz w moim powyższym poście. Takie zachowanie oznacza chyba awarię któregoś 6522 lub 6502. Sprawdź.

PS. Po włączeniu uszkodzonej stacji silnik pracuje cały czas, czy stoi? Acha, umieranie komcia oznacza brak dostępu do stacji (OPEN15,8,15 otwiera tzw. command channel, ale nie może). Aby go odwiesić, wciśnij RUN/STOP i jednocześnie RESTORE.

0
  • #9 16 Kwi 2008 20:55
    11111olo
    Poziom 43  

Jeśli włącze stacje samą silnik cały czas się kręci i dioda świeci. jeśli podłącze do komcia, odpale komcia a potem stacje świeci przez sekunde po czym gaśnie.
    Co z tymi zamiennikami 74LS14 i 7406??

0